Foto: Tatra slaví 120. výročí představení prvního vozu Präsident limitovanou edicí náklaďáků Phoenix

Foto: Tatra
Jiří Kaloč
17. 4. 2017 7:06
Tatra představila speciální model nákladního vozu Phoenix na oslavu 120. výročí představení legendárního vozu NW Präsident, který se v roce 1897 stal vůbec prvním sériově vyráběným automobilem v Rakousko-Uhersku. Symbolicky bude vyrobena limitovaná edice 120 modelů Tatry Phoenix Euro 6 Präsident. Pojďte se s námi prostřednictvím galerie podívat, co všechno se během 120 let v historii kopřivnické automobilky stalo.

Historie značky Tatra je samozřejmě mnohem delší. Všechno začalo už v roce 1850, když Ignác Šustala započal v Nesselsdorfu (dnes Kopřivnici) se dvěma tovaryši výrobu kočárů a bryček.

O osm let později se spojil s Adolfem Raškou a Karlem Moslerem. Nová firma Schustala and Comp. se i nadále věnovala kočárům, ale v 80. letech století páry rozšířila nabídku také o železniční vagóny.

V roce 1891 pak byla založena firma Nesselsdorfer-Wagenbau-Fabriks-Gesellschaft (NW), která začala o pár let později vyvíjet první automobil. Jeho tvůrce Leopold Sviták se přitom nechal inspirovat německým automobilem Benz Phaeton, který do Kopřivnice přivezl baron a továrník Theodor von Liebeg z Reichenbergu (dnešní Liberec).

Hlavně díky jeho přátelství s Karlem Benzem mohl Sviták použít i dvouválcový motor Benz. Výsledek připomínal kočár bez koní a veřejnosti se poprvé prezentoval demonstrační jízdou 21. a 22. května 1898 z Nesseldorfu do Vídně. Trasu dlouhou 328 km jel lehce přes 24 hodin, přičemž čistá jízda trvala 14,5 hodiny při průměrné rychlosti 22,62 km/h.

Automobil pak byl darován rakouskému automobilovému klubu, po jehož prezidentovi dostal jméno, a dnes je součástí expozice Národního technického muzea v Praze. A tím to všechno začalo…

 

Právě se děje

před 18 minutami

Mugabeho zabila rakovina, lékaři krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii

Příčinou úmrtí bývalého prezidenta Zimbabwe Roberta Mugabeho, který zemřel 6. září ve věku 95 let, byla rakovina. Lékaři v Singapuru, kde se dlouhodobě léčil, krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii. Důvodem byl Mugabeho vysoký věk, rozšíření nádorů a nízká účinnost léčby. O přesné příčině smrti zimbabwského exprezidenta poprvé promluvil současný prezident této jihoafrické země Emmerson Mnangagwa, informoval server BBC.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Velšští ragbisté zahájili MS pohodlnou výhrou nad Gruzií

Velšští ragbisté vstoupili do mistrovství světa v Japonsku pohodlnou výhrou nad Gruzií 43:14. Vítězové Turnaje šesti národů vedli po první půli díky čtyřem položeným pětkám 29:0 a po změně stran si náskok bezpečně pohlídali. Velšský kapitán Alun Wyn Jones vyrovnal 129. startem národní rekord.

Spolufavorité skupiny D Velšané vlétli do utkání ve velkém stylu a už po dvou minutách otevřeli skóre. Gruzínci, kterým chybí zraněný kapitán Merab Šarikadze, postupně vyrovnali hru, ale bodů se dočkali až ve druhém poločase.

V neděli čeká Wales ostrý test v podobě obhájců stříbra Australanů, kteří si na úvod poradili s Fidži. Gruzie narazí na Uruguay.

Další zprávy