Evropa zná své Auto roku 2019. V předzvěsti věcí příštích se jedná o vůz do zásuvky

Martin Přibyl Martin Přibyl
4. 3. 2019 15:58
Porota složená z nejpřednějších evropských automobilových novinářů v předvečer ženevského autosalonu zvolila evropské Auto roku 2019. Po těsném souboji se jim podruhé v historii (pro rok 2011 byl Autem roku Nissan Leaf) stal elektromobil. Český zástupce v porotě a šéfredaktor časopisu Automobil Jiří Duchoň volil Peugeot 508, ten však skončil až šestý. Podívejte se na přehled nominovaných aut, počty udělených bodů a vítěze.

Vloni se vítězem ankety stalo Volvo XC40, přehled starších nositelů titulu Auto roku naleznete v galerii níže.

Foto: Mercedes-Benz

7. Mercedes-Benz třídy A: 116 bodů

Poslední, sedmý, mezi finalisty je prémiový Mercedes třídy A. Jedná se přitom již o čtvrtou generaci "áčka", ovšem teprve druhou, která má podobu klasického hatchbacku nižší střední třídy, dříve se totiž jednalo o prostorné miniMPV. Novinka má k autům s třícípou hvězdou na masce přitáhnout mladé zákazníky, a proto je vybavena novým informačně-zábavním systémem MBUX, který nabízí přirozené hlasové ovládání. Klimatizace tak například reaguje na povel: "Hej Mercedesi, je mi zima." Co se týče vnitřního prostoru, kvality zpracování, navíc došlo k výraznému zlepšení v porovnání s předchůdcem. Zajímavostí jsou i nové zážehové motory o objemu 1,3 litru, které Mercedes vyvinul ve spolupráci s aliancí Renault-Nissan. Stejné mohou pohánět i Dacii Duster.

V Česku se třída A nabízí za ceny od 775 610 korun. Test naleznete zde.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Před pěti lety z bankomatu v Mělníku zmizelo šest milionů korun, policie nyní obvinila dva muže

Policie zadržela dva muže, kteří jsou podezřelí z toho, že před pěti lety vykradli bankomat v Mělníku. Podle kriminalistů z něho odnesli šest milionů korun. Hrozí jim pět až 12 let vězení.

"Pracovali v bezpečnostní agentuře, která poskytuje služby v převozu peněz a provozuje bezpečnostní systémy. Měli tak detailní znalosti o chodu společnosti, znali způsob manipulace s kazetami na bankovky a jejich doplňování do bankomatů," uvedla mluvčí.

Policisté oba, čtyřicetiletého a čtyřiačtyřicetiletého muže, zadrželi 4. prosince. Obvinili je z vloupání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy