Největší světová přehlídka autonovinek v Ženevě se blíží. Máme přehled premiér

Jan Matoušek Jan Matoušek
1. 3. 2019 12:10
Zatímco pařížský autosalon loni na podzim výrazně utrpěl neúčastí celé řady automobilek a lednový detroitský autosalon se od příštího roku přesune na červen, švýcarská Ženeva je pro automobilového nadšence pevným bodem. Vždy na začátku března se sem sjede prakticky celá automobilová obec představit své nejnovější modely. Pravda, i do výstavního komplexu Palexpo letos nedorazí několik důležitých hráčů. Nic to ale nemění na tom, že k vidění bude spousta zajímavých novinek. Třeba Škoda Kamiq, Peugeot 208 nebo Ferrari F8 Tributo.
Foto: Výrobci

Citroën Ami One

Citroën letos slaví sto let od svého založení a jako dárek si nadělí dva koncepty. Tím prvním je Ami One - 2,5 metru dlouhý a 425 kg vážící dvoumístný minivůz, řešící problematickou dopravu ve městech. Představa dvojitého šípu je taková, že se Ami One stane alternativou nejen k městské hromadné dopravě, ale i elektroskútrům či kolům. Samozřejmostí je sdílení, řídit vůz by ovšem (v závislosti na legislativě) mělo být možné již od šestnácti let. A dokonce bez řidičského oprávnění. K pohonu slouží elektrické ústrojí s maximální rychlostí omezenou na 45 km/h a dojezdem 100 km. Nabíjet lithium-iontové akumulátory bude možné z Wallboxu i běžné domácí sítě. K otevírání vozu i přístupu k nejrůznějším funkcím se využívá chytrý telefon.

Francouzi uvádí, že vůz by měl být k dispozici k pronajmutí přes aplikaci Free2Move až na pět hodin. Pětidenní zápůjčku obstará stránka Rent & Smile, k dispozici by ale měl být i pětiletý pronájem prostřednictvím leasingu.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Uvězněného ruského opozičního politika Navalného eskortují z Moskvy do jiné věznice, uvedla právnička. Podle TASS neví, kam jejího klienta vezou.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Koronavirus mají v pražské zoo i lvi a gorilí samec. Příznaky mají mírné

Testování zvířat prováděné ze vzorků trusu ukázalo, že pozitivní jsou lvi indičtí e jeden gorilí samec v pražské zoo. Jejich příznaky jsou zatím velmi mírné, projevují se u lvů rýmou, resp. pokašláváním, u gorilího samce Richarda nechutenstvím a únavou. Informoval o tom ředitel pražské zoo na svém Twitteru. Zoo bude podle něj ve spolupráci s veterinární správou postupně testovat i další zvířata. "Proběhne také sekvenace vzorků, aby se zjistilo, o kterou variantu koronaviru jde," dodal.

Zdroj: Domácí
před 45 minutami

Newyorská prokuratura už získala Trumpovy finanční záznamy

Úřad manhattanského prokurátora Cyruse Vance se dostal k finančním záznamům bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa poté, co mnohaměsíční soudní tahanice kolem žádosti o tyto dokumenty v pondělí ukončil Nejvyšší soud USA. S odvoláním na nejmenované zdroje obeznámené se záležitostí o tom informuje televize CNN. Prokuratura údajně dostala miliony stránek záznamů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy