Evropa zná své Auto roku 2019. V předzvěsti věcí příštích se jedná o vůz do zásuvky

Martin Přibyl Martin Přibyl
4. 3. 2019 15:58
Porota složená z nejpřednějších evropských automobilových novinářů v předvečer ženevského autosalonu zvolila evropské Auto roku 2019. Po těsném souboji se jim podruhé v historii (pro rok 2011 byl Autem roku Nissan Leaf) stal elektromobil. Český zástupce v porotě a šéfredaktor časopisu Automobil Jiří Duchoň volil Peugeot 508, ten však skončil až šestý. Podívejte se na přehled nominovaných aut, počty udělených bodů a vítěze.

Vloni se vítězem ankety stalo Volvo XC40, přehled starších nositelů titulu Auto roku naleznete v galerii níže.

Foto: Ford

4. Ford Focus: 235 bodů

Čtvrtá generace Focusu již získala titul českého auta roku, a tak asi není velkým překvapením, že se dostala rovněž mezi nominované v rámci celé Evropy. Celkově nakonec obsadila čtvrté místo.

Proč? Nový Focus totiž kombinuje skvělé jízdní vlastnosti a výtečný komfort svých předků s výrazně větším interiérem a bohatší výbavou. K dispozici je například celá řada moderních asistenčních systémů. Porota navíc oceňuje i nové 1,5l benzinové tříválce a diesely, které jsou velice úsporné.

Kompaktní Ford se v Česku prodává ve třech karosářských verzích (hatchback, kombi a zvýšený model Active inspirovaný vozy SUV) a s motory o výkonu od 74 do 134 kilowattů. Cena začíná na 379 900 korunách, za oblíbenou verzi kombi v akci připlácíte jen deset tisíc.

Náš test nového Fordu Focus je k přečtení tady.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nový šéf ÚOHS Petr Mlsna se ujme svého úřadu, převezme funkci od Petra Rafaje

Nový předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna dnes v brněnském sídle úřadu převezme funkci od dosavadního předsedy Petra Rafaje, který k 1. prosinci rezignoval. Mlsnu v úterý do funkce jmenoval prezident Miloš Zeman.

Jmenování Mlsny prezidentovi navrhla vláda. Zeman už dříve řekl, že ho považuje za velmi vhodného kandidáta. Dvaačtyřicetiletý Mlsna vzešel z výběrového řízení, do něhož se přihlásilo 11 uchazečů. Výběrové řízení na předsedu ÚOHS se konalo poprvé, dosud jeho předsedu vybírali politici.

Mezi dalšími kandidáty byli bývalý ministr dopravy za ANO Vladimír Kremlík, někdejší místopředsedové antimonopolního úřadu Robert Neruda a Michal Petr, nynější první místopředseda úřadu Hynek Brom a státní tajemník ministerstva zemědělství Jan Sixta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy