Evropa zná své Auto roku 2019. V předzvěsti věcí příštích se jedná o vůz do zásuvky

Martin Přibyl Martin Přibyl
4. 3. 2019 15:58
Porota složená z nejpřednějších evropských automobilových novinářů v předvečer ženevského autosalonu zvolila evropské Auto roku 2019. Po těsném souboji se jim podruhé v historii (pro rok 2011 byl Autem roku Nissan Leaf) stal elektromobil. Český zástupce v porotě a šéfredaktor časopisu Automobil Jiří Duchoň volil Peugeot 508, ten však skončil až šestý. Podívejte se na přehled nominovaných aut, počty udělených bodů a vítěze.

Vloni se vítězem ankety stalo Volvo XC40, přehled starších nositelů titulu Auto roku naleznete v galerii níže.

Foto: Ford

4. Ford Focus: 235 bodů

Čtvrtá generace Focusu již získala titul českého auta roku, a tak asi není velkým překvapením, že se dostala rovněž mezi nominované v rámci celé Evropy. Celkově nakonec obsadila čtvrté místo.

Proč? Nový Focus totiž kombinuje skvělé jízdní vlastnosti a výtečný komfort svých předků s výrazně větším interiérem a bohatší výbavou. K dispozici je například celá řada moderních asistenčních systémů. Porota navíc oceňuje i nové 1,5l benzinové tříválce a diesely, které jsou velice úsporné.

Kompaktní Ford se v Česku prodává ve třech karosářských verzích (hatchback, kombi a zvýšený model Active inspirovaný vozy SUV) a s motory o výkonu od 74 do 134 kilowattů. Cena začíná na 379 900 korunách, za oblíbenou verzi kombi v akci připlácíte jen deset tisíc.

Náš test nového Fordu Focus je k přečtení tady.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

"Chcete, aby tu vládl Putin?" V Minsku protestují stovky lidí proti integraci země s Ruskem

O plánech na "prohloubení integrace" země s Ruskem mají v sobotu v černomořském letovisku Soči jednat prezidenti obou zemí Alexandr Lukašenko a Vladimir Putin. Agentura AP odhadla počet demonstrantů na více než 1000, nezávislý server Tut.by se dopočítal 730 účastníků.

Demonstranti se po poledni pokusili proniknout na schodiště Paláce republiky, ale policisté v uniformách i civilu jim v tom zabránili. Jinak pořádkové síly nezasáhly, přestože akce nebyla povolená.

"Chcete, aby tu vládl Putin?" ptal se do megafonu opoziční aktivista Pavel Severinec a dav odpovídal "Ne!". "Takovou integraci nemám zapotřebí," vykřikovala žena, držící plakát s přeškrtnutou ruskou vlajkou. Na výzvy policie k rozchodu odpovídali demonstranti voláním "Ať žije Bělorusko!", vylíčil server. Demonstranti mají v plánu vydržet až do soumraku a v neděli v protestu pokračovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy