Nový Mercedes třídy A je nejchytřejší kompakt na trhu, umí mluvit a učit se. U premiéry nechyběl los

Třída A dostala přední část podobnou nové generaci CLS. Vedle výrazné masky to znamená ostře řezaná světla.
V roce 1997 neprošla první generace třídy A kultovním losím testem švédského magazínu Teknikens Värld. Reakcí na to bylo zavedení ESP, tedy stabilizačního programu, v té době vyhrazeného luxusním vozům, do standardní výbavy vozu. Ačkoliv to kompaktnímu Mercedesu za začátku uškodilo, ve výsledku to Němci berou s humorem. Důkazem může být i maketa losa, která stála hned při vstupu do haly, kde se premiéra nové třídy A odehrávala.
Takto zakamuflovaný kompaktní hatchback bylo možné spatřit i při testovacích jízdách v Praze. A zatímco přední část je i pod fólii poměrně dobře rozpoznatelná, zadní partie se povedlo umě skrýt.
A tady už nová třída A v celé své kráse a bez špetky maskování. Ostré linie přední části, včetně výrazné chromované lamely s logem výrobce a zahnutých diod pro denní svícení, si kompaktní pětidveřový hatchback půjčuje od čtyřdveřového kupé CLS.
Zadní partie jsou v porovnání s přední částí více zakulacené a svým pojetím odkazují na končící generaci vozu. Tvar nejen předku, ale i zadku však má své opodstatnění. Tím je aerodynamika - koeficient odporu vzduchu je u nové generace cd = 0,25, což je nejnižší hodnota v celém segmentu kompaktních vozů.
Foto: Jan Matoušek
Jan Matoušek Jan Matoušek
5. 2. 2018 13:57
Třída A je pro Mercedes-Benz důležitým modelem. Od představení první generace vozu v roce 1997 totiž Němci prodali tři miliony kusů svého kompaktního hatchbacku. A byla to právě první generace vozu, na níž Mercedes v průběhu prezentace novinky pomocí symbolů losa upozorňoval. Ptáte-li se, proč si trojcípá hvězda zvolila toto severské zvíře, je to kvůli tomu, že v roce 1997 třída A napoprvé neprošla losím testem. V návaznosti na to získala standardní ESP, v té době prvek vyhrazený jen luxusním vozům, což zvýšilo bezpečnostní standardy mezi kompaktními vozy. Ty ostatně zvyšuje i novinka. Nejen na ně, ale i další zajímavé prvky třídy A s pořadovým číslem čtyři se podívejte do galerie.
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy