Evropa zná své Auto roku 2019. V předzvěsti věcí příštích se jedná o vůz do zásuvky

Martin Přibyl Martin Přibyl
4. 3. 2019 15:58
Porota složená z nejpřednějších evropských automobilových novinářů v předvečer ženevského autosalonu zvolila evropské Auto roku 2019. Po těsném souboji se jim podruhé v historii (pro rok 2011 byl Autem roku Nissan Leaf) stal elektromobil. Český zástupce v porotě a šéfredaktor časopisu Automobil Jiří Duchoň volil Peugeot 508, ten však skončil až šestý. Podívejte se na přehled nominovaných aut, počty udělených bodů a vítěze.

Vloni se vítězem ankety stalo Volvo XC40, přehled starších nositelů titulu Auto roku naleznete v galerii níže.

Foto: Kia

3. Kia Ceed: 247 bodů

Kompaktní Kia vyráběná ve slovenské Žilině si třetí místo mezi finalisty získala skvělým poměrem cena/výkon. I jako pětidveřový hatchback nabízí auto prostorný interiér, k dispozici je navíc rovněž jako kombi s obřím 625litrovým zavazadlovým prostorem a také jako stylový ProCeed - kupé-kombi, které má jen o něco menší 594litrový kufr. Ocenění si zaslouží i kvalitně provedený interiér s velkým dotykovým displejem, který jasně ukazuje, že jejich přítomnost nemusí mít za následek absenci fyzických tlačítek.

Ceed je v Česku dostupný za ceny od 359 980 Kč, v nabídce je atmosferický čtyřválec o výkonu 73 kilowattů, i přeplňované zážehové a vznětové motory. Do budoucna se počítá s rozšířením nabídky o mild- i plug-in hybridní verze. Příští rok by rovněž měla přijít zvýšená verze s prvky vozů SUV. Test Kie Ceed si můžete přečíst tady.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 45 minutami

Policie navštívila muže, kterého omylem podezřívala ze střelby v ostravské nemocnici

"Dnes se s tímto mužem setkali moji náměstci. Znovu se omluvili. Muž omluvu přijal, nic dalšího nepožaduje. Řekl, že policie se k němu chovala korektně," řekl předseda krajské policie Tomáš Kužel. Uvedl, že policisté nepochybili.

"Policisté věděli, co mají dělat. Když viděli osobu odpovídající popisu pachatele, tak jednali," řekl. Dodal, že jej ale mrzí následné zlostné reakce proti jeho osobě.

Jde o Slováka, který absolvuje doktorandské studium na katedře geoinformatiky na Technické univerzitě v Ostravě. "Jde o našeho studenta. Škola mu nabídla podporu i psychologickou či právní pomoc. Nic z toho zatím nevyužil," řekla ČTK mluvčí školy Petra Halíková.

Student se do médií nechce vyjadřovat, dnes má volno. Podle slovenského deníku Pravda k mylné domněnce, že střílel právě tento muž, zřejmě vedlo to, že skutečný střelec měl na sobě rovněž oděv s červenou barvou. Muži se v úterý veřejně omluvili policejní ředitel Kužel i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Další zprávy