Auta, ze kterých se stávají veterány. Třicetiny slaví Škoda Forman i exotické modely

Jan Matoušek Jan Matoušek
5. 1. 2020 7:17
30 let je věk, kdy je možné zažádat o zařazení auta mezi historická vozidla a používat tak veteránské značky. A rok 1990 byl na zajímavé automobily poměrně bohatý. Především, veterány se stanou i vozy, které je dodnes celkem běžně možné vídat na silnicích. Podívejte se na výběr modelů, u nichž letos uplyne třicet let od začátku prodeje.
Foto: Výrobci

BMW řady 3 E36

Třetí generace BMW řady 3 nesla interní označení E36, a přestože je na silnicích ještě čas od času k vidění, prvním kusům už letos bude třicet let. Zařadit sem lze E36 jako sedan i jako kupé. Pod kapotou se nejprve objevily čtyřválcové motory, šestiválce přijely o trochu později, stejně jako další karosářské varianty kombi Touring, třídveřový hatchback Compact nebo kabriolet.

To stejné lze říci i o sportovní verzi M3, ta přišla v roce 1992. Na veteránské SPZ má tak ještě trochu času. Jinak je generace E36 docela levnou cestou k zábavnému vozu s pohonem zadních kol. Primárně proto, že zatím nemá tak kultovní status jako předchozí E30. 

 

Právě se děje

před 30 minutami

Svět knihy bude v červnu, pořadatelé jsou připraveni testovat návštěvníky

Po loňském zrušeném ročníku veletrhu Svět knihy Praha jej pořadatelé chtějí letos uspořádat od 10. do 13. června, tedy o měsíc později, než bývá zvykem. Akce by se měla konat jako tradičně v Průmyslovém paláci na Výstavišti v pražských Holešovicích. Maximum literárního programu však organizátoři plánují přesunout mimo palác, aby eliminovali úzký kontakt mezi návštěvníky. Pořadatelé jsou také připraveni provádět na místě antigenní testy.

Čestným hostem má být Francie. Zvláštní pozornost má být dopřána i Polsku, které se mělo zúčastnit loňského zrušeného ročníku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy