David Černý otevře muzeum své tvorby v bývalém smíchovském lihovaru v Praze

Sochař David Černý, známý svými provokativními díly a v poslední době také spoluprací s velkými developery, připravuje otevření stálé expozice své tvorby. Vzniká v jedné z budov bývalého smíchovského lihovaru v Praze, která kvůli památkové ochraně musela být zachována. Industriální budova naproti centru MeetFactory, které Černý s přáteli provozuje již několik let, kromě jeho děl ukáže i některé prvky z někdejšího lihovarnického provozu a bude nabízet prostor pro vystavující hosty. Černý sdělil, že muzeum otevře pro návštěvníky v sobotu 1. dubna. Areál smíchovského lihovaru, který mnozí Pražané znají přinejmenším podle stejnojmenné zastávky veřejné dopravy, je přes 20 let bez využití. V roce 2013 se část lihovaru zřítila. Dlouho se hledala cesta k novému využití areálu, od roku 2021 v něm vzniká komplex s byty.

Zdroj: ČTK

Odškodnění za dopravní nehody je stále vyšší, mnozí lidé ho ale nežádají

Výše odškodnění za dopravní nehodu loni v Česku opět rostla a poprvé v průměru dosáhla téměř milionu korun. Průměrné odškodnění v loňském roce činilo 998 tisíc korun, což je o 71 tisíc více než o rok dříve. K růstu přispěl měnící se přístup k hodnocení a také růst mezd, z nichž se odškodnění počítá. Uvedla to společnost Vindicia, která se na odškodnění po nehodách specializuje. Odškodnění podle ní setrvale roste. "Odškodnění se skládá hned z několika částí. Zahrnuje například bolestné, ošetřovné, kompenzaci ušlé mzdy a ztížení společenského uplatnění," uvedl expert společnosti Vindicia Tomáš Beck. Podle společnosti mnoho lidí stále netuší, jak po nehodě postupovat, aby odškodnění získali. Policisté loni zaznamenali 98.460 dopravních nehod, což je o 872 méně než v předloňském roce. Mrtvých bylo 454, což bylo nejméně od roku 1961, odkdy se vedou souhrnné statistiky.

Zdroj: ČTK

Požár zachvátil centrum Bánské Štiavnice, které je v UNESCO. Na místě jsou i vojáci

Na náměstí v centru Banské Štiavnice na středním Slovensku dnes dopoledne vypukl požár, který  zasáhl několik budov. Na místě zasahuje přes 30 profesionálních i dobrovolných hasičů, uvedla podle deníku Sme mluvčí hasičského sboru, a na pomoc byli povoláni vojáci.

Požár vznikl v budově, kde sídlí turistická atrakce s názvem Banka lásky. Později se rozšířil na budovu archivu, základní uměleckou školu, budovu takzvaného Berggerichtu, a pizzerii. Historická část města je památkovou rezervací a je na seznamu světového dědictví UNESCO.

Podle policie, která označila situaci za velmi vážnou, není příčina zatím známá, ale pravděpodobně šlo o zkrat elektrického vedení. Server sme.sk kolem 17. hodiny napsal, že se požár podařilo stabilizovat.

Nad škodami v Banské Štiavnici projevila lítost prezidentka Zuzana Čaputová, která město označila za jedno z nejkrásnějších na Slovensku. "Pomoc Slovensku nabídl český ministr zahraničí Jan Lipavský. "Se slovenskou stranou jsme v kontaktu. Česko je připraveno okamžitě pomoci," napsal na Twitteru.

Pokračovat