ebola

Kongo oznámilo konec 11. epidemie eboly, při níž zemřelo 55 lidí

V Kongu skončila téměř po půl roce už 11. epidemie eboly. Postihla západ země, nakazilo se při ní 130 lidí a zemřelo 55 nemocných. Na tiskové konferenci to ve středu oznámil konžský ministr zdravotnictví Eteni Longondo.

Tato vlna epidemie začala v době, kdy na východě Konga končila oddělená epidemie eboly, při níž zemřelo 2200 lidí.

"Oznamuji konec 11. epidemie eboly v Rovníkové provincii," řekl Longondo. Úspěch přičetl dostupnosti vakcíny a přiblížení léčebných pracovišť k místnímu obyvatelstvu. Při této vlně zdravotníci naočkovali 40 000 lidí. Většina z nich žije ve vesnicích rozesetých v oblasti deštného pralesa, kde není dostupná elektřina. Zdravotníci museli zajistit vakcíně velmi nízké teploty a zkušenost s očkováním proti ebole bude v Africe podle Světové zdravotnické organizace užitečná i při očkování proti covidu-19.

Epidemie spalniček v Kongu za uplynulý rok stála život šest tisíc lidí

Epidemie spalniček si v Kongu za uplynulý rok vyžádala 6000 obětí, oznámila v úterý Světová zdravotnická organizace (WHO). K "nejhorší epidemii spalniček na světě" podle instituce přispěla malá proočkovanost obyvatel, podvýživa nebo obtížný přístup Konžanů ke zdravotní péči, informovala agentura AFP.

"Vyzýváme naše dárce, aby posílili nouzovou pomoc," apelovala na mezinárodní společenství regionální ředitelka WHO pro Afriku Matshidiso Moetiová.

Organizace již na pomoc v boji s nemocí získala 27,6 milionů dolarů (625 milionů korun), požaduje však dalších 40 milionů dolarů (905 milionů korun), aby se s epidemií vypořádala. Peníze chce využít zejména na očkování dětí ve věku šest až 14 let, kterých se v minulém roce týkalo 25 procent všech případů zaznamenaných onemocnění. Zdravotníci již poskytli vakcínu více než 18 milionům dětí do pěti let po celém Kongu.

Kongo kromě spalniček ohrožuje také epidemie eboly a násilí.

Zdroj: ČTK
Pokračovat