V Kongu se začne na venkově očkovat proti ebole. V boji s nemocí pomůže experimentální vakcína

ČTK ČTK
27. 5. 2018 7:54
Světová zdravotnická organizace (WHO) dodala od poloviny května do Konga tisíce experimentálních vakcín. V Mbandace již bylo oočkováno asi 100 zdravotníků, kteří jsou vystaveni největšími riziku onemocnění.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Kinshasa - Ve dvou venkovských oblastech Bikoro a Iboko na severozápadě Konga začne v pondělí očkování vakcínou proti ebole. Právě tento region se od začátku měsíce potýká s novým výskytem smrtícího viru. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na konžské ministerstvo zdravotnictví. Počet potvrzených případů krvácivé horečky se přitom v zemi zvýšil na 35, z toho deset lidí zemřelo.

Očkovací kampaň již probíhá v 1,2 milionovém městě Mbandaka na řece Kongo, kde byly potvrzeny čtyři případy eboly. Světová zdravotnická organizace (WHO) dodala od poloviny května do Konga tisíce experimentálních vakcín. V Mbandace již bylo oočkováno asi 100 zdravotníků, kteří jsou vystaveni největšími riziku onemocnění. Z deseti potvrzených úmrtí na ebolu došlo k pěti v Bikoru, ke dvěma v Iboku a ke třema v Mbandace.

Na krvácivou horečku, která se poprvé objevila na severu Konga v roce 1976, stále neexistuje definitivně schválený lék. Virus způsobuje zvýšenou teplotu, zvracení, průjem a svalové bolesti, v některých případech i vnitřní a vnější krvácení. Úmrtnost na něj může dosáhnout až 90 procent, záleží na konkrétním virovém kmenu.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy