V Kongu se začne na venkově očkovat proti ebole. V boji s nemocí pomůže experimentální vakcína

ČTK ČTK
27. 5. 2018 7:54
Světová zdravotnická organizace (WHO) dodala od poloviny května do Konga tisíce experimentálních vakcín. V Mbandace již bylo oočkováno asi 100 zdravotníků, kteří jsou vystaveni největšími riziku onemocnění.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Kinshasa - Ve dvou venkovských oblastech Bikoro a Iboko na severozápadě Konga začne v pondělí očkování vakcínou proti ebole. Právě tento region se od začátku měsíce potýká s novým výskytem smrtícího viru. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na konžské ministerstvo zdravotnictví. Počet potvrzených případů krvácivé horečky se přitom v zemi zvýšil na 35, z toho deset lidí zemřelo.

Očkovací kampaň již probíhá v 1,2 milionovém městě Mbandaka na řece Kongo, kde byly potvrzeny čtyři případy eboly. Světová zdravotnická organizace (WHO) dodala od poloviny května do Konga tisíce experimentálních vakcín. V Mbandace již bylo oočkováno asi 100 zdravotníků, kteří jsou vystaveni největšími riziku onemocnění. Z deseti potvrzených úmrtí na ebolu došlo k pěti v Bikoru, ke dvěma v Iboku a ke třema v Mbandace.

Na krvácivou horečku, která se poprvé objevila na severu Konga v roce 1976, stále neexistuje definitivně schválený lék. Virus způsobuje zvýšenou teplotu, zvracení, průjem a svalové bolesti, v některých případech i vnitřní a vnější krvácení. Úmrtnost na něj může dosáhnout až 90 procent, záleží na konkrétním virovém kmenu.

 

Právě se děje

Další zprávy