Metoda rychlejší než vývoj vakcíny. Léčba protilátkami by mohla být už na podzim

Jana Václavíková Jana Václavíková
Aktualizováno 7. 7. 2020 16:16
Na vývoji vakcíny proti koronaviru pracují desítky týmů po celém světě, bude ale zřejmě dostupná až příští rok. Jako alternativa se tak nabízí léčba pomocí protilátek. Podle některých odborníků by ji mohli pacienti dostat už letos na podzim, a pokud budou právě probíhající testy úspěšné, dokázala by i očkování na určitou dobu nahradit.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Léčba protilátkami spočívá v tom, že pacienti, kteří prodělali nemoc covid-19, mají v těle protilátky. Jejich schopnost ochránit tělo před opětovnou nákazou chtějí vědci využít v léčbě i ostatních lidí. A případně i místo vakcíny, pokud její vývoj potrvá příliš dlouho.

V červnu spustila nadnárodní farmaceutická společnost Eli Lilly testování na dobrovolnících. Pokud výsledky budou úspěšné, mohli by první pacienti dostat léčbu už na podzim. "Září, říjen a listopad nejsou nemožné (cíle)," uvedl pro agenturu Reuters hlavní vědecký pracovník firmy Daniel Skovronsky.

Vědci se podle magazínu The Scientist soustředí také na nalezení co nejúčinnější látky, která by byla účinná i v malé koncentraci. Tím by se snížily náklady na výrobu léčiva.

"Pokud je protilátka desetkrát účinnější, můžete použít jen deset miligramů místo sta miligramů, a tím pádem léčit desetkrát víc lidí," vysvětluje Erica Ollmann Saphirová, imunoložka z Kalifornského institutu imunologie v La Jolla.

Dočasná imunita

V takovém případě by se k léčbě použily monoklonální protilátky. "Léčba pomocí monoklonálních protilátek funguje tak, že se z mnoha typů protilátek vybere jeden typ, který se účinně váže na koronavirus," popisuje virolog Pavel Plevka z institutu CEITEC na Masarykově univerzitě. "Protilátka se pak podá nemocnému, aby navedla jeho imunitní systém na částice koronaviru, se kterým mu tak pomůže bojovat," dodává pro Aktuálně.cz.

Výhodou tohoto typu léčby je, že účinkuje okamžitě a na rozdíl od vakcíny by ji šlo podat i těm, kteří si nemocí covid-19 právě procházejí. Těm by mohla podle Plevky pomoci jedna dávka.

Vědci se však zaměřují nejen na léčbu, ale chtěli by tuto metodu použít i jako prevenci. Protilátky totiž v lidském těle zůstanou i několik týdnů až měsíců.

Podle Pascala Soriota, generálního ředitele firmy AstraZeneca, která metodu také testuje, by proto protilátky mohly být podávány medikům nebo starším lidem a ohroženým skupinám, "které by nemusely dobře reagovat na vakcínu". Výhodou je i zmíněná rychlejší a snazší výroba protilátek, než je tomu v případě vakcín, uvedl pro britský deník The Guardian.

Plevka však upozorňuje, že použití monoklonálních protilátek má také řadu negativ - ať už by šlo o léčiva nebo prevenci. Kdyby protilátky nahradily vakcínu, bylo by to jen dočasné, na dobu několika týdnů nebo měsíců. Kvůli použití jednoho nebo jen několika málo typů protilátek navíc existuje větší pravděpodobnost, že se vůči nim virus stane odolným. Dalším problémem je, že v některých případech mohou protilátky místo likvidace viru způsobit posílení infekce. Proto se látky v případě koronaviru SARS-CoV-2 musí důkladně otestovat.

A léčba protilátkami má ještě jednu nevýhodu: většinou vysokou cenu. Mluvčí firmy Eli Lilly ji v případě koronaviru nekomentovala.

Omezená doba účinnosti je velký problém i podle biotechnologa Ronnyho Gala. "Jejich slabinou je, že nevyřeší pandemii," řekl serveru Biopharma Dive, zaměřenému na farmacii a biotechnologii.

Léčba eboly

Monoklonální protilátky se jako léčiva podávají proti více než osmdesáti nemocím. Ale jenom tři z nich se používají proti infekčním chorobám, jako je koronavirus, upozorňuje Plevka. Důvodem je jednak rezistence, kterou mohou viry získat, a jednak rozsáhlý vývoj vakcín, píše odborný server The Conversation.

Známý je však případ viru eboly v Kongu, kdy díky monoklonálním protilátkám klesla úmrtnost o několik procent. "Protilátky jsou léčbou, která se ukázala jako nejúčinnější při ebole," říká například profesorka Diane Griffinová z Univerzity Johnse Hopkinse. "To může, ale také nemusí být případ i u koronaviru," doplňuje.

Léčba pomocí monoklonálních protilátek se také používá v případě rakoviny a autoimunitních nemocí, jako je revmatoidní artritida nebo roztroušená skleróza.

Video: Lidé se bojí nákazy a odmítají léčbu. Sanitku nevolají ani pacienti s mrtvicí, říká lékař

Strach z koronaviru je masivní. Běžně by přijeli za hodinu nebo za dvě, ale teď jezdí až druhý nebo třetí den, popisuje neurolog Aleš Tomek. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy