V Kongu se podařilo naočkovat proti ebole většinu rizikových osob, případů již dramaticky nepřibývá

ČTK ČTK
29. 5. 2018 20:19
V Kongu je ebolou nakaženo přes 30 osob a podle agentury Reuters 25 lidí na ni zemřelo.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Kinshasa - Téměř všechny osoby ohrožené epidemií eboly v Kongu byly očkovány. Oznámila to Světová zdravotnická organizace (WHO), která vakcíny do Konga dodala. V Kongu je ebolou nakaženo přes 30 osob a podle agentury Reuters 25 lidí na ni zemřelo.

Podle WHO experimentální vakcínu dostalo 400 osob, což jež 90 procent lidí považovaných za rizikové. Očkování začalo v pondělí v oblastech Bikoro a Iboko na severozápadě Konga. Byly k němu vybrány osoby, které byly v kontaktu s nakaženými v Bikoru, Iboku a ve městě Mbandaka.

"Nemůžeme říci, že jsme zajistili město Mbandaka, ale lze říci, že zatím případů dramaticky nepřibylo. To je pozitivní vývoj. Máme důvod k opatrnému optimismu," řekl Peter Salama, který je zástupcem ředitele WHO v oddělení přípravy a reakce na naléhavé události.

Na krvácivou horečku, která se poprvé objevila na severu Konga v roce 1976, stále neexistuje definitivně schválený lék. Virus způsobuje zvýšenou teplotu, zvracení, průjem a svalové bolesti, v některých případech i vnitřní a vnější krvácení. Úmrtnost na něj může dosáhnout až 90 procent, záleží na konkrétním virovém kmenu.

Boj proti ebole spočívá v izolaci pacientů a očkování lidí z blízkého okruhu, kteří se mohli nakazit, a pak také naočkování lidí ze širšího okolí nemocného. Salama řekl, že WHO doufá, že dá konžská vláda do několika dní souhlas ke klinickému testu pěti experimentálních léků, což by umožnilo rychlou léčbu v případech příštích epidemií.

Reuters ale upozornil, že podmínky pro klinický test nejsou v Kongu zajištěny. Pacient musí dostávat lék nitrožilně šest až dvanáct hodin denně a každý den je třeba hodnotit funkci ledvin a jater. "Uvědomme si, že v Bikoru není elektřina, funkční laboratoř a je tam velmi špatná infrastruktura," řekl Salama.

Současný výskyt eboly v Kongu je nejvážnější situací od roku 2014, kdy tato nemoc připravila o život 11 300 lidí v Guineji, Sieře Leone a Libérii.

 

Právě se děje

před 14 minutami

ANO v lednu splatilo Babišovi poslední část dluhu

Hnutí ANO v lednu splatilo poslední část půjčky svému předsedovi a zakladateli, současnému premiérovi Andreji Babišovi ve výši 24 milionů korun. Nedluží mu tak už žádné peníze. Vyplývá to z dodatečné informace ve výroční finanční zprávě hnutí za rok 2019, která je k dispozici na webu ANO. Na informaci dnes upozornil server Seznam zprávy.

Koncem roku 2017 činila bezúročná půjčka současného premiéra 124 milionů korun, v závěru roku 2018 to bylo 25 milionů a koncem loňského roku 24 milionů. Figurovala mezi krátkodobými závazky ve výroční zprávě, v dodatečné informaci ale hnutí zveřejnilo informaci o jejím splacení.

Splatnost byla do 31. března letošního roku. "Poslední část půjčky splatilo hnutí ANO 13. ledna tohoto roku. Mohu tedy potvrdit, že v tuto chvíli už hnutí nedluží panu Babišovi vůbec nic," uvedl hlavní manažer hnutí a poslanec Jan Richter.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nymburk zřejmě dohraje play off basketbalové Ligy mistrů v září

Nymburští basketbalisté by měli spolu s dalšími čtvrtfinalisty dohrát Ligu mistrů na přelomu září a října formou závěrečného turnaje Final Eight. Při pondělní videokonferenci o tom rozhodlo vedení soutěže, která byla přerušena kvůli pandemii koronaviru. Hrát se bude jen na jeden zápas.

Vedení Ligy mistrů už sice stanovilo i přesný termín závěrečného turnaje pro nejlepší osmičku (30. září až 4. října), to se však stále může změnit. Aby se play off mohlo uskutečnit, musí být splněny čtyři podmínky. Musí se otevřít hranice, úřady musí povolit konání sportovních akcí, musí být povoleno hrát s diváky a kluby musí mít dost času na přípravu.

"Nyní se to zdá jako nejpravděpodobnější varianta, ale je možné, že se situace v Evropě bude měnit v pozitivním i negativním smyslu. Nikdo tak nedokáže odhadnout, jak to bude v září vypadat s cestováním. Takže je možné, že tato varianta bude ještě přehodnocena," uvedl výkonný ředitel Nymburka Ondřej Šimeček v tiskové zprávě

Další zprávy