Vědci objevili dva účinné léky proti ebole. Zachrání mnoho životů, doufají

ČTK ČTK
13. 8. 2019 18:37
Předběžné testy dvou léků na krvácivou horečku ebolu prokázaly velkou účinnost a podle vědců by mohly zachránit mnoho životů. S odvoláním na americký Národní institut pro alergie a infekční onemocnění, který se na testech podílel, o tom informovala agentura Reuters. Konžské úřady o několik hodin později oznámily, že novými léky se podařilo vyléčit dva ze čtyř pacientů, kteří se nakazili v milionovém městě Goma.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

"S velikou radostí oznamujeme, že ze čtyř potvrzených případů eboly v Gomě se dva lidé vyléčili. Je to pro nás jasnou zprávou, že ebola je léčitelná. Dnes už máme přípravky k dispozici," oznámil profesor Jean-Jacques Muyembe, koordinátor tažení proti nemoci v Kongu.

Vyléčenými jsou manželka dalšího nakaženého, který zemřel, a jejich roční dcera. "Děkuji Bohu, onemocněla jsem ebolou a vyléčila jsem se, zatímco můj manžel zemřel. Ebola existuje. Zažila jsem ji ve svém těle. Zabíjí, ale lze se rychle vyléčit," svěřila se žena.

Ebole v Kongu podlehlo za rok téměř 1900 lidí. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je vysoce nakažlivý virus smrtelný v polovině případů.

Lékaři testovali čtyři léky a dva z nich se ukázaly jako vysoce účinné. Národní institut pro alergie a infekční onemocnění (NIAID) považuje výsledky za velmi dobré. Přípravky budou nyní podány v Kongu všem lidem nakaženým ebolou.

Účinné léky označené jako REGN-EB3 a mAb114 v testech prokázaly, že jsou schopny neutralizovat dopad viru na tělesné buňky. "Jsou to první léky, které ve vědecké studii prokázaly významný vliv na snížení úmrtnosti pacientů s ebolou," řekl ředitel NIAID Anthony Fauci.

Oba přípravky byly vyvinuty s pomocí protilátek odebraných od lidí, kteří ebolu přežili. Zbylé dva testované léky byly z výzkumu vyřazeny, protože se ukázaly neúčinné.

Testy začaly loni

Vědecké zkoušky začaly pod vedením WHO loni v listopadu. Od té doby dostalo experimentální lék 700 pacientů a výsledky jsou zatím u 499 z nich. Ze skupiny, která dostala přípravek REGN-EB3, zemřelo 29 procent pacientů, ve skupině léčené látkou mAb114 zemřelo 34 procent. U dvou vyřazených látek byla úmrtnost 49 a 53 procent.

Procento přežití u pacientů s nízkými hodnotami viru v krvi bylo při použití léku REGN-EB3 až 94 procent, u mAb114 89 procent.

Odborník na infekční nemoci Sabue Mulangu, který se na studii podílel, řekl, že výsledek umožňuje učinit závěr, že při včasné léčbě mají lidé 90procentní naději na přežití.

Ebola se stává léčitelnou

Ředitel charitativní organizace Wellcome Trust Jeremy Farrar řekl, že výzkum prokazuje, že testované preparáty mohou zachránit lidské životy a že se svět blíží době, kdy ebola bude léčitelná. "Nezbavíme se jí, ale měli bychom být schopni zabránit národním a regionálním epidemiím," prohlásil.

Experti se dlouho obávali rozšíření viru z venkovských oblastí, kde se ebola původně výlučně vyskytovala, do velkých měst. V reakci na první případ nemoci v Gomě, která je významným ekonomickým centrem východní Afriky s mezinárodním letištěm, prohlásila Světová zdravotnická organizace (WHO) epidemii za mimořádnou událost světového dosahu. Toto varování přitom vydala teprve popáté v historii.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Zápasník Artur Omarov postoupil na olympijské hry

Zápasník řecko-římským stylem Artur Omarov se probojoval na olympijské hry. Na turnaji světové kvalifikace v Sofii porazil tři soupeře a coby finalista váhové kategorie do 97 kilogramů si jako jediný český reprezentant zajistil účast v Tokiu. Pod pěti kruhy bude soutěžit ve 32 letech poprvé.

"Jsem strašně šťastný. Konečně se mi to podařilo, po takový době," radoval se ve videopřenosu na facebooku Českého svazu zápasu po klíčovém vítězství nad Litevcem Viliusem Laurinaitisem. Na cestě do semifinále předtím porazil Damiana von Euwa ze Švýcarska a Němce Petera Öhlera. V neděli se utká o turnajové prvenství s Alexem Szökem z Maďarska.

Další zprávy