Proč jen AstraZeneca a J&J? Sraženiny asi souvisí s typem vakcíny, říká imunolog

Helena Truchlá Helena Truchlá
22. 4. 2021 19:28
Některé země váhají ohledně vakcín firem AstraZeneca a Johnson & Johnson. Důvodem je několik případů krevních sraženin, které se po očkování vyskytly. Zabývají se jimi národní zdravotnické úřady i evropská léková agentura EMA. "Může to souviset s typem vakcíny," vysvětluje německý imunolog Carsten Watzl.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Evropská léková agentura už v březnu oznámila, že krevní sraženiny mohou být velmi vzácným vedlejším účinkem vakcíny proti koronaviru od firmy AstraZeneca, v úterý se podobně vyjádřila i o Johnson & Johnson.

Podle lékařů a expertů existuje důvod, proč se tato komplikace objevuje právě u nich. Obě jsou to totiž takzvané vektorové vakcíny. Genetickou informaci koronaviru, která naučí tělo se bránit nemoci, v nich nese jiný virus, konkrétně lidský nebo šimpanzí adenovirus. 

Příznaky, kterými se zdravotnické úřady v Evropě i ve Spojených státech nyní zabývají, připomínají autoimunitní nemoc. "U těch, které sraženiny postihnou, vznikají protilátky proti jedné ze složek jejich vlastních krevních destiček (ty pomáhají zastavit krvácení, třeba když se člověk řízne, pozn. red.). Tyto protilátky pak způsobí, že se krevní destičky aktivují. Vznikají trombózy a zároveň člověk trpí nedostatkem destiček. Proč přesně se to děje, zatím nevíme," míní Carsten Watzl, šéf Německé společnosti pro imunologii. 

Souvisí to podle něj s viry, které jsou používané jako "nosiče" ve vektorových vakcínách. Jejich působení v lidském těle Watzl přirovnává k účinkům látky heparin. Ta se používá v medicíně jako lék snižující srážlivost krve. 

To by také vysvětlovalo, proč se v souvislosti s krevními sraženinami nemluví o dalších dvou široce používaných covidových vakcínách od firem Pfizer/BioNTech a Moderna. Ty jsou vytvořené na jiném technologickém základu, jde o takzvané mRNA vakcíny. Genetická informace o viru se tedy do těla přináší odlišným způsobem. "V případě mRNA vakcín k těmto vedlejším účinkům nejspíš nedochází," uvádí Watzl. 

Odborníci: Přínosy převažují rizika

Preparáty od AstraZenecy a Johnson & Johnson nejsou první vektorové vakcíny na světě. Právě společnost Johnson & Johnson už v minulosti přišla s očkováním proti ebole na stejném principu. To se ale nikdy nepoužívalo tak plošně, jako je tomu během koronavirové pandemie. "Možná proto jsme ten vedlejší účinek ještě nezaznamenali," domnívá se německý imunolog. 

Oběma látkám se velmi podobá také ruská vakcína Sputnik V. Podle Watzla je proto možné, že k případům vzácných trombóz bude docházet i v souvislosti s ní. "Vypozorujeme je ale nejspíš, až jí budou naočkovány miliony a miliony lidí." 

Odborníci opakovaně zdůrazňují, že riziko vzniku krevní sraženiny po očkování je velmi malé. Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) a Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) zastavily očkování vakcínou Johnson & Johnson poté, co se sraženiny objevily u osmi lidí. Celkem ve Spojených státech vyočkovali sedm milionů dávek této látky. 

"Ta čísla ještě porostou, protože jsme zatím nezachytili všechny pacienty. Ale v případě AstraZenecy jde v tuto chvíli zhruba o jeden případ na asi 100 tisíc naočkovaných, u Johnson & Johnson dokonce jeden případ na milion," vypočítává Watzl. V případě onemocnění covidem-19, kterému vakcinace dokáže zabránit, hrozí úmrtí nejméně jednomu člověku ze sta.

Nejrizikovější jsou mladé ženy

Podobně argumentuje také EMA, podle které "celkový přínos vakcíny nadále převažuje". Evropský úřad trvá na tom, že zatím není k dispozici dost dat, na základě kterých by se dal určit věk nebo jiné okolnosti, které by vakcínu dělaly pro člověka potenciálně rizikovou.

Zdá se ale, že problém postihuje nejvíce mladší ženy. Některé státy proto omezily užití široce dostupné vakcíny AstraZeneca pouze pro starší ročníky, jsou mezi nimi Německo, Francie, Nizozemsko, Španělsko či Kanada. Norsko a Dánsko ji úplně přestaly vydávat, Švédsko nahradí druhou ze dvou dávek jinou vakcínou a v Británii ji mohou nově dostávat jen lidé nad třicet let.

Česko očkuje AstraZenecou bez omezení a tento týden do země dorazily také první vakcíny Johnson & Johnson, dostanou je praktičtí lékaři. Dodávka se opozdila právě kvůli prověřování souvislosti vakcíny s krevními sraženinami. 

Jak se vzácné vedlejší účinky projevují?

Při mozkové žilní trombóze dochází k ucpání žil krevními sraženinami. To se projevuje silnými bolestmi hlavy, objevit se mohou i poruchy řeči nebo motoriky. Nedostatek krevních destiček pak vede ke vzniku malých krvavých teček na kůži nebo jinde na sliznicích. Dostavit se může i silné krvácení z nosu.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Ozbrojenci v Turecku zavraždili sedm členů kurdské rodiny

Neznámí ozbrojenci v pátek zavraždili sedm členů kurdské rodiny ve městě Konya v centrální části Turecka. Podle místních médií vtrhli do jejich domu se zbraněmi a stavení následně zapálili. Činitelé organizací na ochranu lidských práv hovoří o útoku z nenávisti, turecké úřady tvrdí, že šlo o vyřizování dlouhodobých sporů mezi dvěma místními rodinami bez rasistického podtextu, napsala agentura AFP.

Někteří členové napadené rodiny utrpěli těžká zranění již při podobném incidentu v květnu. Podle jednoho z napadených členů rodiny byli tehdejší útočníci turečtí nacionalisté, kteří křičeli, že nechtějí, aby v jejich sousedství žili Kurdové.

Guvernér provincie Konya v médiích prohlásil, že úřady pachatele co nejrychleji chytí a předvedou je před soud.

Předchozí výpady vůči kurdské rodině přehlíželi policisté i místní soudy, což dalo pachatelům pocit beztrestnosti, řekl médiím právník obětí, podle nějž se všichni členové rodiny báli v poslední době o život. "Je to bezpochyby rasistický útok. Soudy a úřady nesou část zodpovědnosti za to, co se stalo," řekl v místní televizi Arti TV.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dvě jezera v Argentině náhlé zrůžověla, důvod zatím není známý

Dvě jezera v argentinském regionu Patagonie zrůžověla. Změna barvy zatím nebyla vysvětlena, ale místní ekologové se obávají, že by zbarvení mohlo být způsobené průmyslovou kontaminací, uvedla agentura Reuters.

Jezera se nacházejí blízko průmyslového parku na okraji argentinského města Trelew, na prašné planině podobné poušti, která je převážně opuštěná. Městští úředníci však nedávno podle zpráv na sociálních sítí města Trelew objevili v povodí nákladní auto, které tam vysypávalo odpad.

Úřady místním médiím poskytly zatím rozdílné názory na to, zda může být náhlá změna vody v jezerech škodlivá. Ekologové jsou však znepokojení. Místní aktivista Pablo Lada, člen argentinské národní ekologické sítě RENACE, řekl agentuře Reuters, že zrůžovění mohlo způsobit barvivo, které se obvykle používá k tomu, aby krevety, které se chovají nedaleko, získaly své typické růžové zbarvení.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Server: Policie začala s výslechy účastníků tajné schůzky k výbuchu munice ve Vrběticích

Policisté se podle Deníku N zabývají informací, zda ministr vnitra Jan Hamáček skutečně plánoval sdělit podrobnosti o výbuchu muničního skladu ve Vrběticích na Ostravsku politickým představitelům v Moskvě, a to výměnu za ruskou koronavirovou vakcínu Sputnik V. Do explozí byli zapojení nejméně dva ruští agenti, kteří jsou spojení také s pokusem o otravu někdejšího dvojitého agenta Sergeje Skripala v britském Salisbury. Podle informací serveru půjdou vypovídat jako poslední v řadě také šéf rezortu diplomacie Jakub Kulhánek a nakonec i sám ministr Hamáček (oba ČSSD). 

Zdroj: Domácí
před 2 hodinami

Hradozámecké noci se účastní 76 památek, hlavní je hrad Pernštejn

Letošní ročník Hradozámecké noci, kdy je na památkách připraven večerní program, se uskuteční na 76 památkách po celé České republice. Hlavním centrem je letos jihomoravský hrad Pernštejn s nově rekonstruovanou osvícenskou vrchnostenskou zahradou.

Program na Pernštejně začíná v 18:00 a jeho první část je nazvaná Zahradní slavnost. Lidé mohou přicházet netypicky spodním vchodem do zahrady od hlavního parkoviště. Připraveny jsou přehlídky dobového oblečení, hudební i divadelní vystoupení. Od 21:00 se začne zahrada postupně rozsvěcet - ale pouze za využití loučí a svíček. Na hladinu hlavního bazénu budou vypuštěny svítící lampiony.

Hradozámecká noc se letos koná na 76 památkách, 14 z nich není ve správě Národního památkového ústavu. Podrobný seznam a program na jednotlivých památkách je k dispozici na stránkách NPÚ.

Zdroj: ČTK
Další zprávy