Praha - Čeští politici už třetí den intenzivně řeší, jak zachránit říjnové parlamentní volby.
Čtveřice nejdůležitějších mužů České republiky se shodla na tom, že volby jsou veřejným zájmem velkého významu. A prý jde i o to uklidnit rozhádané partaje.
Těm na pozadí ústavní krize zostra startují předvolební kampaně. Například v Ostravě si tak budou notovat Michal David, Ital Drupi a slovenský Elán.
Situaci podrobně sledujeme v online reportáži:
Infobox
- Exkluzivně:
Toto je scénář, jak zachránit volby v říjnu - Osud zákona:
Volby má zachránit novela, kterou politici nechtěli - Online přenos:
Ústavní soud o volbách rozhodne zřejmě 10. září - Analýza:
Stornované volby uškodí TOP 09, naději dají zeleným - Rozbor:
Dva ústavní soudci chtěli Melčáka rovnou odmítnout - Profil:
Melčák napadl, pro co sám roku 98 hlasoval - Na čem stála stížnost:
Mám právo být poslancem do roku 2010, napsal Melčák - Melčákův právník:
Vymyslete, co chcete, napadneme to - Dopady:
Zrušení voleb požene malá strana k soudu - Otázky a odpovědi:
Stručně a jasně: Půjdou Češi v říjnu volit? - Rozhodnutí soudu:
Ústavní soud zasáhl do voleb, v říjnu se nestihnou - Reakce politiků:
Skandál, říká ODS. Lidovci už volají po silnější vládě - Grafika:
Klíčové zákony k současnému politickému patu - Rozhovor s právníkem:
Volby ještě lze stihnout, říká expert Legislativní rady - Rozhovor s politologem:
Odklad voleb pomůže zeleným i extremistům
17:00 - Předseda ODS Mirek Topolánek pozval předsedy obou komor parlamentu a předsedy parlamentních stran a TOP 09 na schůzku, na které by se politici měli domluvit na scénáři pro případ, že by Ústavní soud stížnosti Miloše Melčáka vyhověl. Jednání by mělo proběhnout tuto neděli v kanceláři předsedy Senátu Přemysla Sobotky, napsal Topolánek.
14:33 - Suverenita Jany Bobošíkové tvrdí, že hlavním viníkem současné předvolební krize je Ústavní soud, jehož rozhodnutí by politici neměli respektovat. "Ústavnímu soudu nepřísluší, aby pozastavil platnost ústavního zákona a současně svým rozhodnutím vytvořil protiprávní podmínky pro změnu termínu voleb," napsala jednička pražské kandidátky Jitka Hoplíčková. A postup ÚS podle ní "koresponduje s praktikami totalitního ÚV KSČ".
13:57 - Nezařazený poslanec Miloš Melčák odmítl, že by se chystal stáhnout svoji stížnost, kterou kvůli předčasným volbám podal k Ústavnímu soudu. "Já absolutně nepočítám s tím, že bych tu stížnost stáhnul. Tím pádem by se to celé znevěrohodnilo," řekl po několika dnech mlčení ČTK a Rádiu Česko.
13:26 - Ať soudci rozhodnou jakkoliv, předčasné volby se konat budou. Na čtvrtečním verdiktu Ústavního soudu však záleží, jestli proběhnou v původním termínu 9. a 10. října, anebo někdy později, nejdříve 6. a 7. listopadu. Tak zní plán, který experti pod vedením Petra Mlsny předložili ke schválení šéfům stran. Podrobnosti najdete zde
13:02 - Pokud Ústavní soud nerozhodne do 15. září, bude ODS prosazovat v parlamentu trvalou změnu ústavy, která by umožnila uspořádat předčasné volby na začátku listopadu.
Blog právníka Zdeňka Koudelky, který se specializuje na ústavní právo: Demokracie není hra |
12:33 - "ODS je nadále přesvědčena, že Ústavní soud musí v této věci rozhodnout co nejrychleji. Oceňuji proto přístup všech, kteří se včera sešli u prezidenta republiky a chtějí rychle najít cestu z krize," prohlásil v Ostravě šéf občanských demokratů Mirek Topolánek
12:20 - Desátého září večer se mimořádně sejde ústřední volební komise, která rozhodne o dalším postupu. "Věříme, že tou dobou už bude znám verdikt Ústavního soudu," vysvětlil ministr vnitra Martin Pecina. Ústavní soudci zasednou k veřejnému jednání v deset hodin dopoledne.
Blog ekonoma Aleše Michla: Kdo mění svět? Marx, Melčák, Beatles |
12:09 - Případný odklad voleb, byť o pouhý měsíc, znamená komplikace při přípravě rozpočtu na příští rok. "Budou-li volby s odkladem, riziko rozpočtového provizoria se zvyšuje," informoval premiér Fischer.
11:15 - "Jakýkoliv nátlak na Ústavní soud považuji za naprosto nepřijatelný a v rozporu s principy demokracie," komentoval ranní prohlášení Klause a spol. lidovecký předseda Cyril Svoboda. Podle něj není přípustné, aby kdokoliv - kromě Ústavního soudu - stanovil, co je veřejný zájem. "Sám za sebe rozhodně nepovažuji za veřejný zájem to, kolik zatím utratily politické strany za kampaň, ani náklady státu na volby. Veřejný zájem na dobře fungující demokracii má vyšší hodnotu, než vynaložené peníze na volební kampaň."
11:38 - Předseda KSČM Vojtěch Filip ocenil, že pokračuje dohoda politických špiček ze středy. Je podle něj dobře, že čtyři nejvyšší ústavní činitelé přesně formulovali co je veřejný zájem občanů České republiky, jak z hlediska ekonomického, tak politického.
10:59 - "Beru ho jako kompromisní," zhodnotil prohlášení předseda ODS Mirek Topolánek. "Já bych si představoval daleko tvrdší, ale to není prohlášení předsedů politických stran, ale ústavních činitelů, s plnou odpovědností a vahou jejich institucí."
10:23 - Prohlášení ústavních činitelů přivítal předseda ČSSD Jiří Paroubek. "Považuji jej za jasný signál Ústavnímu soudu, aby zvážil své rozhodnutí, a to s ohledem jak na vážnost situace, ve které se naše země nachází, tak i na argumenty, které zpochybňují východiska rozhodnutí Ústavního soudu," napsal do médií.
09:45 - Volby jsou veřejným zájmem velkého významu a Ústavní soud neměl právo na pozastavení jejich přípravy. Takový je výsledek ranního jednání čtyř nejvyšších ústavních činitelů. Prezident Václav Klaus, premiér Jan Fischer a předsedové obou komor parlamentu Miloslav Vlček a Přemysl Sobotka míní, že kdyby se volby odložily, šlo by o destabilizující krok. Více čtěte zde