Exkluzivně: Toto je scénář, jak zachránit volby v říjnu

Petr Holub
2. 9. 2009 17:15
Politici chtějí řešení, které by nemohl Ústavní soud napadnout
Dnešní schůzka prezidenta s politickými špičkami na Hradě.
Dnešní schůzka prezidenta s politickými špičkami na Hradě. | Foto: Jan Langer

* Doplnili jsme aktuální výrok Václava Klause po setkání s politiky * Šéf sněmovny Vlček oznámil, že vyhlásí stav legislativní nouze, což umožňuje přijímat návrhy už v prvním čtení

Praha - Redakci Aktuálně.cz se podařilo získat návrh, který část politiků odnesla na Hrad prezidentovi.

Přinášíme vám pravděpodobný scénář, jak chtějí naložit se současným patem, kdy Ústavní soud zmrazil rozhodnutí prezidenta o vypsání předčasných voleb na letošní říjen.

Mirek Topolánek (ODS), Jiří Paroubek (ČSSD) a Vojtěch Filip (KSČM) chtějí co nejdříve přijmout obecnou změnu ústavy.

Politici hodlají využít senátní návrh změny ústavy, podle něhož by se rozpustila sněmovna a který nyní leží po druhém čtení ve sněmovně.

Tento návrh by se ale musel upravit. "Sejde se nad ním expertní komise a projedná ho v nejrychlejším možném termínu," potvrdil prezident Václav Klaus.

Předsedou komise by se měl podle informací Aktuálně.cz stát právník Úřadu vlády Petr Mlsna.

Během dne se totiž ke zmíněnému původnímu plánu přidávaly další návrhy a s jedním přišel i premiér. Jeho přesný obsah není znám, ale pro to, aby byl včas přijat, by musela vláda navrhnout předsdovi sněmovny stav legislativní nouze, díky němuž by se zkrátily lhůty obvyklé při standardním projednávání zákonů.  

Experti by měli ukončit práci nad návrhy nejpozději zítra ráno.

V návrhu, který získalo Aktuálně.cz,  se zatím říká, že po demisi vlády se Poslanecká sněmovna rozpustí na návrh prezidenta, když pro to bude více než polovina poslanců.

Podle návrhu, který byl dnes na Hrad přinesen, chtějí tuto pasáž politici změnit tak, že návrh by podala sněmovna prezidentovi a pro přijetí by byla nutná třípětinová (ústavní) většina.

Ve zmíněném  návrhu bude ustanovení, že čtyřletý mandát sněmovny může být kratší, když je sněmovna rozpuštěna prezidentem nebo ústavním zákonem.

A politici přidají také pojistku proti tomu, aby nevznikla situace jako nyní. Bude znít: Vyhlášené volby nelze zrušit nebo odložit, nestanoví-li zvláštní ústavní zákon jinak.

K tomu se přidají přechodná ustanovení, která mají zajistit, aby se letošní volby mohly konat ve stanoveném termínu 9. a 10. října.

Tato ustanovení znějí zhruba takto:

Volební období Poslanecké sněmovny zvolené v roce 2006 končí dnem vyhlášení tohoto ústavního zákona.

 Volby do Poslanecké sněmovny se konají druhý pátek a sobotu po vyhlášení toho zákona.

 A velmi důležitá je i další věta: Úkony pro přípravu voleb učiněné podle zákona zůstávají v platnosti. To je proto, aby mohly platit zkrácené lhůty, které byly vyhlášeny pro přípravu letošních voleb.

K tomu je však podle politiků nutné změnit ještě volební zákon. To proto, aby prezident mohl znovu vyhlásit termín voleb - původní vyhlášení totiž Ústavní soud zpochybnil.

Foto: Aktuálně.cz

Ve volebním zákoně by proto nově byla věta, že nemusí vždy pro vyhlášení voleb platit lhůta 60 dnů.

Redakce Aktuálně.cz ale zjistila, že v některých detailech se politici liší. Například sociální demokraté nechtějí měnit volební zákon a vše vyřešit rovnou ústavním zákonem.

Časový plán politiků je takový:

Příští úterý se sejde sněmovna, ústavní zákon odhlasuje.

Další den udělá totéž Senát.

Po nich podepíše změnu prezident a kontrasignuje premiér.

Aby bylo možné vše stihnout takto rychle, budou zákonodárci jednat "ve stavu legislativní nouze". Ve středu po poledni to oznámil předseda dolní parlamentní komory Miloslav Vlček (ČSSD).

Stav legislativní nouze znamená, že by návrh mohl být schválen už v prvním čtení - nemusel by procházet ještě druhým a třetím kolečkem.

Změna ústavy není jen tak, varuje expert

Snahy politiků o urychlené přijetí novely ústavy ovšem krotí vedoucí katedry ústavního práva a politologie Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně Jan Filip.

"Ústavní zákon nemůže být projednán ve zkráceném jednání - to by trvalo zhruba takových 80 dnů, plus ještě jednání v Senátu, čili to už jsme někde v prosinci. Já si myslím, že tohle neprojde," řekl Rádiu Česko. Senátní návrh podle něj navíc není aplikovatelný, protože vychází z toho, že by vláda musela podat demisi.

Foto: Aktuálně.cz
Diskutujte: Utrhl se Ústavní soud ze řetězu?

 

Právě se děje

Další zprávy