Živě: Příprava voleb poběží podle plánu, rozhodl Pecina

Domácí ČTK Domácí, ČTK
2. 9. 2009 20:30
Špičky české politiky řeší, jak zvrátit verdikt Ústavního soudu o odkladu předčasných voleb
Jedeme dál, potvrdil večer ministr vnitra Martin Pecina
Jedeme dál, potvrdil večer ministr vnitra Martin Pecina | Foto: Aktuálně.cz, Tomáš Adamec

Praha - Politici napříč spektrem bijí na poplach.

Snaží se zachránit předčasné volby, které se mají konat už za pět týdnů.

Jejich plány v úterý zásadně narušil Ústavní soud, když rozhodl, že konání voleb odsouvá na neurčito. Důvodem je ústavní stížnost nezařazeného poslance Miloše Melčáka.

Hodinu před polednem proto šéfové parlamentních partají zamířili na Hrad, aby dali s prezidentem Václavem Klausem, premiérem Janem Fischerem a předsedy obou komor parlamentu hlavy dohromady, jak dál.

Ústavní soud mezitím rozhodl, že veřejné jednání o stížnosti se uskuteční příští čtvrtek od 10:00. Může padnout i verdikt, oznámil předseda soudu Pavel Rychetský.

Vývoj sledujeme v podrobné reportáži:

20:30 - Expertní komise se shodla na tom, že původní termín voleb nelze stihnout za použití sandardních postupů. Bezpečně se podle nich dají volby vyhlásit až v termínu 6. - 7. listopadu. Se závěrem komise se smířily všechny zúčastněné strany, s výjimkou ČSSD. Jiří Paroubak nadále trvá na původním říjnovém termínu. DOKUMENT: Přečtěte si zápis z jednání komise

19:40 - Dvě třetiny občanů ČR chtějí, aby se volby konaly v původně stanoveném říjnovém termínu. Vyplynulo to z bleskového průzkumu agentury Median pro TV Prima. Skoro stejný počet lidí ale neveří, že by se politici dokázali domluvit na řešení současné situace.

19:10 - Příprava voleb bude pokračovat podle původního plánu, oznámil po zasedání Státní volební komise ministr vnitra Martin Pecina. "Státní volební komise se jednohlasně usnesla na tom, že bude pokračovat příprava předčasných voleb," uvedl. "Doporučujeme, aby volební orgány dál plnily úkoly, aby pokud Ústavní soud zákon nezruší, nebyla narušena zákonnost voleb." Pecina svolal další mimořádné jednán na 10. září večer. V ten den by měl Ústavní soud zveřejnit nález ke stížnosti poslance Melčáka. Zároveň Pecina vyčíslil náklady na přípravu voleb, podle ministra už stát zaplatil přes 122 milionů korun.

19:08 - Miloš Zeman popřel, že by Miloši Melčákovi poradil, aby podal ústavní stížnost na pořádání předčasných voleb. "Melčákovi radí Jan Kalvoda," uvedl Zeman podle agentury ČTK. Jak chce postupovat Melčákův právník - čtěte více

18:06 - Expertní komise na Úřadu vlády dále hledá řešení. Podle informací Aktuálně.cz se právní experti shodli, že volby budou později než v termínu 9. - 10. října, pravděpodobně počátkem listopadu. Potvrdil to šéf Legislativní rady vlády František Korbel. Politici se prý nechtějí pouštět do příliš krkolomných úprav zákona, které by příliš násilně zkracovaly zákonem garantované lhůty.

Foto: Aktuálně.cz
Diskutujte: Utrhl se Ústavní soud ze řetězu?

16:45 - Nejbezpečnější cesta k předčasným volbám je trojí vyslovení nedůvěry vládě, prohlásila KDU-ČSL. Druhou možností je podle předsedy strany Cyrila Svobody přijetí nového ústavního zákona o předčasných volbách, ten by ale mohl vyvolat další ústavní stížnosti. Lidovci proto vyzvali parlamentní strany, aby podpořily bezpečné řešení.

15:55 - Změna ústavy by neměla jen zamést cestu k volbám, ale měla by také obsahovat nástroj, který zabrání povolebním patům, řekl exprezident Václav Havel. "Za stejně důležité, ba ještě důležitější než je usnadnění předčasných voleb, považuji takovou změnu, která by bránila patovým situacím, které k předčasným volbám obvykle vedou. Může jít o drobnou změnu struktury ústavních institucí, o snížení počtu poslanců, nebo o změnu volebního zákona," vysvětlil.

Foto: Aktuálně.cz
.Blog Jiřího Zlatušky: Na posunu voleb vydělají občané 

15:42 - Na Úřadu vlády jedná komise stranických expertů. Návrh na změnu Ústavy posuzují právní poradce sociálnědemokratického poslaneckého klubu Radovan Suchánek, za ODS náměstek ministra vnitra pro veřejnou správu Zdeněk Zajíček. Stranu zelených reprezentuje bývalý náměstek ministryně spravedlnosti František Korbel, komunisty poslankyně Zuzka Rujbrová. Lidovci vyslali do Strakovy akademie místopředsedu Pavla Svobodu, TOP 09 pro změnu právníka Vladimíra Balaše. Premiéra zastupuje Petr Mlsna, sněmovnu ředitel legislativního odboru Petr Kymlička a Senát ředitelka tamního legislativního odboru Dagmar Bělinová.

15:20 - Konání předčasných voleb nelze odložit ani o den, je přesvědčen volební manažer ČSSD Jaroslav Tvrdík. A novinářům hned vyjmenoval důvody: ekonomická krize, ale i proinvestované desítky milionů, jež už partaje utopily v kampani.

Foto: Aktuálně.cz
Blog Jiřího Pehe: Poučení z ústavní krize 

14:51 - Dva soudci Ústavního soudu mají pochybnosti o tom, zda byl poslanec Miloš Melčák oprávněn podat stížnost a návrh, na jejichž základě soud odložil vykonatelnost voleb. Vyplývá to z odlišných stanovisek Jana Musila a Vladimíra Kůrky k úternímu usnesení soudu o odložení vykonatelnosti. Přečtěte si více

14:03 - Expertní jednání o novele Ústavy se rozjíždějí. Už o půl čtvrté se na se na Úřadu vlády sejde komise, na jejímž vzniku se dohodli prezident, premiér, předsedové obou komor parlamentu a šéfové parlamentních stran.

13:49 - Senát projedná novelu o rozpuštění sněmovny zřejmě příští týden. Po jednání na Pražském hradě to oznámil předseda horní komory parlamentu Přemyslav Sobotka (ODS).

13:20 - Politici už ví, jak urychleně přijmout nezbytnou změnu Ústavy. Podle předsedy Poslanecké sněmovny Miloslava Vlčka (ČSSD) ji zákonodárci projednají ve stavu legislativní nouze.

12:44 - Strana důstojného života, kterou vede bývalá poslankyně ČSSD Jana Volfová, bude na státu vymáhat náhradu za vynaložené náklady na předvolební kampaň, pokud se volby nebudou konat ve stanoveném říjnovém termínu. "Očekávali jsme, že volby budou a jednali v dobré víře. Na základě našeho jednání v dobré víře nám pak vznikly výrazné finanční škody," vysvětluje pro Aktuálně.cz. Podrobnosti čtěte zde

12:29 - "Budeme usilovat o to, aby se volby konaly v původně plánovaném termínu," řekl po jednání s předsedy parlamentních stran prezident Václav Klaus. Partaje se už dohodly na vytvoření expertní skupiny, která v řádu hodin až dnů připraví novelu Ústavy.

Foto: Aktuálně.cz
Blog politického komentátora Jana Kubáčka: Kdo vydělá na posunutí voleb?! 

12:04 - Ústavní soudci přerušili do příštího týdne jednání o Melčákově stížnosti. Rozhodovat o ní znovu budou 10. září. Jednání bude veřejné, proto lze podle předsedy soudu Pavla Rychetského očekávat konečný verdikt. "Dnešní rozhodnutí pléna Ústavního soudu žádným způsobem nepředjímá, jakým způsobem Ústavní soud rozhodne ve věci samé," upozornil.

11:54 - Vedoucí katedry ústavního práva a politologie Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně Jan Filip krotí snahy politiků o urychlené přijetí novely Ústavy. "Ústavní zákon nemůže být projednán ve zkráceném jednání - to by trvalo zhruba takových 80 dnů, plus ještě jednání v Senátu, čili to už jsme někde v prosinci. Já si myslím, že tohle neprojde," řekl Rádiu Česko. Více o návrhu se dočtete zde

11:30 - Zanechte hysterie a začněte jednat, vyzvaly Věci veřejné politiky, kteří byli v roce 2006 zvoleni do sněmovny. Současné rozhodnutí ÚS podle Vv jen ukázalo na dlouhodobý neduh české politiky - zákony jsou často přijímány či deformovány dle partikulárních zájmů jednotlivých politických stran.

11:07 - Politici by měli počkat na konečný verdikt Ústavního soudu, tvrdí předsedkyně Nejvyššího soudu (NS) Iva Brožová. "To je jediný možný odpovědný postoj. Mohu mít vlastní názor, ale respektování rozhodnutí soudu je základním pravidlem právního státu," řekla ČTK.

11:03 - Jednání na Pražském hradě se zúčastní i předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

Foto: Jan Langer

11:01 - Občanští demokraté chtějí o změně Ústavy začít jednat ve sněmovně příští úterý. Jsou přesvědčeni, že v takovém případě je možno stihnout říjnový termín. "Kalvoda mě nezajímá, nevím, kdo to je," reagoval podrážděně předseda ODS Mirek Topolánek na dotaz Aktuálně.cz, co by dělal v případě, že advokát Miloše Melčáka hodlá podat další stížnost, ať bude řešení politiků jakékoliv.

10:46 - Příprava voleb dosud stát přišla na několik desítek milionů korun. Ministerstvo vnitra přesto bude podle všeho v jejich přípravě pokračovat. Řekl to šéf resortu Martin Pecina. O situaci dnes bude jednat i ústřední volební komise.

10:38 - Stížností se začalo zabývat plénum Ústavního soudu. To rozhodne, zda je zákon o zkrácení mandátu Poslanecké sněmovny v souladu s prvním zákonem země. Podle řady ústavních právníků mu ovšem něco takového nepřísluší.

10:31 - Komunisté chtějí být vstřícní vůči Ústavnímu soudu. Předseda strany Vojtěch Filip proto novinářům řekl, že KSČM podpoří trvalou změnu Ústavy, s níž půjdou na Hrad zástupci ODS a ČSSD. Zopakoval, že zákonodárci třetí nejsilnější partaje ve sněmovně podpoří jakoukoliv legislativní změnu, která by umožnila konání voleb v plánovaném termínu 9. a 10. října.

10:19 - Po Miloši Melčákovi jako by se zem slehla. S novináři nekomunikuje. Jeho asistentka Světlana Zvěřinová řekla, že se k situaci nemůže bez souhlasu svého nadřízeného vyjádřit.

Foto: Aktuálně.cz
Blogeři Aktuálně.cz: Bezcharakterní Melčák? Ochránce ústavy?

09:59 - Senátní návrh na změnu Ústavy chtějí vytáhnout ze šuplíku i sociální demokraté. Podle jejich plánu by "s jistými doplněními" mohl být vrácen sněmovně do druhého čtení už 8. září. Podpis prezidenta a publikace ve sbírce zákonů by podle představ ČSSD mohla nastat 25. září. Volby by se tak s odkazem na už známé rozhodnutí hlavy státu mohly uskutečnit v původním termínu, tvrdí.

09:35 - Občanští demokraté už ví, s čím půjdou na Pražský hrad. Chtějí oprášit senátní návrh trvalé ústavní změny, která umožní rozpuštění sněmovny a vyhlášení voleb. Návrh nyní posuzují experti ODS na ústavní právo, možná ještě dozná malých změn.

09:17 - Exposlanec ČSSD Michal Pohanka se svým bývalým kolegou Melčákem o ústavní stížnosti nemluvil. Rádiu Impuls ale řekl, že on sám by prefereoval předčasné volby 9. a 10. října.

08:52 - Advokát poslance Miloše Melčáka Jan Kalvoda je připraven napadnout další ústavní stížností některá řešení, o nichž v souvislosti s odkladem voleb uvažují politici. Serveru iDNES.cz řekl, že si dovede představit tři cesty, jimiž by se politici chtěli vydat: vyhlásit volby na jiný blízký termín, narychlo trvale změnit ústavu a třikrát rychle za sebou navrhnout vládu a vyslovit jí nedůvěru.

Ústavní soud projednává Lisabonskou smlouvu
Ústavní soud projednává Lisabonskou smlouvu | Foto: Ondřej Besperát
Boj o volby minutu po minutě:
Úterní vývoj jsme podrobně sledovali zde
 

Právě se děje

Další zprávy