Ústavní soud zasáhl do voleb, v říjnu se nestihnou

Domácí Domácí
1. 9. 2009 21:35
Politici řeší pat, Paroubek je vyzval ke schůzce s prezidentem

* Premiér Jan Fischer kvůli situaci zrušil zahraniční cestu * Politické špičky budou o situaci jednat ve středu na Hradě od 11 hodin * Soudkyně Wagnerová: Volby se v říjnu nestihnou * KDU-ČSL vyzývá Fischerovu vládu k demisi

Brno - Ústavní soud se zamíchal do vysoké politické hry jménem předčasné volby do Poslanecké sněmovny. Svým dnešním rozhodnutím je odsunul na neurčito.

Rozhodl se totiž posoudit ústavní stížnosti poslance Miloše Melčáka, že předčasné volby porušují jeho právo na nerušený výkon funkce. A proto odsunul "vykonatelnost rozhodnutí prezidenta o vypsání předčasných voleb".

To může ve svém důsledku znamenat, že se volby 9. a 10. října vůbec nemusejí konat.

Rozhovor:
Volby lze stihnout v termínu, říká expert Legislativní rady

Ústavní soudci v tom mají zdá se jasno.

Místopředsedkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová Hospodářským novinám potvrdila, že soud nestihne do voleb rozhodnout o ústavním zákonu, který předčasné volby umožnil.

"Když uvážíme kroky, které budou nyní následovat, je jasné, že to do října není možné stihnout, to prostě nejde," řekl HN Wagnerová.

Sledujeme živě:
Politici řeší, jak ven z patu, do kterého je dostal Ústavní soud

Klaus: Je to bezprecedentní

Prezident Václav Klaus již rozhodnutí soudu označil za zpolitizované. Na středu jedenáctou hodinu dopoledne svolal schůzku zástupců stran, sněmovny i senátu a chce s nimi řešit, jak dál postupovat.

Projděte si:
Dokument: Rozhodnutí Ústavního soudu o odkladu voleb

"Jde o rozhodnutí navýsost politické, nikoli právně-legislativní. Jeho dopad budu podrobně analyzovat. Jsem připraven - spolu s ostatními - hledat na politické scéně rychlé řešení dnešním rozhodnutím Ústavního soudu vzniklé ústavně-politické krize," uvedl v prohlášení prezident.

Komu odklad propěje:
Politolog: Rozhodnutí soudu pomůže extrémistům a zeleným

Z rozhodnutí Ústavního vyplývá, že nenašel žádné okolnosti z hlediska veřejného zájmu, které by bránily odložit rozhodnutí prezidenta Klause o konání voleb v říjnu.

"Odkladem výkonu rozhodnutí prezidenta republiky volební období Poslanecké sněmovny zvolené v roce 2006 trvá dále dle obecné ústavní úpravy a nevzniká jím újma na veřejných prostředcích, jelikož zatím na zajištění voleb vynaloženy nebyly," uvedli soudci.

"Nový termín voleb bude možno stanovit až na základě konečného rozhodnutí Ústavního soudu," uvedl předseda soudu Pavel Rychetský.

Scénáře jsou v zásadě možné tři. Pokud soud nerozhodne do dosud stanoveného termínu předčasných voleb o meritu ústavní stížnosti poslance Melčáka, pak zůstává dosavadní sněmovna do doby, než prezident Klaus vyhlásí nový termín voleb . Pokud jí dostatečně včas zamítne, pak mohou předčasné volby proběhnout. Nebo včas dá Melčákovi za pravdu, pak by měla dosloužit současná sněmovna do konce řádného období.

Politici se zlobí

Stejně jako prezidenta zaskočilo rozhodnutí i vrcholné politiky.

Čtěte více:
Přehledně - reakce politiků na verdikt soudců

"Ústavní soud se zachoval jako třetí komora českého parlamentu, a to navíc v postavení, které je neměnitelné a neovlivnitelné," sdělil deníku Aktuálně.cz předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS).

Jeho stranický šéf Mirek Topolánek k tomu uvedl: "Dnešní rozhodnutí Ústavního soudu pokládám za neodpovědný krok, který může mít zásadní negativní dopad nejen na politický vývoj v zemi, ale i na prohloubení hospodářské krize." Ten pak vyzval předsedy hlavních politických stran a prezidenta Klause ke schůzce hned na středu, aby situaci vyřešili. K jednání s prezidentem vyzval také jeho rival - předseda ČSSD Jiří Paroubek.

KDU-ČSL pak vyzvala současnou vládu premiéra Jana Fischera k demisi a zároveň chce po prezidentu Klausovi, aby začal jednat o nové vládě s politickým mandátem.

 

Právě se děje

Další zprávy