74 procent od sousedů? Rekordmani voleb ukazují, proč se v Česku vyplatí dát na kandidátku starosty

Marek Pokorný Marek Pokorný
9. 10. 2016 14:22
Krajské volby mají kromě velkých i své malé vítěze. A to ty, kteří své straně v domovské obci či městě získali extrémně vysoký počet hlasů. Jedním z letošních rekordmanů je bývalý mluvčí ODS Martin Kupka, který už šest let starostuje v Líbeznicích u Prahy a nyní za stranu kandidoval na hejtmana. Ač ODS v kraji získala 13 procent, on pro ni v Líbeznicích vybojoval více než 74 procent. Podobně úspěšní byli například starosta Kolína Vít Rakušan či starostové Michael Canov a Martin Půta z Chrastavy, respektive Hrádku nad Nisou na Liberecku.
Martin Kupka
Martin Kupka | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - V roce 2010 se tehdejší mluvčí ODS a krátce i Nečasova kabinetu Martin Kupka rozhodl k politice nejen mluvit, ale i sám ji vytvářet. A nechal se zapsat na třetí místo kandidátky v Líbeznicích u Prahy. Po volbách, v nichž ODS získala v obci 42 procent,  se posunul na post starosty.

O čtyři roky později, kdy již stál v čele kandidátky, post starosty suverénně obhájil se ziskem 72,48 procenta. A tento víkend výsledek pro ODS - za níž ve čtyřiceti letech kandidoval na post hejtmana - ještě zvýšil: V Líbeznicích získala strana dokonce 74,03 procenta.

A dokonce dostal Líbeznické k volbám: Ač v kraji byla volební účast necelých 35 procent, v Líbeznicích byla nad 49 procenty.

Změna v Kolíně

Starosta dvouapůltisícové obce, která za jeho vlády dokázala získat desítky milionů na dotacích k jejímu zvelebení, si získal i obyvatele okolních obcí. V sousední Bášti dalo ODS hlas hlavně díky němu 47 procent obyvatel, v Měšicích pak více než 42 procent. I když v celém kraji získala ODS 13,05 procenta, v okrese Praha-východ to bylo 19,26 procenta.

Ještě větším přínosem je pro svoji stranu starosta Kolína Vít Rakušan. Bývalý učitel bez zkušenosti s politikou před šesti lety vyhrál se stranou Změna pro Kolín komunální volby a předloni tam svoje vítězství zopakoval s výsledkem 64 procent.

Letos si jej proto Starostové zvolili za lídra krajské kandidátky - a neprohloupili. V čele s ním obsadili v kraji s 18,46 procenty těsné druhé místo za vítězným ANO 2011 Andreje Babiše. V Kolíně díky němu zskali 57,2 procenta a v okrese suverénně zvítězili s více než 38 procenty. Mimochodem - krajská dvojka Starostů Dana Drábová jim přinesla ze svých Pyšel 56 procent.

Jermanové domácí nepomohli

Středočeská lídryně ANO 2011 Jaroslava Pokorná Jermanová takové zázemí ve své domovské obci nemá. Krhanice, kde byla starostkou (ještě v předchozím dresu ODS) jí přinesly pouhých 17,8 procenta, tedy výrazně méně než zisk v kraji. Po roce 2010 se přestěhovala do Benešova, kde je nyní zastupitelkou za ANO. Ale ani tady výrazně vyšší procento voličů straně nepřitáhla - v Benešově volilo ANO "jen" 24,5 procenta lidí.

Jihomoravský hejtman za ČSSD Michal Hašek byl tři volební období do roku 2010 zastupitelem své rodné obce Drásov, poté se přestěhoval do Brna. Ještě před čtyřmi lety mu Drásovští dali 29,5 procenta hlasů, nyní o pět procent méně. V Brně, kde nyní bydlí, jeho strana získala ještě mnohem méně - 12,12 procenta, v kraji celkově propadla na třetí místo s 15,6 procenty.

To jihočeský lídr ČSSD Jiří Zimola ze své domovské Nové Bystřice na Jindřichohradecku pravidelně nosí straně nadpoloviční počet hlasů. V krajských volbách před čtyřmi lety dali Novobystřičtí ČSSD 51,6 procenta hlasů, tento víkend ještě o pět procent více.

Starostové z Liberecka

Na Liberecku zase zvítězili Starostové pro Liberecký kraj se ziskem 32,5 procenta hlasů. Jejich lídr a současný hejtman Martin Půta v osmitisícovém Hrádku nad Nisou, kde starostuje již třetí období, získal takřka dvojnásobek, 63,7 procenta, a to i přes stíhání pro korupci. 63 procent získal i jeho kolega Michael Canov v sousední Chrastavě, který je na osmém místě kandidátky.

Sám Canov mimochodem také kandiduje do senátu a chybělo málo, aby se stal jediným kandidátem, který do druhé komory parlamentu postoupil už z prvního kola se ziskem přes padesát procent.

Jenže doplatil na nelogické rozdělení senátních obvodů, kvůli němuž získal "pouhých" 46 procent a voliči tak musí k urnám ještě jednou. Ač jsou jeho Chrastava i sousední obce včetně Hrádku v Libereckém kraji, pro senátní volby patří pod Českou Lípu. Hlasy svých obyvatel tak nemohl dostat.

Kandidáta ANO do senátu sousedé neposunuli

Hlasy "domovských" obyvatel rozhodly nakonec například na Mělnicku v těsném souboji mezi dosavadní senátorkou Veronikou Vrecionovou z ODS, starostou Kralup Petrem Holečkem (Starostové) a mělnickým lékařem Igorem Karenem (ANO 2011). Zatímco Vrecionová v rodných Přezleticích získala 49 procent a Holeček v Kralupech 54,5 procent, Karen ve svém Mělníce jen 23 procent a do druhého kola senátních voleb nakonec nepostoupil.

Ve Zlínském kraji vyhráli zase volby lidovci s 33 procenty, jejich lídr Jiří Čunek pak ve svém Vsetíně přinesl jen nepatrně víc - 34,5 procenta. Nicméně byl úspěšný z jiného směru: Získal nejvíce preferenčních hlasů ze všech kandidátů v zemi.

V Suché Lozi pomohl svým Starostům k 61 procentům její bývalý starosta a nyní poslanec Petr Gazdík. A v Bílině na Teplicku zase současný hejtman za KSČM Oldřich Bubeníček získal své straně 34 procenta hlasů - v celém kraji jich KSČM dostala necelých 16 procent a skončila druhá s osmiprocentním odstupem za ANO.

 

Právě se děje

Další zprávy