Drábová získala 11 tisíc kroužků. Už zvažuje i vstup do celostátní politiky. Pokud jí to bude bavit

Markéta Hronová Markéta Hronová
8. 10. 2016 19:52
Šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová získala pro hnutí Starostové a nezávislí nejvyšší počet preferenčních hlasů, přes jedenáct tisíc. Předseda strany Petr Gazdík to považuje za signál, že lidé, kteří něco dokázali, se mají podílet na vládě v krajích, i když se nestanou politiky. Drábová už se do zastupitelstva těší, celý den ve volebním štábu sršela dobrou náladou. Slavit se Starosty ale dnes nebude. "Nejsem slavič, jdu do divadla," uvedla.
Sázka na Danu Drábovou, známou odbornici na jadernou energii, hnutí Starostové a nezávislí vyšla. Získala největší počet preferenčních hlasů.
Sázka na Danu Drábovou, známou odbornici na jadernou energii, hnutí Starostové a nezávislí vyšla. Získala největší počet preferenčních hlasů. | Foto: Radim Beznoska

Praha - Starostové a nezávislí v předvolební kampani vsadili na melouny, které měly symbolizovat rozdělování milionů v krajích, a na Danu Drábovou, šéfku Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. A sázka na Danu Drábovou jim vyšla. V krajských volbách získala největší počet preferenčních hlasů, přes jedenáct tisíc.

Drábová původně doufala, že Starostům jen pomůže svou pověstí důvěryhodné a chytré ženy, dnes ale bez známky pochybností říká, že do zastupitelstva Středočeského kraje, kam se dostala, zasedne a těší se na to.

"Nejenom, že jsem na to připravená, ale docela se na to těším. Sedmnáct let v čele Státního jaderného úřadu pro jadernou bezpečnost je opravdu hodně, a tohle bude změna," řekla v dobré náladě Aktuálně.cz.

Pokud se mi v politice bude líbit, půjdu výš, nevylučuje Drábová

Zatím neví, co by chtěla ve Středočeském kraji změnit jako první. "Nejdříve se chci rozkoukat. Zjistit, jak funguje krajská politika zevnitř," popisuje. Volební úspěch starostů je podle ní důkaz, že voliči slyší na to, když se někdo umí starat o obec či město. "Před volbami jsem říkala, že nesázím na kulhajícího koně, teď doufám, že voliče nezklamu a kulhajícím koněm se nestanu já," říká.

S jakými stranami je pro ni v kraji přípustná spolupráce, nechtěla komentovat s tím, že je nestraník a nemá žádné stranické preference. "S kým si spolupráci představit nedovedu, jsou protimigrantské a protimuslimské strany," uvedla Drábová. To vyloučili sami Starostové. Nechtějí spolupracovat s nedemokratickými stranami a s komunisty. 

Pokud se Drábové v politice bude líbit, možná nezůstane jen v kraji. "Uvidíme, jak mě to bude či nebude bavit. Pokud mě to bavit bude, nevylučuji, že bych přijala přešla do celostátní politiky. Nikdy se nemá říkat nikdy," vysvětluje.

Jdu do divadla. Nejsem slavič, říká Drábová

Předseda Starostů Petr Gazdík tvrdí, že politika lidi, jako je ona, potřebuje. Dana Drábová je podle něj jeden ze symbolů těch, kteří jsou velmi úspěšní ve svých oborech, nechtějí vstupovat do žádné politické strany, ale přesto jsou připraveni spolupracovat a kandidovat za hnutí se zkušenými komunálními politiky.

"Dokud tito lidé a zkušení komunální politici nebudou spolupracovat, tak se česká politická scéna nikdy nezmění a budou tam sedět ti, kteří tam seděli minulých dvacet let," varuje. 

Přestože měla Dana Drábová z volebního výsledku velkou radost, slavit se Starosty dnes nebude. "Jdu teď do divadla do La Fabriky na představení Romeo a Julie. Nejsem slavič, navíc příležitostí bude určitě ještě spousta," pronesla.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Schodek rozpočtu letos může stoupnout nad 400 miliard korun

Schodek státního rozpočtu letos vzroste podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové minimálně na 400 miliard korun ze schválených 320 miliard Kč. Uvedla to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Ekonomka a členka iniciativy KoroNERV-20 Helena Horská s tím souhlasila, ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) to nevyloučila. Nová výše rozpočtového schodku s ohledem na dopady daňového balíčku bude podle ní stanoven koncem února nebo počátkem března.

"Nevím, řeknu to na přelomu února a března. Nemohu to vyloučit," uvedla v pořadu ČT Schillerová k možnosti, že se schodek vyšplhá nad 400 miliard korun. Podle ministryně financí ale nelze do rozpočtu pouze prostě započítat dopady daňového balíčku. Podle prosincového odhadu ministerstva financí by měl balíček snížit příjmy veřejných rozpočtů o 98,7 miliardy korun, z toho příjmy státního rozpočtu o 87,5 miliardy korun. Ministryně dnes však mluvila o dopadu 65 miliard korun na státní rozpočet

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

U břehů Turecka se potopila ruská nákladní loď, záchranáři se snaží pomoci asi 15 členům posádky

U tureckého pobřeží Černého moře se potopila ruská nákladní loď. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na turecká státní média. Záchranáři se nyní snaží pomoci asi 15 členům posádky, kteří uvízli na moři v trojici záchranných člunů.

Loď určená pro přepravu sypkého nákladu se potopila u pobřeží regionu Inkumu. Oběti na životech zatím nejsou hlášené a příčina neštěstí není jasná.

Guvernér turecké provincie Bartin Sinan Güner uvedl, že na záchraně námořníků se pracuje, počasí je však velmi špatné. V oblasti silně prší a sněží a fouká silný vítr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy