Mladí nám fandí, k volbám ale nepřišli. Naše chyba, říká Kalousek po volebním debaklu

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
8. 10. 2016 19:19
Pravicová TOP 09 zásadně propadla v krajských volbách. Získala pouhé 3,39 procent hlasů. Prohru přiznal i šéf strany Miroslav Kalousek. Největší chybu vidí v tom, že k urnám nepřišli mladí voliči. "Mladá generace, která nám vyjadřovala své sympatie, dala najevo, že podpora není to zásadní, aby jí to stálo za dvacetiminutovou návštěvu ve volební místnosti," řekl s klidným hlasem Kalousek před shromážděným volebním štábem.
TOP 09 v krajských volbách propadla. Jejímu předsedovi Miroslavu Kalouskovi bylo z výsledků hodně horko...
TOP 09 v krajských volbách propadla. Jejímu předsedovi Miroslavu Kalouskovi bylo z výsledků hodně horko... | Foto: ČTK

Praha – Pravicová konzervativní strana TOP 09 zažila v krajských volbách se ziskem tři a půl procenta doslova debakl, když se pomine úspěch třech jejích kandidátů do Senátu. 

Foto: Milan Bureš

Předseda strany Miroslav Kalousek přesto zachovával celé odpoledne klid a rozvážně si vykračoval po volebním štábu v pražské kavárně Louvre. V podvečer nakonec připustil, že tyto volby se jeho straně vůbec nevydařily.

"Volby ukázaly, že některé strany, tu naši nevyjímaje, nedokážou dostat k volbám své sympatizanty. Dobře víme, že v krajích máme volební potenciál," prohlásil v sále plném novinářů a stranických politiků.

Ačkoli Kalouskova strana nedosáhla ani k vysněným pěti procentům, nikdo kvůli špatným výsledkům zásadně nesmutnil. Spolustraníci popíjeli a živě debatovali v přátelské atmosféře, někteří si pak jen posteskli, že dnešní volební výsledky jsou katastrofální.

Kalousek vidí největší chybu své strany v tom, že k volebním urnám nedorazili mladí voliči, kteří TOP 09 nejvíce podporují. "Mladá generace, která nám vyjadřovala své sympatie a která vyjadřovala odpor ke xenofobii a autokratickému režimu, dala najevo, že podpora není to zásadní, aby jí to stálo za dvacetiminutovou návštěvu ve volební místnosti," řekl s klidným hlasem Kalousek a hned dodal, že to není její vina.

"Je to jednoznačně náš nedostatek, když jsme mladým nedokázali vysvětlit, proč jsou ty volby tak důležité," vysvětlil předseda strany, s níž před lety přestali spolupracovat Starostové a nezávislí Petra Gazdíka a šli do voleb samostatně, což výsledky také výrazně ovlivnilo.

Kalousek pak ještě podotkl, že pro jeho stranu je velká výzva dostat příští rok své sympatizanty k volbám do Poslanecké sněmovny.

"Nepochybuji, že se nám to podaří a k volbám se dostaví, a že spolu s nimi vrátíme to, co je důležité pro naši demokracii a pro naše mezinárodně-politické ukotvení v rámci svobodného světa," uzavřel svůj výstup ve volebním štábu.

 

Právě se děje

před 38 minutami

V americké Alabamě zahynulo při nehodě deset lidí. Devět z nich byly děti

Při sobotní srážce dvou vozidel v americkém státě Alabama zahynulo deset lidí, z toho devět dětí. Řada dalších osob utrpěla zranění. Nehodu patrně způsobila tropická bouře Claudette, která od soboty bičuje americké pobřeží Mexického zálivu, uvedla dnes agentura AP s odvoláním na místní úřady.  

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Na demonstraci Milion chvilek je dva tisíce lidí. Organizátoři vládě vystavili účet

Odpůrci současné vlády Andreje Babiše (ANO) se dnes odpoledne sešli na Václavském náměstí v Praze. Spolek Milion chvilek hned na počátku demonstrace vystavil kabinetu symbolický účet. Na účtenku v nadživotní velikosti sepsal všechny problémy a kauzy Babišovy politiky. Zahájil také kampaň na podporu demokratických koalic ve volbách. Podle odhadu ČTK a policie se protestu v centru Prahy účastní kolem 2000 lidí.

Na demonstraci převládají vlajky Evropské unie. Lidé si stejně jako na předchozí akce spolku donesli transparenty vyzývající ministryni spravedlnosti Marii Benešovou (za ANO) k rezignaci. Objevují se i hesla proti premiéru Babišovi nebo proti spojenectví prezidenta Miloše Zemana s ruskou hlavou státu Vladimírem Putinem.

"Milion chvilek začíná kampaň za demokracii, která potřebuje každého z vás, " prohlásil v úvodu protestu předseda spolku Benjamin Roll. "Zapojit se musíme všichni," dodal. Jedině tak podle něj lze porazit hnutí ANO. "Příští vláda bude mít jediný úkol: napravit chyby vlády současné," dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy