Mladí nám fandí, k volbám ale nepřišli. Naše chyba, říká Kalousek po volebním debaklu

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
8. 10. 2016 19:19
Pravicová TOP 09 zásadně propadla v krajských volbách. Získala pouhé 3,39 procent hlasů. Prohru přiznal i šéf strany Miroslav Kalousek. Největší chybu vidí v tom, že k urnám nepřišli mladí voliči. "Mladá generace, která nám vyjadřovala své sympatie, dala najevo, že podpora není to zásadní, aby jí to stálo za dvacetiminutovou návštěvu ve volební místnosti," řekl s klidným hlasem Kalousek před shromážděným volebním štábem.
TOP 09 v krajských volbách propadla. Jejímu předsedovi Miroslavu Kalouskovi bylo z výsledků hodně horko...
TOP 09 v krajských volbách propadla. Jejímu předsedovi Miroslavu Kalouskovi bylo z výsledků hodně horko... | Foto: ČTK

Praha – Pravicová konzervativní strana TOP 09 zažila v krajských volbách se ziskem tři a půl procenta doslova debakl, když se pomine úspěch třech jejích kandidátů do Senátu. 

Foto: Milan Bureš

Předseda strany Miroslav Kalousek přesto zachovával celé odpoledne klid a rozvážně si vykračoval po volebním štábu v pražské kavárně Louvre. V podvečer nakonec připustil, že tyto volby se jeho straně vůbec nevydařily.

"Volby ukázaly, že některé strany, tu naši nevyjímaje, nedokážou dostat k volbám své sympatizanty. Dobře víme, že v krajích máme volební potenciál," prohlásil v sále plném novinářů a stranických politiků.

Ačkoli Kalouskova strana nedosáhla ani k vysněným pěti procentům, nikdo kvůli špatným výsledkům zásadně nesmutnil. Spolustraníci popíjeli a živě debatovali v přátelské atmosféře, někteří si pak jen posteskli, že dnešní volební výsledky jsou katastrofální.

Kalousek vidí největší chybu své strany v tom, že k volebním urnám nedorazili mladí voliči, kteří TOP 09 nejvíce podporují. "Mladá generace, která nám vyjadřovala své sympatie a která vyjadřovala odpor ke xenofobii a autokratickému režimu, dala najevo, že podpora není to zásadní, aby jí to stálo za dvacetiminutovou návštěvu ve volební místnosti," řekl s klidným hlasem Kalousek a hned dodal, že to není její vina.

"Je to jednoznačně náš nedostatek, když jsme mladým nedokázali vysvětlit, proč jsou ty volby tak důležité," vysvětlil předseda strany, s níž před lety přestali spolupracovat Starostové a nezávislí Petra Gazdíka a šli do voleb samostatně, což výsledky také výrazně ovlivnilo.

Kalousek pak ještě podotkl, že pro jeho stranu je velká výzva dostat příští rok své sympatizanty k volbám do Poslanecké sněmovny.

"Nepochybuji, že se nám to podaří a k volbám se dostaví, a že spolu s nimi vrátíme to, co je důležité pro naši demokracii a pro naše mezinárodně-politické ukotvení v rámci svobodného světa," uzavřel svůj výstup ve volebním štábu.

 

Právě se děje

Další zprávy