hejtman

Policie obvinila bývalou poradkyni ústeckého hejtmana kvůli statisícovým odměnám

Ústečtí kriminalisté v souvislosti se statisícovými odměnami pro bývalou poradkyni hejtmana Jana Schillera (ANO) Vladislavu Marschallovou obvinili podle zjištění serveru Seznam Zpravy.cz dvě osoby. Policie v kauze několik měsíců prověřuje podezření, zda peníze vyplacené Marschallové odpovídaly její skutečně odvedené práci. Obvinění potvrdila webu, který o něm dnes informoval, společnost Krajská zdravotní. V případu figuruje jako poškozená a způsobenou škodu vyčíslila zhruba na 300 000 korun.

Policie a státní zastupitelství se k případu zatím nechtěly podle webu vyjadřovat. Marschallová ani její advokát Petr Vališ na dotaz redakce neodpověděli.

Marschallová byla zaměstnána jako poradkyně na hejtmanství s odměnou 40 000 korun měsíčně a vedle toho měla dvě poradenské smlouvy v Krajské zdravotní, jejímž jediným akcionářem je Ústecký kraj a která v kraji spravuje pět nemocnic. Poté, co se v únoru objevily pochybnosti ohledně její práce, skončila v Krajské zdravotní, jako poradkyně hejtmana Jana Schillera (ANO) i jako místopředsedkyně krajské buňky ANO.

Zdroj: ČTK

Plzeňští zastupitelé budou hlasovat o odvolání hejtmana Bernarda, návrh podal sám

Zastupitelstvo Plzeňského kraje bude dnes hlasovat o odvolání hejtmana Josefa Bernarda. Návrh na své odvolání podá sám Bernard. Poté, co v květnu opustil ČSSD, za niž byl zvolen, oznámil, že na nejbližším jednání zastupitelstva dá svou funkci k dispozici.

Na začátku května Bernard odůvodnil svůj odchod ze strany tím, že nechce patřit do klubu, který ho za svého člena nadále nechce. Vedení plzeňské ČSSD podle něj dlouhodobě svými výpady proti němu naznačovalo, že si nepřeje, aby v práci pokračoval. Podle předsedy ČSSD v Plzni Michala Chalupného Bernard nebyl nikdy tradičním sociálním demokratem, těžko se sžíval s jejich prostředím. Rezignace Chalupného nepřekvapila a považuje ji za dobré řešení pro obě strany.

Není jasné, jak hlasování o Bernardově odvolání dopadne, a zda se v případě jeho odvolání najde někdo, kdo by se stal hejtmanem jen na několik měsíců do podzimních voleb. Hejtmanův náměstek, lídr kandidátky ČSSD do krajských voleb a Bernardův kritik Ivo Grüner už dříve řekl, že se domnívá, že rada i bez hejtmana dokáže dovést kraj ke konci volebního období. Podle některých hlasů byl tak byla nejvyšším představitelem kraje Bernardova první náměstkyně odpovědná za ekonomiku Marcela Krejsová z ODS. Není jasné, jak budou hlasovat jednotlivé koaliční strany ani nejsilnější opoziční ANO.

Zdroj: ČTK
Pokračovat