hejtman

Plzeňští zastupitelé budou hlasovat o odvolání hejtmana Bernarda, návrh podal sám

Zastupitelstvo Plzeňského kraje bude dnes hlasovat o odvolání hejtmana Josefa Bernarda. Návrh na své odvolání podá sám Bernard. Poté, co v květnu opustil ČSSD, za niž byl zvolen, oznámil, že na nejbližším jednání zastupitelstva dá svou funkci k dispozici.

Na začátku května Bernard odůvodnil svůj odchod ze strany tím, že nechce patřit do klubu, který ho za svého člena nadále nechce. Vedení plzeňské ČSSD podle něj dlouhodobě svými výpady proti němu naznačovalo, že si nepřeje, aby v práci pokračoval. Podle předsedy ČSSD v Plzni Michala Chalupného Bernard nebyl nikdy tradičním sociálním demokratem, těžko se sžíval s jejich prostředím. Rezignace Chalupného nepřekvapila a považuje ji za dobré řešení pro obě strany.

Není jasné, jak hlasování o Bernardově odvolání dopadne, a zda se v případě jeho odvolání najde někdo, kdo by se stal hejtmanem jen na několik měsíců do podzimních voleb. Hejtmanův náměstek, lídr kandidátky ČSSD do krajských voleb a Bernardův kritik Ivo Grüner už dříve řekl, že se domnívá, že rada i bez hejtmana dokáže dovést kraj ke konci volebního období. Podle některých hlasů byl tak byla nejvyšším představitelem kraje Bernardova první náměstkyně odpovědná za ekonomiku Marcela Krejsová z ODS. Není jasné, jak budou hlasovat jednotlivé koaliční strany ani nejsilnější opoziční ANO.

Zdroj: ČTK
Pokračovat