Sledovali jsme živě: Hřib, Čižinský a Pospíšil řeší program, hrozí spor o primátora

Živě
Politici už znají výsledky senátních a komunálních voleb a v mnoha obcích začala vyjednávání o koaliční spolupráci. V Praze se piráti sešli s ODS, Prahou sobě a Spojenými silami, tato tři uskupení budou v nejbližší době diskutovat o programových shodách. Jednoznačnými vítězi senátních voleb jsou Jiří Čunek a Jiří Drahoš, kteří vyhráli už v prvním kole. V komunálních volbách se nejvíc dařilo nezávislým kandidátům, ze stran jsou na tom nejlépe lidovci, kteří mají přes tři tisíce mandátů.
Hnutí ANO lídra Petra Stuchlíka patří k poraženým komunálních voleb v Praze.
Hnutí ANO lídra Petra Stuchlíka patří k poraženým komunálních voleb v Praze. | Foto: Jakub Plíhal
Živě
Aktualizovat reportáž
22:00

Vážení čtenáři, pro dnešek se s vámi loučíme. Děkujeme za pozornost, v povolebním zpravodajství a analýzách budeme pokračovat zítra. 

21:51

Povolební situaci v pražské ANO glosuje na sociálních sítích také redaktor týdeníku Respekt Ondřej Kundra. 

21:38

Vyjednávací týmy pražské ODS a ANO se v neděli poprvé sešly na společném jednání. Jednání bylo koordinační a informativní. ODS a ANO se shodly na některých programových bodech jako je například dostavba silničního okruhu Prahy. Novinářům to řekli zástupci obou stran. ODS komunální volby v Praze vyhrála, ANO, které dosud mělo primátorku, skončilo páté.

Páteřní dopravní síť v Praze.
Páteřní dopravní síť v Praze. | Foto: Aktuálně.cz
21:22

Odpověď Petra Stuchlíka na kritiku Andreje Babiše, že si ANO zaslouží skončit v Praze v opozici? Nechat mluvit šéfa pražské organizace Jana Říčaře. 

21:10

"Senátor má i tu druhou roli, měl by být aktivní i ve svém senátním obvodě. Ne jen vyhrát tam volby a šest let nic nedělat," říká Lukáš Wagenknecht, ekonom a někdejší náměstek ministra financí, který na Praze 5 postoupil z prvního místa do druhého kola voleb do Senátu. Přečtěte si celý rozhovor. 

20:56

Mladá Boleslav: Strany v Mladé Boleslavi dnes večer podepsaly koaliční smlouvu. Primátorem zůstane Raduan Nwelati z ODS (na snímku), v radě zasedne koalice ODS, ANO, STAN a ČSSD. V opozici bude KSČM a koalice KDU-ČSL se Zelenými, řekl lídr kandidátky hnutí STAN Daniel Marek. 

Raduan Nwelati, primátor Mladé Boleslavi
Raduan Nwelati, primátor Mladé Boleslavi | Foto: ČTK
20:25

Andrej Babiš: Hnutí ANO by si po komunálních volbách v Praze zasloužilo, aby na magistrátu skončilo v opozici, řekl dnes předseda tohoto hnutí a předseda vlády Andrej Babiš. 

"Celkově největší vliv na výsledek mělo to, co předvedli zástupci ANO na magistrátu. Budeme požadovat, aby převzali za to odpovědnost," řekl mimo jiné Babiš a vyjádřil nesouhlas s dnešním tvrzením prezidenta Miloše Zemana, že handicapem ANO bylo nasazení Petra Stuchlíka jako lídra, kterého nikdo neznal.

"Dlouhodobě nejsem spokojen s pražskou organizací ANO," dodal předseda ANO.

Andrej Babiš – vyjádření zástupcům médií. Záběr z volebního štábu ANO v Praze. 6. 10. 2018.
Andrej Babiš – vyjádření zástupcům médií. Záběr z volebního štábu ANO v Praze. 6. 10. 2018. | Foto: Jakub Plíhal
20:22

V Kladně podepsali ještě během dneška koaliční smlouvu ODS, SPD, ANO a hnutí Kladeňáci.

Poslední jmenované uskupení sestává ze zástupců TOP 09, STAN a KDU-ČSL, a právě zastupitel, který je zároveň členem TOP 09, by mohl mít za svou účast na spolupráci s SPD problém. Na Twitter to napsala místopředsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová. 

20:13

Šéf TOP 09 Jiří Pospíšil dnes vyzval v dopise primátorku Adrianu Krnáčovou (ANO), aby do ustanovení nové rady dosluhující vedení města nečinilo žádné zásadní kroky.

Foto: Jakub Plíhal
20:08

Piráti a Praha Sobě chtějí koalici s TOP 09 a STAN. "V podstatě jsme se dohodli na tom, že se chceme dohodnout," řekl Zdeněk Hřib z pirátské strany.  "Veškeré personální záležitosti se budou řešit až potom," dodal. Jak lídr Praha sobě Jan Čižinský, tak jednička Pirátů Hřib by měli zájem o primátorské křeslo. 

Dalším problémem koaličních jednání by se mohla stát otázka pravidel povolební spolupráce, která si Piráti schválili. Jejich součástí je, že nebudou spolupracovat se stranou, která by v radě měla člena s více významnými politickými funkcemi. Čižinský je poslanec a ve volbách obhájil post starosty Prahy 7. Avizoval, že v případě účasti na vedení Prahy se poslaneckého mandátu vzdá, k rezignaci na funkci starosty se nicméně staví odmítavě.

Dvojka kandidátky TOP 09 a STAN Hana Marvanová rovněž nevyloučila, že budou usilovat o post primátora. "Náš kandidát na primátora je Jiří Pospíšil, takže my bude určitě toto vznášet. Všechna uskupení dostala plus minus stejnou podporu od voličů, takže je to věcí dohody," řekla Marvanová.

20:09

"Vzhledem k aktuálně probíhajícím jednáním o ustavení nové koalice na pražském magistrátu vyzývám stávající vedení města v čele s primátorkou Adrianou Krnáčovou z hnutí ANO, aby dosavadní Rada města již pokračovala pouze ve standardním řízení Prahy. Veškeré zásadní kroky, zejména pak s významným dopadem na městský rozpočet, by měla paní primátorka konzultovat s představiteli všech stran, které budou tvořit nové zastupitelstvo. Paní primátorka má číslo na můj mobil. Samozřejmě jí telefon kdykoliv zvednu, bude-li to potřeba," vyzval Krnáčovou Jiří Pospíšil.

20:02

Náchod: Na koalici v jednadvacetitisícovém Náchodě se dnes dohodla ve volbách jasně vítězná ČSSD s koalicí ODS a STAN, KDU-ČSL a Patrioty města Náchoda.

V sedmadvacetičlenném zastupitelstvu bude mít čtyřkoalice 19 hlasů. Na starostu bude navržen současný starosta a lídr ČSSD Jan Birke. Médiím to dnes řekl Birke, který v čele Náchoda stojí od roku 2010. Jde o první dohodnutou koalici v okresních městech hradeckého kraje.

Foto: ČTK
19:50

V nových obecních zastupitelstvech, o jejichž složení rozhodovali v pátek a sobotu voliči, usednou i mnozí středočeští radní. Staronovou členkou benešovského zastupitelstva je hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO), v komunálních volbách v Nymburku uspěl její náměstek pro životní prostředí Miloš Petera (ČSSD). 

V kolínském zastupitelstvu bude v dalších čtyřech letech působit krajský radní pro investice a veřejné zakázky Martin Herman (ANO). Podporu od voličů v Mladé Boleslavi opět získali radní pro kulturu Karel Horčička (ČSSD) a radní pro dopravu František Petrtýl (ANO).

19:48

Vítězní občanští demokraté na Praze 2 začnou vyjednávat o podobě vedení městské části teprve po svolání zastupitelského klubu, řekla tamní starostka a poslankyně Jana Černochová (ODS). ODS získala ve volbách 32,33 procenta hlasů a v 35členném zastupitelstvu má13 mandátů. 

"Jsme na úplném začátku. Nejprve se bude svolávat nový zastupitelský klub a budeme se o variantách bavit s kolegy z ODS a tak dále. A až následně budeme o výsledcích informovat novináře," uvedla Černochová.

Kromě ODS se do zastupitelstva Prahy 2 dostala TOP 09, uskupení KDU-ČSL,Zelení, ČSSD a NK, Česká pirátská strana, Občané za spokojené bydlení (OSB) a Starostové a nezávislí.

Poslankyně ODS a starostka Prahy 2 Jana Černochová při rozhovoru pro Aktuálně.cz
Poslankyně ODS a starostka Prahy 2 Jana Černochová při rozhovoru pro Aktuálně.cz | Foto: Libor Fojtík
19:34

Právě osoba primátora může být bodem, na kterém se jednání Pirátů, Prahy sobě a Spojených sil zaseknou. Skončili sice v tomto pořadí, ale s tak minimálním rozdílem (Piráti 17,07 %, Praha sobě 16,56 % a Spojené síly 16,28 %), že mají shodně po 13 zastupitelích, píše Hana Čápová pro týdeník Respekt. 

19:28

Hnutí Praha sobě a pražští piráti začnou jednat o programových shodách, připojí se i Spojené síly pro Prahu. 

19:16

Bylo to jen povolební jednání, žádné vyjednání o koalici, zaznělo po nedělní schůzce ODS a pirátů v Praze.

19:07

Co se nepodařilo v Praze Adrianě Krnáčové, podařilo se na plné čáře Tomáši Macurovi v Ostravě. Uplynulé čtyři roky zvládl bez skandálu, a ve městě se těší oblibě. Volby by Macura vyhrál i bez Babiše, píše Martin Biben. 

18:46

Letošní komunální volby přinesly odchod politické levice z pražských radnic, píše v blogu Jiří Dolejš.

19:04

Brno: Vítězné hnutí ANO v Brně bude jednat o koalici s ODS, KDU-ČSL a ČSSD. Novinářům to řekli lídři všech čtyř stran. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál uvedl, že se v příštích dnech uvidí, zda se strany dohodnou na magistrátní koalici, nebo bude počet nižší případně rozložení jiné. ANO chce ještě jednat i s Piráty. 

"Možná zůstaneme sami, možná to bude celé jinak. Dívali jsme se na to ale pragmaticky. Pokud máme něco odpracovat, v jednotlivých klubech jsou ty kompetence," uvedl Vokřál.

18:38

Probrali jsme priority Prahy, na koalici jsme se zatím nedohodli, říká Hřib po schůzce s ODS

Probrali jsme priority Prahy, na koalici jsme se zatím nedohodli, říká Hřib po schůzce s ODS

1:57
Probrali jsme priority Prahy, na koalici jsme se zatím nedohodli, říká Hřib po schůzce s ODS | Video: Jakub Zuzánek
18:24

Jednání o koalici na městské části Praha 11 bude pravděpodobně zdlouhavé a hrozí při něm patová situace. Novinářům to v neděli řekli lídr Hnutí pro Prahu 11 (HPP) Jiří Štyler a kandidát na starostu koalice TOP 09 a STAN Jakub Lepš (TOP 09). Důvodem jsou i dlouhodobě napjaté vztahy mezi uskupeními, která se probojovala do zastupitelstva městské části. 

V Praze 11 vyhrálo HPP, které získalo 13 mandátů v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu. Na druhém místě skončili Piráti, kteří obsadí devět křesel. Sedm mandátů získalo ANO, šest mandátů koalice TOP 09 a STAN, pět křesel obsadí ODS, tři uskupení Jižní Město - náš domov a zbývající dva mandáty SPD.

HPP bude večer jednat s Piráty. Pokud by se s nimi domluvili na spolupráci, stále by jim chyběl k většině jeden zastupitel. Hnutí chce proto jednat ještě s ODS, ANO a koalicí TOP 09 a STAN. Lídr koalice TOP 09 a STAN Lepš ale označuje HPP za "škůdce Jižního Města". "Nejsem připraven s nimi spolupracovat, protože to je pro mě subjekt, který nemá ve vedení městské části, na radnici, v radě co dělat," myslí si. Za nepřijatelného koaličního partnera označuje i SPD.

17:55

Druhá z nedělních politických schůzek, na které se bude jednat o budoucnosti pražského magistrátu, začala před necelou půl hodinou. 

17:54

Kladno povedou ODS, SPD, ANO a hnutí Kladeňáci. V neděli odpoledne podepsali koaliční smlouvu. Vítězná Volba pro Kladno primátora Milana Volfa bude v opozici. Primátorem má být dle koaliční dohody Dan Jiránek (ODS, na snímku), který už město v minulosti vedl, řekl Lukáš Hanes z kladenské ODS.

Dan Jiránek
Dan Jiránek | Foto: DVTV
17:49

"Převážně jsme mluvili o tom, co Praha potřebuje, o tom, jaká je časová osa pro napravení chyb, které tady byly. Dohodli jsme se na tom, že se za týden sejdeme k dalšímu jednání," popsal novinářům lídr ODS Bohuslav Svoboda průběh odpolední schůzky jeho strany s piráty. O vytváření koalice se prý strany nebavily, potvrdily oba vyjednávací týmy. Schůzka se tak odlišuje od té s Čižinského hnutím Praha sobě, kam zamířili zástupci pirátů v 17:30. 

17:41

"Už se jedná o koaliční vyjednávání," řekl pro ČT před jednáním s Prahou sobě kandidát pirátů na primátora Zdeněk Hřib. Zásadní je shodnout se na koaličních prioritách, což by ale podle něj nemělo být v případě Čižinského uskupení problém. Dodal, že primátor by ale měl být z řad pirátů - tedy měl by jím být on sám.

17:28

Brno: V Zastupitelstvu města Brna nově usedne hnutíSPD, které získalo čtyři mandáty mezi 55 zastupiteli. Lídr a vysokoškolský pedagog Ivan Fencl řekl, že chce z opozice kontrolovat hospodaření města a strategické projekty. Komunální volby vyhrálo ANO před ODS a KDU-ČSL. V zastupitelstvu jsou ještě Piráti, ČSSD a SPD. Naopak vypadla KSČM i koaliční Žít Brno, TOP 09 a Zelení.

17:25

Ostrava: Lídři už intenzivně vyjednávají o nové městské koalici v Ostravě. Vzhledem k volebním výsledkům lze očekávat, že bude pokračovat spolupráce ANO, Ostravaka, ODS a KDU-ČSL. Současný primátor Tomáš Macura za ANO a radní za hnutí Ostravak Lukáš Semerák už se vyjádřili, že pokračování takové koalice preferují. Volby v Ostravě vyhrálo ANO, které získalo 32,72 procenta hlasů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu 21 mandátů.

Foto: Jiří Zerzoň
17:16

Za zhruba deset minut se u jednacího stolu potká uskupení Praha sobě s Piráty. 

17:05

Vladimíru Chovancovi je 68 let. Z toho 42 let dělá starostu ve Slavkově v Moravskoslezském kraji. V sobotu ho občané opět zvolili do zastupitelstva, tentokrát z posledního místa kandidátky, Chovanec už ale radnici vést dál nechce. "Mám důchodový věk a chci, aby to už převzal někdo mladší," řekl starosta, který poprvé stanul v čele Slavkova ještě za minulého režimu, jako předseda místního výboru národního výboru. 

"Vážím si toho velice. Samozřejmě pokud bude třeba, nápomocen budu. Nechci se uchýlit do ústraní, určitě budu mít zájem podílet se na dalším vývoji Slavkova," dodal Vladimír Chovanec.

16:45

Po špatném výsledku KSČM v komunálních volbách čelí předseda Vojtěch Filip výzvě, aby odešel. Žádá to bývalý místopředseda Josef Skála, se kterým mluvil server iDNES.cz.

"Čestní muži a ženy by nepochybně odpovědnost vyvodili velmi rychle," řekl Skála serveru.

16:40

Piráty na schůzce s ODS reprezentuje kandidát na primátora Zdeněk Hřib, poslanec Jakub Michálek a pražský zastupitel Adam Zábranský. Za ODS jedná kandidát na primátora Bohuslav Svoboda, místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija a předseda pražské ODS Tomáš Portlík.

16:36

Dosavadní starosta Prahy 3 Alexander Bellu (Koalice pro Prahu 3) chce po volbách pokračovat ve vládnutí s TOP 09 a STAN. "S koalicí TOP 09 a STAN máme pohodovou většinu. Věřím, že naši i voliči této koalice ocení, když Prahu 3 povedou tradiční, konzervativní strany, které neslibují hory doly a jsou připraveny dělat kvalitní komunální politiku," napsal Bellu v tiskové zprávě.

Koalice pro Prahu 3 obsadí v místním zastupitelstvu 10 křesel. 
"I programově k sobě máme velmi blízko, takže věřím, že se s TOPkou a STANem v čele s panem Ptáčkem na společné koalici dohodneme, pro Prahu 3 jde jednoznačně o nejlepší řešení," napsal Bellu v tiskové zprávě. Druhá koalice TOP 09 a STAN získala devět mandátů. 

16:25

Díky preferenčním hlasům v pardubickém zastupitelstvu usednou i osobnosti, které nebyly na čelních místech kandidátek. Je mezi nimi senátorka Miluše Horská, která kandidovala až ze 16. místa.

"Moc si toho vážím, nečekala jsem to, chtěla jsem spíš podpořit kandidující tým," řekla Horská. Zpráva o zvolení ji zastihla v zahraničí. Dodala, že není zastáncem kombinování funkcí. Čekají ji volby do Senátu a musí si se svým týmem vše rozmyslet.

Ze šesté pozice na kandidátce Sdružení pro Pardubice poskočil bývalý hokejista Vladimír Martinec na druhé místo a také zasedne v zastupitelstvu. 

Miluše Horská
Miluše Horská | Foto: DVTV
16:00

Začala schůzka ODS a pirátů v sídle ODS v Truhlářské ulici v Praze.

15:55

Krajský zastupitel a neúspěšný kandidát hnutí ANO v senátních volbách na Náchodsku Petr Koleta před druhým kolem podpořil Martina Červíčka z ODS. Bývalý policejní prezident a současný první náměstek hejtmana hradeckého kraje Červíček se za týden utká o křeslo v Senátu s šéfem lidovců Pavlem Bělobrádkem.

"Je to tak, podpořím pana Červíčka," potvrdil Koleta, který skončil třetí s 22,47 procenty hlasů. Bělobrádek dostal 26,62 a Červíček 26,49 procenta hlasů.

Podle politologa Jiřího Štěfka Koletova podpora Červíčka mírně favorizuje. Koleta je populární zejména v Hronově, kde také kandidoval v komunálních volbách. "Bude rozhodovat každý hlas," řekl dnes ČTK Štefek, který předpovídá těsný výsledek.

Martin Červíček.
Martin Červíček. | Foto: Ludvík Hradilek
15:44

"Skokani" v Plzeňském kraji

Voliči v Plzeňském kraji mnohde preferenčními hlasy zamíchali pořadím, které strany pro volby sestavily. V Plzni se největším "skokanem" stal architekt Petr Domanický, který na kandidátce TOP 09 postoupil z 13. místa na třetí. Ředitel Diecézní charity v Plzni Jiří Lodr se díky preferenčním hlasům posunul na kandidátce KDU-ČSL - Pravá volba pro Plzeň (PVP) z desátého na čtvrté místo. V Tachově lidé preferenčními hlasy uzavřeli cestu do zastupitelstva lídrovi ČSSD a dosavadnímu starostovi Jiřímu Stručkovi. Lídr ČSSD neuspěl ani v Sušici, jediné místo v zastupitelstvu získala pro stranu z pátého místa krajská radní Milena Stárková.

15:41

Zástupci hnutí Praha sobě (PS) starosty Prahy 7 a poslance Jana Čižinského budou v pondělí řešit, zda na radnici sedmé městské části sestaví jednobarevnou vládu, nebo vytvoří koalici. Informoval o tom Čižinský. Hnutí PS získalo v Praze 7 většinu, konkrétně 55,47 procenta hlasů, a v 29členném zastupitelstvu má 18 mandátů.

"Sejdeme se zítra (v pondělí) se zastupiteli a poradíme se," řekl Čižinský.

Kromě PS se do zastupitelstva Prahy 7 dostali ještě po dvou zástupci ANO a koalice TOP 09 a STAN-Spojené síly pro P7, tři zastupitele mají Zelení a Piráti, kteří kandidovali společně, a čtyři Koalice ODS, Svobodní, SsČR.

15:24

"Piráti se schází na vyjednávání s ODS v 16 hodin na adrese Truhlářská 9 a v 17h zde poskytne vyjednávací tým rozhovory novinářům, následuje setkání v 17:30 s Prahou sobě na adrese Stroupežnického 10 s briefingem v 18:30 a schůzka se Spojenými silami v 19:15 na stejném místě s rozhovorem ve 20h," informovala mluvčí pirátů Michaela Krausová.

15:18

Na Praze 6 zvažuje vítězná koalice KLID, složená z TOP 09 a KDU-ČSL, povolební spolupráci s druhou ODS a s hnutím Starostové a nezávislí. Podle starosty městské části Ondřeje Koláře (TOP 09) k sobě mají programově, ideově i lidsky nejblíže. Kolář to řekl před ustavujícím jednáním zastupitelského klubu. Koalice KLID a ODS získaly shodně po deseti mandátech v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu, dostala se do něj ještě další čtyři uskupení.

15:18

Komunisté v Praze do zastupitelstva nepronikli, získali jen 3,26 procenta. Kandidátka na primátorku Marta Semelová získala 13 917 hlasů a skončila druhá za Jiřím Dolejšem (14 145 hlasů), který kandidoval až na sedmém místě.

15:09

Letošní hlasování ukázalo, že ANO patří mezi nejsilnější politické strany, převzalo levicové hlasy voličů ČSSD. Jaká je dobrá a špatná zpráva voleb? Pusťte si povolební videokomentář Martina Fendrycha. 

15:06

Bývalý šéf Akademie věd Jiří Drahoš, který byl v prvním kole zvolen senátorem za Prahu 4, se chce v horní komoře Parlamentu zaměřit především na problematiku vzdělávání. O tom, do jakého senátorského klubu vstoupí, bude jednat až po skončení druhého kola voleb, které se ve 25 okrscích, kde první kolo nerozhodlo, uskuteční za týden. 

"Jako dlouholetý vysokoškolský pedagog a člověk, který se zabývá vzděláváním, vidím jako svou prioritu v Senátu určitě vzdělávací systém v České republice. A to nejenom systém základní, střední a vysoká škola, ale celoživotní vzdělávání, zlepšení finanční a mediální gramotnosti populace, vzdělávání seniorů. Všechno to beru jako potřebnou věc.," řekl Drahoš.

15:02

Budoucí ministr zahraničí Tomáš Petříček dostal na Praze 7 pouze 320 z 15 tisíc hlasů.

14:47

Starosta Hrusic Ladislav Tesařík se po letošních komunálních volbách musel spokojit s druhým místem na pásce a možná ve funkci po 42 letech skončí. V obci vyhrálo Sdružení nezávislých kandidátů Pro Hrusice s téměř 43 procenty. 

14:44

Na Praze 9 začne vítězná ODS vyjednávat až po schůzkách s potenciálními koaličními partnery pro vedení hlavního města. Řekl to dnes předseda pražské ODS a místostarosta Prahy 9 Tomáš Portlík. Jeho strana s podporou Svobodných získala 16 křesel v celkem třiatřicetičlenném zastupitelstvu městské části. 

"Nejdřív uděláme jedno, pak půjdeme na to druhé. Myslím si, že to ale bude konzervativně," řekl Portlík. V deváté městské části vládne od roku 2010 koalice složená z ODS a TOP 09, která skončila ve volbách se ziskem sedmi mandátů druhá.

"Jednání by měla začít hned v příštím týdnu," sdělil úspěšný kandidát a místostarosta městské části Marek Doležal (TOP 09).

14:36

Modrá krev v Kostelci nad Orlicí táhne…

14:21

Sociální demokracie je v metropoli v krizi, kterou bude náročné překonat. Informoval neúspěšný sociálně demokratický kandidát na primátora Jakub Landovský. Problémem strany v metropoli je podle něj mimo jiné nedostatečně aktivní členská základna. ČSSD se v letošních komunálních volbách poprvé od roku 1990 nedostala do pražského zastupitelstva a pohořela i na radnicích městských částí.

"Sociální demokracie v Praze se nedostala ani na jednu radnici ani do zastupitelstva hlavního města, což je samozřejmě drtivá prohra," uvedl Landovský.

Doplnil, že ČSSD má v Praze zhruba 2000 členů, a pokud by každý oslovil osm lidí, strana by bez problémů překročila pětiprocentní práh pro zvolení do zastupitelstva.

"Je to dané tím, že ta značka místo aby táhla, tak prostě nepřitahuje. V Praze to není o jednom tématu, ani o jednom člověku," míní. Fakt, že strana pohořela ve všech městských částech, podle něj dokazuje, že jde o hlubší problém.

"Ukazuje to, že značka sociální demokracie je minimálně v Praze v těžké krizi, kterou bude docela obtížné překonat," míní.

"Já osobně jsem věnoval kampani opravdu maximum energie, invence a času a přesvědčil jsem opravdu hodně lidí," řekl a dodal, že o tom svědčí i počet preferenčních hlasů, které obdržel.

Jakub Landovský  lídr ČSSD pro Prahu. Záběr z volebního štábu ČSSD v Praze. 6. 10. 2018.
Jakub Landovský lídr ČSSD pro Prahu. Záběr z volebního štábu ČSSD v Praze. 6. 10. 2018. | Foto: Jan Rasch
13:50

Kampaň sdružené Mostečané Mostu, postavená na sloganech jako "Vystavíme vesnici pro lůzu" v komunálních volbách neuspěla. Získalo pouze 16,2 procenta hlasů a skončilo třetí. Od minulých voleb tedy sdružení ztratilo 2 posty v mosteckém zastupitelstvu.

13:34

Jiří Drahoš měl na rozdíl od svých soupeřů jednu velkou výhodu. Jeho tvář byla díky lednovému neúspěšnému tažení na Hrad známá takřka všem.

13:23

Pražský radní Jan Wolf zasedne znovu v pražském zastupitelstvu, tentokrát se objevil na kandidátce Spojené síly pro Prahu.

Wolf si myslí, že úspěch uskupení Praha Sobě mají lidovci velký podíl. "Řekl bych, že KDU - ČSL má aktuálně velký podíl na tom, že Honza udělal relativně dobrý výsledek. Myslím, že by nám klidně mohl něco připustit, protože jeho jméno jsme mu v podstatě vytvořili my jako KDU - ČSL," říká Wolf.  

O projektu Praha Sobě se podle Wolfa vedení strany dozvědělo týden poté, co se Čižinský stal poslancem. "My jsme celou kampaň jeli na něj," posteskl si Wolf.

Foto: Ludvík Hradilek
12:49

Povolební jednání představitelů pražské ODS

12:29

Předseda Jan Hamáček (ČSSD) trvá na tom, že jeho strana v komunálních volbách neprohrála. 

12:25

Kandidát ČSSD Oliver Pospíšil v Brně, který se proslavil svým volebním spotem, ve kterém leze z popelnice, se do brněnského zastupitelstva probojoval.

Bizarní předvolební klip. Brněnský politik láká voliče z popelnice

Bizarní předvolební klip. Brněnský politik láká voliče z popelnice
1:01
Bizarní předvolební klip. Brněnský politik láká voliče z popelnice | Video: Oliver Pospíšil
12:00

Přehled volebního dění v neděli

  • Krátce před devátou hodinou oznámil Český statistický úřad, že hlasy ze všech okrsků jsou sečteny.
  • Špatný výsledek voleb pro ČSSD má první politickou oběť. Na všechny stranické funkce chce rezignovat místopředseda Jaroslav Foldyna. Prezident Zeman to označil za zbabělost.
  • Pražský neúspěch ANO přičítá Zeman osobě lídra Petra Stuchlíka, kterého nikdo neznal. Za špatný výsledek ČSSD podle něj může europoslanec Miroslav Poche.
  • V neděli začnou první povolební jednání v Praze. Piráti se v 16:00 sejdou se zástupci ODS, od 17:30 je naplánována schůzka s vyjednavači hnutí Praha sobě a poté se mají sejít se zástupci Spojených sil pro Prahu.
11:58

Piráti v Praze mají zatím "ustavující schůzi", teprve po ní začnou jednat o koalicích s dalšími stranami, všechny schůzky proběhnou v neděli. První mají naplánovanou na 16:00 a budou postupovat podle výsledků. Tedy nejprve budou jednat s ODS, poté s hnutím Praha sobě od 17:30, pak přijdou na řadu Spojené síly pro Prahu.

11:47

Zastoupení žen v komunální politice celkově opět mírně vzrostlo z 27 % na 28 %. Největší šanci stát se primátorkou mají Monika Štayrová (ANO) v Hradci Králové, Andrea Pfeffer Ferklová (ANO) v Karlových Varech a dosavadní starostka Třince Věra Palkovská (nez.). Do druhého kola senátních voleb pak postoupilo celkem 10 žen, uvedla v analýze nezisková organizace Fórum 50 %, která usiluje o vyvážené zastoupení žen a mužů v politice.

11:44

Průměrný věk nově zvolených zastupitelů hlavního města je proti předchozímu o něco nižší. Zatímco z voleb v roce 2014 vzešlo zastupitelstvo hlavního města s průměrným věkem politiků 44,7 roku, letos do něj zasednou lidé v průměrném věku 43,4 let. Vyplývá to z dat zveřejněných na webu Českého statistického úřadu.

11:37

V prostějovském zastupitelstvu znovu zasedne druhý muž hnutí ANO Jaroslav Faltýnek.

11:34

Výsledky voleb v Praze okomentoval Miloš Zeman. Podle prezidenta bylo hendikepem hnutí ANO nasazeni Petra Stuchlíka, kterého nikdo neznal.

Neúspěch pražské ČSSD připsal manažerským schopnostem europoslance Miroslava Pocheho.

Prezident Miloš Zeman (vlevo) s manželkou Ivanou odevzdali 5. října 2018 v Praze své hlasy v komunálních volbách. Vpravo je prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.
Prezident Miloš Zeman (vlevo) s manželkou Ivanou odevzdali 5. října 2018 v Praze své hlasy v komunálních volbách. Vpravo je prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. | Foto: ČTK
11:25

Poslanec a místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna se chystá rezignovat na všechny stranické funkce. Informoval o tom server iROZHLAS.cz. Rozhodnutí zdůvodnil špatným volebním výsledkem ČSSD v regionu.

11:07

Podle informací Aktuálně.cz se sejdou vyjednávací týmy pirátů a Prahy sobě v 17:30.

11:04

Téměř každý druhý člen pirátů je po letošních komunálních volbách zastupitelem.

10:55

Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (KLID), který obhájil vítězství v Praze 6, přiznal první neformální jednání. K pokračování stávající koalice se staví spíše skepticky. "Výsledek myslím naznačil, jak se současnou koalicí naložit, a otevřel nové možnosti spolupráce," řekl Aktuálně.cz Kolář.

10:45

Hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard (ČSSD) označil volební výsledek ČSSD za pořádný debakl. Voliči podle něj nechtějí jen plané sliby, ale lídry, kteří oslovují svými myšlenkami pro rozvoj země. ČSSD nyní čeká dlouhá reformní cesta. Bernard, stejně jako další přední představitelé ČSSD v kraji, patří k kritikům účasti ČSSD v současné vládě.

Strana se podle jeho opakovaných vyjádření měla po neúspěšných sněmovních volbách stáhnout do opozice a řešit své vnitřní problémy.

"Byl to debakl a pořádný. Nemá cenu si nic nalhávat. Přitom postup léčby nebyl tak náročný. Držet se základních mantinelů svoboda, demokracie, solidarita a prosperita," uvedl Bernard.

Foto: Jakub Plíhal
10:04

Piráti zaznamenali v komunálních volbách výrazný úspěch.

09:59

Komise hlásí tisíce neplatných hlasů.

09:57

Voliči v pátek a sobotu rozhodli o složení 6 377 zastupitelstev a zvolili dva senátory. "V historii Senátu bylo hned v prvním kole zvoleno pouze 12 senátorů. Nejvíce z nich při vůbec prvních senátních volbách v roce 1996, a to čtyři," upozorňuje Eva Krumpová, místopředsedkyně Českého statistického úřadu. "Přestože bylo sčítání a zpracování výsledků voleb velmi náročné, nezaznamenal Český statistický úřad výraznější problémy při průběhu sčítání," dodává.

09:41

Ve Zlínském kraji budou mít nejvíce zastupitelů nezávislí kandidáti. Z politických stran získala nejvíce křesel stejně jako v roce 2014 KDU-ČSL.

09:36

Praha Sobě jednala pouze se Spojenými silami pro Prahu. "Zatím jsme jednali se Spojenými silami dnes v noci ve Vnitroblocku, dopoledne se domluvíme na schůzce s piráty. Měla by být podle předběžné domluvy v 17:30, místo se ještě upřesní právě teď po jednání," říká mluvčí Praha sobě Julie Kochová.

10:25

Jednička ODS v Brně Markéta Vaňková navrhne vítěznému hnutí ANO, aby zvážilo možnost vytvoření širší koalice. ANO chce nejprve jednat s druhou ODS, s níž má většinu v zastupitelstvu. Vaňková řekla, že by širší koalice více odrážela vůli Brňanů a spolupráce s některými subjekty by mohla být přínosná. Konkrétní ale nebyla. Nabízí se možnost spolupráce s KDU-ČSL, s Piráty nebo ČSSD.

09:34

ODS sice v Praze získala nejvíc hlasů, o koalici však budou vyjednávat Piráti, Praha sobě a Spojené síly pro Prahu.

09:32

ANO získalo v Praze přes 15 procent hlasů, očekávání však byla vyšší i vzhledem k mimořádným nákladům na kampaň.

09:29

Jiří Drahoš děkoval za podporu voličů, jež mu vynesla vítězství v prvním kole.

9:25

S výsledkem voleb v Praze je spokojen bývalý primátor Tomáš Hudeček, který je v poradním týmu Spojených sil pro Prahu Jiřího Pospíšila.

09:22

Oslabení politických stran pohybujících se na hranici extremismu a úspěch středových a zejména pravicových stran v obecních volbách je příznivou zprávou z hlediska dalšího ekonomického rozvoje ČR i z hlediska mezinárodních investorů. To, že v řadě měst a obcí uspěly neparlamentní strany a hnutí, ale může zkomplikovat uskutečnění některých velkých městských investic. Bezprostřední dopad na ekonomiku výsledky senátních ani obecních voleb mít nebudou, vyplývá z ankety ČTK mezi analytiky.

09:12

Předpovídané zemětřesení v podobě vítězství ODS se v Brně nekonalo.

09:07

Vosto5 pro Aktuálně.cz připravilo další díl ostré politické satiry TOP Sekret.

TOP SEKRET: Tomio potřebuje hlasy. Poradci spouští akci SS – Syrský Sirotek

7:42
TOP SEKRET: Tomio potřebuje hlasy. Poradci spouští akci SS – Syrský Sirotek | Video: Vosto5
08:58

Všechny hlasy z komunálních i senátních voleb jsou sečteny.

08:21

V Brně by mohla vzniknout koalice mezi vítězným hnutím ANO a druhou ODS, mezi 55 zastupiteli mají nadpoloviční většinu 32 mandátů. Primátor Brna a lídr ANO Petr Vokřál už s ODS jednal před konečným sečtením voleb, kdy však nebylo jasné rozložení mandátů. S ODS chce vyjednávat jako s první v pořadí. Podle výsledku by pak jednal s KDU-ČSL nebo Piráty, se kterými bylo ANO až dosud v koalici. Vokřál nevyloučil k jednání ani ČSSD, odmítl však stavět koalici se SPD.

08:14

V Liberci potvrdili svoji silnou pozici Starostové pro Liberecký kraj, když vyhráli se ziskem 32 procent. Bylo to také jediné krajské město, kde hnutí ANO nevyhrálo, za Starosty zaostalo o jedenáct procent.

08:10

Pracovníci Českého statistického úřadu měli náročnou noc.

08:07

V Kladně zopakovalo vítězství hnutí Volba pro Kladno, které vede starosta Petr Volf. Ten již byl starostou počátkem tisíciletí za ODS, než se s ní rozešel a založil vlastní hnutí. To nyní získalo 34 procent hlasů, o deset procent víc než před čtyřmi lety. Jeho rodná ODS byla až druhá a třetí bylo hnutí Kladeňáci. Až čtvrté s 12 procenty se zde umístilo ANO.

07:57

Ve velké části obcí vyhrála místní sdružení, i s dost kuriózními názvy. Například v Břeclavi zvítězila kandidátka Mladí a neklidní s dvaceti procenty hlasů, která bude mít šest zastupitelů. Jsou opravdu mladí - nejstaršímu je 35 let. Nutno ovšem dodat, že kandidátka je složena ve spolupráci nezávislých, Pirátů a STAN.

07:43

Kontaktní kampaň hnutí Praha sobě v komunálních volbách zafungovala.

07:39

Nejvíce lidí přišlo k senátním volbám na Benešovsku (49,73 procenta), nejmíň v Ostravě (29,76 procenta). Senátorovi Leopoldu Sulovskému (Ostravak) tam stačilo k výhře v prvním kole nejméně hlasů, a to 6 178. Nejvíce hlasů z vítězů - 24 158 - posbíral staronový vsetínský senátor Jiří Čunek (KDU-ČSL).

07:34

Podívejte se na přehled dvojic, jež se za týden utkají o místa v Senátu.

07:22

Velké problémy budou mít - stejně jako minule - se sestavením koalice v Třebíči. Do zastupitelstva se totiž dostal opět rekordní počet deseti uskupení. Proti minulým volbám je jediný rozdíl: Zatímco tehdejší vítěz získal 12 procent a čtyři z 27 mandátů, nyní má vítěz - Třebíč občanům! - 16 procent a šest zastupitelů.

07:10

Současné komunální volby zaznamenaly další ústup klasických politických stran ve větších městech. Například v Kolíně obhájilo předchozí vítězství hnutí Změna pro Kolín dosavadního starosty a současně i poslance za STAN Víta Rakušana. Stejně jako minule získalo 63 procent.

S ním se z velkých měst může porovnávat jedině Bohumín se starostou Petrem Víchou, který současně obhajuje mandát senátora. Ten vítězství ČSSD v Bohumíně dokonce zvýšil - letos tam strana získala 57 procent hlasů, o dvě procenta více než při minulých komunálních volbách.

06:54

Český statistický úřad čeká na sečtení hlasů z posledních dvou okrsků z Prahy 8 a Prahy 4. O vítězích a poražených voleb je však již rozhodnuto.

06:47

Stejně jako Jiří Čunek ve Vsetíně, i Jiří Drahoš v Praze 4 zvítězil v senátních volbách již v prvním kole.

06:45

Vážení čtenáři, i dnes vám přineseme on-line reportáž k volbám a povolebnímu vyjednávání.

0:13

Vážení čtenáři pro dnešní den ukončujeme on-line reportáž k volbám. Další povolební vyjednávání pro vás budeme sledovat zítra. 

0:10

Šéf pražských pirátů Zdeněk Hřib krájí dort. "Je potřeba změnit Prahu, hlavně do toho pořádně říznout," prohlásil. 

0:08

Úvodem tiskové konference Petr Stuchlík poděkoval voličům 

0:06

Počítání hlasů pokračuje i po půlnoci. 

23:56

Kolik gulášů stál Babiše jeden mandát v Praze?

23:55

Petr Stuchlík se bude Prahu snažit nakopnout i z opozičních lavic.

23:55

"Petr Fiala si může připsat body za pozitivní a racionální tón kampaně. Pak se ale něco stalo v Praze," komentuje výsledky voleb Jiří Leschtina. 

23:54

"ODS předvedla mix babišovského populismu (vystrašit a ochránit), v čele si však ponechala gynekologa Svobodu, který byl použit jako nepopulista," píše komentátor Martin Fendrych. 

23:53

Petr Fiala si může připsat body za pozitivní a racionální tón kampaně. Pak se ale něco stalo v Praze. Přečtěte si komentář Jiřího Leschtiny.

23:53

Jaký bude další osud Petra Stuchlíka?

23:51

V Praze je sečteno přes 80 procent okrsků. Výsledek už se příliš nemění, zůstává pětice silných stran. Čeká se na okrajové městské části jako Dubeč nebo Klánovice.

23:50

Šíf ODS Petr Fiala hodnotí výsledky voleb:

23:49

Pavel Fischer měl dnes napilno.

23:47

Jakub Michálek děkuje voličům.

23:44

Pražský lídr ANO Stuchlik povede povolební vyjednávání, má zájem podílet se s ANO na vedení města.

23:40

Lídr hnutí Praha Sobě Jan Čižinský považuje nabídnutou schůzku s lídrem za ANO v Praze Petrem Stuchlíkem za bezpředmětnou, odmítl i neformální jednání. 

23:40

"Mnohé body z programu dokážeme splnit i z pozice, na které jsme," řekl Stuchlík. Hnutí ANO je v Praze při sečtení 77 procent na pátém místě. 

23:39

Už předvolební průzkumy předpovídaly ČSSD debakl. Například v hlavním městě měla podle agentury STEM/MARK strana oslovit jen dvě procenta voličů. A ke smůle sociálních demokratů se tyto černé předpovědi do značné míry vyplnily. ČSSD se dá bez obalu označit za jednoho z hlavních poražených letošních voleb a to jak těch komunálních, tak těch do Senátu.

23:37

"Hnutí ANO ustanovilo vyjednávací tým, v jehož čele stojím.
Důležité je pro nás, abychom zabránili návratu kmotrů," prohlásil lídr pražské kandidátky hnutí ANO Petr Stuchlík. 

23:35

Komunální volby v Brně dle propočtu ČTK vyhrálo ANO, zatím má 23 procent. Na druhém místě je ODS, pro které hlasovalo dosud 18,4 procenta voličů. Třetí je KDU-ČSL s deseti procenty. Do zastupitelstva se ještě dostanou Piráti, ČSSD a pravděpodobně i SPD. Končí Žít Brno. Voličská účast dosáhne přibližně 42,3 procenta.

23:32

"Prodej Fincentra byl plánovaný, v horizontu půl roku by k němu došlo i bez politického angažmá," řekl lídr pražské ANO Petr Stuchlík. 

23:28

V Praze jsou spočteny tři čtvrtiny okrsků. Téměř jistě na magistrát míří ODS, Piráti, Praha sobě, Spojené síly pro Prahu (TOP 09) a hnutí ANO. SPD, KSČM a ČSSD se na magistrát nedostanou.

23:28

Z volebního štábu ODS všichni pomalu odcházejí. 

23:15

"Volal mi teď pan Stuchlík, stejně jako lídrovi ODS předtím jsem mu zopakoval, že jednání s ANO nepředpokládáme," řekl novinářům lídr Praha sobě Jan Čižinský. Kdo by se za případnou koalici Prahy sobě, Spojených sil pro Prahu a Pirátů mohl stát pražským primátorem, Čižinský okomentovat nechtěl. "Umím si teď představit úplně všechny varianty," odpověděl na otázku, jestli by Prahu mohl vést šéf Pirátů Zdeněk Hřib. 

23:13

V Říčanech u Prahy vyhrálo hnutí Klidné město vedené moderátorem a publicistou Vladimírem Kořenem. Získal přes 50 procent hlasů.

23:10

Ivan Pilný je ve štábu ANO od začátku do konce do 2. kola senátních voleb ale nejspíš nepostoupí. 

23:07

Sečteno je přes 97 procent hlasů. 

23:01

V komunálních volbách je sečteno přes 97 procent okrsků. V Praze probíhá sčítání pomaleji. Dosud žádné okrsky nebyly sečteny v okrajových částech Prahy - Klánovicích, Březiněvsi nebo Dubči.

22:59

"Mluvil jsem s lidmi pět dnů v týdnu, tři až čtyři hodiny denně," řekl Jiří Drahoš k tomu, proč uspěl v senátních volbách a připustil, že do podvědomí lidí se dostal i díky své neúspěšné kandidatuře na post prezidenta. 

22:57

Bylo sečteno přes 95 procent okrsků v senátních volbách. ODS slaví úspěch, osm jejich kandidátů zvítězilo a postupují do druhého kola.

22:56

"Považuji výsledek už teď za úspěch, protože se podařilo splnit základní cíl - zabránit předdohodnuté koalici ANO a ODS," řekl lídr pražských pirátů Zdeněk Hřib. 

22:55

V brněnském volebním štábu hnutí ANO se slaví. 

22:52

Ivan Pilný má v Praze podle průběžných výsledků více preferenčních hlasů než Petr Stuchlík. Více lidí než lídra kandidátky zakřížkovalo i Patrika Nachera.

22:49

Jedna z tradičních českých stran a součást nynější vládní koalice ČSSD se nedostane do městských zastupitelstev v Praze, Hradci Králové či Ústí nad Labem. V Hradci Králové i Ústí nad Labem přitom vyhrála volby v roce 2010, v Ústí nad Labem měla v letech 2010-2014 primátora Víta Mandíka.

Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou kromě ČSSD ani zástupci KSČM, což vyplývá z propočtu ČTK. Sociální demokraté měli po minulých volbách osm mandátů a byli zastoupeni v radě města, komunisté měli čtyři zastupitele.

22:46

U lidovců "dobrý". 

22:44

Komunální volby v Českých Budějovicích dle propočtu ČTK vyhrálo ANO, zatím má 21 procent hlasů. Na druhém místě bude pravděpodobně Občané pro Budějovice, které má zatím 16,4 procenta hlasů. Třetí je ODS, čtvrtí jsou Piráti. Voličská účast dosáhne přibližně 38,5 procenta.

22:40

V Praze je sečteno 65 procent okrsků. Na magistrát míří pět stran. SPD ani komunisté se do zastupitelstva nejspíš nedostanou.

22:40

Ve volebním štábu ODS panuje radost. 

22:38

"Za sebe říkám, že v takové koalici bych osobně neseděl v radě. Nechte nás, abychom si stanovili program. Potkáme se ze všemi a budeme vás informovat," odpověděl Pospíšil na dotaz, jestli by šel do koalice s hnutím ANO. 

22:36

"Dnes začínáme jednání s hnutím pana Čižinského," řekl šéf TOP 09 Kiří Pospíšil. 

22:33

V ODS už bouchli šampaňské, v příštích volbách chtějí zvítězit. 

22:34

Brněnské ANO slaví.

22:28

Lídr Praha Sobě Jan Čižinský oznámil, že během dnešního večera začne povolební vyjednávání s Piráty a s blokem Spojené síly pro Prahu, který tvoří TOP 09, STAN, KDU-ČSL, LES a demokraté Jana Kasla. Do volebního štábu Praha Sobě míří předseda TOP 09 Jiří Pospíšil a lídr kandidátky Pirátů do zastupitelstva hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.

22:28

"Považuji náš výsledek za úspěch. Chci poděkovat všem Pražanům, že nepustí do zastupitelstva komunisty a extremisty," prohlásil lídr Spojených sil pro Prahu Jiří Pospíšil. 

22:23

Situace v Praze se hnutí ANO komplikuje, Andrej Babiš a mlčící Petr Stuchlík se ale usmívají a pijí víno.

22:23

"Čekáme na konec všech sčítání, abychom věděli definitivní počet. Spolupráce s ODS se nabízí, protože mnoho dalších scénářů výsledky nenabízí. Je to nejjednodušší řešení. Budeme ale jednat se všemi, kdo se do zastupitelstva dostanou," prohlásil ve vysílání ČT24 dosavadní primátor Brna Petr Vokřál z hnutí ANO.

22:19

V pražském Suchdole zvítězilo Sdružení občanů Suchdola dosavadního starosty Petra Hejla. Hnutí získalo 66,5 procenta hlasů. Starosta Hejl je známý svým bojem proti vedení Pražského okruhu na severovýchodě Prahy právě přes Suchdol. V Suchdole kandidovala celkem tři sdružení.

22:18

V Chebu s velkou převahou vyhrála Volba pro město (VPM) v čele s bývalým starostou Antonínem Jalovcem. VPM získalo 45,21 procenta hlasů a 17 mandátů v 30členném zastupitelstvu. Druhé skončilo hnutí ANO, které mělo dosud starostu. Získalo ale jen 13,35 procenta hlasů a pěti mandátů.

22:17

V Havlíčkově Brodě vyhrála komunální volby těsně ODS před společnou kandidátkou hnutí ANO a Žen za Brod. ODS získala 17,35 procenta hlasů a pět míst v městském zastupitelstvu, stejný počet mandátů má kandidátka ANO a Žen za Brod se 17,29 procenta voličských hlasů. Třetí lidovce volilo 11,62 procenta voličů, což pro ně představuje tři mandáty. 

22:16

Šéf ODS prakticky vyloučil, že by strana vytvořila koalici s komunisty nebo SPD. 

22:13

Sociální demokraté hlavu nevěší.

21:13

"Ve volbách jsme proto, abychom ji rozhýbali. Budeme jednat s každým, s kým dokážeme prosadit naše priority: okruhy, parkování a bydlení. Pokud najdeme partnera, jsme připraveni být s takovou stranou v koalici," řekl lídr pražské ODS Bohuslav Svoboda. 

22:12

Pavel Bělobrádek slaví úspěch.

22:11

"Ve volbách do Senátu máme silné levicové hnutí ANO a ODS je jediná pravicová alternativa. Trend z parlamentních voleb pokračuje, vracíme politice smysl. Je reálně, že v dalších parlamentních volbách bude probíhat boj mezi hnutím ANO a ODS," řekl předseda ODS Petr Fiala. 

22:09

"Je možné zastavit koalici ANO, ČSSD a komunistů. Je možné ji zastavit tak, že příští týden přijdete k senátním volbám," vyzval šéf ODS Petr Fiala voliče k tomu, aby přišli k druhému kolu senátních voleb. "Budeme rádi, když obhájíme naše mandáty v senátu. Nebudu říkat počty," dodal. 

22:06

Do druhého kola senátních voleb ve volebním obvodu Třebíč podle propočtů ČTK postoupili starostka Koněšína Hana Žáková (STAN) a notář Miroslav Michálek (ANO). Žáková má nyní 28,69 procenta hlasů, druhého Michálek má 14,74 procenta hlasů. Druhé kolo se koná za týden.

22:06

"Podle předběžných výsledků považuji výsledek za úspěch. Podařilo se zabránit koalici ODS a ANO. Velký úspěch máme i v některých městských částech. S ODS a ANO se bude průnik hledat obtížněji. Mám domluvené schůzky s několika lídry stan. Nemám domluvenou schůzku s panem Stuchlíkem, protože na něj nemám telefon," řekl lídr pražských pirátů Zdeněk Hřib. 

22:05

Komunální volby v Opavě dle propočtu ČTK vyhrálo ANO. Na druhém místě bude pravděpodobně koalice ODS, TOP 09 a Soukromníků. Voličská účast dosáhne přibližně 37,91 procenta.

22:02

V minulosti se říkalo, že by v Praze vyhrála volby i tenisová raketa Václava Klause. Ta doba se sice nevrátila, ale občanským demokratům se minimálně v očích voličů daří napravit si reputaci pokaženou dramatickým pádem v roce 2013 a několika skandály. Zatímco před čtyřmi lety neměla ODS v Praze ani jedenáctiprocentní podporu, nyní předběžné výsledky ukazují, že by mohla získat přízeň kolem osmnácti procent voličů.

22:02

V Praze je podle průběžných výsledků v porovnání se zbytkem republiky nižší volební účast. V hlavním městě přišlo podle průběžných výsledků volit zhruba 44 procent, o tři procenta méně, než je celorepublikový průměr.

22:00

Do druhého kola senátních voleb ve volebním obvodu Ostrava-město podle propočtů ČTK postoupili dosavadní senátor Leopold Sulovský (Ostravak) a majitel cukrárny Ivo Gondek (ANO). Sulovský má nyní 24,70 procenta hlasů, druhý Gondek má 19,24 procenta hlasů. 

21:57

Do druhého kola senátních voleb ve volebním obvodu Prostějov podle propočtů ČTK postoupily dosavadní senátorka Božena Sekaninová (ČSSD) a bývalá poslankyně a místopředsedkyně TOP 09 Jitka Chalánková (NK). Sekaninová má nyní 18,68 procenta hlasů, druhá Chalánková 12,68 procenta hlasů.

21:56

Pirátská mapa. 

21:56

Senátní souboj v Jablonci nad Nisou má už vítěze - zatím dva.

21:55

Komunální volby v Liberci podle propočtu ČTK vyhráli Starostové pro Liberecký kraj, mají přes 30 procent. Druhé je ANO s 21,6 procenty, třetí je Změna pro Liberec se 13 procenty. Voličská účast dosáhne přibližně 40,5 procenta.

21:55

Andrej Babiš na tiskové konferenci připomněl, že zavedl levnější jízdné pro seniory a zvýšení důchodů. 

21:52

Redaktor Aktuálně.cz Marek Pokorný hodnotí souboj v metropoli.

21:52

V Praze je sečtena polovina hlasů. Minimální rozdíl mezi první ODS s 17,52 procenty a druhými piráty s 17,41 procenty se pomalu zvětšuje, na třetím místě zůstává hnutí ANO s 16,10 procenty. O čtvrté místo bojují Praha sobě (15,79 procent) a Spojené síly pro Prahy TOP 09 a STAN (15,77 procent).

21:52

Do druhého kola senátních voleb ve volebním obvodu Šumperk podle propočtů ČTK postoupili Miroslav Adámek (ANO) a senátor Zdeněk Brož (KDU-ČSL). Adámek, který je ředitelem nestátní organizace Pontis poskytující sociální služby, má nyní 29,12 procenta hlasů, druhý Brož má 20,12 procenta hlasů. 

21:47

Místní referendum v Liberci k investicím města nebo bezplatné městské dopravě pro děti a seniory nad 65 let není platné. Přestože se uskutečnilo souběžně s komunálními volbami, hlasovalo v něm jen 14,85 procenta oprávněných voličů. K platnosti byla ale zapotřebí účast minimálně 35 procent. 

21:46

"Já jsem výsledkem v Ostravě a dalších moravských městech zklamán. Jsou to věci, které budeme muset řešit. Zkouškou budou krajské volby," říká na povolební tiskové konferenci místopředseda ČSSD Roman Onderka.

Roman Onderka, místopředseda ČSSD. Záběr z volebního štábu ČSSD v Praze. 6. 10. 2018.
Roman Onderka, místopředseda ČSSD. Záběr z volebního štábu ČSSD v Praze. 6. 10. 2018. | Foto: Jan Rasch
21:45

Pirátský lídr na Praze 14 je na vozíčku a vede neziskovku věnující se výcviku asistenčních psů.

21:45

Lidovci vyzývají voliče, aby šli k urnám i ve druhém kole senátních voleb.

Přijďte k druhému kolu voleb do Senátu, burcuje voliče vedení lidovců

0:54
Přijďte k druhému kolu voleb zachránit Senát, burcuje voliče vedení lidovců. | Video: Markéta Šrajbrová
21:44

"Ještě dnes v noci začneme jednat se Spojenými silami pro Prahu, zítra s Piráty. Lídrovi pražské ODS jsem před chvíli potvrdil, že o spolupráci s nimi zájem nemáme," řekl v Holešovicích lídr Praha sobě Jan Čižinský. Jeho hnutí je při bezmála polovině sečtených okrsků v Praze na pátém místě. Aktuálně vedoucí ODS a Čižinského uskupení dělí méně než dvě procenta.

21:43

Zatímco v Praze jsou pro ČSSD výsledky tragické, v Bohumíně má skoro 60 procent.

21:44

"Máme problém ve větších městech, kde musíme voličům nabídnout odpověď na to, co je nejvíce trápí. Musíme uchopit například dostupné bydlení. Sociální demokracie musí táhnout za jeden provaz a pracovat pro své voliče. Jedině tak můžeme být znovu úspěšní. Dnešní výsledek je signálem, že dno už máme za sebou," prohlásil optimisticky Hamáček.

21:41

"Není to úplně na to, abychom se sebevraždili," řekl k průběžným výsledkům ČSSD Jiří Zimola. 

21:39

Do druhého kola senátních voleb ve volebním obvodu Mladá Boleslav podle propočtů ČTK postoupili primátor Mladé Boleslavi Raduan Nwelati z ODS a starosta Kosmonos Jiří Müller z ANO. Nwelati má nyní 33,86 procenta hlasů, druhý Müller má 18,05 procenta hlasů.

21:39

"Výsledek voleb není nic k velkým oslavám, ale zároveň ani nejde o velkou katastrofu. Jde o solidní výsledek a sociální demokracie se odrazila ode dna. Ukázalo se, kde nám voliči věří. Také se ukázalo, kde ještě musíme zapracovat. V senátních volbách nešlo očekávat oranžové tsunami, ale pět postupujících do 2. kola pokládám za solidní výsledek," zhodnotil průběžné výsledky šéf ČSSD Jan Hamáček.

Předseda ČSSD Jan Hamáček k výsledku voleb
Předseda ČSSD Jan Hamáček k výsledku voleb | Foto: Tomáš Cetkovský
21:39

S velkým náskokem ve Svitavách vyhrálo komunální volby Sdružení pro město Svitavy, získalo 42,07 procenta hlasů. Má 13 mandátů, což je polovina všech zastupitelských křesel. Po třech mandátech získali Piráti, hnutí ANO a ODS.

21:38

"Strany, které se v parlamentních volbách umístily před námi, jsou teď za námi," pochvaloval si Hamáček. 

21:38

Komunální volby v Jablonci nad Nisou dle propočtu ČTK vyhrála ODS, po sečtení víc než 97 procent okrsků má 22,3 procenta hlasů. Na druhém místě bude pravděpodobně ANO, má mírně přes 20 procent, třetí Piráti necelých 15 procent. Voličská účast dosáhne přibližně 38,35 procenta. 

21:37

"Sociální demokracie musí šetřit," komentoval Hamáček výtky na to, že novináři mají k dispozici stísněný prostor. 

21:36

Už od prvních sečtených hlasů nebylo v Ostravě o vítězi pochyb. Hegemonem magistrátních voleb bylo hnutí ANO a jeho tamní lídr, současný primátor Tomáš Macura. Po sečtení 90 procent hlasů získalo téměř 33 procent, což mu zaručuje zisk zhruba dvaceti mandátů v 55 členném městském zastupitelstvu.

21:35

"Máme problém ve větších městech a musíme se věnovat práci na programu pro větší města. Jedno z témat, které musíme uchopit je dostupné bydlení," komentuje výsledky ČSSD Hamáček. 

21:35

Do druhého kola senátních voleb ve volebním obvodu Karviná podle propočtů ČTK postoupili dosavadní senátor Petr Vícha (ČSSD) a bývalá poslankyně a někdejší primátorka Havířova Milada Halíková (KSČM). Vícha má nyní 36,63 procenta hlasů, druhá Halíková má 16,48 procenta hlasů. 

21:35

"Chci říci, že to není něco k velkým oslavám. Není to ale katastrofa, jak někteří odhadovali," řekl šéf ČSSD Jan Hamáček k průběžným výsledkům a dodal: "Pro mě je to signál, že se ČSSD odrazila ode dna."

21:30

Po sečtení 75 procent okrsků vede v Brně hnutí ANO s podporou kolem 23 procent před druhou ODS s podporou Svobodných s 18 procenty. Třetí je KDU-ČSL s deseti procenty.

Piráti oslavují volební úspěchy ve všech velkých městech.

Euforie ve štábu Pirátů. Oslavují volební úspěchy ve všech velkých městech

0:37
Euforie ve štábu Pirátů. Oslavují volební úspěchy ve všech velkých městech
21:27

Kandidát do Senátu Jiří Drahoš dorazil do volebního štábu TOP 09. 

21:22

"Pan Stuchlík přišel pozdě. Stále jsem přesvědčen, že z těch lídrů je nejlepší," řekl Babiš k průběžnému výsledku voleb v Praze, kde je hnutí ANO zatím na třetím místě. 

21:20

Do druhého kola senátních voleb ve volebním obvodu Benešov podle propočtů ČTK postoupili místostarosta Říčan u Prahy Zdeněk Hraba za STAN a politolog Jiří Kozák z ODS. Hraba má nyní 20,86 procenta hlasů, druhý Kozák má 17,38 procenta hlasů. 

21:18

Do druhého kola senátních voleb v obvodu Rokycany podle propočtů ČTK postoupili starosta Vejprnic Pavel Karpíšek (ODS) a Milada Emmerová (ČSSD), která mandát obhajuje. Karpíšek má nyní 28,53 procenta hlasů, druhá Emmerová 15,80 procenta hlasů.

21:18

"Pražská koalice se vůbec nepovedla, byla křehká. Naši lidé neuměli svoji práci prodat. Do složení koalic nyní nebudu mluvit. Jsem premiér a mám na starosti vládu, takže to nechám na naše krajské organizace. Ty byly absolutně nezávislé při nominacích až na Prahu, kde jsme si do toho dovolili trochu mluvit," řekl premiér Andrej Babiš. 

21:17

Je sečteno 90 procent okrsků u senátních voleb. Úspěšná je ODS, která zatím vede v 8 obvodech. V Praze stále vedou bývalí prezidentští kandidáti.

21:16

"Vybrali jsme mega daně," řekl premiér k navýšení důchodů. 

21:15

Volby v Břeclavi vyhrálo hnutí Mladí a neklidní, získalo přes 20 procent hlasů, což znamená šest mandátů v 27členném zastupitelstvu. Na druhém místě skončil Pro Region starosty Pavla Dominika s 19 procenty hlasů a pěti mandáty.

21:15

"Beru to na sebe. Udělal jsem v životě mnoho špatných personálních rozhodnutí. Politi nerostou na stromech," odpověděl Babiš na dotaz, jestli prohru hnutí v ANO vnímá i jako svou prohru. 

21:13

Komunální volby v Pardubicích podle propočtu ČTK vyhrálo hnutí ANO, které má zatím 26,75 procenta hlasů. Na druhém místě bude pravděpodobně ODS s prozatímním ziskem 14,49 procenta, piráti na třetím místě mají 11 procent hlasů. Voličská účast po sečtení 83 z 92 okrsků dosáhla 39,61 procenta. 

21:28

"Praha je pro nás výzva. Naše působení nebylo úplně ideální, pokazili jsme si to výroky. Kritizoval jsem naše zastoupení v městských firmách. Pokud nevyhrajeme Prahu, budu zklamaný. Ale úspěch je to, že pravděpodobně vyhrajeme v jiných krajských a okresních městech," pronesl také Babiš.

21:13

Na Zelném trhu projev Andreje Babiše ruší rány ohňostroje. Důvody ale nejsou volební, nýbrž svatební.

21:12

Do druhého kola senátních voleb ve volebním obvodu Opava podle propočtů ČTK postoupili starosta Bolatic a bývalý senátor Herbert Pavera (TOP 09) a učitelka Simona Horáková (ANO). Pavera má nyní 36,58 procenta hlasů, druhá Horáková má 21,69 procenta hlasů. Druhé kolo se koná za týden.

21:10

Do druhého kola senátních voleb ve volebním obvodu Náchod podle propočtů ČTK postoupili předseda lidovců Pavel Bělobrádek a bývalý policejní prezident Martin Červíček (ODS). Bělobrádek má nyní 26,44 procenta hlasů, druhý Červíček má 26,41 procenta hlasů. 

21:09

Lídr a zakladatel hnutí Praha Sobě Jan Čižinský odmítl povolební vyjednávání s ODS a s ANO. Řekl to v rozhovoru s ČTK. Spolupráci si naopak dovede představit se STAN a s Piráty.

"Jsem velmi vděčný, že matematicky teď může vzniknout koalice, která skutečně změní Prahu k lepšímu. To znamená koalice, kde nebude ANO ani ODS," uvedl Čižinský.

21:08

Lidovecký exministr kultury Daniel Herman do druhého kola senátních voleb nejspíš půjde ze druhého místa. "Jsem přesvědčený, že jako člen vlády mám velké zkušenosti, a to asi lidé také ohodnotili, protože se mě na to hodně ptali. A především se od začátku snažím o čistou a věrohodnou politiku. Nejsou za mnou žádné hrací automaty a podobné věci," říká Herman.

21:08

 "Výsledek v Praze je výsledkem našeho působení v Praze. To je zásadní vliv. Nebude to takové jako v minulosti. Jsem ale přesvědčen, že náš lídr je nejlepší manažer ze všech, ostatní jsou profesionální politici," řekl premiér Babiš. 

21:06

Komunisté ztrácejí i ve městech, kde bývali tradičně silní. Například v Havířově získala KSČM před čtyřmi lety 22,9%, nyní je na cca 15%. Na severní Moravě naopak boduje SPD.

21:06

"Peníze, které jsme dali do kampaně, jsme si vydělali v parlamentních volbách. Měli jsme skvělou a pozitivní kampaň. Podle mého jde o velký úspěch," řekl Babiš na tiskové konferenci. 

21:05

Komunální volby v Ústí nad Labem dle propočtu ČTK vyhrálo ANO, zatím má 20,59 procenta hlasů. Na druhém místě bude pravděpodobně koalice PRO! Ústí se 17 procenty. Třetí pravděpodobně skončí Ústecké fórum občanů (UFO) s téměř 12 procenty. Voličská účast dosáhne přibližně 32,3 procenta.

21:04

Spolupráci hnutí ANO ČSSD v rámci vládní neúspěch v Praze neohrozí, řekl Andrej Babiš. "Praha nevypadá dobře. Je to výsledek působení našich lidí v Praze," dodal premiér. 

21:03

Přetahovaná o vítězství v Praze pokračuje. Po téměř 36 procentech sečtených hlasů je opět první ODS, o dvě setiny těsně před piráty. Třetí je hnutí ANO, na čtvrté místo se dostalo sdružení Praha sobě. Spojené síly pro Prahu spadly na páté místo.

21:02

"Já jsem do toho nezasahoval, moc," řekl Babiš k personálnímu obsazení v jednotlivých kandidátkách. 

21:01

"Já mám sociální cítění," řekl Babiš a zdůraznil slevu na jízdné pro studenty a důchodce. 

20:59

V Praze je sečteno 33,96 procent hlasů. Na první místo se dostali Piráti s 17,59 procenty, druhá ODS zaostává o dvě setiny.

20:58

"Vedli jsme pozitivní kampaň na rozdíl od některých našich soupeřů," řekl Babiš a dodal, že Prahu komentovat nebude. 

20:57

"Předběžně to vypadá velice dobře," pochvaluje si Andrej Babiš na tiskové konferenci. 

20:56

"Andrej Babiš má na mě telefon, takže my to vždycky můžeme zvládnout," prohlásil Jiří Čunek, který obhájil senátorský mandát v první kole. 

20:54

Do volebního štábu TOP 09 dorazil i neúspěšný kandidát na prezidenta Pavel Fischer. 

20:53

Komunální volby v Karlových Varech dle propočtu ČTK vyhrálo hnutí ANO, které má po sečtení 94 procent okrsků téměř 24 procent hlasů. Na druhém místě bude pravděpodobně hnutí Karlovaráci s necelými 16 procenty hlasů. Karlovarská občanská alternativa (KOA) současného primátora Petra Kulhánka je až třetí s necelými 12 procenty. Voličská účast dosáhne přibližně 37,29 procenta, vyplývá z dosavadních výsledků sčítání komunálních voleb 

20:52

Brífink vedení lidovců.

20:50

Andrej Babiš dorazil do štábu hnutí ANO.

20:48

Hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek (KDU-ČSL) byl dnes znovu zvolen senátorem za Vsetínsko. Vyhrál letos zatím jako jediný už v prvním kole voleb do horní komory Parlamentu. Po sečtení téměř všech hlasů z obvodu získal 51,5 procenta hlasů.

Je tak historicky jedenáctým senátorem zvoleným již v prvním kole

20:42

V senátních volbách v Praze zatím vítězí bývalí prezidentští kandidáti. Hilšer, Drahoš i Fischer výrazně vedou nad svými protikandidáty. Drahoš má šanci zvítězit v prvním kole.

20:42

V Praze je sečteno téměř 30 procent hlasů. Na prvním místě je stále ODS s 17,62 procenty. Piráti se ale s 17,49 procenty příliš neztrácejí. Třetí je hnutí ANO se ziskem 16,22 procent, 15,71 procenta pak mají Spojené síly pro Prahu TOP 09 a STAN. S těsným odstupem je na pátém místě Praha sobě s 15,51 procenty.

20:41

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš a lídr pražské kandidátky Petr Stuchlík za chvíli vystoupí ve volebním štábu. 

20:40

"Je to v tom pásmu, které jsme očekávali. Není to na velký jásot, že bychom zválcovali republiku," řekl předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek o průběžných výsledcích voleb. Vyzdvihl přitom výsledek senátora Jiřího Čunka, který na Vsetínsku zvítězil už v prvním kole voleb.

20:35

V Blansku vyhrálo komunální volby ODS, získala pět mandátů v 25členném zastupitelstvu. Pět mandátů získala i druhá ANO, třetí KDU-ČSL má čtyři mandáty. 

20:37

Speciál DVTV a Aktuálně.cz k výsledkům komunálních a senátních voleb sledujte živě od 21:00.

ŽIVĚ: Sledujte speciál DVTV a Aktuálně.cz k výsledkům voleb

Volební debata DVTV. 6. 10. 2018.
Pro ČSSD je to v Praze nářez, TOP09 bude mít celostátně problém přežít, říká Erik Tabery, šéfredaktor časopisu Respekt. | Video: Daniela Drtinová
20:33

Volby v Bruntále vyhrálo sdružení Bruntál 2018 současného starosty Petra Rysa s 32,2 procenta hlasů a deseti mandáty v sedmadvacetičlenném zastupitelstvu. Druhé skončilo ANO se ziskem 17,42 procenta hlasů a pěti mandáty.

20:32

Komunální volby v Děčíně dle propočtu ČTK vyhrálo ANO, po sečtení víc než 90 procent okrsků má zhruba 28 procent hlasů. Na druhém místě je s výrazným odstupem Volba pro Děčín se ziskem mírně nad 14 procent, necelých 14 procent má zatím třetí sdružení Náš Děčín. Voličská účast dosáhne přibližně 34,18 procenta.

20:32

Do druhého kola senátních voleb ve volebním obvodu Sokolov podle propočtů ČTK postoupili geodet a bývalý krajský zastupitel Miroslav Balatka (STAN) a místostarostka Sokolova Renata Oulehlová (ANO). Balatka má nyní 29,07 procenta hlasů, druhá Oulehlová má 25,67 procenta hlasů.

20:30

Volební komise už sečetly přes 90 procent okrsků v komunálních volbách. Na výsledky se ale čeká v Praze, kde je sečtena jen čtvrtina okrsků. Zatím vede ODS a piráti. Na třetím místě je hnutí ANO. 

Jsem optimista, ČSSD už svého dna dosáhla, teď jdeme nahoru, říká její místopředseda Roman Onderka.

Jsem optimista, ČSSD už svého dna dosáhla, teď jdeme nahoru, říká její místopředseda

Místopředseda ČSSD Roman Onderka k výsledkům voleb
1:47
Jsem optimista, ČSSD už svého dna dosáhla, teď jdeme nahoru, říká její místopředseda Roman Onderka | Video: Tomáš Cetkovský
20:29

Do druhého kola senátních voleb ve volebním obvodu Chrudim podle propočtů ČTK postoupili starosta Havlíčkova Brodu Jan Tecl z ODS a bývalý lidovecký ministr kultury Daniel Herman. Tecl má nyní 15,36 procenta hlasů, druhého Herman má 14,89 procenta hlasů. Druhé kolo se koná za týden.

20:25

Volby v Osvětimanech těsně vyhráli Zemanovci. Kancléř Vratislav Mynář se stal zastupitelem. 

20:24

Kandidát do Senátu Pavel Fischer po ODS navštívil i štáb KDU-ČSL.

20:22

V Brně je sečtena polovina hlasů. Zatím vede hnutí ANO. 

20:20

V pražském volebním štábu ANO ještě před novináři nevystoupili ani Andrej Babiš, ani Petr Stuchlík.

20:21

Hayato Okamura se do Senátu nedostane.

Měl jsem ohlas u mnoha mladých lidí. To mě moc těší, říká Hayato Okamura

Hayato Okamura
0:47
Měl jsem ohlas u mnoha mladých lidí. To mě moc těší, říká Hayato Okamura | Video: Markéta Šrajbrová
20:19

V Českém Krumlově vyhrálo komunální volby hnutí ANO s 13,3 procenta hlasů a třemi mandáty v třiadvacetičlenném zastupitelstvu. Druhá je KDU-ČSL, třetí Nezávislí a TOP 09. Lidovci i spojení Nezávislí a TOP 09 mají stejně jako ANO po třech mandátech. A tři křesla v zastupitelstvu získalo i Sdružení nezávislých-Město pro všechny.

20:18

Bývalý středočeský hejtman za ČSSD David Rath bude zastupitelem v domovské Hostivici. Rath, který byl nepravomocně odsouzen za korupci, vedl kandidátku Zdravá Hostivice. Druhý v pořadí na této listině, exministr školství Marcel Chládek, se do zastupitelstva nedostal.

20:18

Komunální volby ve Žďáru nad Sázavou vyhrálo sdružení Žďár - živé město, které tak obhájilo prvenství z minulých voleb. Získalo 18,33 procenta hlasů a v sedmadvacetičlenném městském zastupitelstvu bude mít pět lidí. Druhé skončilo hnutí ANO s 15,96 procenta hlasů, třetí lidovci získali 14,02 procenta.

20:18

Komunální volby v Hradci Králové podle propočtu ČTK vyhrálo hnutí ANO se zhruba 23,8 procenta hlasů. Na druhém místě bude pravděpodobně Hradecký demokratický klub. Voličská účast dosáhne přibližně 42,97 procenta.

20:17

Do druhého kola senátních voleb v obvodu Jablonec nad Nisou podle propočtů ČTK postoupili dosavadní senátor Jaroslav Zeman (ODS) a právnička Michaela Tejmlová (Senátor 21). Zeman má nyní 34,30 procenta hlasů, druhá Tejmlová 21,84 procenta hlasů. Druhé kolo voleb se koná za týden.

20:17

Je sečteno 85 procent okrsků v senátních volbách. Jiří Čunek se pravděpodobně stane senátorem hned v prvním kole. Šanci na vítězství v prvním kole má i Jiří Drahoš v Praze. Podle průběžného sčítání má přes 52 procent hlasů.

20:17

Komunální volby v Havířově podle propočtu ČTK vyhrálo hnutí ANO, které má zatím 30 procent hlasů. Na druhém místě bude pravděpodobně KSČM, která má po sečtení 71 ze 79 volebních okrsků 15,18 procenta hlasů. Voličská účast dosáhne přibližně 30 procent.

20:16

Předseda KSČM Vojtěch Filip je zklamaný, že se jedinému komunistickému senátorovi Václavu Homolkovi nepodařilo postoupit do druhého kola. Věří v úspěch kandidátky KSČM v Karviné Milady Halíkové. Průběžné výsledky komunálních voleb za zklamání nepovažuje, řekl v České televizi.

20:16

Do druhého kola senátních voleb ve volebním obvodu Zlín podle propočtů ČTK postoupili nynější lidovecký senátor Patrik Kunčar a bývalý zlínský hejtman Libor Lukáš, kandidující za Stranu soukromníků ČR. Kunčar má nyní 33,10 procenta hlasů, druhého Lukáš má 27,31 procenta hlasů. Druhé kolo se koná za týden.

20:15

Komunální volby ve Frýdku-Místku dle propočtu ČTK vyhrála ČSSD se zhruba 22,5 procenta hlasů. Na druhém místě bude pravděpodobně sdružení Naše Město F-M a třetí skončí ANO. Voličská účast dosáhne přibližně 37,26 procenta. 

20:13

V senátních volbách v Brně výrazně vede rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek. Podle průběžných výsledků má necelých 37 procent.

20:12

V Praze je sečtena pětina hlasů. Zatím vede ODS s 18,04 procenty, těsně za nimi jsou piráti se ziskem 17,16 procent. Třetí ANO má v tuto chvíli 15,88 procent, čtvrtá Praha sobě 15,81 procent a páté Spojené síly pro Prahu 15,78.

20:10

ČSSD celorepublikově propadá. Daří se jí ale v Moravskoslezském kraji. Podle průběžných výsledků vítězí v Novém Jičíně, Karviné a Frýdku-Místku. V Ostravě má ale ČSSD méně než 5 procent.

20:09

 Komunální volby v Přerově podle propočtu ČTK vyhrálo hnutí ANO, které má zatím 24,45 procenta hlasů. Na druhém místě je ODS se 14,85 procenta. Po sečtení 47 z 51 okrsků volební účast dosáhla 38,46 procenta. 

20:08

Komunální volby v Jihlavě dle propočtu ČTK vyhrálo ANO, po sečtení drtivé většiny okrsků má zhruba 22,5 procenta hlasů. Na druhém místě bude pravděpodobně Fórum Jihlava, které má přes 18 procent, třetí ODS má mírně přes 15 procent. ČSSD, která před čtyřmi roky skončila druhá a měla 16,5 procenta, výrazně ztratí, nyní má jen necelých sedm procent. Voličská účast dosáhne přibližně 37,27 procenta.

20:05

Do druhého kola senátních voleb v obvodu Chomutov postoupili ředitel zoologické zahrady ve Dvoře Králové Přemysl Rabas (Senátor 21) a lékařka Martina Chodacká (ANO). Rabas má nyní 33,68 procenta hlasů, druhá Chodacká má 21,51 procenta hlasů.

20:03

Jan Čižinský stále odmítá koalici s ANO či ODS.

Čižinský: Změna je možná. Můžeme vyrvat Prahu Babišovi a ODS

1:14
Lídr Prahy sobě Jan Čižinský: Změna je možná. Musíme zabránit koalici ODS s ANO. | Video: Helena Truchlá
20:02

ANO totálně vyluxovalo levici i v komunále, píše komentátor Hospodářských novin Petr Honzejk.

20:00

Do volebního štábu ODS přišel i neúspěšný kandidát na prezidenta Pavel Fischer. 

19:57

"Praha sobě vede vyrovnaný souboj se stranami, které mají neomezený rozpočet. Myslím si, že máme důvod k radosti," řekl Jan Čižinský ve štábu Praha sobě.

19:58

Komunální volby v Teplicích dle propočtu ČTK vyhrála ODS se ziskem zhruba 30 procent hlasů. Na druhém místě bude pravděpodobně sdružení Volba pro! Teplice, po sečtení hlasů v 46 z 47 okrsků má 26,4 procenta, na třetím místě je ANO s 18,43 procenta hlasů. Voličská účast dosáhne přibližně 34,66 procenta.

19:55

V Brně o druhé místo v senátních volbách soupeří kandidát za ANO Jaromír Ostrý a lidovecký kandidát Jan Špilar.

19:54

V Praze 8 to zatím pro Hayata Okamuru nevypadá ideálně.

19:48

V Praze po sečtení desetiny okrsků vede v soupeření o magistrát ODS se 17,72 procenta hlasů před piráty se 17,17 procenta a hnutím Praha Sobě se 16,22 procenta. Hnutí ANO, které vyhrálo volby před čtyřmi lety, je zatím čtvrté se 16,14 procenta. Koalice TOP 09, STAN a lidovců Spojené síly pro Prahu dosud dostalo 15,35 procenta. 

Ze stran, které jsou v nynějším zastupitelstvu, na pětiprocentní hranici zatím nedosáhli komunisté (3,39 procenta) a sociální demokraté (2,98 procenta). Zelení, kteří byli stejně jako ČSSD dosud zastoupeni i ve vedení města za Trojkoalici s lidovci a STAN, po sečtení desetiny okrsků mají 1,67 procenta.

19:46

Po sečtení třetiny hlasů vede v Brně volby hnutí ANO, které má podporu kolem 23 procent. Druhá je ODS s podporou asi 17 procent a třetí lidovci, kteří mají zhruba deset procent.

Po sečtení třetiny hlasů by mandáty získali i piráti a ČSSD, nad pětiprocentní hranicí se pohybuje i SPD. Pod pěti procenty je KSČM, ale také tři členové současné koalice, a to Zelení, Žít Brno a TOP 09.

19:45

Do druhého kola senátních voleb ve volebním obvodu Svitavy postoupili náměstek hejtmana Michal Kortyš (ODS) a bývalý poslanec Pavel Havíř (ČSSD). Kortyš má nyní 25,26 procenta hlasů, druhý Havíř 20,59 procenta hlasů.

19:44

Komunální volby v Rokycanech letos vyhráli Nezávislí současného starosta Václava Kočího. Získali 19,39 procenta hlasů. Na dalších místech jsou další dva členové současné radniční koalice - Rokycanští patrioti s 16,51 procenta hlasů a ODS s 14,89 procenta. Volební účast byla 39,47 procenta voličů

19:40

Komunální volby v Karviné vyhrála ČSSD, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 41 členů. Druhé skončilo ANO s devíti mandáty. Třetí KSČM bude mít pět zastupitelů. Vyplývá to z výsledků sčítání na webu. Voleb se zúčastnilo 32,04 procenta voličů.

19:37

Po sečtení čtyř pětin okrsků vedla v obecních volbách ze sněmovních stran kandidujících samostatně KDU-ČSL před STAN a ČSSD. Za nimi následovaly ODS a KSČM. Nejúspěšnější ale byla jako obvykle různá místní sdružením nezávislých kandidátů. 

19:36

Po sečtení tří čtvrtin okrsků postupovali do senátního finále kandidáti ODS ve 12 obvodech a ANO v 11 obvodech. Občanští demokraté přitom vítězili v osmi obvodech, kandidáti vládního hnutí pouze ve dvou. Adepti Starostů a lidovců byli na postupových místech shodně v šesti obvodech. ČSSD, která obhajuje 13 mandátů, měla šanci získat nejvýše pět křesel. Volební účast činila 42 procent.

19:34

Praha zatím nabízí napínavý souboj pěti stran.

19:33

Do druhého kola senátních voleb ve volebním obvodu Domažlice by měli postoupit senátor Jan Látka (ČSSD) a Vladislav Vilímec (ODS). Látka má nyní 22,84 procenta hlasů, druhý Vilímec má 21,33 procenta hlasů.

19:31

Komunální volby v Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec dosavadní primátorky Věry Palkovské, získalo 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 33 členů. Druhé skončilo ANO s pěti mandáty. Třetí KDU-ČSL bude mít čtyři zastupitele. Voleb se zúčastnilo 34,44 procenta voličů. Čtvrté sdružení NEZÁVISLÍ má tři mandáty.

19:30

V Kladně se už celkem jasně rýsuje suverénní vítězství úřadujícího primátora Milana Volfa. Po sečtení 95 procent okrsků má jeho Volba pro Kladno více než 34 procent odevzdaných hlasů. Druhá ODS má zatím necelých 21 procent hlasů. Pro Volfa je to opětovná satisfakce. V minulosti byl primátorem za ODS, v roce 2004 ale skončil ve vazbě kvůli obvinění za převod peněz hokejovému klubu a nákup auta. Soudy ale později Volfa obvinění zprostili.

19:27

Do druhého kola senátních voleb ve volebním obvodu Teplice by měli postoupit dosavadní senátor Jaroslav Kubera (ODS) a ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman (Sanátor 21). Kubera má nyní 42,11 procenta hlasů, druhý Bergman má 21,30 procenta hlasů

19:26

Piráti vyhráli v Marijánkách o 31 hlasů.

19:25

Po sečtení hlasů v polovině okrsků vede v obecních volbách v Karlových Varech hnutí ANO. Druzí jsou Karlovaráci, třetí je KOA, pak piráti a ODS. Zisky hlasů se zřejmě už příliš měnit nebudou. Hnutí KOA, které v Karlových Varech vládlo posledních osm let, tak zřejmě přijde o post primátora, který zastával po dvě volební období Petr Kulhánek.

19:24

V Praze je v komunálních volbách sečteno 10 procent okrsků. Zatím to vypadá na rovný boj mezi ODS, Piráty, Praha sobě, ANO a Spojené síly pro Prahu (TOP 09).

19:24

V Olomouci po sečtení dvou třetin okrsků vede v komunálních volbách s velkým náskokem ANO, které má přes 27 procent hlasů. Druzí jsou piráti s necelými 12 procenty a třetí hnutí ProOlomouc s 11,6 procenta,

19:21

Průběžné výsledky komunálních voleb 2018 po sečtení 75 procent hlasů.

19:20

Po sečtení hlasů v polovině volebních okrsků vede v prvním kole senátních voleb v obvodu Šumperk kandidát ANO Miroslav Adámek před obhajujícím senátorem Zdeňkem Brožem (KDU-ČSL). Podobně zřejmě postoupí do druhého kola v obvodu Ostrava-město obhajující senátor Leopold Sulovský (Ostravak), který vede nad Ivo Gondkem (ANO).

19:19

Po sečtení hlasů v polovině okrsků vede v obecních volbách v Plzni hnutí ANO s více než 23 procenty hlasů, druhá ODS má přes 20,5 procenta. Třetí jsou v průběžném sčítání hlasů piráti s více než 11 procenty hlasů. Volební účast se v krajském městě zatím pohybuje kolem 37 procent.

19:16

Komunální volby v Pelhřimově vyhrála ODS, získala 18,01 procenta hlasů a čtyři z 21 křesel v městském zastupitelstvu. Druhá je TOP 09 a třetí KDU-ČSL. Sociální demokraté, kteří před čtyřmi lety vyhráli, jsou čtvrtí.

19:18

Šéf pirátů Ivan Bartoš: "Těmito volbami se z České pirátské strany stává celorepubliková strana". 

19:15

Hnutí Žít Brno s 3,63 procenty zatím výrazně zaostává za výsledkem z komunálních voleb 2014, kdy se se ziskem 11,89 procent obsadilo třetí místo a další čtyři roky tvořilo vládnoucí koalici s hnutím ANO.

19:12

Jsou sečteny tři čtvrtiny okrsků v senátních volbách. V Praze vedou bývalí prezidentští kandidáti Drahoš, Fischer a Hilšer.

19:11

Volební komise pět hodin po uzavření volebních místností sečetly 80 procent okrsků v komunálních volbách. Celorepublikové pořadí stran už se nemění. Vedou místní sdružení, druhé je hnutí ANO, třetí ODS. Volební účast je 48 procent.

19:08

Průběžné výsledky ČSSD v Brně zatím pro stranu příliš příznivé nejsou. Podle lídra sociálních demokratů Olivera Pospíšila se do výsledku promítají celostátní nálady a preference ČSSD.

19:04

Po sečtení hlasů dvou třetin okrsků postupovali do senátního finále kandidáti ANO nadále ve 13 obvodech, ODS v deseti, STAN v šesti a KDU-ČSL v pěti. ČSSD, která obhajuje 13 mandátů, měla šanci získat nejvýše čtyři. 

19:01

Kontroverzní hnutí Slušní lidé má po sečtení 21 procent okrsků v Brně víc hlasů (2,92), než TOP 09 (2,82).

18:59

Pavel Bělobrádek a Marian Jurečka ve volebním štábu lidovců. 

18:56

ČSSD má v Praze po sečtení pěti procent hlasů méně než SPD Tomia Okamury.

18:52

Ve Vyškově vyhrála komunální volby stejně jako před čtyřmi lety ČSSD, která získala šest mandátů v 27členném zastupitelstvu. Druhé ANO získalo čtyři mandáty stejně jako třetí společná kandidátka ODS a SNK. 

18:51

Pirátům se podle průběžných výsledků daří, oproti stávajícímu stavu na radnicích a magistrátech zřejmě výrazně posílí. Před čtyřmi lety měli na kandidátkách kolem tisíce lidí a získali nakonec 29 zastupitelů. Teď se o místa v zastupitelstvech uchází kandidátů třikrát tolik a podle poslance Mikuláše Ferjenčíka se tam dostane několik set pirátů.

"V celé zemi jsme stabilně schopní dostat se do zastupitelstev. Jednoznačně několik set pirátů bude v komunální politice, což je pro nás samo o sobě úspěch. V Ostravě máme zatím kolem devíti procent, v Brně něco přes devět. To se dalo očekávat a doufám, že v Brně ještě povyrosteme," komentuje Ferjenčík.

18:50

Je brzy predikovat spolupráci s ANO na pražské úrovni. Současná politika v Praze se mnohem více podobala destrukci, anarchii a přešlapování na místě. Je potřeba to změnit, říká místopředseda ODS Martin Kupka.

18:51

V obci Lovosice, kde sídlí společnost Lovochemie spadající pod Agrofert, získalo hnutí ANO bezmála 60 procent hlasů. 

18:49

Komunální volby v krkonošském Vrchlabí na Trutnovsku opět jednoznačně vyhrálo sdružení ZVON v čele se starostou a senátorem Janem Sobotkou, které získalo 60,23 procenta hlasů a 13 křesel v jednadvacetičlenném zastupitelstvu.

18:47

Jsou sečteny tři čtvrtiny okrsků v komunálních volbách. Celkově vedou místní sdružení, druhé je hnutí ANO, třetí ODS a čtvrtá ČSSD. Volební účast je podle průběžných výsledků lehce nad 48 procenty.

19:07

Do volebního štábu ANO přišla i končící pražská primátorka Adriana Krnáčová. Zatím však průběžné výsledky nekomentovala. 

Adriana Krnáčová přichází do volebního štábu ANO. 6. 10. 2018.
Adriana Krnáčová přichází do volebního štábu ANO. 6. 10. 2018. | Foto: Jakub Plíhal
18:45

"Jeho postavení v regionu je zcela mimořádné," komentuje šéf lidovců Pavel Bělobrádek fakt, že Jiří Čunek nejspíš křeslo senátora obhájí v prvním kole.

18:37

Podle ČSÚ už je v komunálních volbách zpracováno více než 71 procent okrsků.

18:35

Nekonvenční gratulaci předal Martinu Kupkovi z ODS i jeho stranický kolega Jan Zahradil.

18:35

Ostravský primátor Tomáš Macura má našlápnuto k drtivému vítězství. 

18:31

Dobrá nálada panuje i ve štábu sdružení Praha sobě.

18:26

Ve štábu TOP 09 je veselo.

18:25

Do štábu ANO dorazila končící primátorka Krnáčová.

18:23

Předseda ODS Petr Fiala je ve štábu v obklopení novinářů.

18:23

Je sečteno 70 procent okrsků v komunálních volbách. Volební účast je podle průběžných výsledků nižší než 49 procent. Vedou místní sdružení, druhé je hnutí ANO, třetí ODS.

18:21

Po sečtení hlasů ve třech čtvrtinách okrsků vede v obecních volbách v Kladně strana dosavadního primátora Milana Volfa Volba pro Kladno s více než třiceti procenty hlasů. Následují ODS s více než dvaceti procenty a Kladeňáci, kteří mají průběžně přes 13 procent. Kolem 12 procent má ANO. Možnosti koalice ovlivní mimo jiné to, zda se do zastupitelstva dostanou další strany. Například SPD a KSČM zatím mají přes pět procent, naopak ČSSD podle průběžného výsledků zůstává pod ní.

18:20

Neúspěšný prezidentský kandidát Jiří Drahoš dorazil do volebního štábu STAN. 

18:20

Hnutí ANO vedlo v obecních volbách po celostátním sečtení hlasů z poloviny okrsků ve dvou třetinách z 27 statutárních měst. V Praze, tedy ve městě, v němž stojí předseda ANO Andrej Babiš o obhajobu vítězství nejvíce, figurovala na prvním místě koalice STAN a TOP 09. Hlasy voličů z poloviny okrsků však byly zatím sečteny jen v některých statutárních městech, ve většině z nich bylo sečteno i podstatně méně.

18:19

Rektor Masarykovy univerzity v Brně Mikuláš Bek, který kandiduje s podporou STAN, ODS, TOP 09 a zelených, má důvod k radosti. V obvodu Brno-město vede bitvu o Senát ziskem 34,44 % hlasů. Sečteno je však zatím jen sedm procent okrsků.

Mikuláš Bek, kandidát do Senátu, volební štáb ODS. Záběr z volebního dění v Brně. 6. 10. 2018.
Mikuláš Bek, kandidát do Senátu, volební štáb ODS. Záběr z volebního dění v Brně. 6. 10. 2018. | Foto: Jan Symon
18:15

Volební komise sečetly u senátních voleb přes 60 procent okrsků. Naopak v Praze je sečteno pouze minimum volebních okrsků.

18:14

Předseda poslaneckého klubu pirátů Jakub Michálek kritizuje kampaň ODS v Praze.

18:13

Po sečtení 59,35% zatím nejvíce zastupitelských křesel získali nezávislí kandidáti.

18:11

Do volebního štábu hnutí ANO dorazila i středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová. 

18:09

Brněnská ODS je plná optimismu.

18:08

Je sečteno 65 procent okrsků v komunálních volbách. Se sčítáním posiluje hnutí ANO. Volební účast je pod 50 procenty.

18:06

Vítězství může slavit Martin Kupka a jeho líbeznická ODS.

18:02

Jiří Paroubek se do Senátu pravděpodobně nedostane. Po sečtení téměř třetiny hlasů v Ostravě má méně než 8 procent.

Herec Vladimír Kratina kandiduje v Praze 2 za ODS. Výsledky z tohoto obvodu zatím nejsou.

Volby nejsou boj o moc, ale usilování o čest sloužit své zemi, říká herec Kratina

Neberu volby jako boj, ale usilování o čest sloužit své zemi, říká herec Kratina
1:24
Volby nejsou boj o moc, ale usilování o čest sloužit své zemi, říká herec a kandidát na senátora za ODS Vladimír Kratina. | Video: Veronika Ljuba Bucková
17:58

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová souhlasí s předsedou strany Janem Hamáčkem v tom, že je vládní angažmá pro ČSSD přínosem.

17:58

K pirátské lodi už přirazil člun s Lydií Bartošovou. Do voleb vedla kandidátku na Praze 2.

17:56

Ve volebním štábu STAN se čeká na příjezd Jiřího Drahoše.

17:55

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová je ve volebním štábu ČSSD v obležení novinářů. 

17:52

Mohlo by se stát, že po těchto volbách bude Senát bez komunistů.

17:48

O nové pražské koalici by se mohlo začít vyjednávat ještě dnes v noci, zní z ODS. 

17:47

"Nebudu zapírat, že TOP 09 je menší strana, výsledek asi nebude mít tak silný jako jiné, větší parlamentní strany, jako je KDU-ČSL, která má samozřejmě více kandidátek, než jsme postavili my," uvedl předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. V Praze by považoval výsledek 12 % za solidní, 15 % pak za úspěch.

Pospíšil omluvil neúčast čestného předsedy strany Karla Schwarzenberga, který se ze zdravotních důvodů na dnešní společné očekávání výsledků voleb nedostaví.

17:46

Volební komise sečetly 60 procent okrsků v komunálních volbách. Vítězí místní sdružení nezávislých kandidátů. Hnutí ANO má podle průběžných výsledků přes 10 procent hlasů. Volební účast klesla pod 50 procent.

17:43

"Pro nás je důležité, aby se změnila situace v městech a obcích, kde nejsme u vlády. Vidíme všude - v Praze nebo v Brně - že pod pod vládou ANO nastala stagnace. A to chceme změnit. Ale v koaličním vyjednávání a jakýkoli další krok uděláme až poté, co budeme vědět, jak silný mandát jsme dostali od voličů," říká Petr Fiala.

17:40

Je sečtena polovina okrsků u senátních voleb. Jiří Čunek má šanci zvítězit v prvním kole. Zatím má kolem 56 procent hlasů. Naopak Jaroslav Kubera klesl ke 41 procentům.

17:35

"Nabízíme kvalitní osobnosti, skutečnou politiku a ne marketingové triky," řekl Petr Fiala. "Mým politickým cílem je, abychom byli skutečně politickou i mocenskou alternativou k hnutí ANO. Teď trpělivě čekám na výsledky a věřím, že dopadnou pro ODS dobře," dodal. 

17:35

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš by měl do volebního štábu dorazit po sedmé hodině. 

17:34

Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura zatím nechtěl příliš hodnotit průběžné volební výsledky. "V Senátu by pro nás byl úspěchem jakýkoli postup do druhého kola. V senátních volbách mají totiž výhodu strany, které už mají starosty a vyprofilované lidi v komunální politice. Tato práce nás do budoucna ještě čeká," uvedl Okamura s tím, že spokojený by byl s počtem zastupitelů v rámci stovek.

17:33

Lídr pražské kandidátky ANO Petr Stuchlík zatím do volebního štábu nedorazil. Největší pozornost novinářů si tak zatím užívá Patrik Nacher. 

17:30

Bývalý středočeský hejtman David Rath, který kandiduje na Litoměřicku, je sedmý. Před Rathem byl po sečtení poloviny okrsků například kandidát KSČM a bývalý poslanec Josef Šenfeld nebo bývalý ministr školství Josef Dobeš, který kandiduje jako nezávislý.

17:30

"Senát je důležitý pro ODS, i pro celou Českou republiku. Nepochybně roste význam Senátu jako kontrolního orgánu, která vylepšuje legislativní proces a třeba může bránit neuváženým ústavním změnám. Jsem rád, že výsledky vypadají dobře," řekl předseda občanských demokratů Petr Fiala.

17:29

Poslanec Mikuláš Ferjenčík chodí ve volebním štábu s laptopem a neustále kontroluje průběžné výsledky. 

17:28

Na Chrudimsku mají zatím největší šanci na postup do druhého kola bývalý ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL), který vede nad nezávislým kandidátem a starostou Hlinska Miroslavem Krčilem.

17:27

 Po sečtení hlasů v polovině volebních okrsků v senátních volbách vede v obvodu Mladá Boleslav kandidát ODS a tamní primátor Raduan Nwelati nad starostou Kosmonos a kandidátem ANO Jiřím Müllerem. Kandidát ODS Ladislav Chlupáč vede i v obvodu Litoměřice také nad kandidátem ANO Ondřejem Štěrbou. V senátním obvodu Prostějov vede nynější senátorka Božena Sekaninová (ČSSD) před starostkou Vranovic - Kelčic Irenou Blažkovou (ANO).

17:25

Krátce po páté odpoledne přijel z Brna do Prahy předseda ODS Petr Fiala. "Výsledky jsou zatím velmi předběžné. Buďme trpěliví. Zatím nemám co komentovat. Venku je pěkně, tak mysleme na ty, kteří musí ve volebních komisích počítat hlasy a vyčkejme na výsledky," řekl po příchodu do sídla strany v Truhlářské ulici. 

17:22

Obyvatelé Trubína na Berounsku v místním referendu konaném zároveň s volbami odmítli připojení obce k sousednímu Královu Dvoru. Ve Velkém Beranovu na Jihlavsku se zase vyslovili proti stavbě logistického areálu. Vybudovat ho u obce plánovala společnost Penny Market.

17:27

Jiří Čunek (KDU-ČSL) má na Vsetínsku našlápnuto k vítězství hned v prvním kole senátních voleb. Po sečtení skoro třetiny okrsků má 55,74 % hlasů. Daleko za ním se ziskem 14,42 % je nezávislý kandidát Miroslav Koňařík.

17:20

Hnutí Žít Brno obsadilo nádvoří Moravské galerie a společně se občerstvují pomazánkami.

17:17

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil si nemyslí, že když jeho strana ve volbách neuspěje, že by to pro něj měl znamenat rychlý konec. "Jsem v čele strany deset měsíců a myslím si, že by bylo velmi nemoudré, a není to kvůli mému mandátu, aby ve chvíli, kdy nás za chvíli čeká nastartování kampaně pro evropské volby, aby strana v tuto chvíli řešila otázky spojené s vedením," řekl Pospíšil. Podle něj je vhodné, aby členská základna vystavila vedení strany hodnocení až po evropských volbách v roce 2019.

17:15

Je sečtená polovina volebních okrsků. 40 procent hlasů získala místní sdružení nezávislých kandidátů, druhé je hnutí ANO s více než 8 procenty.

17:15

V Ostravě to zatím vypadá na drtivé vítězství hnutí ANO.

17:14

Neúspěšný prezidentský kandidát Michal Horáček přišel podpořit Praha sobě. 

Michal Horáček přišel podpořit sdružení Praha sobě

Michal Horáček
1:19
Michal Horáček přišel podpořit sdružení Praha sobě | Video: Helena Truchlá
17:10

U senátních voleb sečetly komise 40 procent okrsků. Velký úspěch slaví ODS, Kubera však klesl pod 50 procent.

17:10

Po sečtení poloviny okrsků v senátních volbách na Domažlicku vede dosavadní senátor Jan Látka (ČSSD) před bývalým poslancem Vladislavem Vilímcem (ODS). Domažlicko bylo prvním senátním obvodem, kde byla sečtena polovina hlasů.

17:07

V Pramenech na Chebsku vyhrálo volby s 68,38 procenty hlasů ANO. V čele kandidátky byla současná starostka Michala Málková. V jedné z nejzadluženějších obcí v Česku bylo v posledních měsících zastupitelstvo neusnášeníschopné.

17:06

Ze stran kandidujících samostatně vede v obecních volbách i po sečtení třetiny okrsků KDU-ČSL před STAN. Následují ČSSD, KSČM, ODS a hnutí ANO. Nejvíce zastupitelských křesel ale držela nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Průběžná účast činila zhruba 54 procent. Lidovci v obcích, kde strana kandidovala samostatně, měli po sečtení třetiny okrsků 945 zastupitelů, hnutí Starostové a nezávislí 573. Sociální demokraté zatím obsadili 391 křesel a komunisté 222.

17:02

ČSSD by i postup pouze šesti z dvanácti svých senátních kandidátů do druhého kola považovala za fenomenální úspěch.

16:57

Předseda Starostů a nezávislých (STAN) Petr Gazdík očekává, že hnutí posílí v Senátu a získá i více obecních zastupitelů než před čtyřmi roky. V Praze, kde STAN sestavilo s TOP 09, KDU-ČSL a LES kandidátku Spojené síly pro Prahu, očekává zisk nejméně 15 procent hlasů, řekl v České televizi.

16:59

Šéf SPD Tomio Okamura by za úspěch ve volbách považoval získání stovek zastupitelských postů. 

16:54

Prostory pro novináře a pro příznivce ANO v pražském štábu dělí zeď z palet.

16:55

Petr Fiala dorazí do volebního štábu ODS krátce po páté hodině.

16:54

Komise sečetly první okrsky u komunálních voleb v Brně. Nejvíce hlasů v sečtených okrscích získalo hnutí ANO a ODS.

16:50

Kandidát na primátora Prahy a předseda TOP 09 Jiří Pospíšil už je ve volebním štábu.

16:50

U voleb do Senátu je sečtena třetina okrsků. Šanci postoupit má 12 kandidátů ANO, 11 občanských demokratů a pět KDU-ČSL i ČSSD. Ze čtyři obvodů zatím nejsou žádná čísla. Volební účast je přes 46 procent, o 7 procent méně než u komunálních voleb.

16:48

KDU-ČSL atmosféru z volebního štábu přenáší i na Facebook.

16:47

Lidovci v Brně mají volební štáb v restauraci Mazaný anděl. 

16:45

U komunálních voleb je sečteno 40 procent okrsků. Volební účast je zatím kolem 53 procent.

16:41

Studenti katedry politologie Masarykovy univerzity provedli v Brně bleskový průzkum.

16:40

Jiří Čunek má šanci se stát senátorem hned v prvním kole. Po sečtení 12 procent okrsků má Čunek přes 53 procent hlasů.

16:32

Po sečtení čtvrtiny okrsků vedla v obecních volbách ze stran kandidujících samostatně nadále KDU-ČSL před STAN. Klesl zisk KSČM, předstihly ji ČSSD a ODS. Nejúspěšnější byla jako obyčejně nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů

16:31

Exministr financí, kandidát na senátora v Praze 12 a trojka pražské kandidátky hnutí ANO Ivan Pilný věří, že jeho strana volby v Praze vyhraje. 

Kandidát za ANO exministr Pilný: V Praze to má hnutí těžké. Primátorka Krnáčová s ničím nepohnula

0:57
Kandidát ANO exministr Ivan Pilný: V Praze to má hnutí těžké. Primátorka Krnáčová s ničím nepohnula. | Video: Radek Bartoníček
16:28

Čtvrtinu okrsků sečetly volební komise u senátních voleb. Volební účast překonala 46 procent.

16:25

U komunálních voleb sečetly komise třetinu okrsků. Volební účast je přes 54 procent. Nejvíce hlasů získala místní sdružení nezávislých kandidátů.

16:23

Lídr pražské ČSSD Jakub Landovský:

16:23

"Těch 50 milionů korun, které dalo na kampaň ANO, převálcujeme tisícovkami hodin práce," věří volební manažer Praha sobě, které vede Jan Čižinský. 

16:22

Jak to vypadá ve volebním štábu pirátů?

Piráti hlídají výsledky na lodi. Podívejte se, jak vypadá jejich volební štáb

0:19
Piráti hlídají výsledky na lodi. Podívejte se, jak vypadá jejich volební štáb | Video: František Grossmann
16:19

V Praze 8 byl sečten první okrsek. S 38 procenty v něm vyhrálo hnutí ANO. 

16:17

Novináři čekají na příchod politických představitelů hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) hlavně před hotelem Golf v pražském Motole, kde má SPD volební štáb. Fotografovat a natáčet mají totiž povoleno pouze venku a v novinářském salonku. Do štábu krátce před 16:00 hodinu dorazil místopředseda hnutí Radim Fiala. Novinářský salonek má kapacitu zhruba 30 míst. Všichni novináři museli podepsat podmínky, mimo jiné o vymezeném prostoru pro natáčení či fotografování. 

16:16

Volební komise sečetly přes pětinu volebních okrsků u senátních voleb. V osmi obvodech vedla ODS, ve třech ČSSD a KDU-ČSL a ANO a STAN ve dvou. Výsledky z Prahy zatím chybí. Účast je kolem 46 procent, nižší než u komunálních voleb.

16:15

Hnutí ANO by v Ostravě chtělo dosáhnout alespoň 30 procent.

16:14

Podle exitpollu katedry politologie FSS by měla v Brně ODS porazit hnutí ANO. Současný primátor Petr Vokřál se ale nebojí.

16:06

Zpovídali jsme 1. místopředsedkyni pirátů Olgu Richterovou.

Místopředsedkyně Pirátů: Věříme si v Brně a Mariánských Lázních. Jsem zvědavá na Prahu

1:17
Místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová: Věříme si v Brně a Mariánských Lázních. Jsem zvědavá na Prahu | Video: Adéla Skoupá
16:02

Volební komise sečetly čtvrtinu okrsků. Nejvíce hlasů získala místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se vyšplhala přes 54 procent.

16:01

Roli favorita ze senátních kandidátů potvrzoval místopředseda horní komory a dosavadní teplický primátor Jaroslav Kubera (ODS), pro něhož zatím hlasovala více než polovina voličů.

Naopak bývalý středočeský hejtman David Rath (za Českou suverenitu) zřejmě senátorskou imunitu nezíská, neboť nový litoměřický senátor patrně vzejde z duelu kandidátů ODS a ANO.

16:01

Do volebního štábu hnutí ANO v Ostravě dorazil současný primátor a jednička kandidátky Tomáš Macura. 

16:00

V senátních volbách po sečtení desetiny okrsků vedli kandidáti ODS v šesti obvodech. Zástupci ANO, ČSSD, KDU-ČSL a STAN byli na prvních příčkách shodně ve třech obvodech. Z Prahy a Ostravy a Karvinska výsledky k dispozici zatím nebyly. Účast zatím dosahovala 47 procent.

15:57

Lídr hnutí ANO Andrej Babiš zatím do volebního štábu nedorazil. S rodinou je v asijské restauraci Taro.

Je to tu super 👍

Zveřejnil(a) Andrej Babiš dne 06. October 2018
15:57

Po sečtení desetiny okrsků vedla v obecních volbách ze stran kandidujících samostatně KDU-ČSL před STAN a KSČM. Za nimi následovaly ČSSD a ODS. Lidé ale jako obyčejně odevzdávali nejvíce hlasů nejrůznějším místním sdružením nezávislých kandidátů. Vyplývá to z dnešních údajů na volebním webu. Do výsledků se zatím nepromítají údaje z velkých měst.

Zatím bylo zvoleno přes 8000 zastupitelů do více než 1150 zastupitelstev z celkového počtu 6237. Volební účast činila na 52,55 procenta.

15:55

Na palubě pirátské lodi je i DJ. 

15:53

Předseda ČSSD Jan Hamáček:

15:52

"Já jsem pořád šťastný člověk," říká dvojnásobný kandidát hnutí ANO Ivan Pilný. 

15:51

Předseda ČSSD Jan Hamáček neočekává "oranžové cunami" jako v senátních volbách před šesti lety, kdy ČSSD vyhrála se ziskem 13 senátních křesel. Předpokládá, že strana bude nejsilnější na Moravě. "ČSSD to v Praze vždy měla těžší," řekl po příchodu novinářům v Lidovém domě, kde sociální demokraté čekají na výsledek senátních a obecních voleb. V sídle ČSSD zatím převládá klidná nálada, ani zájem novinářů není tak velký, jako v minulých letech.

15:50

Po sečtení pětiny volebních okrsků vedou místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast je podle průběžných výsledků téměř 54 procent.

15:49

Pirátská loď vyplouvá.

15:49

Pirátský kandidát na primátora Zdeněk Hřib řekl, že prioritou je pro něj pořádek ve městském majetku. "To znamená nějaký veřejný seznam městských nemovitostí, který bude k dispozici pro všechny, co by si třeba chtěli pronajmout nějakou nemovitost v majetku města. Aby z něj bylo jasné, zdali ta nemovitost je už pronajatá, do kdy, komu, za kolik. To si myslím, že je první věc, které je potřeba se věnovat," řekl Hřib.

15:44

Dvojka pražské kandidátky ANO Patrik Nacher:

15:43

Martin Uhlíř si spolu s místopředsedkyní strany prohlíží svůj prozatímní výsledek. Momentálně to na postup do 2. kola nevypadá.

15:41

"Slovo reparát asi není úplně správné, protože my se domníváme, že jsme tu stranu skutečně předělali. ODS má ve svém čele jiné lidi, než měla. I na komunální úrovni stavíme jiné lidi, kteří jsou velmi zkušení. Nemyslím si, že je to reparát, myslím, že je to první maturita té nové ODS. Léta předtím byla o tom, že jsme se dostávali z problémů, které jsme měli, a v tuto chvíli si myslíme, že už jsme za nimi a že jsme nová ODS," řekl po příchodu do volebního štábu lídr ODS v Praze Bohuslav Svoboda.

15:40

Mezi novináře do štábu KDU-ČSL už přišel předseda strany Pavel Bělobrádek, který očekává, že lidovci obhájí tři senátorská místa a "přidají nějaká navíc". KDU-ČSL se netají ambicí stát se nejsilnějším klubem v horní komoře Parlamentu. První místopředseda strany Jan Bartošek přiznal, že čekání na výsledky je "velký adrenalin" a "velké dobrodružství". Připomněl, že lidovci v minulých komunálních volbách získali vůbec nejvíce zastupitelských křesel - přes 4000. "Předpokládám, že toto vítězství obhájíme," podotkl.

15:40

Místopředsedkyně pirátů Olga Richterová přišla do volebního štábu i se synem Melicharem. 

15:37

Ve štábu ČSSD se budou počítat ztráty.

15:37

Do štábu ODS přišel pražský lídr Bohuslav Svoboda: "Jsem bývalý vrcholový sportovec, čili já závodím proto, abych vyhrál," řekl na otázku, zda si myslí, že se znovu stane primátorem. "Mám pocit, že jsme odvedli dobrou práci a že jsme dovedli pražákům svůj program odprezentovat. Teď už záleží na nich, oni se rozhodnou, jakou chtějí Prahu mít," dodal.

15:37

Bylo sečteno 15 procent volebních okrsků. Volební účast je podle průběžných výsledků 53 procent.

15:45

V Přepychách na Pardubicku mají vždy extrémně vysokou volební účast, letos zde navíc nejrychleji sečetli hlasy.

15:35

Šéf hnutí ANO si dal tapiokový dezert. 

Tapiokový dezert - mňam!

Zveřejnil(a) Andrej Babiš dne 06. October 2018
15:35

Politici se pomalu začínají shromažďovat i ve štábu TOP 09.

15:33

Do volebního štábu ANO přišla dvojka kandidátky v Praze - Patrik Nacher.

15:33

Začínají se rýsovat první obrysy výsledků senátních voleb.

15:32

U pirátů zatím panuje pohoda. 

15:27

Hnutí Praha sobě přišel do volebního štábu podpořit bývalý prezidentský kandidát Michal Horáček. Na fotografii hovoří s Hanou Třeštíkovou, dvojkou pražské kandidátky.

Foto: Helena Truchlá
15:27

Volební komise sečetly 11 procent hlasů. Zhruba dvě třetiny sečtených hlasů patří místním sdružením a nezávislým kandidátům.

15:25

Brněnský štáb hnutí ANO je zatím naplněn spíše neotevřenými lahvemi šampaňského.

15:23

Pro místopředsedu lidovců Jana Bartoška jsou probíhající volby "dobrodružstvím". "Lidovci při minulých komunálních volbách zvítězili na počet mandátů. Jdu do toho opět s tím, že předpokládám, že toto vítězství obhájíme," říká. Zároveň doufá, že se lidovci stanou nejsilnějším senátním klubem. Nižší volební účast Bartoška mrzí. "Všichni znají starosty nebo ty, kdo kandidují. Osobně jsem očekával, že se účast dostane přes 50 procent," podotkl.

15:19

Ve volebním štábu lidovců v Praze zatím panuje uvolněná nálada. 

15:18

Piráti chtějí vést Prahu, ale za úspěch by považovali i zabránění koalice ANO a ODS.

15:17

Šéf hnutí ANO si dal maracujovo-mangový dezert. 

Maracujovo-mangový desert. Mňam 👏

Zveřejnil(a) Andrej Babiš dne 06. October 2018
15:14

Šampaňské ve volebním štábu hnutí ANO v Brně je už přichystáno. 

15:12

Volební komise už sečetly přes 6 procent okrsků. Přes 60 procent hlasů dostala sdružení nezávislých kandidátů a různá místní sdružení.

15:07

Policie v jižních Čechách řeší v souvislosti s volbami tři trestné činy. Dva voliči se v pátek poprali ve a před volební místností v Lužnici na Jindřichohradecku, dvakrát řešila policie případy, kdy dosud neznámí pachatelé pomalovali vrata domu a silnici hanlivými nápisy. "Ve volební a před volební místností v Lužnici se dva občané staršího data narození nejprve verbálně a potom fyzicky napadli, je to trestný čin výtržnictví," řekl krajský policejní mluvčí Milan Bajcura. Oběma hrozí maximálně rok vězení.

15:07

Věta z předvolební kampaně hnutí ANO "Petr má číslo na můj mobil" téměř zlidověla. "Proto kampaně děláte, aby o nich každý mluvil," vysvětluje mluvčí hnutí ANO Lucie Kubovičová.

15:04

V Královéhradeckém kraji se podařilo nejrychleji sečíst výsledky obecních voleb členům okrskové volební komise v Chudeřicích na Hradecku. Voleb se v obci s 191 voliči zúčastnilo 43,5 procenta z nich. Voliči měli v Chudeřicích na výběr jednu kandidátku sdružení nezávislých kandidátů. Všech sedm kandidátů se stalo zastupiteli.

15:03

Na těchto místech piráti bojují o místa na radnicích a magistrátech.

14:59

Volební účast v Ostravě je odhadem asi 28 procent. 

14:58

Pražský radní Jan Wolf přiznává, že vznik hnutí Praha sobě lidovcům zkomplikoval boj o Prahu. Nový subjekt vede Jan Čižinský. "Nás to samozřejmě mrzí, protože se na kandidátce KDU-ČSL stal poslancem, týden nato oznámil, že si udělá vlastní subjekt, v kterém nechce, aby byli kolegové z KDU-ČSL. To samozřejmě oslabilo naši pozici," říká Wolf.

V Praze kandiduje jako čtyřka společné koalice lidovců, TOP 09 a STAN. Uskupení by za úspěch považovalo 15 a více procent.

14:58

Předseda Pirátské strany Ivan Bartoš do štábu s místopředsedkyní Olgou Richterovou symbolicky připluli po Vltavě na malé loďce krátce před 14:00. "Ještě není druhá hodina, makali jsme v kampani rok a já doufám, že se to zúročí. Jsem optimistický a uvidíme, jak bude probíhat sčítání," řekl. "Máme ambici a i průzkumy ukazují, že výrazně uspějeme v Praze a popereme se o místo pražského primátora," dodal.

Většina kandidátů přijde kolem 17:00, lídr pražský pirátů Zdeněk Hřib už je na místě.

14:58

"Komunální volby nejsou úplně o tom, jak svou práci dělá nejvyšší vedení ČSSD," řekl na úvod povolebního čekání místopředseda ČSSD Jiří Zimola. Doplnil, že nechce, aby strana pod vlivem emocí hodnotila vystupování kandidátů či kampaň. Na to bude čas později.

14:56

Občerstvení u pirátů: 

14:53

"Byli bychom rádi, kdybychom udělali 15 a více procent," říká pražský lidovecký radní Jan Wolf, který kandiduje jako čtyřka společné koalice s TOP 09 a STAN.

14:51

"Naším cílem je umožnit v Praze změnu k lepšímu. A my jasně říkáme, že s ANO a ODS se ta změna nedá uskutečnit. Účast o ničem nevypovídá, protože nevíme, kdo přišel a kdo naopak zůstal doma," říká lídr Praha sobě Jan Čižinský. Podle odhadů v Praze volilo 40 procent oprávněných voličů.

14:49

První výsledky komunálních voleb byly letos známy ve 14:31 z obce Přepychy na Pardubicku. Vyhrálo tam sdružení Pro krásnější Přepychy, které získalo všech sedm mandátů v tamním zastupitelstvu. Porazilo nezávislého kandidáta Martina Horynu. V obci přišlo hlasovat 64 ze 67 voličů, účast tak byla zhruba 96 procent.

14:49

"Já tomu úplně nevěřím," odpovídá mluvčí hnutí ANO Lucie Kubovičová na dotaz, jestli si myslí, že ANO v Praze vyhraje. 

14:48

V senátních volbách se první výsledek objevil v 14:37 z jednoho ze dvou okrsků z obce Tatobity na Jablonecku. Zvítězil tam nynější senátor ODS Jaroslav Zeman nad kandidátem ANO Josefem Chuchlíkem a Michaelou Tejmlovou (za uskupení Senátor 21). Rozhodlo o tom 32 procent tamních voličů.

14:46

Ve volebním štábu ODS se před kamery postavila Alexandra Udženija.

Foto: Libor Fojtík
14:43

Občerstvení ve volebním štábu hnutí ANO. 

14:43

Někde se voličům k urnám nechce…

14:39

I nevolit je právo, komentuje nízkou volební účast Hamáček.

14:39

V některých obcích už je sečteno.

14:36

Malá obec na Rokycansku se sedmnácti obyvateli brala vždy za prestiž mít stoprocentní účast při volbách. Letos nepřišli hned tři voliči.

14:31

"My uděláme koalici  s tím, s kým budeme moct prosazovat v Praze pořádek a naše programové body," říká místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija. 

14:28

Lídr Praha sobě Jan Čižinský měl při příchodu do volebního štábu dobrou náladu. 

14:28

Své díky voličům posílá i lídr pražských pirátů Zdeněk Hřib.

14:26

Občerstvení ve volebním štábu Praha sobě. 

14:24

Voličům děkuje i předseda ČSSD Jan Hamáček.

14:22

V Karlovarském kraji byly během voleb v terénu dvě kontrolní skupiny. Ani jedna ze skupin nenarazila na případný problém a neřešila žádné zásadní pochybení.

14:22

Jan Čižinský právě dorazil do volebního štábu Praha sobě.

14:18

Šéf pirátů Ivan Bartoš: 

14:18

Volební účast v Jihočeském kraji se pohybovala od 30 do 45 procent, v Libereckém kraji většinou kolem 30 až 40 procent. V Olomouckém kraji byla u komunálních voleb účast kolem 46 procent, u senátních v průměru 37 procent.

14:12

Průměrná volební účast v Ústeckém kraji je 37 procent. Například v Roudnici na Labem, kde se konají také senátní volby, je to 40 procent, ve Varnsdorfu na Děčínsku 38 procent a v Mostě 25 procent. Větší zájem o hlasování oproti jiným okresům je na Lounsku. Například ve Zbrašíně přišlo 58 procent oprávněných voličů.

14:09

V Jihomoravském kraji byla ke 13:00 volební účast 51,66 procenta. Nejvíce voličů, 86,8 procenta, přišlo v obci Osiky a nejméně, 24,4 procenta, ve Višňové. V Brně byla ve stejnou dobu účast 47,29 procenta, doplnil mluvčí magistrátu Filip Poňuchálek. Před čtyřmi lety přitom nebyla v krajském městě účast ani 39 procent.

14:07

Účast kolem 40 procent byla hodinu před koncem voleb například v Praze. Nejvyšší účast zaznamenali v Praze 4, Praze 6 a Praze 15, kde se dostala k 50 procentům. Ve většině oslovených městských částí přišlo volit více lidí než před čtyřmi lety.

14:07

Volební účast v Česku se dnes ve 13:00, tedy hodinu před uzavřením volebních místností, pohybovala kolem 40 procent. Podle členů některých komisí ji táhnou dolů hlavně velká města.

Mezi jednotlivými městy a obcemi se ale účast liší, někde odvolilo téměř 80 procent lidí, naopak jinde přišlo odevzdat svůj hlas jen 15 procent voličů. Na některých místech je podle odhadů krajských úřadů a volebních komisařů účast nižší než při předchozích prezidentských a komunálních volbách.

14:04

Svůj volební štáb mají letos piráti symbolicky na palubě lodi.

14:02

Předseda ODS Petr Fiala děkuje voličům.

14:01

Pražské volební štáby ANO, ODS a ČSSD jsou jen pár desítek metrů od sebe.

14:04

Volební štáb TOP 09. 

14:01

Do štábu KDU-ČSL dorazil předseda Pavel Bělobrádek. Ambicí strany je podle něj být nejsilnější stranou v Senátu. "Vzhledem k tomu, že obhajujeme pouhá tři místa z 16, na rozdíl do sociálních demokratů, kteří obhajují daleko více, naše ambice taková být musí," říká.

Bělobrádek nechce odhadovat, ve kterých obvodech to lidovci budou mít nejtěžší. "Je to velmi individuální," říká. "Myslím si, že se rozhodne mezi kandidátem hnutí ANO, ODS a mnou," nastiňuje vývoj ve svém obvodu na Náchodsku. Za ANO tu kandiduje krajský zastupitel Petr Koleta, za ODS někdejší policejní prezident Martin Červíček.

14:00

Volební místnosti se uzavřely. Volební komise právě začaly sčítat hlasy. 

13:58

Připomeňte si jak probíhaly uplynulé dva volební dny.