reklama
 
 

Sledovali jsme živě: Hřib, Čižinský a Pospíšil řeší program, hrozí spor o primátora

Aktualizováno 7. 10. 2018 16:16
reklama
Politici už znají výsledky senátních a komunálních voleb a v mnoha obcích začala vyjednávání o koaliční spolupráci. V Praze se piráti sešli s ODS, Prahou sobě a Spojenými silami, tato tři uskupení budou v nejbližší době diskutovat o programových shodách. Jednoznačnými vítězi senátních voleb jsou Jiří Čunek a Jiří Drahoš, kteří vyhráli už v prvním kole. V komunálních volbách se nejvíc dařilo nezávislým kandidátům, ze stran jsou na tom nejlépe lidovci, kteří mají přes tři tisíce mandátů.

Sledovali jsme živě: Hřib, Čižinský a Pospíšil řeší program, hrozí spor o primátora

reklama
22:00
Aktuálně.cz

Vážení čtenáři, pro dnešek se s vámi loučíme. Děkujeme za pozornost, v povolebním zpravodajství a analýzách budeme pokračovat zítra. 

21:51

Povolební situaci v pražské ANO glosuje na sociálních sítích také redaktor týdeníku Respekt Ondřej Kundra. 

21:38

Vyjednávací týmy pražské ODS a ANO se v neděli poprvé sešly na společném jednání. Jednání bylo koordinační a informativní. ODS a ANO se shodly na některých programových bodech jako je například dostavba silničního okruhu Prahy. Novinářům to řekli zástupci obou stran. ODS komunální volby v Praze vyhrála, ANO, které dosud mělo primátorku, skončilo páté.

Doprava v Praze Páteřní dopravní síť v Praze. | Foto: Aktuálně.cz
21:22
ANO

Odpověď Petra Stuchlíka na kritiku Andreje Babiše, že si ANO zaslouží skončit v Praze v opozici? Nechat mluvit šéfa pražské organizace Jana Říčaře. 

21:10
Aktuálně.cz

"Senátor má i tu druhou roli, měl by být aktivní i ve svém senátním obvodě. Ne jen vyhrát tam volby a šest let nic nedělat," říká Lukáš Wagenknecht, ekonom a někdejší náměstek ministra financí, který na Praze 5 postoupil z prvního místa do druhého kola voleb do Senátu. Přečtěte si celý rozhovor. 

20:56

Mladá Boleslav: Strany v Mladé Boleslavi dnes večer podepsaly koaliční smlouvu. Primátorem zůstane Raduan Nwelati z ODS (na snímku), v radě zasedne koalice ODS, ANO, STAN a ČSSD. V opozici bude KSČM a koalice KDU-ČSL se Zelenými, řekl lídr kandidátky hnutí STAN Daniel Marek. 

Raduan Nwelati Raduan Nwelati, primátor Mladé Boleslavi | Foto: ČTK
20:25
ANO

Andrej Babiš: Hnutí ANO by si po komunálních volbách v Praze zasloužilo, aby na magistrátu skončilo v opozici, řekl dnes předseda tohoto hnutí a předseda vlády Andrej Babiš. 

"Celkově největší vliv na výsledek mělo to, co předvedli zástupci ANO na magistrátu. Budeme požadovat, aby převzali za to odpovědnost," řekl mimo jiné Babiš a vyjádřil nesouhlas s dnešním tvrzením prezidenta Miloše Zemana, že handicapem ANO bylo nasazení Petra Stuchlíka jako lídra, kterého nikdo neznal.

"Dlouhodobě nejsem spokojen s pražskou organizací ANO," dodal předseda ANO.

Volební štáb ANO / Komunální volby 2018 / Aktuálně.cz / Jakub Plíhal / Praha / Dap / 6. 10. 2018 / 13 Andrej Babiš – vyjádření zástupcům médií. Záběr z volebního štábu ANO v Praze. 6. 10. 2018. | Foto: Jakub Plíhal
20:22
TOP 09

V Kladně podepsali ještě během dneška koaliční smlouvu ODS, SPD, ANO a hnutí Kladeňáci.

Poslední jmenované uskupení sestává ze zástupců TOP 09, STAN a KDU-ČSL, a právě zastupitel, který je zároveň členem TOP 09, by mohl mít za svou účast na spolupráci s SPD problém. Na Twitter to napsala místopředsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová. 

20:13
 

Šéf TOP 09 Jiří Pospíšil dnes vyzval v dopise primátorku Adrianu Krnáčovou (ANO), aby do ustanovení nové rady dosluhující vedení města nečinilo žádné zásadní kroky.

Adriana Krnáčová na prohlídce pražského Výstaviště Foto: Jakub Plíhal
20:08

Piráti a Praha Sobě chtějí koalici s TOP 09 a STAN. "V podstatě jsme se dohodli na tom, že se chceme dohodnout," řekl Zdeněk Hřib z pirátské strany.  "Veškeré personální záležitosti se budou řešit až potom," dodal. Jak lídr Praha sobě Jan Čižinský, tak jednička Pirátů Hřib by měli zájem o primátorské křeslo. 

Dalším problémem koaličních jednání by se mohla stát otázka pravidel povolební spolupráce, která si Piráti schválili. Jejich součástí je, že nebudou spolupracovat se stranou, která by v radě měla člena s více významnými politickými funkcemi. Čižinský je poslanec a ve volbách obhájil post starosty Prahy 7. Avizoval, že v případě účasti na vedení Prahy se poslaneckého mandátu vzdá, k rezignaci na funkci starosty se nicméně staví odmítavě.

Dvojka kandidátky TOP 09 a STAN Hana Marvanová rovněž nevyloučila, že budou usilovat o post primátora. "Náš kandidát na primátora je Jiří Pospíšil, takže my bude určitě toto vznášet. Všechna uskupení dostala plus minus stejnou podporu od voličů, takže je to věcí dohody," řekla Marvanová.

20:09
TOP 09

"Vzhledem k aktuálně probíhajícím jednáním o ustavení nové koalice na pražském magistrátu vyzývám stávající vedení města v čele s primátorkou Adrianou Krnáčovou z hnutí ANO, aby dosavadní Rada města již pokračovala pouze ve standardním řízení Prahy. Veškeré zásadní kroky, zejména pak s významným dopadem na městský rozpočet, by měla paní primátorka konzultovat s představiteli všech stran, které budou tvořit nové zastupitelstvo. Paní primátorka má číslo na můj mobil. Samozřejmě jí telefon kdykoliv zvednu, bude-li to potřeba," vyzval Krnáčovou Jiří Pospíšil.

20:02

Náchod: Na koalici v jednadvacetitisícovém Náchodě se dnes dohodla ve volbách jasně vítězná ČSSD s koalicí ODS a STAN, KDU-ČSL a Patrioty města Náchoda.

V sedmadvacetičlenném zastupitelstvu bude mít čtyřkoalice 19 hlasů. Na starostu bude navržen současný starosta a lídr ČSSD Jan Birke. Médiím to dnes řekl Birke, který v čele Náchoda stojí od roku 2010. Jde o první dohodnutou koalici v okresních městech hradeckého kraje.

Jan Birke, ČSSD
19:50

V nových obecních zastupitelstvech, o jejichž složení rozhodovali v pátek a sobotu voliči, usednou i mnozí středočeští radní. Staronovou členkou benešovského zastupitelstva je hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO), v komunálních volbách v Nymburku uspěl její náměstek pro životní prostředí Miloš Petera (ČSSD). 

V kolínském zastupitelstvu bude v dalších čtyřech letech působit krajský radní pro investice a veřejné zakázky Martin Herman (ANO). Podporu od voličů v Mladé Boleslavi opět získali radní pro kulturu Karel Horčička (ČSSD) a radní pro dopravu František Petrtýl (ANO).

19:48
ODS

Vítězní občanští demokraté na Praze 2 začnou vyjednávat o podobě vedení městské části teprve po svolání zastupitelského klubu, řekla tamní starostka a poslankyně Jana Černochová (ODS). ODS získala ve volbách 32,33 procenta hlasů a v 35členném zastupitelstvu má13 mandátů. 

"Jsme na úplném začátku. Nejprve se bude svolávat nový zastupitelský klub a budeme se o variantách bavit s kolegy z ODS a tak dále. A až následně budeme o výsledcích informovat novináře," uvedla Černochová.

Kromě ODS se do zastupitelstva Prahy 2 dostala TOP 09, uskupení KDU-ČSL,Zelení, ČSSD a NK, Česká pirátská strana, Občané za spokojené bydlení (OSB) a Starostové a nezávislí.

Poslankyně ODS a starostka Prahy 2 Jana Černochová při rozhovoru pro Aktuálně.cz Poslankyně ODS a starostka Prahy 2 Jana Černochová při rozhovoru pro Aktuálně.cz | Foto: Libor Fojtík
19:34

Právě osoba primátora může být bodem, na kterém se jednání Pirátů, Prahy sobě a Spojených sil zaseknou. Skončili sice v tomto pořadí, ale s tak minimálním rozdílem (Piráti 17,07 %, Praha sobě 16,56 % a Spojené síly 16,28 %), že mají shodně po 13 zastupitelích, píše Hana Čápová pro týdeník Respekt. 

19:28

Hnutí Praha sobě a pražští piráti začnou jednat o programových shodách, připojí se i Spojené síly pro Prahu. 

19:16
ODS

Bylo to jen povolební jednání, žádné vyjednání o koalici, zaznělo po nedělní schůzce ODS a pirátů v Praze.

19:07
ANO
reklama

Co se nepodařilo v Praze Adrianě Krnáčové, podařilo se na plné čáře Tomáši Macurovi v Ostravě. Uplynulé čtyři roky zvládl bez skandálu, a ve městě se těší oblibě. Volby by Macura vyhrál i bez Babiše, píše Martin Biben. 

18:46

Letošní komunální volby přinesly odchod politické levice z pražských radnic, píše v blogu Jiří Dolejš.

19:04

Brno: Vítězné hnutí ANO v Brně bude jednat o koalici s ODS, KDU-ČSL a ČSSD. Novinářům to řekli lídři všech čtyř stran. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál uvedl, že se v příštích dnech uvidí, zda se strany dohodnou na magistrátní koalici, nebo bude počet nižší případně rozložení jiné. ANO chce ještě jednat i s Piráty. 

"Možná zůstaneme sami, možná to bude celé jinak. Dívali jsme se na to ale pragmaticky. Pokud máme něco odpracovat, v jednotlivých klubech jsou ty kompetence," uvedl Vokřál.

autoři: Domácí, ČTK | 6. 10. 2018 14:00

Související

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy