Konec jistot: obec Čilá nemá stoprocentní účast, starosta je na výletě ve Švédsku

Marek Pokorný Marek Pokorný
6. 10. 2018 14:30
Malá obec na Rokycansku se sedmnácti obyvateli brala vždy za prestiž mít stoprocentní účast při volbách. Letos nepřišli hned tři voliči.
Obecní úřad a zároveň volební místnost v Čilé na Rokycansku, nejmenší obci v Plzeňském kraji.
Obecní úřad a zároveň volební místnost v Čilé na Rokycansku, nejmenší obci v Plzeňském kraji. | Foto: ČTK

Čilá - Pokud byla nějaká jistota, tak to, že druhá nejmenší obec v republice, Čilá na Rokycansku se sedmnácti obyvateli, má skoro vždy stoprocentní účast ve volbách. A všichni zde odvolí již v pátek.

Při letošních komunálních volbách ale tento primát mít nebudou. "Dva lidé jsou mimo republiku, tak jsme dopředu věděli, že nepřijdou," říká zapisovatelka komise Iva Hájková. Jedním z nich je i současný starosta František Hájek. "Je ve Švédsku, vrátí se až v neděli," vysvětluje.

Třináct ze šestnácti oprávněných voličů odvolilo již v pátek, komise ale ještě do poslední chvíle čekala, zda přijde poslední obyvatelka, která v cizině není. Nakonec ale nedorazila. "I tak je to velká účast," říká Hájková, kterou tak ani prý nemrzí, že o statut obce, kde volí vždy všichni obyvatelé, přijdou. "To se nedá nic dělat," krčí rameny.

Během čekání na voliče se prý ani letos nenudili. "Probíráme všechno možný, plete se, takže se nenudíme," říká Hájková.  

I více než sto procent

Při letošních prezidentských volbách měli dokonce více než stoprocentní účast - volit sem totiž přišlo devět přespolních, především chalupářů. Výsledek voleb zde byl nečekaně vysoký ve prospěch Jiřího Drahoše: zatímco úřadující prezident dostal jen čtyři hlasy, 20 lístků v urně bylo se jménem jeho vyzyvatele.

Druhé specifikum malé obce je to, že do zastupitelstva kandidují již dvacet let pouze dvě rodiny, Hájkovi a Chmelovi, z nichž vždy vzejde starosta. A čtyři ze současných kandidátů jsou členy zastupitelstva již posledních dvacet let - mění se vždy jen ten pátý.

"Nikdo jiný už není, jsou tu samí starší lidi," vysvětluje Hájková, která je také v úřadě jako účetní více než dvacet let. A byť je již v důchodu, bude nejspíše pokračovat.

"Moc se mi nechce, ale asi budu. Syn dělá starostu a přemlouvá mě," říká. Zda bude pokračovat i její syn, zatím neví, ale dá se to čekat. "Rozhodne zastupitelstvo, ale spíš ano, protože se do toho nikomu nechce," dodává Hájková.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Česko dětské uprchlíky z Řecka nepřijme, nedostalo seznam, uvedl Hamáček

Česko dětské uprchlíky z řeckých táborů nepřijme. Řecko požadovaný seznam 40 sirotků, jimž by mohla česká strana pomoci, neposkytne. V pořadu Partie televize Prima to řekl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Zopakoval, že by ČR z táborů z Řecka mohla přivézt Afghánce a Pákistánce ve věku od 16 do 18 let, což považuje za bezpečnostní riziko. Kauzu pokládá za uzavřenou. Řecko loni začátkem září vyzvalo všechny ministry vnitra EU, aby jejich země přijaly děti bez doprovodu z řeckých uprchlických táborů. Hamáček pak uvedl, že se řecká strana jen snaží znovu vyvolat debatu o přerozdělování uprchlíků. Dodal, že v přesouvání sedmnáctiletých bez nároku na azyl po Evropě nevidí smysl. Atény vybídl, aby poskytly konkrétní seznam 40 dětí, které by ČR mohla přijmout.

"Řecká strana jasně řekla, že nám žádný seznam 40 dětí nepošle, že se to musí řešit individuálně. Upozornila na to, že malé děti jsou v nějakých integračních programech na řecké straně, tudíž nejsou volné," uvedl Hamáček.

Zdroj: ČTK
Další zprávy