Konec jistot: obec Čilá nemá stoprocentní účast, starosta je na výletě ve Švédsku

Marek Pokorný Marek Pokorný
6. 10. 2018 14:30
Malá obec na Rokycansku se sedmnácti obyvateli brala vždy za prestiž mít stoprocentní účast při volbách. Letos nepřišli hned tři voliči.
Obecní úřad a zároveň volební místnost v Čilé na Rokycansku, nejmenší obci v Plzeňském kraji.
Obecní úřad a zároveň volební místnost v Čilé na Rokycansku, nejmenší obci v Plzeňském kraji. | Foto: ČTK

Čilá - Pokud byla nějaká jistota, tak to, že druhá nejmenší obec v republice, Čilá na Rokycansku se sedmnácti obyvateli, má skoro vždy stoprocentní účast ve volbách. A všichni zde odvolí již v pátek.

Při letošních komunálních volbách ale tento primát mít nebudou. "Dva lidé jsou mimo republiku, tak jsme dopředu věděli, že nepřijdou," říká zapisovatelka komise Iva Hájková. Jedním z nich je i současný starosta František Hájek. "Je ve Švédsku, vrátí se až v neděli," vysvětluje.

Třináct ze šestnácti oprávněných voličů odvolilo již v pátek, komise ale ještě do poslední chvíle čekala, zda přijde poslední obyvatelka, která v cizině není. Nakonec ale nedorazila. "I tak je to velká účast," říká Hájková, kterou tak ani prý nemrzí, že o statut obce, kde volí vždy všichni obyvatelé, přijdou. "To se nedá nic dělat," krčí rameny.

Během čekání na voliče se prý ani letos nenudili. "Probíráme všechno možný, plete se, takže se nenudíme," říká Hájková.  

I více než sto procent

Při letošních prezidentských volbách měli dokonce více než stoprocentní účast - volit sem totiž přišlo devět přespolních, především chalupářů. Výsledek voleb zde byl nečekaně vysoký ve prospěch Jiřího Drahoše: zatímco úřadující prezident dostal jen čtyři hlasy, 20 lístků v urně bylo se jménem jeho vyzyvatele.

Druhé specifikum malé obce je to, že do zastupitelstva kandidují již dvacet let pouze dvě rodiny, Hájkovi a Chmelovi, z nichž vždy vzejde starosta. A čtyři ze současných kandidátů jsou členy zastupitelstva již posledních dvacet let - mění se vždy jen ten pátý.

"Nikdo jiný už není, jsou tu samí starší lidi," vysvětluje Hájková, která je také v úřadě jako účetní více než dvacet let. A byť je již v důchodu, bude nejspíše pokračovat.

"Moc se mi nechce, ale asi budu. Syn dělá starostu a přemlouvá mě," říká. Zda bude pokračovat i její syn, zatím neví, ale dá se to čekat. "Rozhodne zastupitelstvo, ale spíš ano, protože se do toho nikomu nechce," dodává Hájková.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Biden telefonoval s Putinem, hovořilo se o dohodě Nový START, otravě Navalného i o prosincovém hackerském útoku na americké úřady, oznámil Bílý dům.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Poslanci odmítli legalizaci konopí, přinesla by zdravotní rizika, míní Blatný

Sněmovna odmítla omezenou legalizaci konopí. Návrh skupiny čtyř desítek poslanců ze šesti klubů předpokládal, že by si bezúhonní dospělí lidé mohli bez hrozby postihu vypěstovat a zpracovat doma až pět rostlin konopí. Plénum novelu o návykových látkách, za níž stojí zejména Piráti, zamítlo na návrh SPD hlasy 55 z 89 přítomných poslanců už v úvodním kole.

Pirátský poslanec Tomáš Vymazal zdůrazňoval, že změna by mohla zabránit kriminalizaci jinak bezúhonných lidí. "Konopí je v Česku velice oblíbené. Dle různých studií s ním má zkušenost více než každý čtvrtý mladistvý a u dospělých jsou to dokonce dva z pěti," uvedl. Regulace by podle poslance měla nahradit podle něho selhávající represi. Podle předsedy STAN Víta Rakušana jde o odstraňování státem řízeného pokrytectví.

Naopak ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) upozorňoval na to, že novela je v rozporu s mezinárodním právem a protidrogovou politikou. "Přináší velká sociální a zdravotní rizika," uvedl. Ministr také varoval před možnou drogovou turistikou za takzvaným rekreačním konopím.

Novela předpokládala, že lidé by mohli mít doma beztrestně až 1,25 kilogramu sušiny konopí. Ostatním lidem by pěstitelé museli zabránit ve volném přístupu k tomuto konopí pod hrozbou pokuty až 15 000 korun. Až 30 gramů by mohli lidé nosit u sebe i mimo obydlí. Stejné množství, tedy 30 gramů, by mohli legálně předat jinému dospělému člověku, ovšem výhradně bezplatně. Totéž mělo platit pro produkty získané z konopí.

Předkladatelé tvrdili, že omezená legalizace konopí by zmenšila černý trh a vedla by také ke snížení trestné činnosti, která se s ním váže.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Lamparda u fotbalistů Chelsea nahradil Tuchel

Novým trenérem fotbalistů Chelsea byl podle očekávání jmenován Němec Thomas Tuchel. Londýnský klub dnes oznámil, že s bývalým kouřem Paris St. Germain či Dortmundu podepsal smlouvu na rok a půl s opcí. Tuchel nahradil odvolaného Franka Lamparda.

Tuchel v novém působišti už dnes povede první trénink a premiéra na lavičce ho čeká ve středečním ligovém utkání s Wolverhamptonem. "Nikdy není příjemné měnit trenéra uprostřed sezony, ale jsme rádi, že v Thomasi Tuchelovi se nám podařilo získat jednoho z nejlepších evropských trenérů," uvedla na klubovém webu ředitelka Chelsea Marina Granovská.

Sedmačtyřicetiletý Tuchel naposledy vedl Paris St. Germain, kde v prosinci skončil. Francouzský celek trénoval od května 2018 a s týmem vyhrál v obou sezonách mimo jiné francouzskou ligu a v uplynulém ročníku s ním došel do finále Ligy mistrů. V minulosti působil také v Mohuči a Dortmundu, se kterým v roce 2017 vyhrál Německý pohár.

V Chelsea nahradil Lamparda, který byl odvolán kvůli neuspokojivým výsledkům. "Blues" pod vedením nejlepšího klubového střelce z posledních osmi ligových duelů zvítězili pouze ve dvou a propadli se až na devátou pozici. Bývalý záložník vedl Chelsea od léta 2019 a v první sezoně s ní obsadil čtvrté místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy