Živě: Pomalu končí druhý den voleb. Účast je velmi nízká

Živě
Na kompletní výsledky voleb si budou lidé muset počkat zřejmě až do nedělního rána, stejně jako před čtyřmi lety.
Doufám, že nebudeme mít kulturní vložku jako minule. Zeman odvolil na základní škole v Praze | Video: ČTK
Živě
Aktualizovat reportáž
14:35

První hlasy jsou sečteny - v Pardubickém kraji. V obci Přepychy vyhrála s více něž 95 procenty kandidátka Pro krásnější Přepychy. Také volební účast byla přes 95 procent.

14:01

Volební místnosti se uzavřely. Sčítání hlasů sledujeme v nové on-line reportáži. 

13:59

Tým editorů už je připraven.

14:28

Do volebního štábu ANO v pražském OD Kotva dorazil Marek Prchal.

Foto: Jakub Plíhal
13:58

Ostravský volební štáb hnutí ANO zatím zeje prázdnotou.

13:56

Lidovci chtějí být podle Bělobrádka nejsilnější stranou v Senátu.

13:54

Petr Fiala dorazí do štábu ODS mezi 16:00 a 16:30. Pražský lídr Bohuslav Svoboda přijde kolem třetí.

13:51

Nejhezčí volební místnost v zemi?

13:46

Průměrná volební účast k dnešní 13. hodině v Českém Těšíně - 37,08 procenta. 

13:45

Do uzavření volebních místností zbývá už jen 15 minut a štáby se začínají plnit novináři.

13:38

Půl  hodiny před uzavřením volebních místností to vypadá, že se volby v Moravskoslezském kraji obešly bez komplikací. Monitorovací skupiny zaměstnanců krajského úřadu hlásí  bezproblémový průběh, také obecní úřady doposud nehlásily žádný incident, který by narušil regulérní průběh voleb.

Volební účast se v Moravskoslezském kraji odhadem pohybuje okolo 40 procent.

13:51

Do uzavření volebních místností zbývají minuty a novináři ve štábech očekávají příchod politiků.

13:33

Před čtyřmi lety se nejdéle sčítaly hlasy v Častolovicích, a to 16 hodin.

13:17

Na volební výsledky si ještě počkáme, ale už teď můžeme srovnávat občerstvení ve štábech.

13:06

Ačkoli celorepublikově není volební účast zrovna valná, například v Ostrově nad Oslavou na Vysočině už v první den voleb přišla odvolit téměř polovina voličů. A i v sobotu řada lidí k urnám přicházela. Podle volební komise tak nebude celkové číslo ve srovnání s ostatními obcemi zřejmě špatné. O 11 míst v zastupitelstvu tu usilují čtyři uskupení: STAN, SNK Ostrov nad Oslavou, lidovci a ODS.

12:54

Volební komise na Praze 4 na Zeleném pruhu hlásí účast přes 50 %.

12:22

Strany se chystají na sčítání hlasů:

12:20

V pražských Komořanech hlásí dvě hodiny před zavřením volebních místností zhruba padesátiprocentní účast.

12:19

Na některých místech je podle odhadů krajských úřadů a volebních komisařů účast nižší než při předchozích prezidentských a komunálních volbách. Voliči mohou hlasovat ještě do 14:00.

12:13

Volební účast se před polednem pohybovala v průměru kolem 30 až 40 procent. Mezi jednotlivými městy a obcemi se ale liší, někde odvolilo téměř 80 procent lidí, naopak jinde přišlo odevzdat svůj hlas jen 15 procent voličů.

11:41

Zatím to letos vypadá na rekordně nízkou účast - to může pomoci k záchraně oslabené levice, píše Jiří Dolejš na Twitteru.

11:39

V Lanškrouně už volby řeší policie.

11:32

V druhém okrsku v Jablonci nad Nisou zatím byla volit necelá polovina voličů. 

11:29

O některých hlasech pro senátory rozhodla náhoda.

11:00

Komunální volby v obci Kukle na Svitavsku narušil incident, kdy někdo na obecní vývěsce zveřejnil nepravdivý údaj o výši mimořádné odměny pro místostarostu. Starosta se kvůli tomu obrátil na policii, která věc prověřuje jako přestupek proti občanskému soužití. ČTK to dnes řekli starosta Vlastislav Cach a mluvčí pardubické krajské policie Markéta Janovská.

"Na vývěsce jsme to našli v pátek v 18:00. Mohlo to tam být i dříve," řekl Cach. Záležitost podle něj mohla poškodit místostarostu Petra Bodečka, který ve volbách opět kandiduje, a celé uskupení Kukle 2018, v jehož čele Cach stojí. "Lidé chtěli, abychom to řešili," řekl starosta k tomu, proč se obrátil na policii.

10:48

Sobotní návštěvnost voleb charakterizuje lenost a ospalost…

9:58

Kolem volebního štábu ANO v Praze je zatím klid.

09:54

Pozoruhodný příspěvek k probíhajícím volbám se objevil na stránkách české ambasády v Kuvajtu, která varuje před "rasisty, nácky a dalšími hovady", kteří by nekraději zrušili demokracii.

Víte, co je v naší zemi fakt skvělý? Že za pár hodin skončí volby a do teď nikdo neví, jak dopadnou! Míň skvělý ja samozřejmě to, že v těch volbách budou asi bodovat i rasisti, náckové a další hovada, pro které je demokracie a možnost svobodné volby pro každého občana něčím, co je potřeba omezit a nebo raději zrušit. Nenechme je vyhrát!

Zveřejnil(a) Embassy of the Czech Republic in Kuwait dne 06. October 2018
08:49

Pakliže volíte v Brně a nevíte, komu dát svůj hlas, můžete si zkusit naši volební kalkulačku.

08:40

Tradičně nízkou účast vykazují mladí voliči. Na ně se zaměřila Česká rada dětí a mládeže a rozhodla se u nich volby zpopularizovat klipem, v němž se na škuneru plaví améby, milicionář či Hitler. 

08:10

V senátních volbách může nejvíce ztratit ČSSD, která obhajuje vítězství ve 13 z 27 obvodů, kde se nyní volí.

08:05

Nejvíce obecních mandátů ovšem při minulých komunálních volbách získala KDU-ČSL díky zisku v menších městech a na vesnicích. 

08:02

Celkové vítězství v komunálních volbách obhajuje ze stran vládní hnutí ANO, které před čtyřmi lety nejlépe uspělo ve velkých městech.

07:55

Dobré sobotní ráno, v 8:00 se znovu otevírají volební místnosti v Česku, zavřou se ve 14 hodin a začnou se sčítat hlasy, což při systému voleb do zastupitelstev obcí není zrovna jednoduché. Na třetině území republiky souběžně probíhají také senátní volby.

23:42

Pro dnešní den se s vámi z redakce Aktuálně.cz loučíme. Také v sobotu budeme sledovat dění kolem voleb v on-line reportáži.

22:35

V Jihomoravském kraji se účast hodinu před uzavřením volebních místností pohybovala nad 35 procenty. Největší účast zaznamenala volební komise v obci Běleč na Brněnsku, kam přišlo 68,3 procenta lidí. Naopak nejméně voličů, jen 14,7 procenta, zavítalo k volební urně v Jevišovce na Břeclavsku. Brno hlásilo přibližně třicetiprocentní účast.

22:15

Účast v Praze se okolo 21:00 pohybovala kolem čtvrtiny. Nejvíce, asi 35 procent voličů, zatím přišlo v Praze 15. V Praze 6 a 10 hlasovalo zhruba 30 procent lidí. Radnice Praha 3 hlásí 27 procent, Praha 11 asi 25 procent a Praha 14 kolem 21 procent.

22:05

Zájem o hlasování byl podle informací od volebních komisařů zatím zhruba podobný jako při minulých komunálních a senátních volbách před čtyřmi lety. Senátory si tehdy přišlo vybrat v prvním kole voleb zhruba 39 procent voličů, obecní zastupitele pak 44,5 procenta lidí.

22:00

Je 22:00 hodin, volební místnosti se budou uzavírat. K urnám mohou jít voliči ještě zítra mezi 8:00 a 14:00.

21:55

Ve středních Čechách se účast pohybuje mezi 20 a 30 procenty. Větší zájem o volby je v Benešově a Kolíně, kde přišlo k urnám shodně 29 procent voličů. Beroun s Nymburkem hlásí 27 procent, Příbram a Rakovník shodně 24 procent, Mělník 23 procent a v největším krajském městě Kladně dosud odevzdalo svůj hlas 22 procenta lidí. V Moravskoslezském kraji se do voleb v první den zapojilo v průměru okolo 30 procent voličů, řekla mluvčí krajského úřadu Nikola Birklenová.

21:40

K volbám přišla v jejich první den nejčastěji pětina až třetina voličů. V některých menších obcích svůj hlas odevzdala i polovina oprávněných lidí. Průběh voleb je podle volebních komisařů a mluvčích samospráv klidný, bez mimořádných událostí.

21:30

Volit už dnes byl například i europoslanec Tomáš Zdechovský.

20:55

Zvláště ve velkých městech je zaškrtávání jednotlivých kandidátů pro voliče složitý úkol.

20:38

Největší nápor bývá ve volebních místnostech prvních pár hodin po jejich otevření. Večer je naopak situace ve většině z nich klidnější. Někde si tak dlouhou chvíli komisaři krátí třeba občerstvením.

20:30

V některých obcích v Česku se nevolí vůbec. Nenašel se tam dostatečný počet kandidátů do zastupitelstva nebo se nikdo nechce stát starostou. Takových je letos téměř dvacet. Po volbách je povedou správci nebo správkyně pověření ministerstvem vnitra.

20:15

Zatímco ještě odpoledne někteří politici agitovali a snažili se získat voliče, zdá se, že večer sociální sítě namísto volebních selfies opět ovládla tentokrát už nalezená mamba zelená.

20:05

V minulých komunálních a senátních volbách bylo z nominovaných kandidátů 32,2 procent žen. Ani po čtyřech letech se ale číslo nijak výrazně nezvýšilo, v letošních volbách jich kandiduje 32,8 procent.

20:00

Volební místnosti se uzavřou přesně za dvě hodiny. Poté budou mít občané možnost volit ještě zítra od 8 do 14 hodin.

19:55

Odvoleno! hlásí poslanec za TOP 09 a teplický radní Dominik Feri.

19:50

SPD ale není jediná, ač počtem odvolených kandidátů ostatní strany převyšuje. Z kandidátních listin do pražského zastupitelstva a zastupitelstev městských částí bylo celkem odvoláno nebo se vzdalo kandidatury 67 kandidátů, tři další byli škrtnuti už při registraci a jejich místo zůstalo prázdné.

19:45 SPD, logo, ikona

Mluvčí strany přitom ještě dopoledne potvrdila, že šlo o problémy s trvalým bydlištěm. "Hnutí SPD velmi dbá na dodržení platné legislativy týkající se voleb. Tam kde se vyskytly jakékoliv nejasnosti, například v případě bydliště kandidáta, postupovali zmocněnci přesně v duchu zákona," sdělila Michaela Dolenská.

19:40 SPD, logo, ikona

Jednou z podmínek kandidatury je totiž trvalé bydliště v místě voleb. Čtrnáct z kandidátů v Praze 1 v době podání kandidátky trvalé bydliště nemělo, do voleb si jej ale nestihli vyřídit.

"Poté, co se lidem objevily ve schránkách volební lístky, začalo být mnoha našim kandidátům vyhrožováno. Zlomeček z kandidátů tedy odstoupil, protože to neměli zapotřebí. Je to okamžik, nad kterým bychom se měli zamyslet. Jestli téměř 30 let po sametové revoluci je někdo perzekvován a šikanován za politický názor, za to, že kandiduje za nějakou stranu, a pokud se příznivci a podpůrci jiných stran uchylují k metodám, že vystraší kandidáty, tak to není správné," komentoval důvod ředseda hnutí Tomio Okamura.

19:30 SPD, logo, ikona

Z pražské kandidátky SPD Tomia Okamury zmizelo před volbami celkem 39 kandidátů. Výrazně se snížil počet kandidátů SPD i v Praze 1, kde jich na pětadvacetičlenné kandidátce zůstalo 12, a ve Zbraslavi, kde jich zmizelo z kandidátní listiny osm.

19:15

Právě lidé v Trubíně na Berounsku by se nyní měli vyslovit k tomu, zda se má jejich obec připojit k sousednímu Královu Dvoru. Podle navrhovatelů by to bylo výhodné z finančního hlediska. Zastupitelé Králova Dvora s případným připojením už souhlasili.

19:00

Aby bylo referendum platné, musí v něm podle zákona hlasovat aspoň 35 procent oprávněných voličů. Závazné je pak v případě, že konkrétní odpověď označila nadpoloviční většina hlasujících v referendu a zároveň aspoň 25 procent všech voličů. Jde-li o místní referendum, v němž se rozhoduje o oddělení části obce nebo o sloučení obcí anebo o připojení obce k jiné obci, je rozhodnutí přijato, jestliže pro ně hlasovala nadpoloviční většina oprávněných voličů.

18:50

V devíti obcích hlasují občané také v místním referendu. Jedná se o obyvatele Liberce, Hronova, Poděbrad, Nového Města nad Metují, Temelína, Trubína, Zdib u Prahy, Velkého Beranova a brněnské městské části Nový Lískovec.

18:37

Na Ústecku tak jde již o čtvrtý případ podezření z ovlivňování výsledku voleb, který policie prošetřuje.

18:32

Policisté vyšetřují možné kupčení s volebními hlasy v ústecké čtvrti Krásné Březno. V oblasti zvané Mojžíř dnes přišlo téměř najednou volit 30 lidí, které přiváželo k volební místnosti auto. Protože tam bývá účast při volbách velmi nízká, nahlásili členové komise náhlý příchod desítek voličů policii.

18:30

Předseda hnutí Starostové a nezávislí a poslanec Petr Gazdík věří, že STAN po nynějších komunálních volbách ještě posílí. Obecně se starostové a komunální politici podle Gazdíka těší mnohem větší důvěře, než má vláda, prezident nebo parlament. 

Dodal také, že je podle něj demokracie v Česku v lehkém ohrožení. "Jakákoliv totalitní moc, když chce ovládnout zemi, tak se vždycky zaměří na ty nejnižší volené zástupce. A já věřím, že komunální politika je svobodná, bude svobodná a lidé přijdou k volbám," řekl Gazdík.

18:25

Pavel Bělobrádek vnímá senátní volby jako referendum o politické situaci v ČR. "Doufám, že v Senátu budou úspěšné strany, které nechtějí žádné nebezpečné nebo dramatické změny v ústavě. Tím nejlepším vyjádřením, jak jsou lidé spokojeni (s politickým vývojem), mohou být právě volby," řekl novinářům. Pokud by v senátních volbách uspěl, ve Sněmovně by ho nahradila současná náměstkyně hradeckého primátora Anna Maclová.

18:15

V hlavním městě byla zatím největší účast v Praze 11 a 4, kde se vyšplhala na 15 procent. V dalších městských částech se pohybovala kolem průměrných deseti procent, v Praze 14 pak pouze na sedmi procentech.

18:14

Vyšší zájem o volby zaznamenali tradičně v menších obcích, ale také v některých pražských obvodech a na některých místech Moravskoslezského a Plzeňského kraje, kde byla účast až pětinová. Nižší než při volbách v roce 2014 byla naopak v Hradci Králové nebo ve Zlíně.

18:10

V prvních dvou hodinách po otevření volebních místností přišla odvolit zhruba desetina voličů. Účast je podobná jako při minulých komunálních volbách před čtyřmi lety. O volbu senátorů je však menší zájem než o obsazování radnic. 

18:00

Se synem v náruči odvolil předseda hnutí STAN Petr Gazdík v obci Suchá Loz na Uherskohradišťsku. 

Jan Gazdík u voleb
Jan Gazdík u voleb | Foto: ČTK
17:43

Volit už byl i kandidát hnutí ANO na pražského primátora Petr Stuchlík. K volbám dorazil v doprovodu partnera.

17:30

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek vhodil svůj hlas do urny v Náchodě, kde zároveň kandiduje do Senátu.

Pavel Bělobrádek u voleb
Pavel Bělobrádek u voleb | Foto: ČTK
17:25

Předseda TOP 09 a lídr kandidátky Spojené síly pro Prahu Jiří Pospíšil by za úspěch ve volbách do zastupitelstva hlavního města by považoval jakýkoliv výsledek nad 15 procent hlasů. Doufá také, že v komunálních volbách bude volební účast vyšší než 40 procent, jako tomu bylo před čtyřmi lety. "Pokud lidé nepůjdou volit, vydělají na tom strany jako KSČM, případně extremisté," dodal.

17:22

Kandidáti KSČM na Praze 6 v Dejvicích mají průměrný věk 73,93 let. Nejstaršímu je 91, nejmladšímu 37 let. První na kandidátce je Helena Briardová, které je 71.

17:20

Předseda ODS Petr Fiala chce, aby ODS oproti minulým komunálním volbám posílila ve velkých městech. "V Brně stejně jako v jiných velkých městech bych očekával posílení, protože tam jsme minule nejvíc ztratili. Je důležité uspět, abychom mohli prosadit svůj program a mohli hledat partnery, abychom dokázali něco změnit," řekl poté, co odvolil. Doplnil, že strana nepůjde do koalic s KSČM a extrémními stranami typu SPD. 

17:20

Mostecká policie se zase zabývá obsahem jednoho z volebních plakátů uskupení Otevřená radnice Most, jejímž lídrem je bývalý náměstek ministra průmyslu a obchodu Karel Novotný. Na propagačních materiálech strany stojí například: "Jen deratizační prostředky na tu havěť nestačí!" s dovětkem "Nulová tolerance nepřizpůsobivým".

Uskupení Otevřená radnice pro Most používá v kampani heslo "Jen deratizační prostředky na tu havěť nestačí!"
Uskupení Otevřená radnice pro Most používá v kampani heslo "Jen deratizační prostředky na tu havěť nestačí!" | Foto: Antonín Pokorný
17:15

Policisté prověřují také podezřelé přihlašování obyvatel k trvalému pobytu v Moldavě a Hoře svatého Šebestiána v Krušných horách. V případě druhé jmenované obce již policie obvinila šestadvacetiletého muže z Teplicka. V případě prokázání viny muži hrozí šest měsíců až tři roky vězení.

17:13

V Praze musí ANO vyhrát, jde o prestiž, řekl Babiš:

V Praze musí ANO vyhrát, jde o prestiž, řekl Babiš u urny

Andrej Babiš s manželkou Monikou přichází k volební místností v Průhonicích. 5. 10. 2018.
1:46
V Praze musí ANO vyhrát, jde o prestiž, řekl Babiš u urny | Video: ČTK
17:12

V Bílině se před čtyřmi lety komunální volby opakovaly stejně jako v Chomutově. Nařídil to tehdy soud kvůli kupčení s hlasy v řádném termínu voleb.

17:10

Právě bílinská policie přijala před několika dny trestní oznámení týkající se kupčení s hlasy. Podnět podalo místní sdružení ANO. "Podle našich informací bude po dobu voleb Bílinu obcházet několik desítek osob, které budou za hlas nabízet od 500 do 800 Kč a odvoz taxi zdarma," napsalo hnutí.

17:05

Policie zasahovala ve volební místnosti v Bílině. K volebnímu okrsku číslo osm podle členů komise přišlo najednou volit třeba dvanáct lidí, aniž by pořádně vědělo, jak hlasovat. "Přijali jsme oznámení předsedkyně volební komise, které bylo podezřelé, že přišlo více lidí najednou. Policisté podnět na místě prověřují a případem se budeme i nadále zabývat," potvrdil policejní mluvčí Daniel Vítek.

16:50

Odvolila již i místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

16:45

Na Gymnáziu Jana Nerudy byl volit předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

Jiří Pospíšil u voleb
Jiří Pospíšil u voleb | Foto: ČTK
16:37

"V Praze máme ambice ve volbách zvítězit a jít do rady, pokud to povolební strategie umožní," řekl šéf pirátské strany Ivan Bartoš poté, co odevzdal svůj hlas. Ve volbách do Senátu by rád dosáhl takového výsledku, aby piráti mohli sestavit vlastní senátní klub. K tomu je potřeba nejméně pěti senátorů.

16:30

V Nemocnici Na Bulovce volilo šest pacientů, a to pouze do horní komory Parlamentu.

16:20

Svůj hlas odevzdal ve volbách na Masarykově základní škole v Brně předseda ODS Petr Fiala.

Petr Fiala u voleb
Petr Fiala u voleb | Foto: ČTK
16:11

Ministerstvo vnitra radí na Twitteru voličům, jak hlasovat.

16:00

Předseda ČSSD Jan Hamáček věří kandidátům sociální demokracie v těchto volbách, podle něj ale až krajské volby ukážou, zda se strana ubírá správným směrem.

"Klíčové volby pro sociální demokracii byly ty poslední do Poslanecké sněmovny, kde jsme nedopadli nejlépe, a teď se snažíme stranu stabilizovat, znovu získávat důvěru voličů. Nicméně jsme ve vládě pouze tři měsíce, takže tou první zkouškou, zda náš recept funguje, budou spíše volby krajské," řekl Hamáček.

15:59

Odvolil i prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. 

15:49

Předseda Pirátů Ivan Bartoš u voleb.

Ivan Bartoš u voleb
Ivan Bartoš u voleb | Foto: ČTK
15:48 Andrej Babiš na archivním snímku. Lány, 23. 10. 2017.

Premiér Andrej Babiš odvolil před zraky novinářů a fotografů. 

15:45 SPD, logo, ikona

Podobná volební účast jako před čtyřmi lety (zhruba 44 procent) může v komunálních volbách SPD pomoci, míní Okamura. "Doufám, že to bude pro nás výhodou tak jako v krajských volbách. Tam byla také účast nižší, ale náš volič nás přišel podpořit," uvedl. Podle něj je obvyklá nižší účast způsobena volebním systémem. "V zemích s posílenými prvky přímé demokracie bývá účast vyšší, protože lidé mají pocit, že mají větší možnost přímo ovlivnit veřejné dění," doplnil.

Odvoleno! Jak jste na tom Vy?

Zveřejnil(a) Tomio Okamura - SPD dne 05. October 2018
15:42

Volby už má za sebou i lídr hnutí Praha sobě Jan Čižinský. Volit přišel s celou rodinou.

15:35

Takto vypadá volební lístek v Praze. Ohromná plachta, na níž mohou voliči zaškrtávat kandidáty napříč stranami.

Foto: Jakub Plíhal
15:32

Odvoleno už má i předseda Pirátů Ivan Bartoš. Svůj hlas odevzdal na ZŠ Sázavská v Praze 2.

15:12

Poslanec za TOP 09 Dominik Feri na Instagramu:

Zobrazit příspěvek na Instagramu

14.00, jdeme na to!

Příspěvek sdílený Dominik Feri (@choco_afro),

15:08

Předseda KSČM Vojtěch Filip již odvolil v Českých Budějovicích.

14:52

Prezident Miloš Zeman při odchodu z volební místnosti prohlásil, že lidé podle něj k těmto volbám chodí, protože starostům věří ze všech politiků nejvíc s výjimkou prezidenta. Kritický byl naopak k Senátu, do kterého se letos volí ve třetině z 81 obvodů. Novinářům při odchodu z volební místnosti řekl, že si práce senátorů nevšiml. Zemanovo hlasování doprovázela zvýšená bezpečnostní opatření.

14:49 Andrej Babiš na archivním snímku. Lány, 23. 10. 2017.

Premiér Andrej Babiš (ANO) považuje za hlavní cíl v komunálních volbách, aby ANO zvítězilo v Praze. Výsledek senátních voleb, v nichž s manželkou rovněž odevzdali hlas pro obvod Benešov, Babiš odhadovat nechtěl. Volby nepovažuje za referendum o vládě ANO s ČSSD.

"Já budu spokojen, když vyhrajeme Prahu, to je hlavní cíl, prestižní záležitost," řekl Babiš. Podotkl, že v loňských sněmovních volbách ANO nedosáhlo v Praze takového výsledku, jaký si představoval. Je zvědavý, nakolik se naplní volební průzkumy, které ANO v Praze řadily na třetí místo. S volební kampaní byl spokojený, podle něj vyvolala velkou debatu.

14:46

Prezident volil tradičně na základní škole Brdičkova v Praze 5.

14:45

Svůj hlas ve volbách odevzdal už i bývalý ministr kultury Daniel Herman. 

14:41

"A zavřete tu pusu, když ji máte otevřenou, nesluší vám to," řekl prezident Miloš Zeman redaktorce Českého rozhlasu při odchodu z volební místnosti.

14:39

Zeman komentoval také dosavadní působení Senátu. "Já jsem si té práce končícího Senátu příliš nevšiml," řekl a dodal že doufá, že třetina nových senátorů přinese do instituce novou krev a pracovitost.

14:37

"Volby jsou svátkem demokracie," poznamenal prezident poté, co odvolil. Na dotaz ČT poté komentoval volební účast, která je v komunálních volbách tradičně vyšší než v těch parlamentních. "Když se podíváte na to, komu lidé nejvíc věří, na prvním místě jsou starostové," řekl.

14:31 Andrej Babiš na archivním snímku. Lány, 23. 10. 2017.

Premiér Andrej Babiš odvolil v Průhonicích společně s manželkou Monikou. 

Andrej Babiš s manželkou Monikou před volební místností v Průhonicích. 5. 10. 2018.
Andrej Babiš s manželkou Monikou před volební místností v Průhonicích. 5. 10. 2018. | Foto: Zbyněk Pecák
14:28

Prezident Miloš Zeman a jeho manželka Ivana právě odvolili.

14:24

Prezident Zeman i s manželkou Ivanou přijel k volební místnosti. 

14:15 Andrej Babiš na archivním snímku. Lány, 23. 10. 2017.

Premiér Andrej Babiš společně se svou manželkou Monikou už odvolil. Odvolil v Průhonicích u Prahy. 

14:10

Ministerstvo vnitra zase upozorňuje občany, aby si k volbám nezapomněli vzít doklady.

14:08

"Přihlásilo se k nám do obce těsně před volbami 17 osob, což činí dvacet procent původního počtu voličů," uvedla místostarostka Moldavy Eva Kardová.

14:05

Jediným možným způsobem označení volby na hlasovacím lístku jsou křížky, upozorňuje Český statistický úřad. 

14:00

Volební místnosti se otevřely. Občané vybírají své zástupce do třetiny Senátu a obecních zastupitelstev. 

13:59

Křížkováním konkrétních osobností napříč stranickými kandidátkami mohou voliči ve výsledku pomoci úplně jiným kandidátům, než zamýšleli, upozorňují politologové na úskalí panašování v komunálních volbách.

13:59

Zeman bude hlasovat v pátek ve 14:15 společně se svou manželkou Ivanou v Praze 5 Lužinách. Kandidáty, které na velkých volebních lístcích zaškrtne, vybíral dlouho. "Preferuji panašování. Uvítal bych, kdyby bylo možné i ve volbách krajských a parlamentních," uvedl. 

13:55

Vážení čtenáři, je pátek 5. října, ve 14 hodin se otevřou volební místnosti. Volební dění sledujeme v on-line reportáži. 

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 6. 10. 2018 11:00
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy