Musíme zabránit koalici ANO a ODS, říká pražský lídr pirátů Zdeněk Hřib

Adéla Skoupá Adéla Skoupá
6. 10. 2018 15:15
Pražský lídr pirátů a kandidát na primátora Zdeněk Hřib by považoval za úspěch, pokud by se podařilo zabránit koalici ANO a ODS. Kromě KSČM a SPD přitom nevylučuje povolební spolupráci s žádnou stranou. V případě ANO by však nejprve požadoval vysvětlení příjmů některých jeho kandidátů.
Zdeněk Hřib
Zdeněk Hřib | Foto: DVTV

Kde jsou pro vás v Praze hranice úspěchu?

Úspěch je pro mě od minima, což je zabránění koalice ANO a ODS, až po to maximum, že budou mít piráti v Praze svého primátora. Cokoliv mezi tím budu považovat za úspěch.

Před volbami jste se dostali do mnoha střetů kvůli svým požadavkům na možné budoucí koaliční partnery. Neslevili jste z nich?

Naše povolební strategie, kterou jsme zveřejnili před volbami, stále platí. Odmítáme koalici s KSČM a SPD, které považujeme za extremistické i na komunální úrovni. Chceme vyjednávat o programu se všemi demokratickými stranami. Máme i personální požadavky. Chceme, aby v radě zasedali lidé, kteří jsou bezúhonní, mají potřebné kompetence a jsou ochotní se Praze věnovat na sto procent. Stále platí, že odmítáme kumulaci funkcí.

Co tedy chcete v Praze změnit, pokud uspějete ve volbách?

Pro nás je hlavní přinést do Prahy změny. Změnit to, jak Praha funguje, změnit, že se neinvestuje, změnit, že jsou sídliště neudržovaná, že Praze chybí moderní architektura, změnit, že magistrát nefunguje dostatečně transparentně. 

Šli byste do koalice konkrétně s hnutím ANO?

Vidím tam jako zásadní otázku programového průniku. I ve sněmovně vidíme, že mají významnou protikorupční rétoriku zaměřenou na transparentnost, ale v realitě skutek utek. Myslím tím třeba to, že spolu s ODS vytrvale blokují zrušení výjimky pro ČEZ v registru smluv. Další záležitostí jsou personálie. Když se podíváte na kandidátku hnutí ANO v Praze, na čtyřce najdete paní Plesníkovou, která si vydělala víc než čtvrt milionu měsíčně v uplynulém roce na odměnách z dozorčích rad městských firem, což je víc, než bere prezident za veřejnou funkci. Potom tam najdete také Patrika Nachera, který sedí v dozorčí radě Pražské plynárenské holding, což je městská firma, která nám vytrvale odmítá sdělit informace o tom, jak si rozdělují peníze pro management, což dělalo v minulých letech sedm milionů, a ta firma přitom nemá žádné zaměstnance.

To jsou pro vás nepřekonatelné překážky?

To ne, ale museli by to vysvětlit, aby to dávalo smysl. Byl bych zvědav, jak to udělají, ale nevylučuji, že se jim to podaří.

Konkrétně osoba pana Stuchlíka jako primátora je pro vás přijatelná?

Nad tím jsem ještě nepřemýšlel. Budeme prosazovat - pokud se budeme účastnit koalice -, aby měla primátora ta strana, která bude mít v koalici největší podíl.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Albánii zasáhla dvě zemětřesení, zanechala po sobě 108 zraněných, nikdo nezemřel

Albánii v sobotu zasáhlo zemětřesení, jehož intenzitu seismologové stanovili na 5,8 stupně. Záchvěvy půdy byly cítit i v sousedních zemích, především v Černé Hoře, vyžádaly si 108 zraněných, kteří byli ošetřeni v nemocnicích v Tiraně a Drači. Nejsou hlášena žádná úmrtí. Epicentrum sobotního zemětřesení se nacházelo zhruba 30 kilometrů severně od města Drač (Durrës) u pobřeží blízko Mysu Rodon. Podle albánského geofyzikálního ústavu šlo o nejsilnější zemětřesení v Albánii za posledních 20 až 30 let. Obyvatele pak vyděsily další otřesy v noci ze soboty na neděli o síle 4,8 stupně. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zemřel hoteliér, který se zasloužil o expanzi Hiltonu, bylo mu 91 let

Ve věku 91 let zemřel tento týden ve Spojených státech hotelový magnát William Barron Hilton, který rozšířil hotelové impérium založené jeho otcem. Informovala o tom agentura AP. Rodina Hiltonových oznámila, že Barron Hilton zemřel přirozenou smrtí ve čtvrtek ve svém domově v Los Angeles. Zůstalo po něm osm dětí a 15 vnoučat, mezi nimiž jsou i známé celebrity Paris a Nicky Hiltonovy. V rodinné firmě začal působit v 50. letech minulého století a dokázal ji dostat až na špičku hotelového průmyslu. V čele společnosti, která v současné době provozuje tisíce hotelů po celém světě včetně České republiky, stál 30 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy