V Brně se vrací na výsluní ODS, ukazuje bleskový průzkum

Tereza Hotová
6. 10. 2018 16:37
Bleskový průzkum prováděný při odchodu voličů z volebních místností, takzvaný exit polls, ukazuje v Brně na velký úspěch ODS. V anketě se umístila na první příčce a předstihla i favorizované hnutí ANO. Volební sondu provedly desítky studentů katedry politologie Masarykovy univerzity.
Katedra politologie Masarykovy univerzity v Brně provedla bleskový průzkum, který ukazuje na úspěch ODS.
Katedra politologie Masarykovy univerzity v Brně provedla bleskový průzkum, který ukazuje na úspěch ODS. | Foto: Katedra politologie Masarykovy univerzity

Brno - ODS podle průzkumu dosahuje zisku nad dvaceti procenty stejně jako druhé ANO. Výsledky ankety mezi 1850 lidmi zveřejnila katedra na svém Facebooku.

"Odhad je založen na datech od 1850 respondentů v Brně, kteří odpověděli, že volili kandidátní listinu, nebo v kombinaci s vybranými kandidáty," uvedli s tím, že statistická chyba se pohybuje kolem jednoho procenta.

Výsledky dalších stran v pořadí podle autorů průzkumu může zkreslit fakt, že anketa neodráží křížkování napříč stranami. Navíc upozorňují, že vítězství ODS není jisté.

"Pravděpodobné rozpětí výsledků ODS a ANO se překrývá. Zároveň o KSČM a SPD z dřívějších exit pollů víme, že jejich voliči se častěji než jiní odmítají účastnit výzkumů, je tedy možné, že jejich výsledek bude lepší, než jak ukazují sebraná data," dodala katedra ve svém příspěvku.

Celkem 56 studentů se voličů dotazovalo v Brně, Blansku, Tišnově, Hodoníně, Břeclavi, Vyškově a Vranovicích. Celkově se dotázali 3000 voličů.

Při komunálních volbách před čtyřmi lety v Brně vyhrála ČSSD před druhým ANO. ODS skončila až čtvrtá.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Maďarská opozice míří k vítězství v Budapešti, ve volbách zřejmě porazila Orbánovu stranu

V nedělních volbách starosty maďarské metropole Budapešti podle předběžných výsledků míří za vítězstvím kandidát sjednocené opozice Gergely Karácsony. S lehce nadpolovičním ziskem hlasů (50,1 procenta) poráží po sečtení bezmála tří čtvrtin hlasů kandidáta vládní strany Fidesz Istvána Tarlóse, jemuž vyjádřilo podporu 44,8 procenta budapešťských voličů. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž by se jednalo o největší vítězství maďarské opozice za posledních deset let.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Brazilci nedokázali porazit ani Nigérii, Neymar se zranil

Fotbalisté Brazílie ani ve druhém přípravném utkání v Singapuru nedokázali porazit soupeře z Afriky. S Nigérií dnes remizovali 1:1 stejně jako ve čtvrtek se Senegalem. Zápas nedohrála jejich největší hvězda, útočník Neymar odkulhal ze hřiště už ve 12. minutě se zraněným levým stehnem.

Sedmadvacetiletý Neymar ve čtvrtek odehrál stý reprezentační zápas a stal se sedmým brazilským fotbalistou, který to dokázal. Dnes ho ale už krátce po zahájení duelu musel vystřídat Philippe Coutinho.

Nigerijci v poločase vedli po brance Johna Ariba, který nebojácně vběhl do vápna, obhodil si stopera Marquinhose a prostřelil gólmana Edersona. Krátce po přestávce vyrovnal Casemiro, jenž zblízka doklepl do sítě míč odražený od břevna.

Brazilci po červencovém triumfu na Copě América ještě nezvítězili. Ve třech ze čtyř přípravných zápasů remizovali a s Peru prohráli.

Argentina bez potrestaného Lionela Messiho rozstřílela Ekvádor 6:1. Proti jihoamerickému soupeři si zahráli také Slováci, tým českého kouče Pavla Hapala remizoval v Bratislavě s Paraguayí 1:1.

Další zprávy