Nemusel jsem se nikomu představovat, říká Drahoš. Teď pomůže Hilšerovi s Fischerem

Radek Dragoun Radek Dragoun
7. 10. 2018 13:31
Jiří Drahoš měl na rozdíl od svých soupeřů jednu velkou výhodu. Jeho tvář byla díky lednovému neúspěšnému tažení na Hrad známá takřka všem.
TOP 09 slaví Drahošův úspěch ve volbách dvacetiletým koňakem | Video: Radek Dragoun

Praha - Ve štábu TOP 09 v Převorském paláci vládla v sobotu večer během nekonečného sčítání hlasů ospalá atmosféra. To se však změnilo, když od Starostů dorazil neúspěšný prezidentský kandidát Jiří Drahoš, který už tehdy směřoval v senátním obvodu na Praze 4 k vítězství v prvním kole s nadpolovičním ziskem hlasů.

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil a místopředsedkyně Markéta Pekarová Adamová mu gratulovali k impozantnímu výsledku, byť sám Drahoš byl v tuto dobu ještě zdrženlivý a upozorňoval, že zbývá sečíst ještě polovinu hlasů.

Ale i on tušil, že se senátorem stane již v prvním kole. Na jeho tváři zářil úsměv. Nadšení čišelo i z jeho manželky Evy, která je s jeho politickou cestou už neodmyslitelně spjata. Takhle přesvědčivý výsledek ani jeden z nich neočekával.

Drahoš měl na rozdíl od svých soupeřů jednu velkou výhodu. Jeho tvář byla díky lednovému neúspěšnému tažení na Hrad známá takřka všem.

"Nemusel jsem se nikomu představovat. Když jsem se postavil u východu z metra, tak lidé, kteří na mě koukali, věděli, kdo jsem. A buď se mi obloukem vyhnuli, protože mě nemuseli, ale v drtivé většině ke mně přišli a řekli mi, že ode mě si ten materiál vezmou, a ptali se mě, co chci dělat v Senátu a tak dále. Byla to výhoda," uznal v rozhovoru pro Aktuálně.cz Drahoš.

To potvrzuje úspěch i dalších uchazečů o Hrad z posledních prezidentských voleb. Marek Hilšer dosáhl na Praze 2 na více než 44 procent hlasů, Pavel Fischer na Praze 12 na bezmála 48 procent.

"Budu rád, pokud se s oběma mými - já jsem je kdysi nazval prezidentští spoluprotikandidáti - v Senátu potkám. Z těch kandidátů jsem měl nejblíže asi k Marku Hilšerovi a dodnes mám. Ale budu rád, když se tam dostane i Pavel Fischer. Jak jsem je poznal, tak to jsou oba velmi rozumní lidé, kterým je orientace České republiky a problém demokracie zcela jasný," řekl Drahoš.

Drahoš: Teď pomůžu v kampani ostatním

Drahoš jim však nechce pouze držet palce a rád by jim pomohl i v kampani před druhým kolem. A nejen jim, ale i dalším kandidátům spřátelených stran, jak označil TOP 09, Starosty, lidovce a zelené, s jejichž podporou kandidoval.

"Může to mít různou formu. Mohu někam zajet, mohu stát vedle kandidáta při rozdávání jeho materiálů, mohu něco napsat, někde se vyjádřit. To všechno budeme teprve domlouvat," řekl Drahoš.

Pomáhat kandidátům s podobným smýšlením chce i z toho důvodu, že má obavy o směr, kterým se Česko ubírá. "Když vidím, kam zemi táhne prezident Miloš Zeman, když vidím některé hrátky na politické scéně u extremistických stran typu SPD, tak mám pocit, že demokracie může být v České republice ohrožena. Senát beru jako možnou hráz a pojistku. Nemusíme mít prezidenta, nemusíme mít premiéra, nemusíme mít ani sněmovnu, ale Senát považuji za pojistku demokracie," prohlásil Drahoš.

Rozhovor Jiřího Drahoše ve štábu TOP 09 pro DVTV

Nikdy jsem si nemyslel, že skoro 25 let po vzniku ČR bude Senát tak důležitý, říká nově zvolený člen horní komory Jiří Drahoš. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
Další zprávy