Macura zvítězil na celé čáře. V Ostravě získalo ANO téměř 33 procent

Martin Biben Martin Biben
6. 10. 2018 20:16
Už od prvních sečtených hlasů nebylo v Ostravě o vítězi pochyb. Hegemonem magistrátních voleb bylo hnutí ANO a jeho tamní lídr, současný primátor Tomáš Macura. Po sečtení 90 procent hlasů získalo téměř 33 procent, což mu zaručuje zisk zhruba dvaceti mandátů v 55 členném městském zastupitelstvu.
Chtěl bych udržet současnou koalici, říká vítězící ostravský primátor z ANO Tomáš Macura. | Video: Martin Biben

Je tak pravděpodobné, že v Ostravě bude pokračovat koalice ANO, Ostravak a ODS, která by měla přes třicet křesel. "Určitě budu upřednostňovat stejnou koalici, v jaké jsme, domnívám se zdařile, působili na magistrátu poslední tři roky. A to i v případě, že bychom mohli sestavit většinu bez jednoho ze současných koaličních partnerů," řekl Macura.

Nejistá byla dlouho pozice dalšího člena současné koalice - KDU-ČSL, který se ale nakonec dostal přes pět procent. ANO by však koalice s Ostravakem a ODS k většině bohatě stačila.

Hnutí Ostravak, které je druhé nejsilnější, získalo skoro 12 procent hlasů a už dalo najevo chuť pokračovat. "Určitě bychom rádi pokračovali v započaté práci," řekl lídr hnutí Lukáš Semerák. Stejně tak ODS, která se umístí zřejmě na třetím místě s devíti procenty, ukázala, že by o pokračování koalice stála. "Vybírá si vítěz, my už jsme dopředu avizovali, že proti koalici s ANO nic nemáme," řekl lídr ODS a senátor Zdeněk Nytra.

Ve štábu hnutí ANO, který jej rozložil v Divadélku pod věží, odkud kdysi vysílala svůj pořad známá ostravská zpěvačka Marie Rottrová, zavládla už kolem půl sedmé, kdy se blížilo sečtení poloviny hlasů, uvolněná atmosféra. Spotřeba šampaňského vzrostla zejména po Macurově projevu, který dorazil pár minut po 16. hodině, aby před tři čtvrtě na sedm zase odešel na zahájení mistrovství světa v latinskoamerických tancích, které se odehrávalo v Ostravar Aréně.

"Vrátím se v deset večer s alkoholtesterem," zažertoval na závěr krátkého projevu, ve kterém střízlivě přivítal volební výhru a poděkoval svému týmu.

Jeho spokojenost však byla očividná. "Hranice volebního neúspěchu by pro mě byla, kdybychom dostali stejně nebo méně jako v roce 2014, to znamená 15 mandátů a skoro 22 procent. Hranice úspěchu je 20 mandátů, což znamená nějakých třicet procent. S výsledkem začínajícím trojkou bych byl spokojen," říkal po čtvrté hodině, který do štábu dorazil v modrém saku a světlé košili. Práh, který si vytyčil, bezpečně překonal.

Ještě v roce 2014 byl Macura, bývalý generální ředitel společnosti Walmark, politickým nováčkem. Pod jeho vedením ale ANO vyhrálo volby v roce 2014 se ziskem 21 procent a náskokem více než pěti procentních bodů na druhou ČSSD, získalo 15 mandátů z 55 a sestavilo koalici s ČSSD a lidovci. O rok a měsíc později, v listopadu 2015 se však koalice rozpadla.

Ano je po sporech nahradilo ČSSD hnutím Ostravak a ODS. "Dozvěděl jsem se, že ČSSD na nás chystala podraz, domlouvala novou koalici bez naší účasti," vysvětloval tehdy Macura.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Ekonomika EU i eurozóny vzrostla nejrychleji od roku 1995

Ekonomika Evropské unie se ve třetím čtvrtletí částečně zotavila z koronavirového propadu, hrubý domácí produkt (HDP) se ve srovnání s předchozím čtvrtletím zvýšil o 12,1 procenta. V prvním rychlém odhadu to dnes oznámil evropský statistický úřad Eurostat. Podobně v zemích eurozóny ekonomika vzrostla o 12,7 procenta. Je to nejvýraznější vzestup od roku 1995, kdy se tento údaj začal sledovat.

Ve druhém čtvrtletí se ekonomika EU propadla kvůli koronaviru o 11,4 procenta. V eurozóně se HDP snížil o 11,8 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy