V Praze je rozhodnuto. ANO jde do opozice, koalici ladí tři strany

Marek Pokorný ČTK Marek Pokorný, ČTK
Aktualizováno 7. 10. 2018 7:12
Do pražského zastupitelstva se dostane jen pět stran. Jejich zisky jsou absolutně vyrovnané. ČSSD i KSČM vypadnou. ODS získala 17,9 procenta hlasů, následují Pirásti s 17,1 procenta. Na třetím místě skončila Praha Sobě se 16,6 procenta hlasů
V ODS teče šampaňské proudem. Příští volby už jasně vyhrajeme, směje se předseda Petr Fiala | Video: Veronika Ljuba Bucková

Praha - V metropoli je rozhodnuto. Do zastupitelstva se dostane jen pět stran, zbylé včetně ČSSD, SPD a KSČM nepřekonaly pětiprocentní hranici.

Volby do pražského zastupitelstva vyhrála ODS se ziskem 17,9 procenta hlasů, následovaná Piráty, kteří dostali 17,1 procenta. Na třetím místě skončila Praha Sobě se 16,6 procenta hlasů a za ní se umístily Spojené síly pro Prahu, tvořené hlavně koalicí TOP 09, STAN a lidovců, uskupení má 16,3 procenta hlasů. Hnutí ANO skončilo páté se ziskem 15,37 procenta.

Katastrofa v Liberci, ve Varech se nám to rozpadlo. Předseda hnutí ANO Babiš hodnotil výsledek voleb. Podívejte se na sestřih z tiskové konference | Video: Tomáš Cetkovský

Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Odstupy mezi pěticí úspěšných stran jsou velmi těsné. Je tak zřejmé, že koalice vznikne složením jakýchkoliv tří z pěti úspěšných stran. 

Nejpravděpodobněji se jeví, že Praze bude vládnout trojice Piráti, Praha Sobě Jana Čižinského a koalice Spojené síly pro Prahu, složená z TOP 09, STAN, lidovců a několika menších sdružení v čele s Jiřím Pospíšilem.

Vyjednávání začnou již o víkendu Hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu už oznámily, že budou s Piráty o koalici jednat. V neděli se s nimi sejdou nejprve každý samostatně, potom bude zřejmě následovat třístranná schůzka.

Praha Sobě již dříve prohlásila, že spojení s ANO či ODS je pro ni nepřijatelné. Piráti sice kategorické ne neřekli, ale i u nich se spolupráce s těmito stranami nejeví moc reálně. A naopak ODS zase spolupracovat s Piráty odmítá - na jejich kritice si i postavila svoji komunální kampaň v Praze. 

Pokud se výsledky nezmění, tak jako pravděpodobnější partneři nám vychází Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu, říká Zdeněk Hřib kandidát Pirátů. | Video: Emma Smetana

"Budeme vyjednávat se všemi demokratickými stranami, s některými budeme ten průnik hledat spíše obtížněji. Mám na mysli ODS a ANO, které nám blokují naše návrhy směřující k transparentnosti ve sněmovně," uvedl pražský lídr pirátů Zdeněk Hřib s poukazem na zrušení výjimky pro ČEZ v registru smluv.

"Naším cílem je umožnit v Praze změnu k lepšímu. A my jasně říkáme, že s ANO a ODS se ta změna nedá uskutečnit," zopakoval v sobotu večer Jan Čižinský. Ten již také oznámil, že ještě v noci bude jednat se Spojenými silami pro Prahu a zítra s Piráty. "Lídrovi pražské ODS jsem před chvíli potvrdil, že o spolupráci s nimi zájem nemáme," uvedl Čižinský v holešovickém Vnitroblocku za bouřlivého potlesku přítomných. 

Pospíšil už také mnohokrát zopakoval, že jsou mu mnohem bližší Piráti a Čižinského uskupení. "Je to minoritní alternativa," komentoval možnou spolupráci s ANO Pospíšil, který potvrdil, že první jednání začne ještě v noci s Prahou Sobě. Dvojka Spojených sil pro Prahu Hana Marvanová pak již opakovaně koalici s ODS a ANO prakticky vyloučila.

Kandidát ODS na pražského primátora Bohuslav Svoboda novinářům řekl, že strana půjde do jednání v Praze s tím, co říkala po celou dobu kampaně. "Že jsme ve volbách proto, abychom Prahu rozhýbali, vrátili jí život, o který přišla v posledních čtyřech letech," uvedl. Chce jednat s každým, s kým prosadí priority, které se týkají silničních okruhů, parkování a bydlení.

Lídr ANO na pražského primátora Petr Stuchlík naopak za celý večer mezi novináře ve volebním štábu ANO v pražském obchodním domě Kotva nepřišel a nebylo možné se jej na cokoliv zeptat. "Buďte optimista, žijeme v krásné zemi, ještě nejsou konečné výsledky," reagoval na otázky Aktuálně.cz premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. 

Vyjednávání ale nebude úplně jednoduché. Lídr pirátů Zdeněk Hřib například trvá na tom, že nepůjde do koalice s někým, kdo má více funkcí. A Čižinský by se - pokud by chtěl usednout v radě hlavního města - musel všech svých ostatních funkcí vzdát.

Čižinský, který zároveň vede kandidátku na Praze 7, kde jeho hnutí vyhrálo se ziskem 55,47 procenta hlasů, se k tomu, jaké funkce si po volbách ponechá, nechtěl vyjádřit. "Nepředbíhejme, musíme se potkat s týmem na Praze 7, a také s případnými koaličními partnery," řekl. Kromě komunální politiky je aktivní také v Poslanecké sněmovně, loni na podzim tam byl zvolen za KDU-ČSL.

Kdo by se za případnou koalici Prahy sobě, Spojených sil pro Prahu a Pirátů mohl stát pražským primátorem, Čižinský okomentovat nechtěl. "Umím si teď představit úplně všechny varianty," odpověděl na otázku, jestli by Prahu mohl vést šéf Pirátů Zdeněk Hřib.

V hlavním městě se letos do boje o magistrát přihlásilo 29 politických stran a sdružení, o dvě méně než před čtyřmi lety. Pražané volili 65 zastupitelů v jednom obvodu.

Hlasovat letos přišlo 46,4 procenta voličů, což je víc než v roce 2014, kdy přišlo 37,7 procenta voličů. Volby tehdy vyhrálo hnutí ANO. Do zastupitelstva se dostaly ještě TOP 09, Trojkoalice (Strana zelených, KDU-ČSL a STAN), ODS, ČSSD, KSČM a Piráti. Nyní v zastupitelstvu zasedne jen pět uskupení. Poprvé od roku 1990 se do něj nedostanou zástupci ČSSD a KSČM.

Euforie ve štábu Pirátů. Oslavují volební úspěchy ve všech velkých městech | Video:
 

Právě se děje

před 9 minutami

Škodě Auto za devět měsíců klesl provozní zisk o 60 procent

Automobilce Škoda Auto za prvních devět měsíců letošního roku klesl provozní zisk o 60 procent na 469 milionů eur (12,9 miliardy Kč). Negativní dopad na hospodaření měl zejména nižší objem prodeje způsobený epidemií nemoci covid-19, vývoj směnných kurzů a také mimořádné výdaje spojené s emisemi. Tyto dopady částečně kompenzovaly nižší fixní náklady a náklady na vývoj a optimalizace nákladů na produkty. Oznámil to dnes mateřský koncern Volkswagen.

Tržby mladoboleslavské automobilce klesly o 25,9 procenta na 12 miliard eur (329 miliard Kč). Odbyt se snížil o 25,9 procenta na 596.000 vozů. Mezi nejoblíbenější modely patřily Scala, Kamiq a Octavia Combi.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Dva teroristy, kteří spáchali útok v Bamaku, odsoudil malijský soud k trestu smrti

Malijský soud odsoudil dva islamisty k smrti za účast v útocích mířených proti cizincům v metropoli Bamaku v roce 2015, informuje server BBC. Březnový útok na noční klub La Terrasse a listopadové přepadení hotelu Radisson Blu si vyžádaly dohromady nejméně 25 obětí. Jeden z obviněných před soudem řekl, že je na teroristické činy, k nimž se přihlásilo islamistické uskupení Murábitún, hrdý.

V Mali, které čelí od roku 2012 islamistickému povstání, nejsou soudy s džihádisty časté, připomíná BBC. Malijské armádě se i přes podporu od mise OSN a francouzských vojsk nedaří působení islamistů v zemi zastavit.

Jeden z odsouzených, Mauritánec Fawaz Ould Ahmeida, uvedl, že na klub La Terrasse zaútočil, aby se pomstil za komiksy s prorokem Mohamedem, které otiskl francouzský týdeník Charlie Hebdo. Při tomto útoku zemřeli tři Malijci, Belgičan a Francouz. Kvůli účasti v útoku byl odsouzen k smrti také Sadou Chaka, druhý obviněný.

Ahmeidu zároveň soud shledal vinným za organizaci útoku na hotel Radisson Blu. Ozbrojenci drželi devět hodin 170 hotelových hostů a zaměstnanců jako rukojmí a nejméně 20 z nich usmrtili, než kontrolu nad budovou převzaly bezpečnostní síly. Mezi oběťmi bylo nejméně 13 cizinců pěti různých národností.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Mexiku objevili masové hroby s 59 těly, nejspíš oběťmi drogových gangů

V tajných masových hrobech ve státě Guanajuato ve středním Mexiku byly nalezeny pozůstatky těl 59 lidí. Oblastí v posledních letech zmítá násilí drogových gangů, informovala s odvoláním na mexické úřady agentura Reuters.

Většina těl patřila velmi mladým lidem, či dokonce nezletilým, nejméně deset z nich byly ženy, řekla ve středu novinářům předsedkyně národní komise pro pohřešované osoby Karla Quintanaová. Jedná se o dosud největší odhalení tajných masových hrobů v Guanajuatu, dodala s tím, že pátrání iniciovali příbuzní zmizelých.

Pochmurný nález učinily úřady v okresu Salvatierra, kde se v poslední době zvýšil počet vražd v důsledku války znepřátelených drogových kartelů. V celém Guanajuatu s necelými šesti miliony obyvatel bylo mezi letošním lednem a srpnem evidováno 2250 vražd, což představuje nárůst o čtvrtinu v porovnání se stejným obdobím v předchozím roce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy