V Praze je rozhodnuto. ANO jde do opozice, koalici ladí tři strany

Marek Pokorný ČTK Marek Pokorný, ČTK
Aktualizováno 7. 10. 2018 7:12
Do pražského zastupitelstva se dostane jen pět stran. Jejich zisky jsou absolutně vyrovnané. ČSSD i KSČM vypadnou. ODS získala 17,9 procenta hlasů, následují Pirásti s 17,1 procenta. Na třetím místě skončila Praha Sobě se 16,6 procenta hlasů
V ODS teče šampaňské proudem. Příští volby už jasně vyhrajeme, směje se předseda Petr Fiala | Video: Veronika Ljuba Bucková

Praha - V metropoli je rozhodnuto. Do zastupitelstva se dostane jen pět stran, zbylé včetně ČSSD, SPD a KSČM nepřekonaly pětiprocentní hranici.

Volby do pražského zastupitelstva vyhrála ODS se ziskem 17,9 procenta hlasů, následovaná Piráty, kteří dostali 17,1 procenta. Na třetím místě skončila Praha Sobě se 16,6 procenta hlasů a za ní se umístily Spojené síly pro Prahu, tvořené hlavně koalicí TOP 09, STAN a lidovců, uskupení má 16,3 procenta hlasů. Hnutí ANO skončilo páté se ziskem 15,37 procenta.

Katastrofa v Liberci, ve Varech se nám to rozpadlo. Předseda hnutí ANO Babiš hodnotil výsledek voleb. Podívejte se na sestřih z tiskové konference | Video: Tomáš Cetkovský

Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Odstupy mezi pěticí úspěšných stran jsou velmi těsné. Je tak zřejmé, že koalice vznikne složením jakýchkoliv tří z pěti úspěšných stran. 

Nejpravděpodobněji se jeví, že Praze bude vládnout trojice Piráti, Praha Sobě Jana Čižinského a koalice Spojené síly pro Prahu, složená z TOP 09, STAN, lidovců a několika menších sdružení v čele s Jiřím Pospíšilem.

Vyjednávání začnou již o víkendu Hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu už oznámily, že budou s Piráty o koalici jednat. V neděli se s nimi sejdou nejprve každý samostatně, potom bude zřejmě následovat třístranná schůzka.

Praha Sobě již dříve prohlásila, že spojení s ANO či ODS je pro ni nepřijatelné. Piráti sice kategorické ne neřekli, ale i u nich se spolupráce s těmito stranami nejeví moc reálně. A naopak ODS zase spolupracovat s Piráty odmítá - na jejich kritice si i postavila svoji komunální kampaň v Praze. 

Pokud se výsledky nezmění, tak jako pravděpodobnější partneři nám vychází Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu, říká Zdeněk Hřib kandidát Pirátů. | Video: Emma Smetana

"Budeme vyjednávat se všemi demokratickými stranami, s některými budeme ten průnik hledat spíše obtížněji. Mám na mysli ODS a ANO, které nám blokují naše návrhy směřující k transparentnosti ve sněmovně," uvedl pražský lídr pirátů Zdeněk Hřib s poukazem na zrušení výjimky pro ČEZ v registru smluv.

"Naším cílem je umožnit v Praze změnu k lepšímu. A my jasně říkáme, že s ANO a ODS se ta změna nedá uskutečnit," zopakoval v sobotu večer Jan Čižinský. Ten již také oznámil, že ještě v noci bude jednat se Spojenými silami pro Prahu a zítra s Piráty. "Lídrovi pražské ODS jsem před chvíli potvrdil, že o spolupráci s nimi zájem nemáme," uvedl Čižinský v holešovickém Vnitroblocku za bouřlivého potlesku přítomných. 

Pospíšil už také mnohokrát zopakoval, že jsou mu mnohem bližší Piráti a Čižinského uskupení. "Je to minoritní alternativa," komentoval možnou spolupráci s ANO Pospíšil, který potvrdil, že první jednání začne ještě v noci s Prahou Sobě. Dvojka Spojených sil pro Prahu Hana Marvanová pak již opakovaně koalici s ODS a ANO prakticky vyloučila.

Kandidát ODS na pražského primátora Bohuslav Svoboda novinářům řekl, že strana půjde do jednání v Praze s tím, co říkala po celou dobu kampaně. "Že jsme ve volbách proto, abychom Prahu rozhýbali, vrátili jí život, o který přišla v posledních čtyřech letech," uvedl. Chce jednat s každým, s kým prosadí priority, které se týkají silničních okruhů, parkování a bydlení.

Lídr ANO na pražského primátora Petr Stuchlík naopak za celý večer mezi novináře ve volebním štábu ANO v pražském obchodním domě Kotva nepřišel a nebylo možné se jej na cokoliv zeptat. "Buďte optimista, žijeme v krásné zemi, ještě nejsou konečné výsledky," reagoval na otázky Aktuálně.cz premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. 

Vyjednávání ale nebude úplně jednoduché. Lídr pirátů Zdeněk Hřib například trvá na tom, že nepůjde do koalice s někým, kdo má více funkcí. A Čižinský by se - pokud by chtěl usednout v radě hlavního města - musel všech svých ostatních funkcí vzdát.

Čižinský, který zároveň vede kandidátku na Praze 7, kde jeho hnutí vyhrálo se ziskem 55,47 procenta hlasů, se k tomu, jaké funkce si po volbách ponechá, nechtěl vyjádřit. "Nepředbíhejme, musíme se potkat s týmem na Praze 7, a také s případnými koaličními partnery," řekl. Kromě komunální politiky je aktivní také v Poslanecké sněmovně, loni na podzim tam byl zvolen za KDU-ČSL.

Kdo by se za případnou koalici Prahy sobě, Spojených sil pro Prahu a Pirátů mohl stát pražským primátorem, Čižinský okomentovat nechtěl. "Umím si teď představit úplně všechny varianty," odpověděl na otázku, jestli by Prahu mohl vést šéf Pirátů Zdeněk Hřib.

V hlavním městě se letos do boje o magistrát přihlásilo 29 politických stran a sdružení, o dvě méně než před čtyřmi lety. Pražané volili 65 zastupitelů v jednom obvodu.

Hlasovat letos přišlo 46,4 procenta voličů, což je víc než v roce 2014, kdy přišlo 37,7 procenta voličů. Volby tehdy vyhrálo hnutí ANO. Do zastupitelstva se dostaly ještě TOP 09, Trojkoalice (Strana zelených, KDU-ČSL a STAN), ODS, ČSSD, KSČM a Piráti. Nyní v zastupitelstvu zasedne jen pět uskupení. Poprvé od roku 1990 se do něj nedostanou zástupci ČSSD a KSČM.

Euforie ve štábu Pirátů. Oslavují volební úspěchy ve všech velkých městech | Video:
 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 minutami

Ondra ovládl na SP v Číně kvalifikaci v lezení na obtížnost

Adam Ondra vyhrál na Světovém poháru v Číně kvalifikaci v lezení na obtížnost, ve kterém se letos stal mistrem světa i Evropy. Český reprezentant byl jedním z osmi lezců, kteří vylezli až na vrchol obou kvalifikačních cest a může navázat na prvenství v předchozích závodech v Chamonix a Kranji.

S lídrem průběžného pořadí SP postoupil do nedělního semifinále z desátého místa také Jakub Konečný, který na takzvaný top dosáhl v prvním kole. A mezi 26 nejlepších se probojoval i Martin Stráník, který se na vrchol dostal při druhém pokusu.

V kvalifikaci lezení na rychlost se Ondrovi, české naději pro olympijský závod v kombinaci, podle očekávání tolik nedařilo a skončil padesátý. Ve své nejslabší disciplíně Ondra startuje kvůli umístění v žebříčku, na základě kterého bude moci v listopadu nastoupit do závodu v Toulouse, v němž bude ve hře účast na olympijských hrách. Na srpnovém MS v Japonsku se mu kvalifikovat do Tokia nepovedlo.

Do vyřazovacích bojů pro 16 nejlepších "sprinterů" nepostoupil ani vicemistr světa Jan Kříž, který obsadil 24. místo.

SP ve sportovním lezení v Sia-menu (Čína):

Rychlost:

Muži: 1. Čung Čchi-Sin (Čína), 2. Rudackij, 3. Děulin (oba Rus.), …v kvalifikaci 24. Kříž, 50. Ondra, 60. Stráník (všichni ČR).

Konečné pořadí (po 6 závodech): 1. Mawem (Fr.) 329, 2. Děulin 312, 3. Muhammad (Indon.), …10. Kříž 162.

Ženy: 1. Susantiová (Indon.), 2. Sung I-Ling (Čína), 3. Krasavinová (Rus.).

Konečné pořadí (po 6 závodech): 1. Sung I-Ling 460, 2. Jaubertová (Fr.) 355, 3. Susantiová 333.

Další zprávy