Rekordní Přepychy: extrémní volební účast 95 procent i nejrychleji sečtené hlasy

Marek Pokorný Marek Pokorný
6. 10. 2018 15:43
V Přepychách na Pardubicku mají vždy extrémně vysokou volební účast, letos zde navíc nejrychleji sečetli hlasy.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Přepychy - Malá obec s necelou stovkou obyvatel Přepychy na Pardubicku se zapíše mezi rekordmany letošních voleb. Kromě toho, že zde měli neobvykle vysokou volební účast přes 95 procent, tak zde také nejdříve sečetli a hlavně jako první odevzdali výsledky hlasování. Ty se na stránkách statistického úřadu objevily přesně půl hodiny po uzavření volebních místností.

Volit přišlo v Přepychách 64 z 67 zapsaných voličů, tedy přesně 95,52 procenta. Běžná volební účast při komunálních volbách se v Česku přitom pohybuje okolo čtyřiceti procent.

"Měli jsme protikandidáta, který šel proti našemu sdružení a hodně lidí to zvedlo ze židle," přemítá starosta Jan Hájek, který v obci končí třetí volební období a rád by seděl v křesle starosty i další čtyři roky. Zda se mu to podaří, ale není ještě jisté a musí o tom rozhodnout zastupitelstvo. Pravda je, že v pořadí preferenčních hlasů Hájka přeskočili další tři lidé z jeho kandidátky "Za krásnější Přepychy".

Konkurentem byl bývalý zastupitel Martin Horyna, který kandidoval samostatně a hlas mu dalo 17 lidí. Ač tak pro něj hlasovala více než čtvrtina voličů, do zastupitelstva se nedostal. Doplatil na to, že na kandidátce byl sám.  

Pravda je, že i při posledních komunálních volbách na podzim 2014 byla v Přepychách extrémní volební účast, která přesáhla 80 procent. Tehdy přitom kandidovalo jediné sdružení a voliči tak svou účastí vůbec nemohli složení zastupitelstva ovlivnit. "Proč tu lidé tolik chodí k volbám? Myslím, že jim záleží na obci, že jim nezáleží na politických stranách, když se kandiduje do parlamentu," přemítá starosta.

V tom mu ale pohled do statistik nedává příliš za pravdu a ukazuje, že přepyští voliči jsou neobvykle svědomití vždy. I při posledních sněmovních volbách zde byla extrémně vysoká účast a hlasovat přišlo 86 procent obyvatel. Mimochodem: Tehdy tady vyhrálo ANO s 33 procenty před SPD Tomia Okamury s 18 procenty. V prezidentských volbách tu při účasti 87 procent letos v lednu vyhrál se 74 procenty hlasů Miloš Zeman.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Trump odložil kvůli koronaviru summit G7, chce pozvat také Austrálii či Rusko

Americký prezident Donald Trump oznámil, že se rozhodl přeložit summit skupiny G7 z konce června na podzim. Kromě členských zemí chce pozvat také Austrálii, Rusko, Jižní Koreu a Indii. Informovala o tom agentura Reuters.

Do skupiny hospodářsky nejvyspělejších států světa G7 patří kromě USA rovněž Itálie, Japonsko, Kanada, Francie, Británie a Německo. Trump, který skupině G7 letos předsedá, tento týden prohlásil, že by nebyl lepší příklad znovuotevření světa po pandemii covidu-19 než uspořádání summitu vůdců zemí skupiny G7 v USA ke konci června. V sobotu ale agentura Reuters napsala, že kvůli přetrvávající hrozbě nákazy koronavirem Trumpovu pozvánku na červen odmítla německá kancléřka Angela Merkelová.

Šéf Bílého domu přitom podotkl, že současný formát skupiny G7 je "velmi zastaralý" a neodráží patřičně dění ve světě. Skupina by podle něj mohla být rozšířena například o Rusko, Austrálii, Jižní Koreu a Indii.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Pekhartův gól rozhodl o výhře fotbalistů Legie v Poznani

Český útočník Tomáš Pekhart skóroval v prvním kole polské ligy po koronavirové pauze a zařídil fotbalistům Legie Varšava výhru 1:0 v Poznani. Vedoucí celek tabulky díky jeho gólu ze 17. minuty udržel osmibodový náskok před gliwickými obhájci titulu.

Bývalý reprezentant Pekhart se v Ekstraklase trefil po únorovém přestupu z Las Palmas podruhé. Čtyři dny po 31. narozeninách snadno doklepl do opuštěné branky míč, který se k němu snesl po nedorozumění domácího gólmana se spoluhráči.

Zdroj: ČTK
Další zprávy