Muž, který by vyhrál i bez Babiše. Macura chce v Ostravě zdolat i špinavé ovzduší

Martin Biben Martin Biben
7. 10. 2018 17:43
Co se nepodařilo v Praze Adrianě Krnáčové, podařilo se na plné čáře Tomáši Macurovi v Ostravě. Současný primátor města a lídr ANO v Ostravě je na první pohled nenápadný muž. Hnutí však po čtyřech letech vládnutí přivedl k vítězství a co víc - k rekordnímu zisku téměř 33 procent hlasů a jednadvaceti mandátům v zastupitelstvu města. Macura je přitom v hnutí ANO trochu nezvyklou postavou.
Foto: Jiří Zerzoň

Ostrava - "On patří k atypickým politikům v rámci ANO, je velmi autonomní, ani jednou se mi nestalo, že by mi řekl, že mu volal Babiš nebo Faltýnek. Bude zajímavé sledovat, jak se bude vyvíjet jeho vztah s vedením ANO dále," poznamenal lídr hnutí Ostravak a dosavadní radní města Lukáš Semerák.

O Macurovi, který vstoupil do ANO až v loňském roce, se podobně jako o jeho brněnském kolegovi Petru Vokřálovi říká, že by ve svých městech suverénně zvítězili i bez Babiše na billboardech. Že číslo na jeho mobil ani tvář na plakátech vlastně nepotřebují. 

"Je to pravda, nyní už ne. Nezapomínejme ale, že bez Babiše a jistého étosu kolem hnutí ANO, na které oba vsadili, by se do svých funkcí nikdy nedostali," konstatuje politolog Lukáš Jelínek.

Určitou samostatnost a nezávislost Macurovi podle Jelínka umožňuje právě výrazné zaměření na komunální politiku. "Dostali možnost uskutečnit svoje záměry a to, že se vlastně nezabývají velkou politikou, jim umožňuje nedostat se do konfliktu s Babišem," míní.

Macurovi k jeho výraznému úspěchu pomohlo, že zvládl uplynulé čtyři roky bez skandálu a v Ostravě se těší oblibě. Často opakoval, že chce město dále směřovat k moderní evropské metropoli 21. století. "Aby se navždy zbavila nálepky špinavého a nezajímavého města plného udřených lidí. To se mění už řadu let, ale ještě toho chybí spousta dokončit," říkal. 

U liberálnější části jeho voličů mu mohlo prospět i to, že nikdy nepatřil k Babišovým viditelným podporovatelům. Řekl, že jeho trestní stíhání ho netěší a celou kauzu Čapí hnízdo dokonce označil za Babišovo jisté selhání. V prezidentských volbách navíc jako jedna z mála osobností ANO podpořil Jiřího Drahoše.

Vstřícný a slušný

K silným stránkám politika Macury zdá se patří i vstřícnost, slušnost a věcnost. Na jednom z mítinků na ostravském sídlišti Dubina například dokázal trpělivě a se shovívavým úsměvem naslouchat jednomu z mužů důchodového věku, který ho neúnavně asi dvacet minut zásoboval nespočtem svých nápadů, jak situaci ve městě zlepšit. Vysvobodit ho musela až jedna z organizátorek setkání.

Vlastnosti, které nejsou v české politice úplně běžné, si čtyřiapadesátiletý Macura přinesl ze soukromého sektoru. Do roku 2014, kdy se stal lídrem hnutí ANO v komunálních volbách a poté primátorem, znal jméno subtilního nevysokého muže jen málokdo. Po studiu ekonomie (obor finance a úvěr) na Vysoké škole ekonomické v Praze pracoval ve Státní bance československé, poté v Moravských chemických závodech a nakonec ve farmaceutické společnosti Walmark. Tam se nejprve stal finančním ředitelem, poté generálním ředitelem a nakonec i akcionářem společnosti. 

ČSSD vymetl z koalice

Pod vedením politického nováčka však ANO volby v roce 2014 vyhrálo s náskokem více než pěti procent na druhou ČSSD, získalo 15 mandátů z 55 a sestavilo koalici s ČSSD a lidovci. O rok a měsíc později, v listopadu 2015, však už Macura musel ukázat rozhodnost, když vymetl z koalice sociální demokraty a rychle je nahradil hnutím Ostravak a ODS.

"Dozvěděl jsem se, že ČSSD na nás chystala podraz, domlouvala novou koalici bez naší účasti," vysvětloval tehdy. 

Chtěl bych udržet současnou koalici, říká vítězící ostravský primátor z ANO Tomáš Macura. | Video: Martin Biben

O tom, jestli byla nová koalice úspěšná, lze vést spory. Faktem však je, že s největšími ostravskými bolestmi - přetrvávající nevzhledností řady tamních prostranství a ulic, a to i přes jejich viditelnou proměnu, znečištěným ovzduším a odlivem zejména mladých a kvalifikovaných lidí - toho mnoho neudělala. "Je to mizérie, skoro bych řekl, že to je věc, která mě trápí nejvíc," připustil Macura.

"Bohužel to nikdy historicky nebyla priorita Ostravy a těžko se to láme," komentoval pro HN přetrvávající ošklivost řady místních zákoutí i přesto, že magistrát v posledních letech vyhlásil pět výběrových architektonických soutěží na menší náměstí i další prostory ve městě. Připravená je podle primátora i velkorysá přestavba chátrajícího podchodu a vůbec celé křižovatky na náměstí Republiky. 

U vzduchu, který je ve městě nejhorší v zemi, si může primátor připsat ještě méně úspěchů. Znečištění prachem jde sice postupně dolů, ale velmi pomalu, u benzoapyrenu je stav ještě horší. Jistý vliv na ovzduší mohou mít ekologické pohony ostravské městské policie i časté čištění ulic. Město se navíc jako první velké sídlo v zemi rozhodlo od roku 2020 zříci dieselových motorů u autobusů. I odchody kvalifikovaných lidí zejména do Prahy a Brna dál pokračují, některé gymnaziální třídy už dokonce pořádají abiturientské srazy v Praze.

Jedno z nejvíce znečištěných olbastí jsou Bártovice na Ostravsku. Koncentrace karcinogeních látek je zde 10x vyšší než je standard Evropské unie. | Video: Akademie věd ČR
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Maďarská opozice míří k vítězství v Budapešti, ve volbách zřejmě porazila Orbánovu stranu

V nedělních volbách starosty maďarské metropole Budapešti podle předběžných výsledků míří za vítězstvím kandidát sjednocené opozice Gergely Karácsony. S lehce nadpolovičním ziskem hlasů (50,1 procenta) poráží po sečtení bezmála tří čtvrtin hlasů kandidáta vládní strany Fidesz Istvána Tarlóse, jemuž vyjádřilo podporu 44,8 procenta budapešťských voličů. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž by se jednalo o největší vítězství maďarské opozice za posledních deset let.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Brazilci nedokázali porazit ani Nigérii, Neymar se zranil

Fotbalisté Brazílie ani ve druhém přípravném utkání v Singapuru nedokázali porazit soupeře z Afriky. S Nigérií dnes remizovali 1:1 stejně jako ve čtvrtek se Senegalem. Zápas nedohrála jejich největší hvězda, útočník Neymar odkulhal ze hřiště už ve 12. minutě se zraněným levým stehnem.

Sedmadvacetiletý Neymar ve čtvrtek odehrál stý reprezentační zápas a stal se sedmým brazilským fotbalistou, který to dokázal. Dnes ho ale už krátce po zahájení duelu musel vystřídat Philippe Coutinho.

Nigerijci v poločase vedli po brance Johna Ariba, který nebojácně vběhl do vápna, obhodil si stopera Marquinhose a prostřelil gólmana Edersona. Krátce po přestávce vyrovnal Casemiro, jenž zblízka doklepl do sítě míč odražený od břevna.

Brazilci po červencovém triumfu na Copě América ještě nezvítězili. Ve třech ze čtyř přípravných zápasů remizovali a s Peru prohráli.

Argentina bez potrestaného Lionela Messiho rozstřílela Ekvádor 6:1. Proti jihoamerickému soupeři si zahráli také Slováci, tým českého kouče Pavla Hapala remizoval v Bratislavě s Paraguayí 1:1.

Další zprávy