Nemám důvod odstupovat, prohlašoval "vítězný" Babiš, kterému gratuloval Hamáček

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
Aktualizováno 23. 11. 2018 23:41
Poslanecká sněmovna má za sebou dlouhou a emotivní debatu s nepřekvapivým koncem - vláda hnutí ANO a ČSSD s podporou KSČM přestála snahu opozice o vyslovení nedůvěry. Šesti opozičním stranám se nepodařilo přesvědčit koaliční poslance, aby jim pomohli "svrhnout" vládu s argumentem, že v čele kabinetu by neměl stát trestně stíhaný premiér Andrej Babiš.
Opozice nemá nic jiného, jen program antibabiš, rozčiloval se při parlamentní debatě v pátek 23. listopadu 2018 předseda vlády Andrej Babiš.
Opozice nemá nic jiného, jen program antibabiš, rozčiloval se při parlamentní debatě v pátek 23. listopadu 2018 předseda vlády Andrej Babiš. | Foto: ČTK

Bylo už dlouho po skončení schůze Poslanecké sněmovny, všichni politici odešli, jediný, kdo zůstával, byl premiér a šéf ANO Andrej Babiš, který čekal na závěrečnou tiskovou konferenci celého rušného dne.

"Měl jsem pocit, že některá vystoupení jsou pod vlivem drog, tolik lží, ponižování a nenávisti," hodnotil předcházející sedmihodinovou debatu, během které především opoziční politici vysvětlovali, proč by podle jejich názoru neměl stát v čele vlády právě Babiš, trestně stíhaný kvůli podezření na padesátimilionový podvod s dotacemi pro farmu Čapí hnízdo.

Na předsedovi vlády bylo vidět, jak jej problémy ohledně stíhání i tlak kritiků rozrušují, na otázky novinářů reagoval podrážděně, jedné z novinářek vůbec nechtěl odpovědět s odkazem na to, z jakého je média. Původně nechal dokonce bez odpovědi i triviální otázku na to, kdy se sejdou zástupci tajných služeb. "A proč bych vám to říkal?" reagoval protiotázkou, až nakonec řekl, že to bude příští týden.

Když po skončení tiskové konference odcházel už potemnělou sněmovnou jen se svými ochránci, působil ještě opuštěněji než kdykoliv dříve. A to přesto, že hned po hlasování o nedůvěře, které přečkal, za ním chodili politici ANO a gratulovali mu k úspěchu.

Musíte mě porazit ve volbách, vzkazoval Babiš kritikům

Samotná debata před hlasováním, stejně jako veřejná vystoupení politiků mimo sněmovnu, ukázala, že za Babišem kromě jeho ANO téměř nikdo nestojí. Poslanci KSČM hájí vládu proto, že mají šanci díky ní prosadit něco ze svého volebního programu, stejnou motivaci mají také sociální demokraté. Ti dokonce otevřeně říkají, že by jim vůbec nevadilo, kdyby v čele vlády byl někdo jiný z ANO místo Andreje Babiše.

"Samozřejmě, že to, co se děje kolem pana předsedy vlády, tu vládu zatěžuje," prohlásil přímo při parlamentní debatě předseda ČSSD a místopředseda vlády Jan Hamáček s tím, že změna v čele kabinetu by "tu zátěž z té vlády sejmula". "Nicméně všichni víme, jaká je pozice hnutí ANO, které rozhoduje o tom, koho vyšle do čela vlády, a samozřejmě známe i postoj pana prezidenta," pokračoval Hamáček, jehož slova z bezprostřední blízkosti poslouchal z křesla premiéra samotný Babiš, kterému podle výrazu ve tváři nebyla nijak po chuti.

Musel velmi dobře cítit, že nemá podporu ani nejbližšího partnera ve vládě, zejména, když před hlasováním o nedůvěře Hamáček a další sociální demokraté opouštěli jednací sál. Tímto způsobem sice existenci kabinetu i Babiše v jeho čele zachránili, ale zároveň jejich gesto působilo jako varování. A nic na tom nezměnilo ani to, že když stál Babiš v prázdné chodbě a čekal na tiskovou konferenci, tak mu Hamáček přišel podat ruku - s blahopřáním k setrvání v čele vlády.

Mimochodem, pro vyslovení nedůvěry se vyslovilo všech 92 poslanců ODS, pirátů, SPD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. Kabinet podpořilo 90 poslanců z ANO a z KSČM. Ke "shození" Babišových a Hamáčkových lidí bylo potřeba 101 hlasů. Několik poslanců se omluvilo, mezi nimi i dva sociální demokraté - Milan Chovanec a Jiří Běhounek.

Předseda vlády veškerou kritiku odmítá, v parlamentní debatě mluvil desítky minut a jakékoliv informace proti své osobě označil za kampaň. Mnohokrát zopakoval, že pracuje mnoho hodin denně a se svým kabinetem dělá řadu užitečných věcí pro Českou republiku.

"Nemám důvod odstupovat. Musíte mě buď odvolat, nebo nás zkuste porazit ve svobodných demokratických volbách. A potom to bude jasné. Takže jinak než na základě většiny naší společnosti, našich občanů, se mě prostě nezbavíte," zakončil svůj proslov, za který se dočkal potlesku z míst, kde sedí jeho poslanci.

Pátečním jednáním ale rozhodně tlak opozice na Andreje Babiše nekončí. Jak její zástupci upozorňovali hned po skončení, dál budou poukazovat na to, že muž s takovými problémy jako on nemůže na takto exponovaném místě sedět. Zejména, když podle jejich tvrzení, vážně poškozuje pověst České republiky v zahraničí.

Neumím si představit, že vláda vydrží, tvrdí Fiala

Podle předsedy ODS Petra Fialy v celé věci nejde o to, jak pracuje vláda, a co dělá nebo nedělá, ale jen a jen o osobu premiéra. "Nerozhodujeme o vládě ani o politické orientaci vlády, stejně jako o úspěších a neúspěších této vlády.  Rozhodujeme o pokračování nebo ukončení neudržitelného stavu, ve kterém se ocitla ústavní funkce předsedy vlády," soudí Fiala, podle kterého má Česko co do činění "s nejdůkladnějším a největším střetem zájmu, jaký jsme si donedávna nedovedli představit". 

Nic na tom podle něj nemění ani to, že opozice nakonec neměla dost hlasů na to, aby Babiš skončil. "Předseda vlády si udržel funkci, ale neudržel si důvěru většiny Poslanecké sněmovny," prohlásil Fiala a hned poukázal na chování sociální demokracie vůči Babišovi. "Vzhledem k odchodu ČSSD ze sálu si neumím představit, že by vláda mohla vydržet celé volební období," podotkl. 

Je nepochybné, že Babiše budou pronásledovat i v dalších dnech události, které mu budou komplikovat další politickou budoucnost. Ať už jde o vyšetřování Čapího hnízda a vše, co s tím souvisí, stejně jako o protesty mnohých občanů v ulicích. 

V prvním případě se česká policie nadále snaží kontaktovat s právníky Andreje Babiše mladšího, který žije ve Švýcarsku a je v kauze Čapí hnízdo rovněž stíhaný. Právě jeho svědectví způsobilo zatím poslední vážné problémy jeho otci. Není jasné, co přesně se s Babišem juniorem děje, po návštěvě Babiše staršího minulou sobotu se jeho syn zcela odmlčel a jeho matka tvrdí, že nemůže s nikým komunikovat kvůli své vážné nemoci.

Jako poslední tak zůstávají jeho slova pro Seznam Zprávy, kdy tvrdil, že jeho otec chtěl, aby kvůli vyšetřování Čapího hnízda zmizel a později i s matkou nechtěli, aby veřejně mluvil. Předseda vlády všechna slova syna odmítá s tím, že jsou nepravdivá a on trpí schizofrenií.

Pokud jde o demonstrace proti Babišovi, tak ty pokračovaly v Praze v pátek večer. Protestu pořádaného spolkem Milion chvilek se zúčastnilo několik tisíc lidí. Za Babišovu demisi kvůli kauze Čapí hnízdo demonstrovaly tisíce lidí na Staroměstském náměstí už 17. listopadu v den výročí sametové revoluce.

Sledujte brífink premiéra Andreje Babiše. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy