Čapí hnízdo

Policie dostala na reklamní větev v kauze Čapí hnízdo čas do konce roku

Kriminalisté dostali více času i na prověřování reklamní větve kauzy Čapí hnízdo. Shromažďovat důkazy k podezření na daňové úniky měli původně do konce srpna, lhůta se jim ale protáhla do konce roku. Napsal to dnes server iROZHLAS.cz. Konferenční centrum Čapí hnízdo si od firem holdingu Agrofert přišlo za inzerci na 272 milionů korun, Agrofert si díky tomu snížil daňové odvody.

Lhůta se v tomto týdnu prodloužila také u případu padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo, v němž je z dotačního podvodu obviněn premiér Andrej Babiš (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová (dříve Mayerová). Dozorující státní zástupce v úterý věc vrátil policii k doplnění vyšetřování zejména o výslechy svědků. Lhůtu pro zajištění důkazů stanovil do 17. září. Agrofert patří do Babišových svěřenských fondů, Babiš i Nagyová vinu odmítají.

Reklamu zadávanou Agrofertem farmě Čapí hnízdo policie prověřuje od prosince 2018, dosud nebyl nikdo obviněn. Podezřením na daňový únik se kriminalisté začali zabývat při vyšetřování možného dotačního podvodu. Podezření poprvé zmínil v roce 2014 německý finanční úřad, který měl o platbách za údajnou reklamu německé pobočky Agrofertu u farmy Čapí hnízdo pochybnosti. Němci podle portálu Echo24.cz informace předali oficiálně českým kolegům z finanční správy. Ministerstvo financí, pod nějž finanční správa spadá, tehdy vedl Babiš.

"Na základě aktuální informace mohu uvést, že nově stanovená lhůta pro skončení prověřování je do 31. prosince 2021," uvedl na dotaz serveru iROZHLAS.cz mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala. Kriminalisté se zabývají podezřením, že suma 272 milionů korun v letech 2010 až 2013 ve skutečnosti nešla na reklamu, ale pomáhala farmě splácet úvěr a Agrofertu snížit si daně.

Zdroj: ČTK

Lékařka Protopopová, která psala posudek na Babiše mladšího, skončila ve vládní radě

Dita Protopopová, která je autorkou posudku na Andreje Babiše mladšího, skončila na pozici tajemnice národní vládní rady pro duševní zdraví. Nahradila ji Ivana Svobodová. Informuje o tom server Seznam Zprávy. Důvody odchodu Protopopové nejsou známé. Syn premiéra Babiše ji v posledních dnech několikrát na Twitteru obvinil z toho, že jej poškodila.

O odchodu Protopopové se zmínil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na zasedání rady již 1. července. "Tajemnicí rady bude jmenována pro další období Ivana Svobodová, na kterou se členové rady mají obracet už nyní," píše se podle serveru v zápisu z jednání. Protopopové poděkoval Vojtěch za odvedenou práci pro radu vlády i pro reformu péče o duševní zdraví.

Lékařka vypracovala posudek, který měl podle médií synovi premiéra Andreje Babiše (ANO) pomoci vyhnout se trestnímu stíhání v kauze padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo. Stíhání Babiše mladšího a dalších členů premiérovy rodiny ale již bylo zastaveno.

Zdroj: ČTK

Rozhodnutí o obžalobě v kauze Čapí hnízdo má padnout do konce srpna

O návrhu na podání obžaloby na premiéra Andreje Babiše (ANO) v kauze Čapího hnízda musí dozorový státní zástupce Jaroslav Šaroch rozhodnout do 31. srpna. Uvedly to Seznam Zprávy, podle kterých mu termín stanovilo pražské vrchní státní zastupitelství. Lhůta se ale ještě může změnit, pokud by obvinění doplňovali do trestního spisu nové důkazy.

Šaroch z Městského státního zastupitelství v Praze by tak měl do konce srpna rozhodnout, zda Babiše pošle k soudu, nebo zda jeho stíhání zastaví, nebo jestli spis vrátí policii k došetření.

"Konečný termín rozhodnutí ve věci může být ovlivněn právě rozsahem nových informací, respektive důkazů, jež budou předloženy obhajobou a které musí dozorový státní zástupce vyhodnotit a promítnout do celkového hodnocení věci," sdělil serveru Jaroslav Dolejší, ředitel odboru trestního řízení z dohledového Vrchního státního zastupitelství v Praze.

Zdroj: ČTK

Ministerstvo podalo v kauze nezveřejnění zprávy OLAF o Čapím hnízdu kasační stížnost

Ministerstvo financí podalo k Nejvyššímu správnímu soudu kasační stížnost proti březnovému verdiktu Městského soudu v Praze, že rozhodnutí resortu neposkytnout žadatelům zprávu Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) o dotační kauze Čapí hnízdo bylo nezákonné. Uvedla to v pátek Česká televize, které to řekl mluvčí ministerstva Michal Žurovec. Podle něj ministerstvo trvá na tom, že nebylo možné zprávu zveřejnit kvůli probíhajícímu trestnímu řízení.

Pražský městský soud rozhodnutí ministerstva ohledně zprávy OLAF zrušil a vrátil věc k dalšímu projednání. Ministerstvo také musí spolku Kverulant, jehož správní žalobě soud vyhověl, uhradit náklady soudního řízení, které činí zhruba 11 000 korun.

V kauze čelí obvinění premiér Andrej Babiš (ANO). Kverulant tvrdí, že právě v jeho zájmu ministerstvo zprávu neposkytlo. Ministerstvo u městského soudu trvalo však na tom, že jeho postup byl zákonný a v době rozhodování podle jeho právničky Elišky Váňové existovala výjimka z poskytování informací. Žurovec po vynesení rozsudku řekl, že ministerstvo "neprodleně poté", co jej v dubnu 2018 státní zastupitelství informovalo, že zveřejněním zprávy už nehrozí maření probíhajícího trestního řízení, zprávu poskytlo. MF podle mluvčího poslalo zprávu spolku 19. července 2018.

Předseda senátu městského soudu Milan Tauber při vynesení rozsudku konstatoval, že ministerstvo své rozhodnutí opřelo o ustanovení informačního zákona, které se týká neposkytování informací o činnosti orgánů činných v trestním řízení. "Jak je patrné již z jazykového výkladu ustanovení, informační výjimka se vztahuje pouze na informace o činnosti orgánů činných v trestním řízení. Požadovaná informace - závěrečná zpráva OLAF včetně příloh - zjevně informací o činnosti orgánů činných v trestním řízení není," podotkl v březnu soudce.

Zdroj: ČTK
Pokračovat