Čapí hnízdo

Ministerstvo podalo v kauze nezveřejnění zprávy OLAF o Čapím hnízdu kasační stížnost

Ministerstvo financí podalo k Nejvyššímu správnímu soudu kasační stížnost proti březnovému verdiktu Městského soudu v Praze, že rozhodnutí resortu neposkytnout žadatelům zprávu Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) o dotační kauze Čapí hnízdo bylo nezákonné. Uvedla to v pátek Česká televize, které to řekl mluvčí ministerstva Michal Žurovec. Podle něj ministerstvo trvá na tom, že nebylo možné zprávu zveřejnit kvůli probíhajícímu trestnímu řízení.

Pražský městský soud rozhodnutí ministerstva ohledně zprávy OLAF zrušil a vrátil věc k dalšímu projednání. Ministerstvo také musí spolku Kverulant, jehož správní žalobě soud vyhověl, uhradit náklady soudního řízení, které činí zhruba 11 000 korun.

V kauze čelí obvinění premiér Andrej Babiš (ANO). Kverulant tvrdí, že právě v jeho zájmu ministerstvo zprávu neposkytlo. Ministerstvo u městského soudu trvalo však na tom, že jeho postup byl zákonný a v době rozhodování podle jeho právničky Elišky Váňové existovala výjimka z poskytování informací. Žurovec po vynesení rozsudku řekl, že ministerstvo "neprodleně poté", co jej v dubnu 2018 státní zastupitelství informovalo, že zveřejněním zprávy už nehrozí maření probíhajícího trestního řízení, zprávu poskytlo. MF podle mluvčího poslalo zprávu spolku 19. července 2018.

Předseda senátu městského soudu Milan Tauber při vynesení rozsudku konstatoval, že ministerstvo své rozhodnutí opřelo o ustanovení informačního zákona, které se týká neposkytování informací o činnosti orgánů činných v trestním řízení. "Jak je patrné již z jazykového výkladu ustanovení, informační výjimka se vztahuje pouze na informace o činnosti orgánů činných v trestním řízení. Požadovaná informace - závěrečná zpráva OLAF včetně příloh - zjevně informací o činnosti orgánů činných v trestním řízení není," podotkl v březnu soudce.

Zdroj: ČTK

Státní zástupce prodloužil lhůtu pro vyšetřování Čapího hnízda

Státní zástupce prodloužil lhůtu pro vyšetřování kauzy kolem padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo, ve které je obviněn premiér Andrej Babiš (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jana Mayerová. České televizi (ČT) to dnes řekla mluvčí pražské policie Eva Kropáčová. Neupřesnila, dokdy byla lhůta prodloužena, právo na poskytování informací si totiž podle ní vyhradilo Městské státní zastupitelství v Praze. 

"Mohu potvrdit, že kriminalisté požádali o prodloužení lhůty. Lhůta byla na základě rozhodnutí státního zástupce prodloužena. Ve věci si vyhradilo právo na poskytování informací Městské státní zastupitelství," sdělila ČT Kropáčová. Lhůta byla naposledy stanovena do poloviny prosince, policie už ji v minulosti několikrát prodlužovala.

Zdroj: ČTK
Pokračovat