Živě: Není to vládní krize, opozice je jen zoufalá, řekl Babiš k hlasování o nedůvěře

Připravujeme
Sociální demokraté se ve středu rozhodli, že před hlasováním o nedůvěře vládě Andreje Babiše odejdou ze sálu. Komunisté už dříve oznámili, že za předsedou vlády stojí. Opozici tak bude pravděpodobně v pátek chybět devět hlasů k tomu, aby vládě vyslovila nedůvěru. Prezident Zeman by v případě pádu vlády jmenoval premiérem znovu Babiše. Ruch na politické scéně vyvolala před týdnem skrytě natočená reportáž s Babišem mladším. Obvinil v ní spolupracovníky svého otce, že ho drželi kvůli kauze Čapí hnízdo na Krymu. Premiér prý chtěl, aby opustil Česko kvůli případu, v němž oba čelí obvinění z dotačního podvodu. Babiš to odmítl, syn podle něj trpí schizofrenií. Dění sledujeme v on-line reportáži.
Sociální demokraté jednali o tom, jak se v pátek postaví k návrhu opozice na vyslovení nedůvěry vládě. | Video: DVTV
Připravujeme
23:45

Vážené čtenářky, vážení čtenáři, on-line přenos z politického dění kolem nového vývoje v kauze Čapí hnízdo končí. V pátek ráno budeme v nové on-line reportáži sledovat mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny, kterou svolaly opoziční strany, aby se pokusily vyslovit nedůvěru vládě. ČSSD a KSČM už avizovaly, že se k nim nepřipojí, šance na vyslovení nedůvěry je tak minimální.

23:32

Prezident Miloš Zeman doufá, že "duševně normální lidé" ve sněmovně budou mít v pátek převahu a návrh na vyslovení nedůvěry neprojde.

23:31

Postoj sociální demokracie k pátečnímu hlasování o nedůvěře vládě považuje prezident Miloš Zeman za absurdní. Poslanci vládní ČSSD mají v plánu při hlasování odejít ze sálu. Zeman to dnes v televizi Barrandov označil za techniku chytré horákyně. Přisuzuje to tomu, že v sociální demokracii jsou dvě názorové skupiny a toto je způsob, jak je skloubit.

"Je tady vláda s důvěrou. Je poněkud absurdní, jestliže sociální demokracie je ve vládě, ale současně uvažuje o tom, že by vlastně měla jenom odejít," uvedl prezident.

23:25

"My nechceme vládu vůdce, chceme vládu práva. Trestně stíhaný estébák nemá v čele vlády co dělat," řekl Kalousek.

23:23

"Já už leccos pamatuji," uvedl Kalousek a připomněl, že když policie "v dávných dobách" obvinila ministra Ivo Svobodu (v kauze vytunelovaného výrobce dětských kočárků Liberta), tehdejší premiér Miloš Zeman ho okamžitě odvolal.

23:18

"Představa, že stojím před kamerou a zveřejňuji zdravotní diagnózy svých dětí - to může udělat jen totální prase," uvedl šéf klubu TOP 09 Miroslav Kalousek a dodal, že mluví z pozice otce dvou dětí.

23:15

"Tajnosti, které kolem toho jsou (kolem cesty Babiše juniora na Krym), jsou nebezpečné. Dělá to z premiéra vydíratelného člověka," míní šéf klubu Starostů Jan Farský.

23:08

"Žádáme standardní cestou o součinnost švýcarského občana," hájil postup policie v kauze Čapí hnízdo, co se týče snahy kontaktovat Babiše juniora, Chvojka z ČSSD. Našel však oponenta. "Jak dlouho to tam leží? To musíte urgovat! Být proaktivní. Kdyby se česká policie popohnala, dávno to mohlo být před soudem," argumentoval pirát Michálek. Souhlasil s ním i šéf klubu SPD Radim Fiala.

22:59

"Z pozice prezidenta je to poněkud nátlakové," řekl Michálek k výroku prezidenta, že by po pádu vlády jmenoval premiérem opět Babiše. "A domnívám se, že by se měli předsedové stran sejít, včetně pana Hamáčka, a apelovat na pana prezidenta, aby fungoval jako moderátor, tedy snažil se krizi vyřešit, a ne přitápěl pod kotlem."

22:58

"Už se zdá, že má pan Babiš nějakou duševní nemoc, má stále pocit, že je všechno proti němu nějaká kampaň. Je to nedůstojné," uvedl pirát Jakub Michálek. "Vláda nemá politické výsledky, přidalo se důchodcům, ale problém je, že tato země zaostává za ostatními."

22:53

Jan Chvojka z ČSSD vysvětluje, proč ČSSD v pátek podrží vládu. "My máme požadavky opozice za ne zcela srozumitelné. Chybí mi tady plán B. Nevíme, co se stane zítra, kdyby vláda nezískala důvěru. Je tu riziko, že by vznikla vláda s SPD, a na tom se nechceme podílet. Byl to jeden z těch zásadních argumentů."

22:48

Výroky Andreje Babiše na titulní straně pátečního vydání Hospodářských novin.

22:46

"Hlasování o nedůvěře jsme vyvolali, protože osobní problém premiéra zatěžuje celou politickou scénu. I vaši koaliční partneři říkají, že by bylo dobré vyměnit Babiše," řekl Faltýnkovi šéf klubu ODS Zdeněk Stanjura.

22:45

Hlasování o vyslovení nedůvěry vládě rozděluje veřejnost na dva zhruba stejně početné tábory. Ukazují to data z čerstvého průzkumu společnosti Kantar CZ pro Českou televizi. Mírně převážili respondenti, kteří jsou proti tomu, aby v pátek vláda padla. Je jich 48 procent. Téměř třetina lidí se domnívá, že řešením je pokračování stávající koalice, podle 29 procent by se ale měl vyměnit premiér Andrej Babiš (ANO), který stojí v centru současné krize, uvádí web ČT24.cz.

22:42

"My všichni sledujeme aktivity premiéra - jedná s panem Macronem v jeho rodné řeči, s paní Merkelovou v její rodné řeči… Je to jeden z mála premiérů v české historii, kdo se takto baví se státníky," oponuje Bartoškovi Faltýnek.

22:40

"Je třeba si uvědomit, jaká je to ostuda, když máte v čele státu trestně stíhaného premiéra. A někteří státníci odříkají cesty do Česka," tvrdí Bartošek.

22:35

Na ČT začala debata předsedů poslaneckých klubů.

"Jestliže jedete na Krym, z mnoha zdrojů víte, že se o vás zajímají ruské bezpečnostní služby," uvedl lidovec Bartošek. Šéf klubu ANO Faltýnek mu připomněl argument Babiše staršího, že tehdy premiérem nebyl. Nechápe pobyt "syna poslance" na Krymu za bezpečnostní problém. "Tady se novináři zneužívá nemocný člověk. To je celé," řekl.

22:30

Vystoupení premiéra v ČT komentuje na Twitteru politoložka Vladimíra Dvořáková:

22:26

Premiér uvedl, že poté co byla stíhaná Věra Jourová, její dcera skončila na psychiatrii. Připomněl roli novináře Janka Kroupy v této kauze. Na Twitteru si ve stejné době, kdy ze záznamu hovořil v ČT, takto postěžoval. 

22:24

"Nikdy jsem nedostal tolik podpory jako nyní.  Ani nestíhám všem odepisovat. Je to zoufalství mých nepřátel, kteří prohráli volby a chtějí to změnit demonstracemi a útočí na mého nemocného syna."

22:23

"Kdyby jeho matka měla čas, nebo někdo jiný z rodiny, tak by byli s ním (se synem) místo pana Protopopova."

22:20

"Pan Protopopov šel do Moskvy s mým synem, aby změnil prostředí. V Moskvě se syn seznámil s přítelkyní, která byla z Krymu, tak jeli na Krym. Byl tam v listopadu 2017. A tehdy jsem nebyl premiér. Tak neříkejte, že byl na Krymu syn premiéra. Tehdy jsem byl pouze poslanec," uvedl Babiš.

22:19

Babiš junior uvedl, že k Čapímu hnízdu podepsal nějaké dokumenty. Moderátor se premiéra ptal, zda ví, o jaké dokumenty šlo. "Ne nevím. A ještě jednou všem doporučuji, aby si všichni nastudovali, co je schizofrenie. Vyjádření mého syna je třeba brát v kontextu toho, že má schizofrenii."

22:10

Moderátor se premiéra zeptal, zda by se vzdal funkce, kdyby padla obžaloba v kauze Čapí hnízdo. "Není důvod, aby padla obžaloba. Tuto kauzu Čapí hnízdo by nikdy nikdo neznal, kdybych nebyl v politice. Já jsem nic neudělal. Odmítám tato různá obvinění. Tato bývalá firma, i když měla na dotaci nárok, už peníze navíc vrátila," argumentoval Babiš.

22:09

Babiš uvedl, že s šéfem SPD Tomiem Okamurou se sešel, aby si vyjasnili politickou situaci. Žádné vládní "námluvy" s touto stranou ale podle něj neprobíhají.

22:04

ČSSD v pátek při hlasování o nedůvěře vládě opustí sál. K tomu Babiš řekl: "To jsem úplně nečekal, beru to na vědomí, byť to nemá logiku. Překvapila mě ale jejich ochota jít do předčasných voleb.

22:03

Na úvod Událostí, komentářů zaznívá předtočený rozhovor s premiérem Andrejem Babišem. Na úvod ujistil, že vláda funguje, není žádná vládní krize.

22:00

Začalo speciální vydání Událostí, komentářů České televize. Ve studiu jsou předsedové všech devíti poslaneckých klubů.

21:00

Jaká může být role tajných služeb v kauze Babiš mladší? ptá se ve svém blogu Jiří Pehe. A píše: "Otázkou podle bezpečnostních expertů není, zda ruské tajné služby Babiše mladšího "vytěžily", ale spíše co vše -- a prostřednictvím jakých technik a koho -- se ruské (popřípadě ukrajinské) tajné služby dozvěděly o Babišově byznysu, rodině a dalších věcech. A zda to činí českého premiéra vydíratelným."

19:45

Vyšetření kauzy Čapího hnízda je důležité pro dvě třetiny české veřejnosti. Více než polovina lidí se domnívá, že premiér Babiš se v reakci na reportáž o údajném únosu svého syna nevyjádřil dostatečně a důvěryhodně. Naopak 27 procent lidí premiér přesvědčil, pětina dotázaných neumí situaci posoudit.

19:44

Zhruba třetina lidí podporuje pokračování nynější menšinové koalice ANO a ČSSD, ale 29 procent Čechů by přivítalo změnu premiéra.

19:43

Proti vyslovení nedůvěry vládě je 48 procent lidí, pád kabinetu by naopak přivítalo 44 procent dotázaných. Vyplývá to z průzkumu Kantar CZ pro Českou televizi (ČT). 

19:34

Stovky lidí dnes za Babišovo odstoupení demonstrovaly také v Hradci Králové. Na transparentech účastníků se objevily například nápisy: "Demisi, Estébáku táhni, Babiš - Zeman ohrožují demokracii nebo Nechceme Babišistán".

"Potkali jsme se tady, abychom vyjádřili nesouhlas s tím, co se děje v naší zemi. Děje se něco nepatřičného. V čele vlády je člověk, který je zcela v jednoznačném střetu zájmu, je trestně stíhaný a s vědomím nás všech ovlivňuje i další osoby ve stejné věci trestně stíhané," řekla před davem opoziční zastupitelka Hradce Králové Anna Maclová (Koalice pro Hradec).

17:51

Desítky lidí dnes v Liberci pochodovaly za demisi premiéra Andreje Babiše (ANO). "Chceme slušného premiéra", "My se koupit nedáme", "Demisi, demisi" znělo centrem Liberce. Dav, který po 16:00 vyrazil od Severočeského muzea přes centrum směrem k vlakovému nádraží, se rozrůstal, jak se cestou přidávali další a další lidé.

"Toto není demonstrace proti ANO, toto je demonstrace proti muži, který stojí v jeho čele a je současně premiérem této země. Nesmíme to dopustit. Andrej Babiš nedávno řekl 'nikdy neodstoupím, nikdy' a my nepřestanem," řekl ve svém vystoupení někdejší poradce prezidenta Václava Havla, filozof, bývalý univerzitní pedagog a čestný občan Liberce Jan Šolc. Je podle něj nepředstavitelné, aby Babiš setrval ve své funkci.

16:24

Miroslav Kalousek k trestnímu oznámení na novináře Seznamu:

16:16

"Špičkové světové univerzity většinou na své půdě nepovolují veřejné projevy extremistů, diktátorů a podobných nežádoucích osob. Je docela smutné, že se na stejnou úroveň dostal i český premiér," napsal na Twitter senátor Jiří Drahoš.v reakci na ranní zprávu, že Curyšská univerzita po kritice odřekla Babišův projev k výstavě o českých emigrantech

Foto: Ludvík Hradilek
16:13

"Za investigativním pořadem Zvláštní vyšetřování i prací reportérů si samozřejmě plně stojíme. Jednotlivé výroky pana premiéra Babiše nevidíme důvod více komentovat," uvedl ředitel zpravodajství Seznamu Jakub Unger. Redakce Seznam Zpráv už dříve sdělila, že si nechala zpracovat právní analýzu, podle níž se její novináři ničeho nezákonného nedopustili. Redakce považuje Babiše mladšího podle Ungera za důležitého svědka a k němu i jeho matce přistupuje maximálně citlivě.

16:06

To, že člověk trpí duševní poruchou, nic neznamená, zkoumá se příčetnost, říká v rozhovoru pro DVTV Jiří Švarc, psychiatr a primář Psychiatrické nemocnice Bohnice. 

Schizofrenie není překážkou trestního řízení, z videa nemoc nepoznáte, říká Švarc

17:41
To, že člověk trpí duševní poruchou, nic neznamená, zkoumá se příčetnost. Schizofrenie není omezena věkem, naši pacienti taky tvrdí, že jsme je unesli | Video: DVTV, Emma Smetana
16:05

Právní zástupce bývalé manželky Andreje Babiše podal trestní oznámení na Sabinu Slonkovou a Jiřího Kubíka.

14:59

"Je to symbolické gesto. Hnutí ANO tímto říkáme, aby si problémy spojené se svým premiérem řešilo. My jako ČSSD s tím nemáme nic společného, a proto ze sálu odejdeme," říká v rozhovoru pro HN místopředseda ČSSD a hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

14:42

"Kdyby Andrej Babiš zardousil Jana Hamáčka v přímém přenosu, ČSSD stejně zůstane ve vládě," myslí si šéf ODS Petr Fiala. 

14:08

"Andrej Babiš podporuje pokus o kriminalizaci novinářské práce a lituje, že u nás nejsou zákony omezující práci novinářů. Takhle se demokrat nechová," reaguje na Babišova slova předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

14:03

Předčasné volby pro ČSSD jsou něco jako lavor s vodou pro čerstvě narozené přebytečné kotě. Nic dobrého nenabízejí ani pro Babiše a jeho hnutí. Přečtěte si komentář Martina Fendrycha.

13:56

"Paní Dostálová se k tomu vyjádřila, zatím jsem s ní o tom nemluvil. Budu se o to zajímat. K CzechTourism jsem byl vždy kritický, dokonce jsem paní ministryni donutil, aby na něj snížila rozpočet," vyjádřil se Andrej Babiš k včerejšímu policejnímu zásahu na ministerstvu pro místní rozvoj. "Pokud tam byl nějaký problém, předpokládám, že z toho paní ministryně vyvodí nějakou zodpovědnost. Já jí věřím, dělá dobré věci," dodal.

13:54

"Farma Čapí hnízdo dotaci vrátila a není tam ani koruna, protože kdyby se soudila s ROP, tak to pak skončí u paní Schillerové a to by byl titulek pro noviny," řekl dále Blesku Babiš.

13:53

"Já panu Hamáčkovi fandím, on vlastně zachránil sociální demokracii," řekl Babiš k tomu, že při zítřejším hlasování o nedůvěře vládě poslanci ČSSD odejdou ze sálu. 

13:50

"Ani sekundu, ani milisekundu. Já neodcházím od rozdělané práce," odpověděl Babiš na dotaz, zda nezvažoval svou rezignaci, aby vyhověl požadavku koaličního partnera. "Proč bych rezignoval? Milion a půl lidí nám dalo hlas," dodal.

13:47

"Redaktoři Seznamu, který neustále lže, se pak do Ženevy vrátili a napsali mojí paní dopis. Pak tam přišli další novináři," řekl Andrej Babiš. Dodal, že na stížnosti své bývalé ženy na novináře ani na trestním oznámení nespolupracoval.

13:45

"Novináři ho zničili," řekl Babiš o svém synovi a dodal, že jeho syn má fobii z České republiky a už se sem nevrátí. 

13:44

Premiér Babiš řekl, že se s ukrajinskou přítelkyní svého syna viděl v Ženevě. 

13:43

"Komu jsem ho měl svěřit?" ptal se Babiš redaktora, který se ho ptal, proč svěřil syna do péče řidiče Protopopova.  "Je to ve finále můj problém, komu jsem syna svěřil," dodal.

"Není žádné bezpečnostní riziko," dodal Babiš k tomu, že jeho syn se pohyboval na Krymu. "Mě nemůže nikdo vydírat, protože mám čistý stůl," dodal. 

13:38

"Pan prezident Zeman naštěstí není pan Kiska," řekl Babiš Blesku.

13:34

"Ano. A co má bejt," odpověděl Babiš na dotaz, jestli se jeho syn zasnoubil se slečnou, s kterou se seznámil při své cestě do Ruska. Žena podle Babišových slov pochází z Krymu.

13:32

"Mně to bylo oznámeno, že tam šli. Já jsem nic neorganizoval," řekl Babiš k cestě svého syna a Protopopova do Ruska. 

13:31

"Je jasné, že šel syn s panem Protopopovem do Ruska, protože ho pronásledovali novináři," řekl Babiš Blesku. "Já jsem nikoho neukrýval," dodal.

13:29

"Následně paní Protopopová kandidovala někde v Praze. Já jsem to ani pořádně nevěděl," řekl Babiš Blesku.

13:24

Andrej Babiš dále Blesku sdělil, že dnes zveřejněná lékařská zpráva o převzetí jeho syna do ústavu potvrzuje jeho verzi.

13:22

"Dostal jsem, půjdu tam příští týden," odpověděl Babiš v rozhovoru pro Blesk.cz na dotaz, jestli v souvislosti s údajným únosem jeho syna dostal policejní obsílku. 

13:21

"Když ve Švýcarsku bez oprávnění natáčíte cizí osoby, tak je to trestný čin," řekl Andrej Babiš Blesku. "Škoda že to nemáme i u nás," dodal.

13:19

"Právě dnes právní zástupce mojí bývalé manželky a mého syna podal prokurátorovi trestní oznámení na reportéry Seznamu za porušení švýcarských zákonů," řekl Andrej Babiš v rozhovoru pro Blesk.

13:19

"Mluvil střídavě česky, anglicky, slovensky, tvrdil, že má v autě bombu, tvrdil, že je George Clooney, že je Barack Obama apod.," stojí v usnesení soudu o vyslovení přípustnosti převzetí Andreje Babiše mladšího do ústavu zdravotnické péče. 

12:43

Babiš měl vystoupit při zahájení výstavy Druhý život, univerzitě však přišel dopis od českých emigrantů ve Švýcarsku, kterým vadí premiérova minulost.

12:30

Na pátek, kdy budou poslanci hlasovat na návrh opozice o vyslovení nedůvěry vládě ANO a ČSSD, se chystá v centru Prahy demonstrace. V souvislosti s červencovou protivládní demonstrací přímo před sněmovnou bylo několik lidí podezřelých z přestupků, policie případy předala k dalšímu řízení. Vyplynulo z dnešního vyjádření ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) před poslanci bezpečnostního výboru. Tehdejší postup policie ministr opět hájil. 

Foto: Ludvík Hradilek
12:24

Kresba: Hamáček angažoval proroka Jonáše, bude hlavním politickým stratégem ČSSD

12:06

BIS nemá informace o vlivu cizích zpravodajských služeb na kauzu Andreje Babiše mladšího, řekl předseda sněmovní komise pro kontrolu BIS Bělobrádek.

11:41

Curyšská univerzita zrušila projev premiéra Babiše k zahájení výstavy o českých emigrantech ve Švýcarsku, s jeho účastí nesouhlasili někdejší čeští emigranti.

11:35

"Budeme zítra určitě hlasovat pro nedůvěru vládě," řekl šéf lidovců Pavel Bělobrádek a připomněl situaci za premiéra Stanislava Grosse, kdy ministři zůstali stejní a pouze se vyměnil premiér.

10:57

Vládní ANO a ČSSD se měly ve čtvrtek odpoledne potkat na koaličním jednání a řešit sociální věci. Premiér Andrej Babiš (ANO) ale schůzku zrušil. "Z časových důvodů," napsal premiér webu Novinky.cz, který informaci přinesl. 

8:35

Vážení čtenáři, vítáme vás u dalšího dne politického on-line zpravodajství. 

23:05

"Možná jsem to řekl špatně, nechci, aby to vyznělo arogantně. Já jsem v naší zemi uspěl, vydělal jsem, a snažím se jí to teď vrátit." Takto premiér v rozhovoru na TV Barrandov vysvětloval své prohlášení, že "nikdy, nikdy" neodstoupí. 

21:56

Jak vidí rozhovor premiéra Babiše s Jaromírem Soukupem redaktor Aktuálně.cz Radek Bartoníček.

21:40

"Nikdo nic neukradl," shrnuje kauzu Čapí hnízdo premiér Andrej Babiš v rozhovoru pro TV Barrandov. Možný únos svého syna znovu označuje za nesmysl.

20:08

Bylo by férovější hlasovat proti nedůvěře Babišovi, přiznat se k němu, myslí si komentátor Aktuálně.cz Martin Fendrych.

19:32

V Lidovém domě se sociální demokraté ve středu odpoledne dohodli, že v pátek při hlasování o důvěře kabinetu Andreje Babiše odejdou ze sálu. Babiš a jeho vláda ANO s ČSSD s podporou KSČM bude tak dále pokračovat. Opozice nebude mít dostatek hlasů pro vyslovení nedůvěry kabinetu. Přečtěte si článek Radka Bartoníčka.

19:23

"Pátek bude o emocích a o PR jednotlivých politických subjektů, protože opozice si musí obhájit své názory. Teprve další týdny budou o nějakých jednáních," uvedl místopředseda ČSSD Roman Onderka pro ČT ve věci případného vyjednávání o hlasování o rozpuštění sněmovny.

18:26

"Pokud se ČSSD rozhodla, že odejde ze sálu a nepodpoří svou koaliční vládu, tak to nechápu," napsal Andrej Babiš. "ČSSD se díky vládnímu angažmá zachránila. Byla na pokraji volitelnosti a v opozici by se ztratila úplně," doplnil. Předčasné volby by podle něj destabilizovaly situaci ve společnosti.

18:25

Premiér Andrej Babiš (ANO) nechápe, proč ČSSD při hlasování o nedůvěře vládě kabinet nepodpoří a vyhrožuje předčasnými volbami. Sdělil to ČTK. Hnutí ANO, které Babiš vede, podle něj předčasné volby nechce. Širší vedení koaliční ČSSD dnes rozhodlo, že poslanci strany při pátečním hlasování opustí sál. Jejich absence vládu ANO a ČSSD neohrozí, protože pro vyslovení nedůvěry je třeba 101 hlasů. ANO ani komunisté přitom návrh 92 opozičních poslanců nepodpoří.

18:17

"Myslím si, že tento manévr, to znamená hlasovat nohama o Babišově vládě, je správný. Tím dávají najevo distanc k Andreji Babišovi a jeho problémům, ale zároveň vládu, která podle mě pracuje velmi dobře, drží," řekl dnes Jiří Paroubek ČTK a České televizi. Pokud by kabinet padl, nastalo by podle něho mnohoměsíční období chaosu.

18:16

Někdejší předseda sociální demokracie a premiér Jiří Paroubek označil za správné a konstruktivní rozhodnutí stranického vedení o tom, jak se postaví k hlasování o nedůvěře vládě ANO a ČSSD premiéra Andreje Babiše (ANO). Sociálnědemokratičtí poslanci by měli při pátečním rozhodování ve sněmovně opustit sál, čímž kabinet prakticky podpoří.

17:59

Podle poslance ODS Jana Skopečka je i dnes vládnoucí koalice ve svém hlasování jednotná.

17:35

"Rozhodnutí není až tak velkým překvapením. Myslím si, že to není dobrým rozhodnutím. Signalizuje to, že se ČSSD neorientuje v tom, co chce, a také, že jí primárně nejde o program jako o záchranu sebe sama," řekl ČT Stanislav Grospič z KSČM. Dodal, že hlasování o rozpuštění sněmovny není pro komunisty na pořadu dne. "Budeme se o tom bavit, není to pro nás ale aktuální ani prvořadý princip," dodal.

17:23

Tomio Okamura možnost hlasování poslanců SPD o rozpuštění sněmovny zcela vyloučil. "Předčasné volby a rozpuštění sněmovny u nás nejsou na pořadu dne. Stály by miliardu korun a tu chceme raději dát na zvýšení důchodů. Nabízíme klidnou pracovní alternativu, o té chceme jednat," řekl předseda SPD Tomio Okamura v rozhovoru pro ČT.

17:17

Podle Petra Gazdíka ze STAN ČSSD hlasování o rozpuštění sněmovny nebere vážně.

17:13

Sociální demokraté jsou se svým rozhodnutím spokojení.

17:08

"ČSSD souhlasí s tím, že premiér by měl odejít, ale nic pro to neudělá. Je to alibistické. Historický precedent - nehlasovat pro vládu, v níž jsou zastoupeni její ministři," uvedl předseda ODS Petr Fiala. "Toto rozhodnutí je nejen zbabělé, ale zejména chybné a otvírá cestu rozkladu důvěry v demokratický stát. Vláda zřejmě v pátek nepadne, ale obrovský problém zůstává a ČR se setrváním Andreje Babiše ve funkci premiéra přiblížila k předčasným volbám."

17:07

"Rozhodně to nevylučujeme. Musíme to ale projednat na poslaneckém klubu. Je to krajní řešení," řekl v ČT poslanec pirátů Mikuláš Ferjenčík o možnosti rozpuštění sněmovny.

17:05

Místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová pokládá postoje ČSSD za alibistické a tragikomické.

16:55

"S ohledem na to, že jsme to byli my, kdo inicioval hlasování o nedůvěře vládě, tak bychom taky přistoupili na hlasování o rozpuštění sněmovny. Slyšeli jsme ale pana Faltýnka, toto řešení pravděpodobné není a právě proto to sociální demokracie vyslovila," řekl Martin Kupka z ODS pro Českou televizi.

16:52

"Jsem přesvědčen, že ČSSD bude dále ztrácet podporu svých voličů," uvedl Martin Kupka z ODS pro Českou televizi. 

16:51

"Krok ČSSD si zaslouží tvrdou kritiku. Není to vlastně vůbec žádný postoj. Za toto rozhodnutí by se nemusela stydět ani chytrá horákyně. Pokládám to za další klopýtnutí sociálních demokratů, které je pro jejich voliče i veřejnost těžko srozumitelné," řekl pro Českou televizi Martin Kupka z ODS.

16:48

Hnutí ANO zatím nevyloučilo možnost předčasných voleb. "Je to teoretická varianta. Já si osobně ale myslím, že to není příliš reálné," řekl Jaroslav Faltýnek pro Českou televizi.

16:39

Pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík vnímá rozhodnutí ČSSD jako projev slabosti.

16:38

"Nezúčastnit se hlasování znamená podržet Andreje Babiše ve funkci premiéra. Má to stejný faktický důsledek, jako hlasovat proti. Je to jen mnohem alibističtější," napsal na Twitter Miroslav Kalousek z TOP 09.

16:36

Podle poslance KDU-ČSL je sociální demokracie vydírána Andrejem Babišem a Milošem Zemanem.

16:30

"Chceme se distancovat od toho, aby byla ČSSD kauzou Andreje Babiše jakkoli zatížena," řekl Jan Hamáček.

16:29

"Je to kauza Andreje Babiše a hnutí ANO. My se toho účastnit nechceme a proto odejdeme," řekl místopředseda ČSSD Martin Netolický.

16:27

"Chtěli jsme tím říci, že ČSSD se nebojí případných předčasných voleb. Budeme hovořit se všemi stranami v poslanecké sněmovně. Budu hovořit i s panem premiérem," uvedl předseda sociálních demokratů Jan Hamáček.

16:24

"Svět nekončí pátkem. Uvidíme, jak se bude dál vyvíjet situace na politické scéně," řekl. Znovu dodal, že pokud sněmovna dá dohromady 105 hlasů pro své rozpuštění, je ČSSD připravena dodat zbylých 15. 

16:23

"Ve chvíli, kdy by socdem z vlády odešla, hlasování o důvěře vládě postrádá smysl, protože by bylo zjevné, že SPD nedodá ty hlasy, které slibovalo. Pro pana premiéra by bylo jednoduché, kdyby dodal nějakou vládu odborníků," řekl Hamáček.

16:22

"Jediné, co může věci vyřešit je, když voliči znovu rozdají karty," řekl s tím, že by ČSSD hlasovalo pro předčasné volby. 

16:18

"Přijali jsme jednomyslně usnesení, ve kterém jsme konstatovali, že osobní problémy premiéra zatěžují vládu, a že bylo nejlepší, kdyby ANO jmenovalo jiného premiéra. Proto se v pátek při jednání o důvěře naši poslanci nezúčastní závěrečného hlasování. Současně jsme konstatovali, že současná vládní konstelace nemá alternativu," řekl Hamáček. 

16:16

Předseda Jan Hamáček na brífnku po jednání ČSSD uvedl, že se od opozičních politiků snažil celý týden zjistit, jaké mají plány pro situaci, že vláda padne. "Žádný plán B jsme od opozice neslyšeli," řekl.

16:13

Před odchodem poslanců ve sněmovně v pátek promluví předseda ČSSD Jan Hamáček.

16:06

Jednání ČSSD skončilo. Podle prvních informací v Lidovém domě zaznívá, že sociální demokraté v pátek před hlasováním o důvěře vládě odejdou ze sálu. Shodli se na tom jednohlasně. Podrobnosti řekne předseda Jan Hamáček v 16:15.

15:51

Místopředseda Senátu Milan Štěch předčasně opustil jednání ČSSD.

15:39

"Pan prezident jenom zopakoval, že pokud by byla vyslovena nedůvěra tak znovu jmenuje předsedou vlády Babiše," řekl k dnešnímu jednání s prezidentem Zeman šéf komunistů Vojtěch Filip a dodal: "Poděkoval mi za ten vstřícný postup vůči vládě." 

"Určitě to není problematické, ne všichni ministři plní to své poslání na sto procent a byla by to šance pro Babiše obměnit ten kabinet," odpověděl Filip na dotaz, jestli nevidí jako problematické rozhodnutí Zemana jmenovat Babiše opět premiérem v případě, že by vládě byla vyslovena nedůvěra. 

15:34

Jan Chvojka sdílel během jednání ČSSD o budoucnosti vlády "text pro dnešní den" - slova známé písně od skupiny The Clash:

15:07

Filip se po schůzce se Zemanem u novinářů čekajících na Hradě nezastavil a v telefonickém rozhovoru ČTK řekl, že se podrobněji k obsahu schůzky vyjádří později odpoledne ve Sněmovně. Kromě aktuální situace jednali s prezidentem i o zahraniční politice a o nadcházející cestě poslanecké delegace do Uzbekistánu, kterou Filip povede.

15:05

Předseda komunistů Vojtěch Filip dnes seznámil prezidenta Miloše Zemana s rozhodnutím širšího vedení KSČM, které doporučilo komunistickým poslancům, aby v pátek podpořili vládu Andreje Babiše (ANO) při hlasování o nedůvěře. Zeman za toto stanovisko poděkoval, řekl Filip po jednání na Pražském hradě.

14:37

Prezident Miloš Zeman se sešel se šéfem komunistů Vojtěchem Filipem. 

13:32

Na jednání dorazil i předseda klubu poslanců ČSSD Roman Sklenák. 

13:27

"Premiér Babiš by měl odejít, ale nesmíme pustit k moci nacionalisty," říká poslanec ČSSD Ondřej Veselý.

13:25

Na zásadní jednání ČSSD je i redaktor Aktuálně.cz Radek Bartoníček. 

13:18

"Já myslím, že ČSSD by měl být schopna z toho vyvodit nějaké důsledky a být třeba i připravena, že z vlády odejde," říká ministr zahraničí Tomáš Petříček.

13:17

Na jednání už dorazil i Lubomír Zaorálek. Sice pozdě, ale přece.

13:03

Představitel platformy Zachraňme ČSSD a bývalý místopředseda strany Jiří Zimola se proti vyslovení nedůvěře vládě tvrdě vyjádřil i na Twitteru. "ČSSD nešla do vlády řešit problémy premiéra, to je věc jeho a hnutí ANO. Proto jsme do koaliční smlouvy napsali pasáž vypořádávající se s problémem odsouzeného člena vlády. V tomto směru se od jara letošního roku nic nezměnilo," napsal.

12:49

V Lidovém domě se radí sociální demokraté o tom, zda zůstanou ve vládě společně s premiérem a šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem. Jejich rozhodnutí zásadně ovlivní budoucnost vlády, Babiše i samotné ČSSD.

11:21

"Podíváme-li se zevrubněji a trošku z odstupu na současnou politickou krajinu v České republice, není možné si nevzpomenout na Niccolo Machiavelliho a knihu, kterou věnoval Medicejskému vladaři, podle jehož postavení ji nazval," píše ve svém blogu Karel Hvížďala. 

9:16

"Pan předseda Hamáček mě na jednání ujistil, že on sám podporuje výměnu premiéra a rekonstrukci vlády," píše šéf pirátů Ivan Bartoš. 

9:13

Premiér Babiš dorazil na mimořádné zasedání komunistů. 

8:04

Dnes ve 13:30 se prezident Miloš Zeman setká s předsedou KSČM Vojtěchem Filipem.

7:57

Platforma Zachraňme sociální demokracii, k jejímž iniciátorům patří bývalí místopředsedové strany Jiří Zimola a Michal Hašek, vyzvala vedení ČSSD k setrvání v koaliční vládě premiéra Andreje Babiše (ANO).

Sociální demokracie podle platformy úspěšně v kabinetu prosazuje levicový program. O tom, jak se postaví k pátečnímu hlasování o nedůvěře vládě, dnes bude jednat předsednictvo a poslanecký klub sociální demokracie.

7:56

Vážení čtenáři, vítáme vás u dalšího dne politického on-line zpravodajství. 

22:30

Vážení čtenáři, on-line přenos k vládní krizi pro dnešní den končí. Děkujeme za pozornost.

20:37

Většina členů výboru a předsednictva jsou i poslanci, takže vysvětlení slyšeli již několikrát. "Očekávám, že všichni přítomní poslanci budou proti nedůvěře," uvedl Faltýnek. 

20:25

Předsednictvo i výbor ANO na dnešním jednání jednomyslně podpořily premiéra a předsedu hnutí Andreje Babiše.

K informacím o údajném únosu Babišova syna na Krym kvůli kauze Čapího hnízda se tak vyjádřily stejně jako předtím poslanecký klub hnutí. Šéf poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek po dnešním jednání stranických orgánů novinářům řekl, že předpokládá, že návrh na vyslovení nedůvěry vládě neuspěje.

18:48

"Čeho je moc, toho je příliš, Andrej Babiš je v konfliktu zájmů, který se zhoršuje," říká předseda pražské organizace ČSSD Petr Pavlík v rozhovoru DVTV.

18:03

"Nevidím důvod této varianty. V tuto chvíli máme vládu a já jsem přesvědčen, že hlasování o důvěře nebude úspěšné, tak proč tady spekulovat," řekl při příchodu na jednání vedení ANO k požadavku některých sociálních demokratů na výměnu premiéra.

17:37

"Já to vnímám pozitivně, hlavně protože celá tato mediální umělá kauza nepřinesla nic nového," řekl Faltýnek k stanovisku KSČM, které doporučuje poslaneckému klubu, aby podpořil současnou vládu Andreje Babiše. 

17:15

Faltýnek při příchodu na schůzku vedení ANO uvítal ohlášenou podporu vládě od KSČM. Očekává podporu i od ČSSD, podle něj byla dohoda na čtyři roky.

17:05

Evropská komise (EK) bere stížnost na možný střet zájmů českého premiéra Andreje Babiše vážně a zabývá se jí, řekl dnes v Bruselu poslancům rozpočtového výboru Evropského parlamentu generální tajemník EK Martin Selmayr.

Zdůraznil ale, že zatím nelze hovořit o formálním vyšetřování. V kauze je podle něj hodně domácí politiky. Evropská komise se nechce stát součástí politických her v členských státech, a proto je nutné nejprve shromáždit všechna fakta, uvedl Selmayr.

"Nechci komentovat toho či onoho politika v České republice, nepřísluší to ani mně, ani Evropské komisi," řekl Selmayr. "Můžu jen sdělit, že jsme stížnost obdrželi a zabýváme se jí," dodal.

16:23

Podle místopředsedkyně ODS Alexandry Udženija se ukazuje, že Babiš si nejlépe rozumí s KSČM.

16:16

Klub KSČM bude o svém postoji hovořit ještě v pátek ráno. "Ústava říká, že poslanci nemohou přijímat příkazy. Toto je doporučení poslaneckému klubu, ale jak znám členy našeho klubu, tak doporučení budou respektovat," konstatoval Filip. Sám bude v souladu s doporučením výboru hlasovat, dodal Filip

16:08

Širší vedení KSČM doporučilo poslaneckému klubu strany, aby se v pátek postavil proti návrhu opozice vyslovit nedůvěru vládě, informoval předseda KSČM Vojtěch Filip.

15:41

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes odpoledne strávil zhruba hodinu a čtvrt na jednání vedení KSČM, které se zabývá postojem komunistů k pátečnímu hlasování o nedůvěře vládě. Při příjezdu do sídla KSČM s novináři nemluvil, při odjezdu se jim vyhnul. Komunisté dnešní jednání svolali minulý týden poté, co se objevily informace o údajném únosu Babišova syna Andreje na Krym.

KSČM podpořila v červenci vládu ANO a ČSSD v hlasování o důvěře, kabinet pro své setrvání i tentokrát potřebuje, aby komunisté nehlasovali proti němu. Konečné stanovisko KSČM by měl v pátek probírat poslanecký klub strany, uvedl v pondělí předseda komunistů Vojtěch Filip. Širší vedení KSČM by dnes mělo formulovat doporučení k dalšímu fungování vlády.

14:17

Šéf pirátů Bartoš míří na schůzku s ministrem vnitra a předsedou ČSSD Hamáčkem. "Může to být právě on, kdo vzkřísí ČSSD," píše Bartoš. 

14:03

Babiš dorazil na jednání vedení KSČM, které bude jednat o postoji strany k pátečnímu hlasování o nedůvěře vládě. Při příjezdu s novináři nemluvil.

13:17

"Zároveň jsem byl ujištěn, že byly k dnešnímu dni provedeny úkony nutné k zajištění všech důkazních prostředků, včetně výpovědí všech osob, které mohou přispět k řádnému objasnění věci," řekl na tiskové konferenci náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek ke kauze únosu Babiše mladšího.

13:07

Vývoj v kauzách spojených s Andrejem Babišem mladším a starším komentovali v úterý před polednem nejvýše postavený policista v zemi Martin Vondrášek a ministr vnitra za ČSSD Jan Hamáček. Oba ujišťovali veřejnost, že se policie snaží postupovat co nejlépe, a zároveň potvrdili, že se policii nadále nedaří s Babišem juniorem spojit. Co se týče jeho otce, ze slov Vondráška vyplývá, že ho zřejmě policisté vyzvali, aby k nejasnostem ohledně svého syna podal vysvětlení.

12:43

Prezident Zeman nevyslyší výzvy opozice, aby znovu nepověřil sestavováním vlády Babiše, pokud by v pátek vláda nezískala důvěru sněmovny. Mluvčí Jiří Ovčáček na Twitteru připomněl, že prezident už své stanovisko veřejně sdělil. "Kdyby vzdor mému očekávání byla vládě vyslovena nedůvěra, tak pověřím po jeho demisi Andreje Babiše sestavením vlády," citoval mluvčí dřívější Zemanovo vyjádření.

12:14

Zatímco minulý týden ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že je Dita Protopopová "gestorkou reformy psychiatrické péče", dnes už odpovídá, že má na starosti pouze jednu její část. "Reforma je složena z několika projektů a paní doktorka je gestorkou jednoho z nich - jde o projekt Deinstitucionalizace," uvedla tisková mluvčí Gabriela Štěpanyová. Tento projekt zajišťuje, aby v budoucnu jen menší počet psychicky nemocných pobýval v ústavech a naopak větší část z nich byla doma, kam za nimi budou docházet terénní pracovníci. 

Na dnešní tiskové konferenci o reformě psychiatrické péče, které se zúčastnili významní psychiatři, Protopopová chyběla. Její vyjádření redakce zjišťuje.

12:04

 Náměstek policejního prezidenta a v současnosti nejvýše postavený policista v zemi Martin Vondrášek:

11:57

Ivan Bartoš s ohledem na některé vyjádření poslanců či ministrů upozornil, že v ČSSD nepanuje jednota a jednání budou trvat do poslední chvíle. Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil věří i v hlasy poslanců ANO proti vládě. "Složili slib, že budou hájit zájmy ČR. Je jednoznačně v zájmu ČR, aby padla vláda Andreje Babiše," uvedl. Vzniknout by mohla podle něj klidně opět vláda ANO a ČSSD, ale s jiným premiérem.

11:48

Předsedové ODS, Pirátů, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN dnes ve společném prohlášení vyzvali prezidenta Miloše Zemana, aby v případě vyslovení nedůvěry vládě jmenoval premiérem někoho jiného, než současného předsedu vlády Andreje Babiše (ANO). Novinářům to po koordinační schůzce těchto stran řekl předseda Pirátů Ivan Bartoš.

11:35

"Byl jsem ujištěn, že v tuto chvíli na prvním pražském obvodu je tým kriminalistů, ne jeden zpracovatel, který má maximální podporu v ofenzivním prověřování této věci," řekl Vondrášek. 

11:31

Podle Hamáčka probíhá prověřování postupu policie v případu údajného únosu Babiše mladšího. 

11:29

"Není možné vyměnit pouze premiéra," řekl Hamáček s tím, že demise předsedy vlády je demisí celé vlády. Podle Hamáčka by ale bylo možné, že by se dopředu dohodlo, že by se poté sestavila vláda na stejném půdorysu. 

11:26

"Policie je činná a koná," zdůraznil Hamáček. 

11:23

Ministr Hamáček informoval, že nemá žádné informace o tom, kdo je ukrajinská přítelkyně Babiše mladšího a jestli je případně napojena na tajné služby. 

11:18

Podle Hamáčka je naprosto klíčová věc, aby byl nezávisle posouzen zdravotní stav Babiše mladšího. 

11:16

"Policie stanovila a do týmu přibrala soudního znalce, který pracuje na posudku, ale policie čeká na spolupráci švýcarské strany," řekl Hamáček. 

11:15

"Policie po celou dobu zná jeho adresu a komunikuje s jeho advokáty. Nicméně není možné, aby se policie sama o sobě vydala do Švýcarska a tam prováděla nějaké úkony," vysvětlil Hamáček a zdůraznil, že kauza současnou vládu velmi zatěžuje.

11:14

"Andrej Babiš mladší je švýcarský občan, nachází se v Ženevě a policie může prokázat, že se švýcarskou policií spolupracovala. Trvá to ale delší čas," řekl Hamáček. 

11:11

Náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek řekl, že nemá jediný důvod nedůvěřovat policistům a státním zástupců. Zároveň upozornil, že policisté i státní zástupce pracuje pod obrovským drobnohledem veřejnosti a médii

11:08

"Údajně nedobrovolný pobyt Babiše juniora na Ukrajině prověřuje policie kvůli podezření na trestný čin zavlečení," doplnil náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek.

11:08

"Se zahraničními kolegy jsme začali spolupracovat v roce 2016 a netýká se to jen Švýcarska," řekl náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek a zdůraznil, že je důležité oddělovat kauzu Čapí hnízdo a kauzu údajného únosu Andreje Babiše mladšího. 

11:02

"Logickým vyústěním vládní krize by bylo, kdyby současný kabinet pokračoval v aktuálním složení, ale pod vedením jiného premiéra," řekl Fiala.

11:01

Pražská ČSSD žádá grémium strany, aby se zasadilo o výměnu premiéra a převedení ministerstva spravedlnosti pod sociální demokracii. Jinak by poslanecký klub měl vyzvat ministry za ČSSD k demisi a poslance k vyslovení nedůvěry vládě.

10:41

V pondělí večer hořelo v Národním ústavu duševního zdraví, kde byl v minulosti pacientem i Babiš junior a donedávna zde působila lékařka Dita Protopopová, která mu vystavila zdravotní zprávu, že není způsobilý zvládnout trestní řízení. Jakékoli konspirativní teorie ohledně toho, co shořelo, ústav razantně odmítl. 

"Požár byl omezený jen na jednu místnost, konkrétně tu, kde jsou pacientům aplikovány elektrošoky. Shořely pouze přístroje, žádné lékařské dokumenty. Kartotéka zůstala zcela zachovaná. Příčinou požáru byla zřejmě závada na jednom z přístrojů," uvedl pro Aktuálně.cz mluvčí NUDZ Jan Červenka. 

10:31

Dosavadními výsledky kabinetu zejména v sociální oblasti hájil pokračování kabinetu i ministr zemědělství za ČSSD Miroslav Toman. Bylo by podle něj nelogické hlasovat proti vládě. Zmínil, že Babiš kauzy vysvětluje, jak slíbil.

10:29

Podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) případ zatěžuje vládu a premiér by měl odstoupit a vrátit se případně na post předsedy vlády po objasnění svých kauz. "Myslím si, že je to nešťastné, že to zatěžuje vládu a chtělo by to razantní řešení. Nejšťastnější by byl ten slovenský model, to znamená, kdyby pan premiér odstoupil, vyřešil si své problémy a pak by se případně vrátil," řekla novinářům Maláčová.

S dosavadním řešením případu je naopak spokojena ministryně financí za ANO Alena Schillerová. Schillerová uvedla, že Babiš jí osobně okolnosti případu osvětlil se stejnými argumenty, jaké použil vůči veřejnosti. "I já mám ve vzdálenějším okolí schizofrenika," dodala ke svému pohledu na věc.

10:12

"Můj syn je švýcarským občanem více než deset let," řekl Andrej Babiš v rozhovoru pro Deník.cz. O vládě s SPD premiér neuvažoval a neuvažuje.

10:00

"Já si myslím, že i ta dnešní vláda ukázala, že jsme schopni jednat, debatovat a věcně rozhodovat, aniž bychom nějakým způsobem byli tímto zatíženi a myslím si, že snad tahle věc s tím pátečním hlasováním skončí. Pevně doufám, že vláda získá důvěru, respektive, že ji neztratí," řekl Brabec na dotaz, jestli nemá pocit, že kauza Babiše zatěžuje současnou vládu. 

9:56

Horší, než je to teď, už to být nemůže, obhajuje šéf ODS Petr Fiala snahu vyvolat pád vlády.

9:44

"Já věřím, že vláda bude mít důvěru i po pátečním hlasováním. Jsem přesvědčen, že širší vedení, dneska se schází výbor, vyjádří důvěru panu Babišovi a vládě," řekl ministr Brabec. 

9:21

"Policie vyšetřuje kauzu Čapí hnízdo již tři roky, kdybych byl komisařem Nevtípilem, vyřešil bych ji za tři dny, a stejně tak kterýkoliv průměrně inteligentní policejní komisař, který umí surfovat a gůglit a kterému jde primárně o vyřešení případu a nikoliv o honbu na Babiše," píše ve svém blogu Jiří Chýla. 

8:55

Lékařka Protopopová odchází z Národního ústavu duševního zdraví. Její posudek měl podle médií pomoci Babišovi ml. vyhnout se stíhání za Čapí hnízdo.

Dita Protopopová, lékařka a lídryně hnutí ANO v Praze 8 do říjnových komunálních voleb
Dita Protopopová, lékařka a lídryně hnutí ANO v Praze 8 do říjnových komunálních voleb | Foto: Hnutí ANO
22:30

Vážení čtenáři, on-line přenos k vládní krizi pro dnešní den končí. Děkujeme za pozornost.

20:34

Schůzku prezidenta s premiérem již na Twitteru komentoval předseda ODS Petr Fiala.

20:18

Babiš zároveň naznačil, že by se proti reportáži uveřejněné serverem Seznam Zprávy mohla právní cestou bránit jeho bývalá manželka Beata Babišová.

20:15

"Vláda funguje skvěle, není nejmenší důvod, aby padla. Jediný důvod je to, že někteří lidé neakceptují to, že ve volbách prohráli," řekl Babiš.

20:13

Prezident prý na schůzce zopakoval svůj postoj, který již veřejně deklaroval, tedy, že by Andreje Babiše znovu pověřil sestavením vlády, pokud by ta současná padla.

20:10

Mrzí mě, že se novináři snaží poštvat mého syna, který žije v určitých představách, proti mně.

20:03

Babiš sice znovu potvrdil, že reportáž Seznamu je podle něj plná lží a byla pořízena protizákonnými metodami, trestní oznámení ale v této věci podávat nechce.

20:02

"Včera jste viděli prohlášení matky mého syna, která si přeje, aby ji již novináři nechali na pokoji. (…) Není pravda, že jsem syna viděl naposledy před rokem a půl. Nepište už ty lži!" uvedl Babiš.

19:58

"Schizofrenie je těžká nemoc a novináři jí zneužili. Nechte už mého syna na pokoji!" řekl Babiš

19:56

"Mluvili jsme o rodinách, o dětech a o důvěře vládě," řekl ke schůzce s prezidentem Babiš.

19:40

Kauza údajného únosu Babišova syna trvá již týden. Připomeňte si, jak zvládl odpovědět na klíčové otázky.

19:00

Podle Netolického je třeba nejprve vyšetřit, jak se Andrej Babiš mladší na Krym dostal. Podle něj je střeženějším místem už jedině Severní Korea.

18:50

Místopředseda ČSSD Martin Netolický v Interview 24 uvedl, že se obává toho, aby ČSSD ve vládě nenahradila SPD, pokud by byla vládě vyslovena nedůvěra. "Andrej Babiš chce zůstat v čele vlády za každou cenu, je mu jedno, s jakou matematikou to bude," řekl a připustil, že taková situace by byla pro Česko ohrožující.

18:14

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček právě zveřejnil fotografii ze společné schůzky Babiše a Zemana na zámku v Lánech. Zdá se, že setkání probíhá v příjemné náladě, tedy alespoň podle úsměvů obou účastníků.

18:00

V Lánech právě začala schůzka Andreje Babiše s prezidentem Milošem Zemanem.

17:20

Českým vyšetřovatelům se nepodařilo do pondělního poledne navázat spojení s Andrejem Babišem mladším. Mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala to řekl Českému rozhlasu Radiožurnál. 

17:05

Vedení KSČM se bude návrhem na vyslovení nedůvěry vládě zabývat v úterý. V pátek ráno ještě zasednou komunističtí poslanci, na klub přijde sdělit svůj pohled na kauzu Babiš. Předseda KSČM Vojtěch Filip informoval, že své hlasování přizpůsobí názoru stranického kolektivního orgánu a poslaneckého klubu.

"Ale vzhledem k tomu, že takzvané novinářské zjištění nepřineslo nic nového, tak v tuto chvíli neuvažuji o tom, že bych podpořil návrh pravicové opozice," řekl Filip.

14:11

Pokud by opozice chtěla zabránit opakovanému jmenování Andreje Babiše (ANO) premiérem i v případě, že by se v pátek podařilo vyslovit vládě nedůvěru, musela by získat 120 hlasů potřebných pro rozpuštění sněmovny a vypsání předčasných voleb. Prezident Miloš Zeman totiž avizoval, že je připraven Babiše opětovně jmenovat premiérem. 

13:55

Situaci před hlasováním o nedůvěře v úterý zřejmě probere širší vedení hnutí ANO. Předsednictvo a výbor svolalo nicméně už před vypuknutím kauzy Babišova syna, sdělil mluvčí ANO Vladimír Vořechovský.

13:38

Přečtěte si komentář Martina Fendrycha

12:18

"Ve vyjádření Beaty Babišové ke kauze Babiše juniora zaznělo, že novináři zveřejnili jejich adresu. Proti tomu se ohradila Televize Seznam.
Tak jsem si udělal takový malý pokus: Sedl jsem si k počítači, zhlédl znovu videa, otevřel mapy a hledal… Stačilo mi k tomu u počítače deset minut, možná někdo zručnější by byl i rychlejší," píše ve svém blogu David Klimeš. 

12:15

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) kvůli politické situaci zrušil pracovní cestu do Londýna. "Situace je vážná. Ač nerad, v tuto chvíli si nemohu dovolit odcestovat do zahraničí. Aktuálně musíme řešit situaci doma," uvedl Hamáček.

12:00

Předseda sněmovny Radek Vondráček svolal sněmovní schůzi k návrhu na vyslovení nedůvěry vládě hnutí ANO a ČSSD na pátek v 09:00, jak se očekávalo.

11:47

"V životě jsem nedostal tolik podpůrných e-mailů a SMS jako nyní," píše premiér Babiš. 

11:29

Kdy a jak je možné dát člověku diagnózu schizofrenie? Je pravděpodobné, že by schizofrenik řídil dopravní letadlo? Na tyto otázky ve svém blogu odpovídá psycholog Daniel Štrobl. 

11:21

O situaci, kterou vyvolala reportáž serveru Seznam Zprávy, bude šéf komunistů Vojtěch Filip jednat ve středu s prezidentem Milošem Zemanem. Už v úterý bude o další podpoře menšinového kabinetu hnutí ANO a ČSSD diskutovat širší vedení KSČM.

11:01

V úterý se uskuteční koordinační schůzka ODS, pirátů, lidovců, STAN a TOP 09 k hlasování o nedůvěře. Okamura účast odmítl, sdělil Bartoš.

"Pan (předseda SPD) Tomio Okamura poslal SMS, že nemají důvod koordinace. Bude hlasovat pro nedůvěru vládě, ale provedl veletoč. Najednou tvrdí, že problémem nejsou kauzy ani střet zájmů premiéra Babiše, ale účast ČSSD ve vládě," uvedl Bartoš v textové zprávě.

10:32

Za poslanci KSČM přijde premiér Andrej Babiš v pátek před hlasováním sněmovny o nedůvěře vládě. 

7:51

Český premiér Andrej Babiš vysvětloval v neděli večer v televizi Nova případ údajného únosu svého syna a kauzu rekreačního sídla Čapí hnízdo. V ní jsou společně obviněni z dotačního podvodu. V půlhodinovém rozhovoru, který s ním vedl moderátor Rey Koranteng, se premiér vyhnul řadě odpovědí. Kauzu, kterou rozpoutala reportáž televize Seznam, označil za účelovou kampaň, která ho má dostat z politiky.

7:50

Připomeňte si předchozí dění ohledně premiéra Andreje Babiše a jeho syna v on-line reportáži. 

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 22. 11. 2018 21:41
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Nováček Granada dál stíhá ve španělské lize vedoucí Real

Nováček španělské fotbalové ligy Granada porazila Pamplonu 1:0 a v tabulce je druhá o bod za Realem Madrid. "Bílý balet" ji v minulém kole v souboji o první místo zdolal 4:2. Na čtyřbodový rozdíl může Granadě znovu odskočit v sobotním utkání na Mallorce.

O vítězství Granady nad Pamplonou rozhodl v 38. minutě hlavičkou po standardní situaci portugalský obránce Domingos Duarte, který skóroval i před dvěma týdny proti Realu.

Další zprávy