Útok dýmovnicí na českou ambasádu je podle Rusů "drobný přestupek". Tvrdí, že ho řeší

Jan Horák Jan Horák
17. 7. 2020 19:58
Výtržnosti před českými zastupitelskými úřady v Rusku z letošního jara představují nejvážnější incidenty svého druhu, které obě strany po roce 1989 pamatují. České ministerstvo zahraničí na ně reagovalo oficiální nótou vyzývající k objasnění událostí. Jak Aktuálně.cz potvrdil Černínský palác, Rusové na podnět reagovali. Výtržnostmi se údajně zabývají tamější orgány.
Incident před českou ambasádou v Moskvě.
Incident před českou ambasádou v Moskvě. | Foto: drugoros.ru

"Strana Jiné Rusko požaduje, aby ruská ministerstva zahraničí a obrany učinila odpovídající diplomatické - a jestli bude třeba, tak nejen diplomatické - kroky, které ujistí evropské kolegy o tom, že rusofobie v jakékoli formě nezůstane bez trestu," uvedli nacionalisté v prohlášení, které provázelo incident z 5. dubna. Čtveřice pachatelů vhodila do areálu české ambasády v Moskvě zapálenou dýmovnici.

Následující týden se podobný exces odehrál před českým konzulátem v Petrohradu. Výtržníci tam položili zapálenou dýmovnici, současně rozvinuli transparent s vulgárním heslem. Oba vyhrocené protesty byly bezprostřední reakcí na odvezení sochy maršála Ivana Koněva z náměstí Interbrigády v Praze 6. Už po prvním útoku zamířila do Ruska oficiální nóta českého ministerstva zahraničí, jež vyjádřila víru v řádné vyšetření.

"Ruské ministerstvo zahraničí informovalo, že se incidentem zabývá ruské ministerstvo vnitra. Později jsme byli informováni o tom, že pachatelé mohou být vyšetřováni za přestupek 'drobné výtržnictví'," potvrdila Aktuálně.cz obdržení odpovědi mluvčí Černínského paláce Zuzana Štíchová. Zda Rusové pachatele skutečně vyšetřují, případně je postihnou, není jasné. "Více informací jsme zatím neobdrželi," podotkla mluvčí.

V Rusku vědí, že si mohou provokaci dovolit

Dotazy Aktuálně.cz směřovaly i na ruskou ambasádu v Praze, ale zůstaly bez reakce. Podle informací Aktuálně.cz z diplomatických kruhů vnímá Česko ruskou odpověď především jako formální. Neočekává, že Rusové mají vůli aktéry výtržností hnát k zodpovědnosti. V tomto duchu se už dříve pro Aktuálně.cz vyjádřil i bývalý šéf české diplomacie Cyril Svoboda.

"Vzájemné vztahy jsou tak špatné, že si v Rusku může dovolit provokaci vůči našemu zastupitelskému úřadu kdokoliv. A může si být téměř jistý, že nebude terčem kritiky nebo sankce Ruské federace," řekl. Svoboda byl posledním českým ministrem zahraničí, který se setkal se svým ruským protějškem. Stalo se tak v roce 2006. "Nemáme v Rusku relevantní sílu, která by se za nás postavila," zmínil.

Agresivní politika Ruska vůči Česku se odvíjí od několika symbolických gest tuzemských komunálních politiků. Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný (ODS) prosadil vztyčení pomníku vlasovcům, kteří přispěli k osvobození Prahy, ale Rusové je považují za dezertéry z Rudé armády. Praha pod vedením primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) pojmenovala náměstí před ruským velvyslanectvím v Praze po zavražděném opozičním politikovi Borisi Němcovovi.

Nejprudší reakci Rusů vzbudilo stažení zmíněného Koněvova pomníku po rozhodnutí zastupitelstva Prahy 6 v čele se starostou Ondřejem Kolářem (TOP 09). Česká strana po následném výtržnictví před ambasádou v Moskvě iniciovala i větší zabezpečení areálu. Zda tomu Rusko vyhovělo, není jasné. Mluvčí Černínského paláce jen zopakovala, že to je povinností Rusů podle Vídeňské úmluvy o diplomatických stycích. 

Nedaří se uklidnit atmosféru

Deník N už dříve upozornil, že Rusko mělo před incidentem na místě delegovaného jediného policistu. Už koncem loňského roku Černínský palác přistoupil k několika vlastním bezpečnostním opatřením. Letos na jaře je měl prohloubit i po personální stránce. "Jednou z částí tohoto komplexního řešení je i vyslání ostrahy z řad zaměstnanců ministerstva zahraničí," řekla bez dalších podrobností Štíchová.

"V řadě oblastí se nedaří uklidnit atmosféru ve vzájemných vztazích, vidíme v Rusku řadu věcí, které se dějí velmi negativně. Mohu zmínit, že došlo k útokům na naše zastupitelské úřady, máme řadu nevyřešených historických věcí, jako jsou pomníky legionářů," řekl tento týden v rozhovoru pro DVTV šéf české diplomacie Tomáš Petříček.

Nejdramatičtější kapitolou ve vztazích obou zemí byl příjezd ruského diplomata Andreje Končakova, kterého BIS vyhodnotila coby hrozbu pro starostu Koláře. Kromě něj dostali policejní ochranu i primátor Hřib a starosta Novotný. Tuto epizodu ukončilo vyhoštění Končakova a dalšího diplomata, jejichž spory kauzu odstartovaly. Ruská strana přijala zrcadlové opatření, dva čeští pracovníci ambasády v Moskvě museli jet domů.

Česko-ruské konflikty mají neutralizovat vzájemné konzultace. V tuto chvíli ale nejsou jasné ani termín, ani kdo je za Rusy povede. Rozhovory za Česko bude řídit Rudolf Jindrák, šéf zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky a zahraničněpolitický poradce premiéra Andreje Babiše. "S panem prezidentem jsem o tom nehovořil, vybral jsem si ho sám. Pan Jindrák je jeden z nejzkušenějších českých diplomatů," vysvětlil ministr Petříček v DVTV.

Krize ukázala, že musíme naše hodnoty bránit, Čína se snaží prosazovat svůj autoritativní pohled na svět, měli bychom jasně říkat, kde vidíme problém. | Video: DVTV, Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy