Tomáš Petříček

Ministerstvo bude chtít od ruského velvyslance vysvětlit zadržení Navalného i násilné potlačení protestů, řekl Petříček

Ministerstvo zahraničí bude chtít od ruského velvyslance v ČR Alexandra Zmejevského vysvětlení zadržení opozičního vůdce Alexeje Navalného i násilného potlačení protestů v Rusku. Řekl to ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Zároveň velvyslanci resort sdělí svůj postoj k celé věci.

Petříček se kvůli koronaviru nemohl zúčastnit dnešního jednání ministrů zahraničí zemí Evropské unie, kteří se neshodli na potrestání ruských činitelů odpovědných za Navalného uvěznění. Některé země chtěly dát přednost jednání s ruským vedením, šéf unijní diplomacie Josep Borrell proto vyrazí začátkem února do Moskvy apelovat na propuštění Navalného.

Zdroj: ČTK

Česko podporuje rozšížení EU o Severní Makedonii, přístupová jednání stojí kvůli Bulharsku

Severní Makedonie může nadále počítat s podporou České republiky při snaze stát se členem Evropské unie. Na úterní tiskové konferenci po jednání s ministrem zahraničí Severní Makedonie Bujarem Osmanim to řekl šéf české diplomacie Tomáš Petříček (ČSSD). Bulharsko v listopadu prakticky zablokovalo začátek jednání.

"Dnes jsme intenzivně hovořili o dalším postupu. V prosinci bohužel Rada pro všeobecné záležitosti neodsouhlasila rámec pro jednání a uskutečnění mezivládní konference. Nedošlo k tomu kvůli výhradám jednoho členského státu Evropské unie. Česká republika tohoto nedostatečného posunu lituje," řekl Petříček. Česko podle něj bude nadále podporovat co nejrychlejší praktické zahájení přístupových jednání, aby pomohlo makedonské vládě urychlit také zavádění potřebných reforem.

Bulharsko v polovině listopadu odmítlo schválit návrh rámce vstupních rozhovorů se Severní Makedonií, čímž prakticky zablokovalo začátek jednání o vstupu svého balkánského souseda do Evropské unie, uvedla tehdy agentura Reuters. Bulharská ministryně zahraničí Ekaterina Zacharievová odůvodnila rozhodnutí mimo jiné neshodami se Severní Makedonií v oblasti jazyka a dějin.

Zdroj: ČTK

Ministr Petříček je v karanténě, na jednání ministrů EU ho zastupuje velvyslankyně Hrdá

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) je tento týden v karanténě kvůli kontaktu s osobou pozitivně testovanou na koronavirus. Na pondělním jednání ministrů zahraničí zemí Evropské unie ho zastupuje česká velvyslankyně při Evropské unii Edita Hrdá. 

Ministr zahraničí už dříve preventivní karanténu podstoupil. Nevyhnula se ani dalším členům vlády, například ministryni práce Janě Maláčové (ČSSD), v dobrovolné izolaci byl ministr dopravy a průmyslu Karel Havlíček (za ANO). Kvůli pozitivnímu testu hlavní hygieničky Jarmily Rážové byl v karanténě tehdejší ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Přímo s nemocí covid-19 se potýkali vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček, ministr zemědělství Miroslav Toman (oba ČSSD) a ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO).

Zdroj: ČTK
Pokračovat