Tomáš Petříček

Diplomacii dělá vláda, ne Vystrčil, řekl ministr Petříček ke kritice Číny

Českou zahraniční politiku dělá vláda, nikoli předseda Senátu, reagoval ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) na poslední čínskou kritiku cesty šéfa horní komory Miloše Vystrčila (ODS) na Tchaj-wan. Čínské velvyslanectví označilo v sobotu Vystrčilovu cestu za hrubé porušení národní suverenity Číny a vážné zasahování do čínských vnitřních záležitostí.

Petříček dnes ČTK řekl, že není příznivcem vzkazů přes média, diplomacie se tak podle něho nedělá. "Mnohokrát jsem zopakoval, že zahraniční politiku České republiky dělá vláda, nikoliv předseda Senátu. Na naší politice vůči Číně, kterou jsme si definovali v 90. letech, se nic nemění. Jsem přesvědčen, že nejdůležitějším krokem k udržení našich vztahů je, že se konečně vzdáme emocí, které do dialogu o strategickém partnerství nepatří," uvedl ministr zahraničí.

Zdroj: ČTK

Ministři zahraničí EU budou jednat o situaci v Bělorusku, proberou i možnost sankcí

V Bělorusku třetím týdnem pokračují protesty proti režimu autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka, jehož úřady vyhlášené vítězství v prezidentských volbách z 9. srpna pokládá opozice za zfalšované a Evropská unie je odmítá uznat.

Situace v Bělorusku má být jedním z velkých témat dvoudenního neformálního zasedání ministrů zahraničí EU, které ve středu začíná v Berlíně; Německo totiž toto pololetí stojí v čele "sedmadvacítky". Za Česko se zúčastní ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Ministři se podle hostitelů schůzky mají radit o tom, jak by unie měla na vývoj v Bělorusku reagovat nad rámec už dohodnutých kroků, jako je příprava sankcí vůči konkrétním představitelům režimu v zemi či vyšší podpory tamní občanské společnosti.

Zdroj: ČTK
Pokračovat