"Naše tanky budou v Praze!" U konzulátu v Petrohradu se protestovalo kvůli Koněvovi

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 4. 2020 23:12
Aktivisté nezaregistrované strany Jiné Rusko, známé levičáckými a nacionalistickými názory, ve čtvrtek demonstrovali u sídla českého generálního konzulátu v Petrohradu a dožadovali se vrácení odstraněné sochy sovětského maršála Ivana Koněva na původní místo v Praze, uvedla agentura Regnum.
Přemísťování sochy sovětského maršála Ivana Koněva
Přemísťování sochy sovětského maršála Ivana Koněva | Foto: ČTK

"Nacionální bolševici", jak se aktivisté sami označují, při této příležitosti rozvinuli transparent s nápisem "Koněva zpátky na místo, kurvy!" a zapálili dýmovnici, vylíčila agentura s odvoláním na prohlášení petrohradské pobočky Jiného Ruska.

Při protestu aktivisté také rozdávali letáky, podle kterých se úřady Prahy 6, které odstranění sochy nařídily, "vysmívají historické paměti našich národů a krvi sovětských vojáků, kteří před 75 lety osvobodili české hlavní město a (nacistický vyhlazovací tábor) Osvětim".

Regnum připomnělo, že památník osvoboditeli Prahy maršálu Koněvovi byl 3. dubna odstraněn na základě rozhodnutí úřadů městské části. Seznam viníků byl předán ruské kriminální ústředně, napsala agentura.

Další ruská média připomněla, že petrohradský protest byl pokračováním akce, podniknuté aktivisty Jiného Ruska 5. dubna u českého velvyslanectví v Moskvě. Tehdy skupina osob v maskách vyvěsila na plot velvyslanectví nápis Stop fašismu a hodila do areálu ambasády několik dýmovnic. Česko poslalo ruské diplomacii kvůli útoku nótu. Podle ministerstva zahraničí je Rusko povinno ambasádu chránit a úřad očekává, že ruské orgány už podobné incidenty nepřipustí.

K akci se na svém webu přihlásila strana Jiné Rusko. "Naše tanky budou v Praze!" opět uvedla strana.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ministři zahraničí zemí EU vyzvali k zastavení bojů mezi Izraelem a Palestinci. Společné prohlášení kritické k Izraeli však nepodpořilo Maďarsko

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Pražská burza v úterý uzavřela nejvýš od léta 2011

Pražská burza je nejsilnější za posledních téměř deset let. Index PX dnes uzavřel na 1143,3 bodu, což je jeho nejvyšší závěrečná hodnota od 3. srpna 2011. Vzhůru mu pomohly především akcie bank a energetické společnosti ČEZ. Vyplývá to z údajů na webu burzy.

Ze 13 hlavních titulů, které ovlivňují hodnotu indexu PX, dnes šest uzavřelo obchodování se ziskem. Nejvýrazněji zdražily akcie banky Moneta, o téměř 2,5 procenta. Dařilo se také cenným papírům bankovní skupiny Erste a Komerční banky.

Mimo finanční sektor si nejvýrazněji polepšily akcie ČEZ. Jejich cena stoupla o 1,8 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy