Kauza Koněv: Rusko zastrašuje, aby mohlo zasahovat do cizích věcí, píší ministři

Jan Horák Jan Horák
30. 5. 2020 12:01
Rusko se snaží zastrašit české veřejné představitele, aby mohlo účinně zasahovat do zdejších záležitostí. Plyne to z písemných stanovisek ministra vnitra Jana Hamáčka a ministra zahraničí Tomáše Petříčka (oba ČSSD), jež má Aktuálně.cz k dispozici. Ministři takto hodnotí agresivní chování Ruska po odstranění sochy maršála Koněva radnicí Prahy 6. Napětí mezi státy mají zmírnit vzájemné konzultace.
Ministři Jan Hamáček a Tomáš Petříček jasně pojmenovali současné chování Ruska vůči Česku jako snahu zasahovat do našich záležitostí.
Ministři Jan Hamáček a Tomáš Petříček jasně pojmenovali současné chování Ruska vůči Česku jako snahu zasahovat do našich záležitostí. | Foto: Facebook Jana Hamáčka

"Z dosavadního postupu Ruské federace lze usuzovat, že cílem jejích kroků je vyvolat obavu u představitelů státní správy a samosprávy cizích států, a tím ovlivnit jejich rozhodování ve věcech, které spadají do vnitřních záležitostí státu," stojí v materiálu podepsaném ministrem vnitra Janem Hamáčkem, s nímž se Aktuálně.cz seznámilo.

Obdobně na situaci nahlíží i šéf české diplomacie Tomáš Petříček. Ministr zahraničí upozorňuje, že Rusko svým chováním překračuje vzájemná ujednání. "Za určitých okolností je možné tyto kroky vnímat jako rozporné s mezinárodněprávní zásadou nevměšování, která je výslovně uvedena v článku 1 Smlouvy o přátelských vztazích a spolupráci mezi Českou republikou a Ruskou federací ze dne 16. srpna 1993."

Oba ministři takto vnímají aktivitu Ruska po odstranění sochy maršála Ivana Koněva z náměstí Interbrigády, o čemž rozhodlo zastupitelstvo Prahy 6 v čele se starostou Ondřejem Kolářem. Ruský ministr obrany Sergej Šojgu obratem oznámil, že tamější orgány zahájily trestní stíhání za poškození ruských válečných pomníků v zahraničí. Prezident Ruska Vladimir Putin poté podepsal zákon, který takové činy postihuje přísněji.

Jasná stanoviska ministrů Hamáčka a Petříčka jsou v kontrastu s tím, jak se k nynější politice Ruska staví vláda Andreje Babiše. Kabinet se jako celek vůči Rusku oficiálně nevymezil, nepřijal k němu usnesení. Premiér se ozval jednou v rámci vyjádření pro média. Oficiální protestní stanoviska vzešla jen ze zahraničních a bezpečnostních výborů sněmovny a Senátu.

Stíhání v Rusku kvůli Koněvovi nelze vyloučit

Vyjádření Hamáčka s Petříčkem jsou odpověďmi na písemnou interpelaci, kterou k tématu vznesla Česká pirátská strana. Ministři v materiálech rozvádějí další rozměry kauzy. Hamáček třeba výslovně varuje před rizikem, jež by hrozilo českým občanům, kteří se podíleli na odstranění sochy, pokud by se vypravili do Ruska.

"Riziko, že by dotčené osoby byly stíhány, pokud by vstoupily na území Ruské federace, nelze vyloučit," píše šéf vnitra. Zmiňuje i hrozbu útoků extremistických nebo aktivistických skupin. Ostatně čtveřice ruských nacionalistů vhodila první dubnovou neděli do areálu české ambasády v Moskvě dýmovnici. Dne 16. dubna extremisté protestovali se zapálenou dýmovnicí a hanlivým transparentem před českým konzulátem v Petrohradě.

Odstranění sochy maršála Koněva.
Odstranění sochy maršála Koněva. | Foto: ČTK

Ministr vnitra dále tlumí obavu z toho, že by Rusko mohlo vydat mezinárodní zatykač na Čechy, kteří se do demontáže pomníku zapojili. Ujišťuje, že Ruskem využitá právní úprava je v Česku nevymahatelná a není ani v souladu s Evropskou úmluvou o vydávání. V této souvislosti je třeba poznamenat, že Rusko ohlásilo vyšetřování na základě již existujícího zákona, nikoliv přísnější novely podepsané prezidentem Putinem.

Podle Hamáčka je také prakticky vyloučené, že by na dotčené Čechy dosáhl Interpol, kdyby ho o to Rusko požádalo. Konat může na základě žádosti o pátrání po osobě za účelem zatčení a vydání k trestnímu stíhání, jíž se říká červený oběžník. Nicméně Interpol má apolitický status, přičemž Ruskem uváděné údajné provinění kvůli odstranění sochy má politický charakter.

Databáze Interpolu není ve hře

Hamáček rovněž připomíná, že pro vydání červeného oběžníku je nutné splnit několik podmínek. Jednou z nich je, aby daný trestný čin nevyvolával kontroverze z pohledu kulturních norem různých států. Kauzu Koněv přitom lze takto rozporuplně vnímat. Zatímco v Česku je stažení sochy projevem svobodného rozhodnutí svébytného demokratického orgánu, Rusové ho považují za vrcholnou urážku a porušení zákona.

"Vzhledem ke shora uvedenému lze považovat za velmi nepravděpodobné, že by v případě odstranění sochy maršála Koněva mohlo dojít k vložení jakékoliv osoby do databáze Interpolu na základě požadavku Ruské federace - jednak pro zjevnou politickou souvislost, jednak s ohledem na samotný charakter trestného činu, který je v tomto jednání Ruskou federací spatřován," uvádí ministr vnitra.

Ministr Petříček vedle toho uklidňuje, že běžní čeští občané se v Rusku postihů bát nemusí. Ačkoliv explicitně negativně pojmenovává úroveň vzájemných vztahů. "Přestože současný stav našich vzájemných vztahů s Ruskou federací se nedá označit jako dobrý, není důvodem, abychom našim občanům (nebo občanům jiných států Evropské unie) obecně nedoporučovali cestovat na území Ruské federace."

"Ministři uznávají, že ta situace je problém a celkem jasně to formulují, což jsem uvítal. Takže mě překvapuje mírná pozice naší vlády vůči Ruské federaci. Očekával bych, že její kroky budou jasnější, čitelnější a rychlejší," řekl Aktuálně.cz poslanec Jan Lipavský, který jménem Pirátů interpelace ministrům zformuloval. Odpovědi obdržel minulý týden.

Konzultace mezi Českem a Ruskem neprobíhají

Podle poslance se v kauze vláda jako celek má angažovat tak, aby dostala jasné ujištění od Rusů, že "nebudou dál zasahovat do našich záležitostí a ukončí vyšetřování". O uvedený cíl usiluje zatím "jen" ministr zahraničí, který před měsícem avizoval v Hospodářských novinách možnost oboustranných jednání: "Pokud by jednou z cest, (…), bylo jednání s Ruskou federací o přemístění sochy na její území, jsme tomu otevřeni."

Rozhovory mají mít podobu konzultací podle zmíněné smlouvy o přátelských vztazích. Taková jednání výslovně zmínil i ministr obrany Lubomír Metnar v odpovědi svému ruskému protějšku Sergeji Šojguovi, který požádal o postoupení Koněvovy sochy Rusku. "Věřím, že k vyřešení dané záležitosti by mohly napomoci chystané konzultace mezi ministerstvy zahraničních věcí České republiky a Ruské federace," napsal v dopise, jejž má Aktuálně.cz k dispozici a na který upozornil Deník N.

Rusko prostřednictvím své ambasády v Praze 9. května oznámilo, že s konzultacemi souhlasí. Jako zásadní vnímá vyřešit otázku dodržování úmluvy ve věci péče o válečné hroby, za který považuje i Koněvovu sochu. Podle informací Aktuálně.cz z diplomatických kruhů sice oboustranná komunikace probíhá, ale na zmíněné konzultace dosud nedošlo a Rusko o ně ve skutečnosti nemá zájem.

Kauza Koněv má další bezpečnostní rozměr. V Česku od poloviny března pobývá ruský diplomat, jehož české bezpečnostní složky považují za hrozbu pro starostu Prahy 6 Ondřeje Koláře, pražského primátora Zdeňka Hřiba a starostu Řeporyjí Pavla Novotného. Politici mají kvůli tomu přidělenou policejní ochranu. Jak upozornily Seznam Zprávy, zmíněným diplomatem je Andrej Končakov, ředitel Ruského střediska vědy a kultury v Praze. Ten jakékoliv nepřátelské úmysly odmítl.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 minutou

Francouzský exprezident Sarkozy u soudu, podle prokuratury za neúspěšnou kampaň utratil příliš mnoho peněz

Před pařížským soudem po více než měsíci zazněly závěrečné řeči v procesu s bývalým francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym, který se týká financování jeho neúspěšné kampaně za znovuzvolení v roce 2012. Obhajoba požádala o zproštění obžaloby, napsal list L'Express. Prokuratura Sarkozymu navrhuje šestiměsíční vězení. Soud vynese verdikt 30. září.

"Nicolas Sarkozy se ničím neprovinil. Nepodepsal žádný rozpočet, nepodepsal žádnou fakturu, přijal všechna omezení, která se po něm žádala. Je na hony vzdálený hysterickému, nenasytnému kandidátovi. Respektuje hodnoty spravedlnosti," řekl soudu právní zástupce exprezidenta, který stál v čele Francie v letech 2007 až 2012.

Prokuratura naopak tvrdí, že Sarkozy je "jedinou osobou zodpovědnou za vlastní kampaň", píše L'Express.

Proces se Sarkozym, který se dnešního slyšení nezúčastnil, začal 20. května. Kromě Sarkozyho čelí obžalobě z falšování, podvodu nebo ilegálního financování kampaně dalších 12 lidí a společnost Bygmalion, která měla na starosti organizaci politických shromáždění. Právě podle jména této firmy je proces ve Francii označován jako kauza Bygmalion.

Prokurátoři tvrdí, že Sarkozyho strana v roce 2012 za velmi drahá volební shromáždění utratila téměř dvojnásobek maximální částky, kterou volební zákon stanoví ve výši 22,5 milionů eur (574,2 milionu korun). Následně podle žalobců najala spřátelenou agenturu pro styk s veřejností, aby skutečné náklady skryla. Prezidentské volby Sarkozy nakonec prohrál a jeho nástupcem v nejvyšší funkci se stal François Hollande.

Sarkozymu vedle půlročního trestu vězení hrozí pokuta 3750 eur (96.000 korun). Pro další obžalované prokuratura požaduje podmíněné tresty od 18 měsíců do čtyř let a pokuty až 150.000 eur (3,8 milionu korun).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 48 minutami

Dálnice D35 je u Přáslavic uzavřena kvůli nehodě dodávky a dvou aut

Dopravu na dálnici D35 u Přáslavic ve směru na Lipník nad Bečvou uzavřela zhruba na 2,5 hodiny nehoda dodávky a dvou nákladních aut. Jeden z řidičů byl zraněn, informovala mluvčí hasičů Lucie Balážová. Zhruba od 20:30 je již komunikace v místě nehody průjezdná s omezením, doplnila mluvčí policie Petra Vaňharová. Od víkendu jde již o několikátou vážnou nehodu v této oblasti. 

"Komunikace v místě dopravní nehody je již průjezdná s omezením. Zprovozněn je pouze levý jízdní pruh po 281. kilometr D35. Od tohoto místa začíná další objízdná trasa a to až po 290. kilometr D35 z důvodu oprav poškozeného dálničního povrchu," uvedla mluvčí policie.

Hasiči z dodávky museli vyprostit zaklíněného řidiče, následně jej předali záchranné službě a asistovali při transportu. "K vyproštění jsme využili hydraulické nůžky a rozpínák, odstranili jsme celé dveře a řidiči jsme museli opatrně vyprostit nohy zaklíněné pod palubní deskou. Poté jsme jej na páteřní desce vytáhli z vozu ven," uvedla mluvčí hasičů Lucie Balážová.

Jen o několik kilometrů dále, mezi 290 a 281. kilometrem je dálnice v obou směrech uzavřena. V sobotu zde kvůli vysokým teplotám praskla a poté se zvlnila vozovka. K opravě stavbaři používají rychle tuhnoucí směs betonu. Automobilový provoz by v tomto dálničním úseku, který je od soboty v obou směrech uzavřený, měl být obnoven ve čtvrtek.

V této oblasti od víkendu řeší policisté již několik nehod. V pondělí na stejném místě havarovalo nákladní a osobního auto, nehoda se obešla bez zranění, dálnice byla uzavřena zhruba na tři hodiny.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Golfista Lieser má olympiádu definitivně jistou

Nejlepší český golfista Ondřej Lieser má definitivní jistotu, že si za měsíc zahraje poprvé na olympijském turnaji. Jeho účast v Tokiu potvrdil konečný redukovaný žebříček pro šedesát účastníků. Lieser v něm figuruje na 50. místě. Informovala o tom Česká golfová federace. Start v Tokiu má takřka jistý i Klára Spilková, která reprezentovala již na předchozí olympiádě před pěti lety v Riu de Janeiro.

Devětadvacetiletý Lieser se loni stal senzačně celkovým vítězem zkrácené sezony Challenge Tour a jako první český golfista v historii získal kartu na European Tour. Ve světovém žebříčku profesionálů mu patří 231. příčka.

Ženský olympijský žebříček se oficiálně uzavře až 29. června po skončení majoru KPMG Women's Championship a berounském turnaji Czech Ladies Open. Spilková se představí v zámoří, aktuálně jí patří v redukovaném pořadí pro Tokio 51. místo.

Lieser dnes rozšířil seznam českých olympioniků, měsíc před zahájením odložených her má výprava zajištěných 79 účastnických míst.

Další zprávy