Na pomoci se domluvte předem. Jinak budete bloudit po dědině a překážet, říká hasič

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
29. 6. 2021 20:07
Přestože v místech postižených tornádem práce rychle postupují a domy už má provizorní zastřešení, v žádném případě ještě není konec na dohled. Bouře zničila na 1200 domů a lidé dál potřebují pomoc dobrovolníků. Úřady i hasiči však vyzývají, aby se zájemci vždy hlásili předem a domluvili se, kde a jak budou pomáhat. Jinak naopak mohou záchranné práce komplikovat.
Do pomoci se zapojilo mnoho dobrovolníků, potřeba budou i v dalších týdnech.
Do pomoci se zapojilo mnoho dobrovolníků, potřeba budou i v dalších týdnech. | Foto: Tomáš Škoda

Předsedkyně Jihomoravské komunitní nadace Zlata Maděřičová z Moravské Nové Vsi patří k lidem, kteří nejlépe vidí, co skutečně prožívají obyvatelé v postižených oblastech a jakou pomoc nejvíce potřebují. Sama se svou rodinou navíc pocítila důsledky tornáda, které jejich dům silně poškodilo. A po zkušenostech z uplynulých dnů nejvíce upozorňuje, jak moc místní potřebují pomoc dobrovolníků i státu.

"Pomoc dobrovolníků a neziskových organizací je obrovská, myslím, že neziskovky zareagovaly mnohem rychleji než samotný stát. Určitě budeme rádi, když dobrovolníci budou dál přijíždět. Je ale nezbytné, aby jejich pomoc byla co nejlépe koordinovaná a bylo tady o ně postaráno," říká Maděřičová s tím, že někteří místní se po dobrovolnících sháněli. 

Jejich počet se totiž po víkendu výrazně snížil. Kromě samotného konce volna bylo důvodem i vyjádření Jihomoravského kraje a některých úřadů, že dobrovolníků je na místě dostatek, a výzva, ať už další nepřijíždějí. Uvedly, že aktivity některých lidí na místě působí spíše komplikace, například když ucpávají příjezdové silnice nebo parkují auta na nevhodných místech. 

"Uvítáme každého. Dobrovolníky stále potřebujeme, je jich nedostatek. Každá ruka je tady dobrá. Vynášíme zničené věci z domů, promočené knihy, oblečení. Spousta práce, která se musí udělat odnošením, jinak to nejde. A rukou je málo," upozorňují například zástupci  Centra ekologické výchovy Dúbrava, u kterých se můžou dobrovolníci také hlásit. 

Ať se dobrovolníci hlásí, potvrzuje hejtman Grolich

Zájem o dobrovolníky má nadále také Jihomoravský kraj, na jehož facebookových stránkách najdou zájemci mnoho důležitých informací. Stejně jako na facebookové stránce Kulturního domu Hodonín. Prosba o omezení  počtu dobrovolníků se podle hejtmana Jana Grolicha (KDU-ČSL) týkala jen neděle.

"O víkendu byl turbulentní stav. Ve všední dny nebude s ničím problém. Dobrovolníci mohou jezdit, pomůže každá ruka. Musí ale dodržovat stanovené podmínky, jako je bezpečnost, nahlášení se v obci a odstavení auta na okraji obce, aby se neblokovala doprava uvnitř obcí," popisuje hejtman Grolich, který na svém twtiterovém účtu a facebookovém účtu poskytuje rovněž řadu informací.

Kraj vyzývá zájemce, aby zatelefonovali na čísla 720 543 278, 720 543 270 nebo 720 543 275. "Primárně jsou teď potřeba dobrovolníci z jižní Moravy, aby dnes byli na místě co nejdříve. Dále sháníme ty, kteří můžou zůstat na více dní," zaznělo v pondělí dopoledne z dobrovolnického štábu, který sídlí v Kulturním domě v Hodoníně.

"Strašně moc bych chtěl poděkovat dobrovolníkům, kteří se hlásí s pomocí. Ale volte prosím cestu kontaktování přes telefonní linky nebo se domluvte přímo v místě, že jedete za někým konkrétním. Abyste nezpůsobili problémy v koordinaci na místě," vzkazuje náměstek hejtmana Lukáš Hudec (Piráti).

Správce facebookové stránky hodonínského kulturního domu napsal, že pracovníci budou potřeba v následujících dnech a týdnech. "Další možnost na využití pomoci od dobrovolníků stoprocentně přijde, budeme vás pak potřebovat hodně dlouho. Aktuálně budeme řešit nastavení dlouhodobě fungující koordinace dobrovolníků a pomocníků v jednotlivých oblastech, ale také komunikační nedostatky," uvádí správce. Upozorňuje, že v pětici postižených obcí na moravském Slovácku - v Pánově, Mikulčicích, Lužicích, Moravské Nové Vsi a Hruškách - jsou kontaktní infostánky s koordinátory. Ti mají být podporou na místě jak pro místní krizové štáby, tak pro samotné obyvatele či dobrovolníky.

Na facebooku najdou zájemci o práci či pomoc i některé skupiny lidí, kteří poskytují neustále aktuální informace. Jde například o stránky skupiny Pomoc Hodonínsku a Břeclavsku, stránky skupiny Pomoc po Tornádu - Hodonínsko, Břeclavsko, nebo o stránky skupiny Pomoc lidem zasažených tornádem-Hrušky, Moravská Nová Ves, Hodonín, Pánov. 

O tom, že práce na místě je opravdu hodně a nikdo z ochotných lidí nemusí mít obavu, že na něj nedojde, svědčí také slova hasičů. "Práce pro dobrovolníky je tady na několik týdnů, jenom vyčištění oblasti je otázka minimálně dvou až tří týdnů. Samozřejmě, teď jsou hlavní likvidační práce, odvoz suti a vyklízení rodinných domů," říká ředitel Hasičského záchranného sboru Jiří Pelikán. Ostatně i Jihomoravský kraj ve své nedělní výzvě lidem, aby už nejezdili, dodal, aby šetřili síly na další týdny, protože ochotní lidé budou ještě velmi potřeba. 

Šéf hasičů Pelikán doporučuje, aby dobrovolníci komunikovali s koordinátory, protože jinak se mohou dostat do problémů. "Uveďte, jaký druh pomoci jste schopni poskytnout, v jakých časových intervalech, přidejte číslo na sebe. Budete vyzváni, pokud bude pomoc potřeba. Jinak riskujete, že přijedete na místo a budete bloudit s lopatou po dědině a hledat, kam byste se upíchli. A navíc komplikovat práci záchranným složkám," podotkl. 

Statici měli přijet ještě dříve

Místní lidé ovšem nevyhlížejí jen další dobrovolníky. Od prvních hodin se velmi sháněli po staticích, protože bez jejich návštěvy žili v nejistotě, zda má vůbec smysl dávat dům dohromady, nebo bude muset být zbořen. Někteří jsou zklamaní, že statici se neobjevili v pátek, sobotu ani v neděli. 

"Jsem velmi nepříjemně překvapená tím, že statici nepřišli okamžitě po tornádu a nezačali ve velkém prohlížet jednotlivé domy. Když jsme je vyhlíželi, tak jsme se dozvěděli, že o ně musíme jít požádat na místní radnici. Myslela jsem si, že statiky není třeba volat, že přijdou automaticky, když vidí stovky poničených a zničených domů," podivuje se Zlata Maděřičová.

Podle jejích slov by bylo potřeba, aby doslova po jednotlivých domácnostech chodili i zástupci státní správy nebo aby si zřídili terénní pracoviště přímo v jednotlivých postižených obcích. "Myslela jsem si, že už tady uvidíme například zástupce ministerstva pro místní rozvoj, ministerstva financí, ministerstva práce a sociálních věcí nebo ministerstva průmyslu a obchodu. Do pondělního dopoledne jsem je tady neviděla," uvádí Maděřičová.

Ona i další lidé se o víkendu poptávali na radnicích po okamžité finanční pomoci, kterou při páteční návštěvě slíbila ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Starousedlíci ale ke svému zklamání zjistili, že úředníci si je jen zatím zapsali a oznámili jim, že peníze budou později. 

V pondělí odpoledne vláda oznámila, jak konkrétně pomůže, a slíbila, že pomoc bude rychlá a poskytnutá přímo na místě. "Osobně jedu do těchto míst v úterý," oznámila ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. Ministři například schválili možnost získání až pěti milionů korun na obnovu bydlení, kterou v pátek avizovala Schillerová v Moravské Nové Vsi. Jde o dotaci ve výši až dva miliony korun a tři miliony korun formou zvýhodněného úvěru. 

Mluvčí generálního ředitelství Úřadu práce Kateřina Beránková zároveň uvedla, že tento úřad v zasažených oblastech přijal od pátku do neděle 579 žádostí o vyplacení mimořádných dávek. Jeden člověk má nárok až na 57 900 korun. 

"V nejpostiženějších obcích obcházeli pracovníci jednotlivé domácnosti. Zájemci je mohli kontaktovat i na označených stanovištích. Mobilní týmy fungují v terénu i nadále a budou fungovat tak dlouho, jak bude třeba," uvedla Beránková. Konkrétně na Břeclavsku úředníci přijali celkem 215 žádostí a vyplatili za pátek a víkend 2,45 milionu korun. Na Hodonínsku bylo žádostí 343 v celkové částce 4,87 milionu korun. 

Pokud chtějí lidé pomoci přivezením či posláním věcí, mají také možnost. I v tomto případě ale platí, aby si dárci nejdříve ověřili, co je na místě právě potřeba. Například zmíněný hodonínský kulturní dům průběžně aktualizuje seznam potřebných věcí. V úterý odpoledne to byly třeba kolečka, stavební materiál a některé typy nářadí, ale také léky nebo sluneční brýle. Odmítají už naopak oblečení, dezinfekční prostředky, potraviny v konzervách nebo roušky, těchto věcí mají dostatek. 

Video: K zemi bude muset jít víc než tisíc domů. Jsou to tragické osudy, říká Grolich

Ne všechny domy jsou pojištěné a bude potřeba lidem pomoci, aby se veškeré škody daly rozumným způsobem nahradit, říká hejtman Jihomoravského kraje. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy