Špionážní esa v obrazech: Vyzvědači pomohli vzniku republiky, za války se obětovali

Těsně po válce (18. června 1947) mohli ještě přeživší parašutisté vzdát čest sedmi kamarádům, kteří padli v pražském kostele Cyrila a Metoděje. J. Nechanský první zleva. R. Pernický čtvrtý zleva.
Generál František Moravec, přednosta zpravodajské ústředny v Londýně - jeden z nejvýznamnějších čs. vyzvědačů. "Důstojník německé rozvědky Paul Thümmel (A 54) nevaroval Moravce před obsazením Československa z lásky k němu, nýbrž proto, aby v Praze nepadly do rukou gestapa důkazy o jeho dvojí hře," říká Karel Straka z Vojenského historického ústavu. Důležité zpravodajské dokumenty Čechoslováci při operaci "Transfer" důsledně zlikvidovali, nebo si je odvezli do Londýna. "Pamětníci říkají, že Moravcovi lidé po sobě nechali prázdné trezory, obláčky cigaretového kouře a hromady popele ze spálených dokumentů na dvoře dnešního generálního štábu. "Museli neuvěřitelně dřít a improvizovat, aby to do blížícího se příjezdu nacistů stihli," dodává Straka.
Zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha Jan Kubiš s Josefem Gabčíkem smrtelně zranili 27. května 1942. Heydrichův automobil byl pumou Jana Kubiše poškozen v Kichmayerově ulici v Holešovičkách. Nacistu smrtelně zranila střepina. Operace Anthropoid byla jedna mála akcí, kterou Češi (Čechoslováci) ovlivnili podle historiků světové dějiny.
Loutkař Josef Skupa patřil podle zpravodajce Josefa Frolíka ke špionům, kteří pracovali pro Západ.
Karel Pacner v rozhovoru s jedním z nejzáhadnějších a nejvýznamnějších vyzvědačů Kurtem Taubem Taylorem. Ten spolupracoval s několika výzvědnými službami a zajímala se o něj i sovětská rozvědka. Taub byl například ve skupině Američanů, kteří vyjednávali v květnu 1945 s Českou národní radou pomoc pražskému povstání americkou armádou. Ta vyčkávala v Plzni. Byli však zásluhou komunistů odmítnuti. "Když jsem se Tauba v roce 1997 zeptal, co považuje za svůj největší vyzvědačský úspěch, odmítl o tom mluvit," říká Pacner.
Jan Gazdík Dan Poláček Jan Gazdík, Dan Poláček
28. 12. 2020 12:58
Doyen české žurnalistiky Karel Pacner vydává monumentální trilogii Českoslovenští vyzvědači 1914-1989. Ačkoli se špioni z logických důvodů nefotí, přinášíme snímky alespoň některých z nich.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 33 minutami

Fotbaloví mistři Evropy budou hrát s vítězi Copy América

Evropská fotbalová unie UEFA se domluvila s jihoamerickou federací CONMEBOL na uspořádání zápasu mezi vítězi mistrovství Evropy a Copy América. Oznámila to dnes UEFA, dohoda zatím platí na tři ročníky akce.

Současní šampioni Itálie a Argentina se utkají příští rok v červnové reprezentační pauze, o místu konání se teprve rozhodne. Kromě toho UEFA a CONMEBOL otevřou společnou kancelář v Londýně.

Obě nejsilnější konfederace patří k největším odpůrcům návrhu na zkrácení čtyřletého intervalu mistrovství světa na polovinu, s nímž nedávno přišel předseda Mezinárodní fotbalové federace Gianni Infantino. FIFA kvůli kritice pozvala na 30. září zástupce klubů, ligových soutěží, národních federací i hráčských unií k on-line konferenci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy