Špionážní esa v obrazech: Vyzvědači pomohli vzniku republiky, za války se obětovali

Těsně po válce (18. června 1947) mohli ještě přeživší parašutisté vzdát čest sedmi kamarádům, kteří padli v pražském kostele Cyrila a Metoděje. J. Nechanský první zleva. R. Pernický čtvrtý zleva.
Generál František Moravec, přednosta zpravodajské ústředny v Londýně - jeden z nejvýznamnějších čs. vyzvědačů. "Důstojník německé rozvědky Paul Thümmel (A 54) nevaroval Moravce před obsazením Československa z lásky k němu, nýbrž proto, aby v Praze nepadly do rukou gestapa důkazy o jeho dvojí hře," říká Karel Straka z Vojenského historického ústavu. Důležité zpravodajské dokumenty Čechoslováci při operaci "Transfer" důsledně zlikvidovali, nebo si je odvezli do Londýna. "Pamětníci říkají, že Moravcovi lidé po sobě nechali prázdné trezory, obláčky cigaretového kouře a hromady popele ze spálených dokumentů na dvoře dnešního generálního štábu. "Museli neuvěřitelně dřít a improvizovat, aby to do blížícího se příjezdu nacistů stihli," dodává Straka.
Zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha Jan Kubiš s Josefem Gabčíkem smrtelně zranili 27. května 1942. Heydrichův automobil byl pumou Jana Kubiše poškozen v Kichmayerově ulici v Holešovičkách. Nacistu smrtelně zranila střepina. Operace Anthropoid byla jedna mála akcí, kterou Češi (Čechoslováci) ovlivnili podle historiků světové dějiny.
Loutkař Josef Skupa patřil podle zpravodajce Josefa Frolíka ke špionům, kteří pracovali pro Západ.
Karel Pacner v rozhovoru s jedním z nejzáhadnějších a nejvýznamnějších vyzvědačů Kurtem Taubem Taylorem. Ten spolupracoval s několika výzvědnými službami a zajímala se o něj i sovětská rozvědka. Taub byl například ve skupině Američanů, kteří vyjednávali v květnu 1945 s Českou národní radou pomoc pražskému povstání americkou armádou. Ta vyčkávala v Plzni. Byli však zásluhou komunistů odmítnuti. "Když jsem se Tauba v roce 1997 zeptal, co považuje za svůj největší vyzvědačský úspěch, odmítl o tom mluvit," říká Pacner.
Jan Gazdík Dan Poláček Jan Gazdík, Dan Poláček
28. 12. 2020 12:58
Doyen české žurnalistiky Karel Pacner vydává monumentální trilogii Českoslovenští vyzvědači 1914-1989. Ačkoli se špioni z logických důvodů nefotí, přinášíme snímky alespoň některých z nich.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Francouzské jaderné elektrárny můžou zůstat v provozu o deset let déle, pokud provedou nezbytnou údržbu

Více než polovina nejstarších jaderných reaktorů provozovaných francouzskou elektrárenskou společností EDF bude moci zůstat v provozu o deset let déle, než se předpokládalo, pokud na nich firma provede nezbytnou údržbu. Ve čtvrtek o tom rozhodl francouzský úřad pro jadernou bezpečnost (ASN), který tím prodloužil životnost 32 reaktorů o výkonu 900 megawattů ze 40 na 50 let, uvedla agentura Reuters. Dlouho očekávané rozhodnutí přichází v době, kdy se řada z 58 reaktorů provozovaných EDF a postavených v 70. a 80. letech pomalu blíží konci své životnosti.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Novela volebního zákona zachová 14 krajů i dvě vyšší hranice pro koalice ke vstupu do Sněmovny

Volební novela zachová 14 volebních krajů. Jejich nahrazení jedním volebním obvodem, jak to variantně navrhla vláda, je kvůli postoji Senátu mimo hru. Novela také přinese dva zvýšené limity pro vstup koalic do horní komory. Novinářům to ve čtvrtek po jednání vedení obou komor řekli jejich předsedové Miloš Vystrčil (ODS) a Radek Vondráček (ANO).

Sněmovna by podle jejího předsedy Vondráčka mohla volební novelu schválit během měsíce. Mimořádná schůze k lidovecké volební novele, o kterou požádala koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL), bude podle Vondráčka zřejmě příští čtvrtek. Na další mimořádné schůzi bude projednána i vládní volební novela, o kterou vládní poslanci teprve požádají.

Na tom, jaké budou vstupní limity pro vstup koalic do Sněmovny, zatím podle Vystrčila dohoda není. Ve hře je například to, že by dvoučlenné koalice potřebovaly získat alespoň sedm procent voličských hlasů a vícečlenné devět procent. Bez zavedení těchto limitů by koalice musely získat k zisku poslaneckých mandátů pět procent hlasů stejně jako jednotlivé strany a hnutí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy