Foto: Nadšení Němců i geniální útěk zpravodajců. Před 80 lety okupovali nacisté ČSR

Nacistická okupace Československa 15. března 1939.
Generál František Moravec, přednosta zpravodajské ústředny v Londýně. "Důstojník německé rozvědky Paul Thümmel nevaroval Moravce z lásky k Čechoslovákům, nýbrž proto, aby v Praze nepadly do rukou gestapa důkazy o jeho dvojí hře," říká Karel Straka z Vojenského historického ústavu. Ty také Čechoslováci důsledně zlikvidovali, nebo si je odvezli do Londýna. "Pamětníci říkají, že Moravcovi lidé po sobě nechali prázdné trezory, obláčky cigaretového kouře a hromady popele ze spálených dokumentů na dvoře dnešního generálního štábu. Museli neuvěřitelně dřít a improvizovat, aby to do blížícího se příjezdu nacistů stihli," dodává Straka.
Dalším Moravcovým krokem byla dohoda s Brity, aby 14. března přistavili na ruzyňské letiště stroj pro jedenáct zpravodajců. Šéf rozvědky je vybíral podle tvrdého kritéria: čím víc toho víš o Thümmelovi, tím větší máš šanci odletět. Moravec řešil strašné dilema. Ti, kdo letěli, měli naději žít. Naděje rozvědčíků, kteří zůstali, byla minimální. A mnozí z nich také zahynuli. Výčitek, koho vzal s sebou a koho nechal v Praze, se Moravec až do smrti nezbavil. Na snímku zleva Moravcova londýnská jedenáctka: Václav Sláma, Karel Paleček, Oldřich Tichý, Vladimír Cigna, Josef Fořt, Emil Strankmuller, František Moravec, František Fryč, Josef Bartík, Alois Frank a Jaroslav Tauer.
Moravcova zpravodajská operace "Transfer" odpovídá podle expertů i dnešním kritériím. A to tím spíše, že o pár měsíců později se z nacisty okupovaného Česka podařilo do Británie "propašovat" i rodiny zpravodajců, jimž by se gestapo určitě mstilo. Až do svého zatčení v roce 1942 dodával Paul Thümmel (A-54) Londýnu velmi cenné informace o Hitlerových plánech. K nejvýznamnějším akcím, které Moravec naplánoval, patří nicméně likvidace třetího muže nacistické říše Reinharda Heydricha, jehož v Praze zlikvidovali parašutisté Jan Kubiš s Josefem Gabčíkem. Snímek je z manévrů čs. zemského velitelství z počátku 30. let minulého století. František Moravec je úplně vpravo.
Berlín, 14. března 1939, to už Moravcova operace "Transfer" běžela naplno. Prezident Československa Dr. Emil Hácha (druhý zleva) jedná s vůdcem třetí říše Adolfem Hitlerem. Svoboda a samotná existence Československa byla zpečetěna tím, že Hácha pod výhrůžkami vybombardováním Prahy a drsným nátlakem (při jednání zkolaboval) přijal nakonec Hitlerovy požadavky a souhlasil s okupací Čech, Moravy a Slezska, a tedy vznikem Protektorátu Čechy a Morava.
Foto: Bundesarchiv, Bild 183-2004-0813-500 / Unknown / CC-BY-SA 3.0
Dan Poláček Jan Gazdík jap Dan Poláček, Jan Gazdík, jap
11. 3. 2019 14:58
Šéf československé armádní rozvědky František Moravec obdržel 13. března 1939 od svého klíčového agenta A-54 Paula Thümmela varování, že německý wehrmacht již za dva dny obsadí Čechy a Moravu. Moravec o tom okamžitě informoval vládu, setkal se ale s ponižujícím výsměchem. Zdrcený šéf čs. armádní rozvědky začal okamžitě chystat operaci "Transfer". Během ní odletělo 14. března do Londýna 11 elitních Moravcových zpravodajců, se seznamem 850 významných agentů čs. rozvědky. O den později obsadili nacisté ČSR. Boj Čechoslováků proti Třetí říši začal tak, jak připomínají historici, jako první v Evropě a trval nejdéle.
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden dnes získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech AFL-CIO. Centrála navíc slíbila, že se zasadí o to, aby současný prezident Donald Trump nebyl znovu zvolen do funkce v listopadových volbách, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy