Foto: Moravec těsně před příchodem Němců zorganizoval geniální "zmizení" zpravodajců

Nacistická okupace Československa 15. března 1939.
Moravcova zpravodajská operace "Transfer" odpovídá podle expertů i dnešním kritériím. A to tím spíše, že o pár měsíců později se z nacisty okupovaného Česka podařilo do Británie "propašovat" i rodiny zpravodajců, jimž by se gestapo určitě mstilo. Až do svého zatčení v roce 1942 dodával Paul Thümmel (A-54) Londýnu velmi cenné informace o Hitlerových plánech. K nejvýznamnějším akcím, které Moravec naplánoval, patří nicméně likvidace třetího muže nacistické říše Reinharda Heydricha, jehož v Praze zlikvidovali parašutisté Jan Kubiš s Josefem Gabčíkem. Snímek je z manévrů čs. zemského velitelství z počátku 30. let minulého století. František Moravec je úplně vpravo.
Zleva – Heinrich Himmler, Adolf Hitler a později čs. výsadkáři zlikvidovaný Reinhard Heydrich na nádvoří před Pražským hradem.
Palba českých obránců. Na snímku: Filmová fikce. Záběr z filmu „Neporažení“ z roku 1956 v režii Jiřího Sequense. Zleva herec Jaroslav Mareš.
Vojáci wehrmachtu se snažili kasárna obklíčit. Ačkoliv v uvedeném filmu Neporažení získává divák dojem, že obléhaná kasárna se nacházela v izolovaném a rozlehlém prostoru se vzrostlými stromy, ve skutečnosti se přestřelka odehrávala z větší části v městském prostranství obklopujícím kasárna. Na snímku: Filmová fikce. Záběr z filmu „Neporažení“ z roku 1956 v režii Jiřího Sequense.
Foto: Bundesarchiv, Bild 183-2004-0813-500 / Unknown / CC-BY-SA 3.0
Dan Poláček Jan Gazdík JP Dan Poláček, Jan Gazdík, JP
Aktualizováno 14. 3. 2024 10:15
Šéf československé armádní rozvědky František Moravec obdržel 13. března 1939 od svého klíčového agenta A-54 Paula Thümmela varování, že německý wehrmacht již za dva dny obsadí Čechy a Moravu. Moravec o tom okamžitě informoval vládu, setkal se ale s ponižujícím výsměchem. Zdrcený šéf rozvědky začal okamžitě chystat operaci "Transfer".
 

Právě se děje

Další zprávy