Foto: Nadšení Němců i geniální útěk zpravodajců. Před 80 lety okupovali nacisté ČSR

Nacistická okupace Československa 15. března 1939.
Generál František Moravec, přednosta zpravodajské ústředny v Londýně. "Důstojník německé rozvědky Paul Thümmel nevaroval Moravce z lásky k Čechoslovákům, nýbrž proto, aby v Praze nepadly do rukou gestapa důkazy o jeho dvojí hře," říká Karel Straka z Vojenského historického ústavu. Ty také Čechoslováci důsledně zlikvidovali, nebo si je odvezli do Londýna. "Pamětníci říkají, že Moravcovi lidé po sobě nechali prázdné trezory, obláčky cigaretového kouře a hromady popele ze spálených dokumentů na dvoře dnešního generálního štábu. Museli neuvěřitelně dřít a improvizovat, aby to do blížícího se příjezdu nacistů stihli," dodává Straka.
Dalším Moravcovým krokem byla dohoda s Brity, aby 14. března přistavili na ruzyňské letiště stroj pro jedenáct zpravodajců. Šéf rozvědky je vybíral podle tvrdého kritéria: čím víc toho víš o Thümmelovi, tím větší máš šanci odletět. Moravec řešil strašné dilema. Ti, kdo letěli, měli naději žít. Naděje rozvědčíků, kteří zůstali, byla minimální. A mnozí z nich také zahynuli. Výčitek, koho vzal s sebou a koho nechal v Praze, se Moravec až do smrti nezbavil. Na snímku zleva Moravcova londýnská jedenáctka: Václav Sláma, Karel Paleček, Oldřich Tichý, Vladimír Cigna, Josef Fořt, Emil Strankmuller, František Moravec, František Fryč, Josef Bartík, Alois Frank a Jaroslav Tauer.
Moravcova zpravodajská operace "Transfer" odpovídá podle expertů i dnešním kritériím. A to tím spíše, že o pár měsíců později se z nacisty okupovaného Česka podařilo do Británie "propašovat" i rodiny zpravodajců, jimž by se gestapo určitě mstilo. Až do svého zatčení v roce 1942 dodával Paul Thümmel (A-54) Londýnu velmi cenné informace o Hitlerových plánech. K nejvýznamnějším akcím, které Moravec naplánoval, patří nicméně likvidace třetího muže nacistické říše Reinharda Heydricha, jehož v Praze zlikvidovali parašutisté Jan Kubiš s Josefem Gabčíkem. Snímek je z manévrů čs. zemského velitelství z počátku 30. let minulého století. František Moravec je úplně vpravo.
Berlín, 14. března 1939, to už Moravcova operace "Transfer" běžela naplno. Prezident Československa Dr. Emil Hácha (druhý zleva) jedná s vůdcem třetí říše Adolfem Hitlerem. Svoboda a samotná existence Československa byla zpečetěna tím, že Hácha pod výhrůžkami vybombardováním Prahy a drsným nátlakem (při jednání zkolaboval) přijal nakonec Hitlerovy požadavky a souhlasil s okupací Čech, Moravy a Slezska, a tedy vznikem Protektorátu Čechy a Morava.
Foto: Bundesarchiv, Bild 183-2004-0813-500 / Unknown / CC-BY-SA 3.0
Dan Poláček Jan Gazdík JP Dan Poláček, Jan Gazdík, JP
11. 3. 2019 14:58
Šéf československé armádní rozvědky František Moravec obdržel 13. března 1939 od svého klíčového agenta A-54 Paula Thümmela varování, že německý wehrmacht již za dva dny obsadí Čechy a Moravu. Moravec o tom okamžitě informoval vládu, setkal se ale s ponižujícím výsměchem. Zdrcený šéf čs. armádní rozvědky začal okamžitě chystat operaci "Transfer". Během ní odletělo 14. března do Londýna 11 elitních Moravcových zpravodajců, se seznamem 850 významných agentů čs. rozvědky. O den později obsadili nacisté ČSR. Boj Čechoslováků proti Třetí říši začal tak, jak připomínají historici, jako první v Evropě a trval nejdéle.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy