invaze

Biden navštíví Polsko, chce jednat o pomoci Ukrajině k ročnímu výročí začátku invaze

Americký prezident Joe Biden navštíví od 20. do 22. února Polsko, kde se setká se svým polským protějškem Andrzejem Dudou a představiteli dalších zemí takzvané bukurešťské devítky, mezi nimiž je i Česko. Tématem jednání bude mimo jiné pomoc Ukrajině, informovala mluvčí Bílého domu Karine Jean-Pierreová. Od počátku ruské invaze na Ukrajinu uplyne 24. února rok.

"Prezident Biden vystoupí s projevem před ročním výročím brutální a nevyprovokované ruské invaze na Ukrajinu a bude hovořit o tom, jak Spojené státy sjednotily svět na podporu ukrajinského lidu při obraně jeho svobody a demokracie a jak budeme i nadále stát při ukrajinském lidu tak dlouho, jak bude třeba," uvedla mluvčí.

S Dudou bude podle ní jednat o bilaterální spolupráci a společných snahách podporovat Ukrajinu a posílit odstrašení ze strany Severoatlantické aliance. "Setká se také s vedoucími představiteli bukurešťské devítky, skupiny našich spojenců na východním křídle aliance, aby znovu potvrdil neochvějnou podporu Spojených států pro bezpečnost aliance," uvedla Bidenova mluvčí.

Zdroj: ČTK
Pokračovat