Foto: 80 let od mobilizace. Byli připraveni padnout za vlast, ale osud rozhodl jinak

Foto: 80 let od mobilizace. Byli připraveni padnout za vlast, ale osud rozhodl jinak
Od všeobecné mobilizace 23. září 1938 uplynulo osmdesát dva let.
Pochod příslušníků Sudetoněmeckého Freikorpsu ulicemi Broumova.
Tento akt vzdoru pak mnohde doplňovaly i načmárané hákové kříže nebo různá hesla. Snímek byl pořízen ve vesničce Lužný (Aubach) u Perštejna na Chomutovsku.
Část obránců celnice v Habarticích na Frýdlantsku, o kterou se rozhořel krvavý boj v časných ranních hodinách 20. září 1938. Tamní družstvo Stráže obrany státu odrazilo čtyři útoky několikanásobné přesily Sudetoněmeckého Freikorpsu. Mnozí z obránců byli zraněni, dozorce finanční stráže Ladislav Krásný byl zasažen střepinami ručního granátu do obličeje a přišel o zrak. Útočníci měli minimálně šestnáct raněných a dva mrtvé. (Vojenský historický ústav/Eduard Stehlík)
Foto: Reprofoto z publikace Mobilizace ve fotografie – Armáda a stráž obrany státu v letech 1938 – 1939, autoři Jiří Suchánek & Jaroslav Beneš
Jan Gazdík Dan Poláček Jan Gazdík, Dan Poláček
Aktualizováno 24. 9. 2018 14:48
Někdy fotografie řeknou o atmosféře zlomových historických událostí více než slova. A platí to i o všeobecné mobilizaci československé armády 23. září 1938, od níž uplyne 82 let. Následující fotogalerie vznikla díky pochopení historiků Martina Vaňourka a Eduarda Stehlíka, ale i laskavosti vydavatele knihy Mobilizace 1938 Extra Publishing s. r. o.

V 82 let starých snímcích je obsaženo vše: extrémní vášně a činy nacistického freikorpsu, odhodlání Čechoslováků bránit zemi i jejich zklamání. Ale i vůle pokračovat v zahraničí v boji za osvobození okupované republiky.

 

Právě se děje

Další zprávy