Foto: Fanatické Němky, masakry a uprchlické tábory. Tak vyháněli Čechy z pohraničí

Foto: Fanatické Němky, masakry a uprchlické tábory. Tak vyháněli Čechy z pohraničí
Hlavní strůjce "páté kolony" v Československu Konrad Henlein (1898-1945). Zakladatel a čelný představitel politického hnutí Sudetendeutsche Heimatfront, které se v roce 1935 přeměnilo na Sudetendeutsche Partei (SdP).
Konrad Henlein (vlevo) a sudetoněmecký radikál Karl Hermann Frank (1898-1946) patřili mezi hlavní nositele "pochodně nacismu" v příhraničních oblastech Československa sousedících s nacistickým Německem.
V důsledku vyhrocujícího se vztahu s Německem bylo nutné československou armádu připravit na hrozící válečný konflikt. Postupně byla vybavována novými zbraněmi a moderní bojovou technikou. Zintenzivněn byl i výcvik armády. Na dobovém snímku jsou mimo jiné vidět tančíky ČKD vz. 33 či obrněné automobily Tatra OA vz. 30.
Prezident Beneš a náčelník hlavního štábu čs. branné moci armádní generál Ludvík Krejčí v průběhu vojenských manévrů.
Foto: ČTK
Jan Gazdík Dan Poláček Jan Gazdík, Dan Poláček
1. 10. 2018 10:30
Má vůbec cenu si připomínat vyhnání Čechů z československého pohraničí, Slovenska či Podkarpatské Rusi v roce 1938? Nač se vůbec zabývat terorem zfanatizovaného Freikorpsu i po 80 letech a kazit si rozdmýcháváním nejtemnějších lidských pudů dnes už skvělé česko-německé vztahy? Význam to má například podle historika Jindřicha Marka i proto, že v roce 1938 fatálně selhala celá Evropa, její političtí lídři, když jen přihlíželi, jak sousedé Československo cupují na kusy. "Pokud se z toho nepoučíme, tak se můžeme znovu dočkat něčeho podobného v jiném gardu a v jiné části Evropy. Jde o varování nejen pro Čechy a Němce, ale i pro jiné evropské národy," říká historik Marek.
 

Právě se děje

před 17 minutami

Ve dvanáctipatrovém bytovém domě na východě Slovenska vybuchl plyn. Podle hasičů hrozí zřícení budovy, ve které je více lidí. Na místě je jeden mrtvý

Zdroj: ČTK
Další zprávy