Foto: Stalinovi agenti unášeli v Československu. Ruští emigranti končili v gulazích

Foto: Stalinovi agenti unášeli v Československu. Ruští emigranti končili v gulazích
Hrob Sergeje Vojcechovského, který v roce 2020 navštívili členové Československé obce legionářské.
Jeden z mnoha unesených občanů Československa, generál Sergej Vojcechovský, v roce 1938 velitel československé 1. armády. Zemřel v sovětském koncentračním táboře Ozerlag v roce 1951.
Otec Anastasie Kopřivové, Vasilij Vukolov, rodák z nevelké kozácké stanice Lukovská, bojoval v občanské válce na jihu Ruska v Donské kozácké armádě. SMERŠ ho neodvlekla jen kvůli jeho smrtelné nemoci. Zemřel v roce 1947.
Sergeje Vladimiroviče Marakujeva unesli agenti SMERŠ již v prvních dnech po osvobození 20. května 1945. Odsouzen byl za protisovětskou činnost, což nebylo ruskými úředníky nijak podrobně rozvedeno. Bolševici mu neodpustili, že proti nim bojoval v občanské válce. Vzhledem k jeho stáří a zdravotnímu stavu ho odsoudili "pouze" na pět let pobytu v pracovně nápravných táborech plus osm let ztráty občanských práv, což znamenalo přikázané místo pobytu. Sergej Marakujev zemřel ještě v témže roce.
Foto: Paměť národa
Jan Gazdík Dan Poláček Jan Gazdík, Dan Poláček
Aktualizováno 25. 5. 2022 10:00
Za Rudou armádou postupovaly v květnu 1945 na Prahu oddíly sovětské kontrarozvědky SMERŠ. Do gulagů odvlékaly stovky ruských emigrantů, nezachránilo je ani československé občanství. Nabízíme příběhy některých z nich.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Ruský odsouzený v souvislosti s protiválečnou kresbou jeho dcery byl zadržen v Minsku

Ruský otec, kterého soud tento týden poslal na dva roky do vězení v souvislosti s protiválečnou kresbou jeho dcery, byl zadržen v Minsku, informovalo několik ruských informačních kanálů působících v emigraci, mezi nimi například Sota. Alexej Moskaljov krátce před vynesením rozsudku utekl z domácího vězení.

Advokát Moskaljova Dmitrij Zachvatov na sociálních sítích napsal, že nemá kontakt se svým klientem, potvrdit informace o jeho zadržení nemůže, ale podle všeho tomu tak je. Moskaljova zadrželi podle ruských informačních kanálů pravděpodobně kvůli tomu, že si v bytě, kde se skrýval před pronásledováním, zapnul mobilní telefon.

Otec samoživitel z města Jefremov se do problémů se zákonem dostal původně poté, co jeho dospívající dcera Maša loni na jaře ve škole nakreslila obrázek proti ruské invazi na Ukrajině. Vyšetřovatelé ho později obžalovali kvůli protiválečným komentářům na sociálních sítích a do vyřešení případu mu úřady nařídily zůstat v domácím vězení. Soud ho v úterý poslal za mříže za diskreditaci ruské armády, za což bývají v Rusku trestáni lidé, kteří dají najevo odpor vůči válce na Ukrajině. Maša skončila v dětském domově a komise pro záležitosti nezletilých žádá, aby jejího otce soud zbavil rodičovských práv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy