Obrazem: 80 let od mnichovské dohody. Historické snímky z podpisů i vítání Hitlera

Obrazem: 80 let od mnichovské dohody. Historické snímky z podpisů i vítání Hitlera
18. září 1938: Londýnské letiště Croydon. Separátní schůzka před Mnichovem. Britský ministr zahraničí Edward Halifax a britský premiér Arthur Neville Chamberlain vítají francouzského ministra zahraničí Georgese Bonneta a francouzského premiéra Édouarda Daladiera (zleva doprava).
22. září 1938: 250tisícová demonstrace před Rudolfinem (tehdejším sídlem Poslanecké sněmovny) za obranu Československa.
24. září 1938: Nacistický vůdce Adolf Hitler vítá před hotelem Dreesen britského premiéra Nevilla Chamberlaina, který za ním přijel do německého Godesbergu.
26. září 1938: Berlínský sportovní palác. Adolf Hitler vystupuje ve zcela zaplněném sále k "sudetské krizi".
Foto: ČTK
Jan Gazdík Dan Poláček Jan Gazdík, Dan Poláček
Aktualizováno 29. 9. 2018 18:26
Mnichovská dohoda z 29. září 1938 byla fatálním selháním celé Evropy. To se ale tehdy ještě nevědělo. O půl roku později, 15. března 1939, následovala nacistická okupace zbytku Čech, Moravy a Slezska a 1. září 1939 Němci přepadli Polsko. Druhá světová válka přišla pouhých dvacet let po té první. Připomeňte si atmosféru Mnichova 1938 na historických fotografiích.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 minutami

Při výbuchu v mešitě u Kábulu zahynulo 12 lidí, terčem byl možná imám

Nejméně 12 mrtvých a 15 zraněných si vyžádala páteční exploze v mešitě poblíž afghánské metropole Kábulu. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na místní policii. Mezi oběťmi je i imám, který podle bezpečnostních složek mohl být terčem útoku.

Mluvčí kábulské policie uvedl, že uvnitř mešity byly předem nastraženy výbušniny, které poté explodovaly v době pátečních modliteb. K atentátu se zatím nikdo nepřihlásil, policie zahájila vyšetřování.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka třídenní příměří u příležitosti svátku íd al-fitr, který se slaví na konci muslimského postního měsíce ramadánu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy