Praha - Přechodný pobyt sovětských vojsk, která 21. srpna 1968 vtrhla do Československa, se protáhl na 23 let. Ač poslední voják odjel už v červnu 1991, Rudá armáda tu vlastně zůstala.
V podzemních vodách v místech, kde pobývala, je stále nafta a další ropné látky. V půdě zůstávají těžké kovy a další jedy. Vyčištění všech území potrvá až do roku 2012, tedy 21 let.
"Sovětská armáda okupovala Československo 23 let, téměř stejnou dobu musíme řešit ekologické škody, které tu po ní zůstaly," konstatoval náměstek ministra životního prostředí Karel Bláha.
Od roku 1991 už stálo odstraňování ekologických škod po sovětské armádě 1,35 miliard korun. Do roku 2012 bude potřeba ještě bezmála 240 milionů. Všechno se platí z českého rozpočtu, Rusko nedalo ani rubl.
Většina míst vyčištěna
Sovětská armáda využívala v Česku 73 různě velkých území.
"Expertním průzkumem bylo zjištěno, že zhruba v šedesáti z nich zanechali po sobě okupanti ekologické škody významného rozsahu," řekl mluvčí ministerstva životního prostředí Jakub Kašpar. Dodal, že sanace postupovaly od nejvíce zasažených území po méně závažná.
"K dnešku už na většině míst nezbytné práce skončily," konstatoval Kašpar. Dosud se čistí podzemní voda a půda na šesti místech: Hradčany, Milovice - Boží Dar, Milovice - tábor, Luštěnice, Kuřívody a Frenštát pod Radhoštěm.
"Vloni 2007 byly zahájeny sanace v Bruntále a Olomouci-Neředíně. Pokračuje i likvidace nepotřebných vrtů na území bývalého vojenského újezdu Ralsko," dodal Kašpar.
Je tu munice na sto let
Některá území se ovšem s přítomností armády budou vyrovnávat ještě desítky let, i když už budou největší ekologické škody odstraněny.
Například v bývalém vojenském prostoru Ralsko, který nejprve využíval německý Wehrmacht, následně československá armáda a nakonec i Rusové, se na některých místech stále nachází armádní munice.
Celkové vyčištění tu může trvat až sto let. Podle České televize se ve speciální jámě odstřelují nalezené náboje v průměru dvakrát za měsíc.
- Připomeňte si: Jak před 40 lety vpadly sovětské tanky do Brna