Nepřežil invazi v srpnu 68. Zůstal prostřelený průkaz

Pavel Baroch
6. 7. 2008 13:15
Historici mapují osudy obětí internacionální pomoci

Praha/Liberec - Když 21. srpna 1968 sovětské tanky obsazovaly Liberec, fotografoval Jindřich Kuliš vojáky "internacionální pomoci" na hlavním náměstí. Jenže pak mu došel film. Když přecházel silnici k obchodu, aby si koupil nový, zasáhla ho kulka ze sovětské zbraně.

Kuliš, kterému bylo pětadvacet let, měl ženu a malého syna, těžkému zranění podlehl. Vojáka, z jehož zbraně vyšel smrtící výstřel, se nikdy nepodařilo vypátrat.

Teď, po čtyřiceti letech se Kuliš stal jedním z přibližně stovky zabitých občanů Československa, jehož tragický osud zdokumentoval Ústav pro soudobé dějiny v rámci vědeckého projektu Životní příběhy obětí srpnových událostí roku 1968.

U Kuliše se navíc historici dostali k naprostému unikátu - k jeho prostřelenému občanskému průkazu. Muž měl svou občanku v posledních okamžicích svého života v náprsní kapse a smrtící kulka růžovou knížečkou prolétla.

Sovětský tank v Liberci v obležení tamních obyvatel
Sovětský tank v Liberci v obležení tamních obyvatel | Foto: Ústav pro soudobé dějiny

"Je úplně roztrhaná, jméno ani není k přečtení, takže v nemocnici měli problém ho identifikovat," řekla Aktuálně.cz Jitka Svobodová, která má v Ústavu pro soudobé dějiny projekt na starosti.

Kulišova manželka historikům prostřelený občanský průkaz darovala. Fotka zničené občanky bude součástí obsáhlé publikace, kterou ústav chystá k vydání krátce před čtyřicátým výročím "bratrské pomoci spřátelených armád".

Pozůstalí nesměli ani k hrobu

Historička Svobodová tvrdí, že to nejzajímavější, co projekt přinesl, bylo seznámení s tím, jak tragické události konkrétně zasáhly i do života příbuzných, kamarádů a známých srpnových obětí.

"Tito lidé se často potýkali s perzekucí režimu - nepříjemné vyslýchání, permanentní sledování, nemožnost studovat, případně i ukončení studia," připomněla Svobodová.

Srpen 1968 v Praze
Srpen 1968 v Praze | Foto: Ústav pro soudobé dějiny

"Smutné bylo, že tito lidé často nemohli v klidu uctít památku zesnulého, nemohli položit květinu na místo tragédie nebo na hrob. Tato místa byla ve výročích velice bedlivě hlídána a více květin bylo odsud okamžitě odstraňováno," dodala Svobodová.

Mnozí už nechtějí vzpomínat

Historici sice získali adresy na desítky pozůstalých, ale nakonec se jim podařilo navázat spolupráci jen s asi deseti osobami. Byli velmi vstřícní, kromě svých vzpomínek poskytli historikům i fotografie a další dokumenty.

"Tito lidé zastávají názor, že o takovýchto tragických událostech by se nemělo mlčet, naopak," řekl Svobodová.

Nový studijní obor

Fakulta humanitních studií UK otevírá nový studijní obor Orální historie - soudobé dějiny. Zájemci se mohou hlásit do 15.7. Více na www.fhs.cuni.cz.

"Někteří lidé nás ale odmítli. Často argumentovali tím, že je to pro ně uzavřená kapitola a nemají zájem o tom dále s nikým hovořit," vysvětlila Svobodová. Dodala, že mnohdy se jejich příběhy i fotografie objevují rok co rok v novinách či televizi, aniž by k tomu dali souhlas.

O těch obětech srpnové invaze roku 1968, o nichž nechtěli nic říct jejich příbuzní a lidé z Ústavu pro soudobé dějiny o nich nezjistili ani více informací v archivech, budou v chystané publice jen základní data.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 20 minutami

Některé britské čerpací stanice přerušily provoz. Nemá jim kdo dovézt palivo

V Británii muselo dočasně přerušit provoz několik čerpacích stanic, protože jim došly pohonné hmoty. Ty na ně kvůli chybějícím řidičům nákladních aut nemá kdo dovézt, v rafinériích je přitom benzinu i nafty dost. Ministr dopravy Grant Shapps dnes vyzval motoristy, aby se nesnažili natankovat si do zásoby, informovala veřejnoprávní BBC na svých internetových stránkách.

Agentura Reuters napsala, že u některých čerpacích stanic v Londýně a jihoanglickém hrabství Kent se dnes tvořily fronty aut. Asociace prodejců pohonných hmot doporučila motoristům, aby měli v nádrži tolik paliva, aby jim vystačilo na cestu k záložní stanici pro "vzácný" případ, že na první nebude k dostání.

V některých britských médiích se objevily informace, že britská vláda v situaci, kdy v zemi chybí až 100.000 řidičů nákladních aut, uvažuje o nasazení vojáků. "Pokud by to pomohlo, povoláme je," řekl Shapps BBC. Dodal ale, že není jasné například to, zda vojáci mohou řídit vozidla s civilní registrací.

Už měsíce zástupci supermarketů a zemědělců upozorňují, že vzhledem k nedostatku řidičů jsou narušené dopravní řetězce, kvůli čemuž mají problémy dostat zboží na pulty obchodů.

V televizi Sky Shapps řekl, že nedostatek řidičů je celosvětový problém kvůli tomu, že během pandemie covidu-19 se nekonaly zkoušky pro nové šoféry. Británie podle něho proto počet zkoušek zdvojnásobuje. Těm současným je v průměru 55 let a stěžují si na špatné pracovní podmínky i platy.

Řidičů je v Británii nedostatek ale i kvůli brexitu, po němž je pro pracovníky z jiných evropských zemí těžší získat pracovní povolení. Asociace silniční nákladní dopravy (RHA) vyzvala vládu, aby v blízké době tato pravidla zmírnila. K tomu Shapps řekl, že nechce, aby britské řidiče vytlačili jejich kolegové ze zemí Evropské unie, kteří mají nižší nároky na mzdy.

Rod McKenzie z RHA podle BBC řekl, že více řidičů profesi opouští, než do ní přichází. "Je to takhle jednoduché: všechno, co v Británii máme, se dováží nákladními auty. Takže pokud je nedostatek řidičů, je nevyhnutelné, že všechny věci, které chceme, nedostaneme, kdy chceme," řekl.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

San Marino bude v nedělním referendu rozhodovat o legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina budou v neděli hlasovat v referendu o tom, zda chtějí povolit interrupce během prvních 12 týdnů těhotenství. Návrh dále žádá, aby úřady legalizovaly umělé přerušení těhotenství i po tomto období, pokud je ohrožen život či psychické zdraví ženy kvůli anomáliím nebo vývojovým vadám plodu, napsala dnes agentura AP. San Marino je jedním z posledních států v Evropě, které potraty zcela zakazují.

Zákaz interrupcí v San Marinu platí už od roku 1865. Tamní ženy proto cestují kvůli tomuto zákroku do Itálie, která maličký stát obklopuje ze všech stran, a kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální, píše AP.

Zastánci změny zákona proto upozorňují, že tato situace představuje finanční zátěž pro ženy, které interrupce podstupují. Kritici zákazu potratů rovněž tvrdí, že je trestem pro ženy, které byly znásilněny. "Pokud nechcete, aby se vědělo, že nemáte v úmyslu pokračovat v těhotenství, je mnohem méně pravděpodobné, že se obrátíte na policii a nahlásíte znásilnění," upozorňuje Joanna Nellesová z Rady Evropy, kde šéfuje oddělení, jež monitoruje dodržování Istanbulské úmluvy o potírání násilí na ženách a domácího násilí.

Antonella Mularoniová, která je pro zachování zákazu, podle agentury AP argumentuje tím, že ženy a dívky v San Marinu mohou dostat v lékárnách bezplatně antikoncepci včetně přípravku, jenž se používá po pohlavním styku.

Úřady San Marina, kde žije na 33 000 lidí, podle AP k referendu přistoupily poté, co k němu vyzvalo zhruba 3000 obyvatel v petici. Přičemž většina z nich byly ženy. Žádné průzkumy veřejného mínění však nejsou před hlasováním k dispozici. Pokud zvítězí zastánci změny restriktivního zákona, parlament San Marina bude nucen potraty legalizovat, poznamenala AP.

Mezi další malé země v Evropě, kde jsou interrupce zakázány, patří Malta, Andorra nebo britský Gibraltar. Některé z nich změnu zákonů zvažují. Například na Maltě, kde za potrat hrozí až tři roky vězení, letos jeden z poslanců předložil návrh zákona, který by tuto směrnici změnil. Podle maltských úřadů se nicméně trest uplatňuje jen zřídka a poslední známý rozsudek vězení kvůli potratu padl v 80. letech minulého století, píše AP.

Obyvatelé britského zámořského území Gibraltaru pak letos v červnu schválili zmírnění tamního zákona zakazujícího potraty. Odsouhlasili mimo jiné, aby byly interrupce možné do 12 týdne těhotenství v případě ohrožení fyzického nebo duševního zdraví ženy, či v případě, že bude poškození plodu neslučitelné s jeho životem. Interrupce má být také možná v případě početí při znásilnění nebo incestu.

před 41 minutami

Čínská centrální banka považuje veškeré kryptoměnové transakce za nezákonné

Čínská centrální banka označila všechny kryptoměnové transakce za nezákonné. Uvedla rovněž, že tyto transakce musí být zakázané. Informovala o tom v pátek agentura Bloomberg. Zpráva vedla k oslabení nejznámější kryptoměny bitcoin. Centrální banka považuje za nezákonné rovněž poskytování služeb zahraničních kryptoměnových burz v Číně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy