První svědci z Brna: Týrání chlapce mělo blízko vraždě

Tomáš Netočný
31. 1. 2011 8:00
Mluvili jsme se svědky týrání. Byl blízko konci, asi by už to netrvalo dlouho, řekli
MUSEL TEN KLUK TAK DLOUHO TRPĚT? Znáte okolnosti případu? Chybovala škola, úřady, policie? Byla to souhra nešťastných okolností? Napište na e-mailovou adresu: tomas.netocny@aktualne.cz
MUSEL TEN KLUK TAK DLOUHO TRPĚT? Znáte okolnosti případu? Chybovala škola, úřady, policie? Byla to souhra nešťastných okolností? Napište na e-mailovou adresu: tomas.netocny@aktualne.cz | Foto: Aktuálně.cz

Brno - Chlapci z Brna, kterého rodiče několik měsíců fyzicky mučili a týrali hladem, už nezbývalo mnoho dnů života.

Redakci Aktuálně.cz se podařilo najít školu i radnici v Brně, které mají na záchraně týraného dítěte zásadní podíl.

A z jejich svědectví je velmi pravděpodobné, že kdyby chlapec nezměnil adresu, týrání by nepřežil.

Potvrdili to lidé, kteří hocha zbavili trýznění a zřejmě ho tím zachránili před smrtí. Pokud by otec a matka mohli v dubnu 2010 pokračovat v krutém zacházení se svým synem, byli by teď souzeni za vraždu.

Případ se na veřejnost dostal až minulý týden, kdy před brněnským soudem začalo hlavní líčení s oběma rodiči. Policie, žalobce, ani úřady do té doby o kauze neinformovali a také teď, kdy už je celá věc u soudu, odmítají sdělit, kde přesně se odehrála.

Redakce Aktuálně.cz zná konkrétní lokalitu, adresy i jména, ale rozhodla se je skrýt. Chce tím v největší možné míře chránit identitu týraného hocha, ale také zajistit anonymitu jeho spolužákům ve škole.

Nová adresa, konec týrání

"Ten chlapec byl velmi blízko konci," řekl Aktuálně.cz vedoucí odboru sociálních věcí na radnici jedné z brněnských městských částí. "Možná už by to netrvalo dlouho, než by zemřel."

Podobně popsala situaci ředitelka školy, která zprávu o zuboženém dítěti předala sociálním kurátorům.

"Museli jsme jednat rychle," vzpomíná ředitelka na duben 2010. "Snad jsme mu tím pomohli zachránit život."

Tehdy sedmiletý chlapec změnil během první třídy školu, protože rodina se přestěhovala. A právě do své druhé školy chodil asi už jen čtrnáct dnů, než ho úřady trýznitelům odebraly a předaly případ policii.

FAKTA

  • Otec a matka začali svého syna intenzivně týrat poté, co v září 2009 začal chodit do první třídy.
  • Policejní vyšetřovatelka Michaela Kučerová tvrdí, že chlapec byl hyperaktivní a rodiče ho nedokázali zvládnout.
  • Týrání trvalo nejméně půl roku a není zatím jasné, co ve věci udělala škola, sociální pracovníci a policie v místě, kde tehdy rodina bydlela.
  • V dubnu 2010 se rodina přestěhovala na jinou adresu a chlapec změnil školu. Krátce poté upozornila škola radnici, úřady dítě rodičům odebraly a případ začala šetřit policie.
  • Ředitelka školy a vedoucí sociálního odboru teď pro Aktuálně.cz potvrdili, že tehdy nechybělo mnoho, aby chlapec následkem týrání zemřel.

Při prvním kontaktu s matkou škola ještě nepoznala, že rodina není v pořádku. "Matka nám tvrdila, že dítě má poruchu růstu, trpí průjmy a drží přísnou bezlepkovou dietu," říká ředitelka.

"Mluvila o tom velmi věrohodně a také podle jejího chování a zevnějšku nebylo možné poznat nic podezřelého," vysvětluje.

Nebylo na co čekat

Jenže chlapec tehdy vážil pouhých třináct kilo a měřil něco málo přes metr. Ve dnech, kdy byl v rozvrhu tělocvik, do školy nepřišel. Rodiče totiž dobře věděli, proč ho nechávají doma.

Kdyby ne, viděli by učitelé i spolužáci dětskou postavu, jako na snímcích z koncentračních táborů.

V té době už však bylo dítě tak vyhladovělé, že si toho učitelka i spolužáci všimnout museli. "Když si ostatní děti vytáhly svačinu, vytrhnul jim jídlo z ruky a cpal si ho do pusy," popisuje ředitelka školy.

Co všechno chlapec doma prožívá, proč mu rodiče nedají najíst a jak moc ho vlastně trýzní, škola nezjišťovala. Krátce poté, kdy dítě do školy nastoupilo, podala hlášení radnici.

"Nebylo na co čekat, chlapcovo chování bylo šokující," vzpomíná.

Sociální odbor na radnici, které škola všechno ohlásila, poslal do rodiny své kurátory, případ začala vyšetřovat policie a zubožený chlapec musel do nemocnice.

"S něčím podobným jsem se ve své praxi nesetkal. Způsob jakým rodiče toho kluka týrali, překonal snad i kauzu Kuřim," řekl Aktuálně.cz vedoucí sociálního odboru.

Proč tady ano, ale tam ne

Skutečnost, že škola, radnice i policie dokázaly v tomto případě týrání okamžitě odhalit, přidává důvody ke spekulacím a dohadům o tom, kdo udělal chybu v místě, odkud se rodina odstěhovala.

Proč na nové adrese dokázali chlapce tyranů během několika dnů zbavit, zatímco jinde jim ho nechali dlouhé měsíce napospas?

"Doufám, že má teď někdo alespoň pořádné výčitky svědomí," říká psycholog Petr Sakař z Krizového centra pro děti a dospívající v Brně. "Někdo jistě mohl chlapce zachránit dříve, ale neudělal to."

Policie, magistrát města Brna, ani žádný jiný úřad se však dosud odpovědností konkrétních institucí a osob nezabývali.

 

Právě se děje

Další zprávy